Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 14. december 2019 kl. 10:39
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2019/2020
CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
1. KAMP2.KAMP
AIK Stockholm (Sverige) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
Ararat-Armenia (Armenien) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
09.07.2019Ararat-Armenia (Armenien)
AIK Stockholm (Sverige)
2 (2)
1 (1)
17.07.2019AIK Stockholm (Sverige)
Ararat-Armenia (Armenien)
3 (0)
1 (0)
3.1-0Petros Avetisyan, straffe47.1-0Henok Goitom
13.Robert Lundström, AIK Stockholm52.2-0Henok Goitom
39.1-1Chinedu Obasi62.3-0Sebastian Larsson, straffe
45.2-1Petros Avetisyan77.3-1Anton Kobyalko
BATE Borisov (Hviderusland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
Piast Gliwice (Polen) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
10.07.2019BATE Borisov (Hviderusland)
Piast Gliwice (Polen)
1 (0)
1 (1)
17.07.2019Piast Gliwice (Polen)
BATE Borisov (Hviderusland)
1 (1)
2 (0)
36.0-1Piotr Parzyszek21.1-0Jakub Czerwinski
64.1-1Stanislav Dragun82.1-1Hervaine Moukam, straffe
90.Stanislav Dragun, BATE Borisov87.1-2Zakhar Volkov
Dundalk (Irland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 0-0 (vandt 5-4 efter straffe)
Riga FC (Letland) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
10.07.2019Dundalk (Irland)
Riga FC (Letland)
0 (0)
0 (0)
17.07.2019Riga FC (Letland)
Dundalk (Irland)
0 (0;0)
0 (0;0)
111.Herdi Prenga, Riga FC
Efter forlænget spilletid
Valletta (Malta) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
F91 Dudelange (Luxembourg) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
09.07.2019F91 Dudelange (Luxembourg)
Valletta (Malta)
2 (2)
2 (0)
16.07.2019Valletta (Malta)
F91 Dudelange (Luxembourg)
1 (1)
1 (0)
26.1-0Adel Bettaieb35.1-0Mario Fontanella
45.2-0Dominik Stolz59.1-1Mario Pokar
64.2-1Douglas Packer
70.2-2Jean Borg
89.Rowen Muscat, Valletta
CFR Cluj (Rumænien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
FC Astana (Kasakhstan) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
09.07.2019FC Astana (Kasakhstan)
CFR Cluj (Rumænien)
1 (0)
0 (0)
17.07.2019CFR Cluj (Rumænien)
FC Astana (Kasakhstan)
3 (2)
1 (1)
68.1-0Evgeni Postnikov4.0-1Roman Murtazayev
10.1-1Billel Omrani
26.2-1Billel Omrani
73.3-1Billel Omrani
Ferencvaros (Ungarn) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
Ludogorets (Bulgarien) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
10.07.2019Ferencvaros (Ungarn)
Ludogorets (Bulgarien)
2 (1)
1 (1)
17.07.2019Ludogorets (Bulgarien)
Ferencvaros (Ungarn)
2 (1)
3 (2)
6.1-0Tokmac Nguen17.0-1Ihor Kharatin
31.1-1Jakub Swierczok21.0-2Michael Skvarka
65.2-1Oleksandr Zubkov24.1-2Georgi Terziev
48.1-3Tokmac Nguen
69.2-3Selvmål, Marcel Heister
82.Cosmin Moti, Ludogorets
Qarabag (Aserbajdsjan) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
FK Partizani (Albanien) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
10.07.2019FK Partizani (Albanien)
Qarabag (Aserbajdsjan)
0 (0)
0 (0)
17.07.2019Qarabag (Aserbajdsjan)
FK Partizani (Albanien)
2 (0)
0 (0)
51.1-0Filip Ozobic
90.2-0Dani Quintana
Celtic (Skotland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
FK Sarajevo (Bosnien) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
09.07.2019FK Sarajevo (Bosnien)
Celtic (Skotland)
1 (1)
3 (1)
17.07.2019Celtic (Skotland)
FK Sarajevo (Bosnien)
2 (1)
1 (0)
29.1-0Mirko Oremus26.1-0Ryan Christie
35.1-1Michael Johnston62.1-1Benjamin Tatar
51.1-2Odsonne Edouard75.2-1Callum McGregor
85.1-3Scott Sinclair
HJK Helsinki (Finland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
HB (Færøerne) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
09.07.2019HJK Helsinki (Finland)
HB (Færøerne)
3 (2)
0 (0)
16.07.2019HB (Færøerne)
HJK Helsinki (Finland)
2 (1)
2 (0)
21.1-0Lassi Lappalainen17.1-0Sebastian Pingel
31.Faith Obilor, HJK Helsinki56.2-0Lasse Thillitz Andersen
42.2-0Daniel O'Shaughnessy60.2-1Riku Riski
66.3-0Lassi Lappalainen77.2-2Riku Riski
Rosenborg (Norge) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
Linfield (Nordirland) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
10.07.2019Linfield (Nordirland)
Rosenborg (Norge)
0 (0)
2 (1)
17.07.2019Rosenborg (Norge)
Linfield (Nordirland)
4 (1)
0 (0)
22.0-1Mike Jensen20.1-0Anders Konradsen
69.0-2Alexander Søderlund51.2-0Anders Konradsen
69.3-0David Akintola
85.4-0Pål André Helland
Nomme Kalju (Estland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
KF Shkëndija (Nordmakedonien) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
09.07.2019Nomme Kalju (Estland)
KF Shkëndija (Nordmakedonien)
0 (0)
1 (0)
16.07.2019KF Shkëndija (Nordmakedonien)
Nomme Kalju (Estland)
1 (0)
2 (1)
81.0-1Agim Ibraimi, straffe6.0-1Maximiliano Ugge
62.1-1Agim Ibraimi, straffe
90.1-2Liliu
FC Saburtalo (Georgien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
Sheriff Tiraspol (Moldova) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
10.07.2019Sheriff Tiraspol (Moldova)
FC Saburtalo (Georgien)
0 (0)
3 (1)
16.07.2019FC Saburtalo (Georgien)
Sheriff Tiraspol (Moldova)
1 (0)
3 (3)
30.0-1Ognjen Rolovic3.0-1Liridon Latifi
67.0-2Giorgi Kokhreidze8.0-2Selvmål, Gagi Margvelashvili
71.0-3Levan Kakubava11.0-3Robert Tambe
59.1-3Ognjen Rolovic
73.Matej Palcic, Sheriff Tiraspol
FK Sutjeska (Montenegro) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 3-2 efter straffe)
Slovan Bratislava (Slovakiet) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
10.07.2019Slovan Bratislava (Slovakiet)
FK Sutjeska (Montenegro)
1 (0)
1 (0)
17.07.2019FK Sutjeska (Montenegro)
Slovan Bratislava (Slovakiet)
1 (0;1)
1 (0;1)
82.1-0Andraz Sporar49.0-1Andraz Sporar
90.1-1Damir Kojasevic90.1-1Aleksandar Sofranac
Efter forlænget spilletid
Røde Stjerne Beograd (Serbien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
Suduva (Litauen) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
09.07.2019Suduva (Litauen)
Røde Stjerne Beograd (Serbien)
0 (0)
0 (0)
16.07.2019Røde Stjerne Beograd (Serbien)
Suduva (Litauen)
2 (2)
1 (0)
4.1-0Richmond Boakye
29.2-0Marko Marin
60.Marko Gobeljic, Røde Stjerne Beograd
90.2-1Mihret Topcagic
The New Saints (Wales) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
KF Feronikeli (Kosovo) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
09.07.2019The New Saints (Wales)
KF Feronikeli (Kosovo)
2 (0)
2 (0)
16.07.2019KF Feronikeli (Kosovo)
The New Saints (Wales)
0 (0)
1 (0)
49.1-0Greg Draper, straffe67.0-1Dean Ebbe
77.2-0Aeron Edwards
89.2-1Mevlan Zeka
90.2-2Astrit Fazliu, straffe
NK Maribor (Slovenien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
Valur (Island) overføres til Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
10.07.2019Valur (Island)
NK Maribor (Slovenien)
0 (0)
3 (1)
17.07.2019NK Maribor (Slovenien)
Valur (Island)
2 (2)
0 (0)
43.0-1Spiro Pericic11.1-0Rok Kronaveter
60.0-2Dino Hotic32.2-0Marcos Tavares
86.0-3Rok Kronaveter, straffe
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  2018/2019
  Øvrige år