Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 26. maj 2019 kl. 23:19
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
2019/2020
BEMÆRKNINGER
Da Champions League-mestrene har kvalificeret sig til Champions League-gruppespil via deres hjemlige ligaer betyder det følgende ændringer i Champions League:
●  Mesteren fra Østrig (Nummer 11) træder ind i gruppespil i stedet for 4. kvalrunde (mester)
●  Mesteren fra Tjekkiet (Nummer 13) træder ind i 4. kvalrunde (mester) i stedet for 3. kvalrunde (mester)
●  Mesteren fra Grækenland (Nummer 15) træder ind i 3. kvalrunde (mester) i stedet for 2. kvalrunde (mester)
●  Mesteren fra Israel (Nummer 18) træder ind i 2. kvalrunde (mester) i stedet for 1. kvalrunde
●  Mesteren fra Cypern (Nummer 19) træder ind i 2. kvalrunde (mester) i stedet for 1. kvalrunde
Ovenstående ændringer i Champions League betyder følgende ændringer i Europa League:
●  Pokalvinderen fra Israel (Nummer 18) træder ind i 3. kvalrunde (ikke-mester) i stedet for 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Pokalvinderen fra Serbien (Nummer 25) træder ind i 2. kvalrunde (ikke-mester) i stedet for 1. kvalrunde
●  Pokalvinderne fra Wales (Nummer 50) træder ind 1. kvalrunde i stedet for indl. kvalrunde
●  Pokalvinderen fra Færøerne (Nummer 51) træder ind 1. kvalrunde i stedet for indl. kvalrunde
Alle disse ændringer betyder, at en af taberne fra 1. kvalifikationsrunde i Champions League vil springe Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester) over og gå direkte til Europa League, 3. kvalifikationsrunde (mester).
SENESTE HOLD, DER HAR KVALIFICERET SIG
26. maj 2019
●  Atalanta (Italien) indtræder i Champions League, gruppespil
●  Austria Wien (Østrig) indtræder i Europa League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  CSKA Moskva (Rusland) indtræder i Europa League, gruppespil
●  Engordany (Andorra) indtræder i Europa League, indl. kvalrunde
●  FK Shkupi (Nordmakedonien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Hajduk Split (Kroatien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Inter (Italien) indtræder i Champions League, gruppespil
●  Jeunesse d'Esch (Luxembourg) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Krasnodar (Rusland) indtræder i Champions League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  Lokomotiv Moskva (Rusland) indtræder i Champions League, gruppespil
●  Makedonija Gjorce Petrov (Nordmakedonien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Malatyaspor (Tyrkiet) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Milan (Italien) indtræder i Europa League, gruppespil
●  Osijek (Kroatien) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Progres Niederkorn (Luxembourg) indtræder i Europa League, indl. kvalrunde
●  Roma (Italien) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Royal Antwerpen (Belgien) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Spartak Moskva (Rusland) indtræder i Europa League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  St. Joseph's FC (Gibraltar) indtræder i Europa League, indl. kvalrunde
●  Wolfsberger (Østrig) indtræder i Europa League, gruppespil
25. maj 2019
●  Aberdeen (Skotland) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Esbjerg (Danmark) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  FC Lugano (Schweiz) indtræder i Europa League, gruppespil
●  FC Luzern (Schweiz) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  FC Thun (Schweiz) indtræder i Europa League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  FK Zeta (Montenegro) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Hapoel Be'er Sheva (Israel) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  La Fiorita (San Marino) indtræder i Europa League, indl. kvalrunde
●  Lori FC (Armenien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Maccabi Haifa (Israel) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  NK Mura (Slovenien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Tre Penne (San Marino) indtræder i Champions League, indl. kvalrunde
●  Universitatea Craiova (Rumænien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Viitorul Constanta (Rumænien) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
24. maj 2019
●  Alashkert FC (Armenien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Besiktas (Tyrkiet) indtræder i Europa League, gruppespil
●  CSKA Sofia (Bulgarien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  FC Banants (Armenien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  FC Prishtina (Kosovo) indtræder i Europas League, indl. kvalrunde
●  FC Pyunik (Armenien) indtræder i Champions League, 1. kvalrunde
●  Ludogorets (Bulgarien) indtræder i Champions League, 1. kvalrunde
●  Trabzonspor (Tyrkiet) indtræder i Europa League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
23. maj 2019
●  Radnicki Nis (Serbien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Partizan Beograd (Serbien) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC København indtræder i 2. kvalifikationsrunde (mester)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  
  Gruppe B:  
  Gruppe C:  
  Gruppe D:  
  Gruppe E:  
  Gruppe F:  
  Gruppe G:  
  Gruppe H:  
EUROPA LEAGUE
  FC Midtjylland indtræder i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Esbjerg indtræder i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Den danske nummer playoff-vinder indtræder i 1. kvalifikationsrunde
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  
  Gruppe B:  
  Gruppe C:  
  Gruppe D:  
  Gruppe E:  
  Gruppe F:  
  Gruppe G:  
  Gruppe H:  
  Gruppe I:  
  Gruppe J:  
  Gruppe K:  
  Gruppe L:  
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2018/2019
  2020/2021
  Øvrige år