Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 19. oktober 2019 kl. 05:06
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2019/2020
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE, SEMIFINALER (4)
SEEDET
Lincoln Red ImpsGibraltar 4,250
FC Santa ColomaAndorra 4,000
IKKE SEEDET
Tre PenneSan Marino 0,750
KF FeronikeliKosovo 0,500
 INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDER, FINALE (2)
Useedede hold fra indledende kvalifikationsrunde, semfinaler, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
KF FeronikeliKosovo 4,250 (0,500)
IKKE SEEDET
FC Santa ColomaAndorra 4,000
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (31+1)
Det useedede hold fra indlededende kvalifikationsrunde, finale, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
CelticSkotland 31,000
BATE BorisovHviderusland 27,500
FC AstanaKasakhstan 27,500
LudogoretsBulgarien 27,000
QarabagAserbajdsjan 22,000
NK MariborSlovenien 18,500
Røde Stjerne BeogradSerbien 16,750
Sheriff TiraspolMoldova 12,250
RosenborgNorge 11,500
HJK HelsinkiFinland 9,000
DundalkIrland 7,000
F91 DudelangeLuxembourg 6,250
KF ShkëndijaNordmakedonien 6,000
The New SaintsWales 6,000
Slovan BratislavaSlovakiet 6,000
AIK StockholmSverige 5,500
IKKE SEEDET
SuduvaLitauen 4,250
VallettaMalta 4,250
KF FeronikeliKosovo 4,250 (0,500)
FK SarajevoBosnien 4,250
Piast GliwicePolen 3,850
CFR ClujRumænien 3,500
FerencvarosUngarn 3,500
Nomme KaljuEstland 3,500
FK SutjeskaMontenegro 3,000
FK PartizaniAlbanien 3,000
ValurIsland 2,750
LinfieldNordirland 2,250
HBFærøerne 1,500
Riga FCLetland 1,125
Ararat-ArmeniaArmenien 1,050
FC SaburtaloGeorgien 0,950
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (4+16)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
CelticSkotland 31,000
FC København  Danmark 31,000
Dinamo ZagrebKroatien 29,500
BATE BorisovHviderusland 27,500
CFR ClujRumænien 27,500 (3,500)
FerencvarosUngarn 27,000 (3,500)
APOEL NicosiaCypern 25,500
QarabagAserbajdsjan 22,000
NK MariborSlovenien 18,500
Røde Stjerne BeogradSerbien 16,750
IKKE SEEDET
Maccabi Tel-AvivIsrael 16,000
FC SaburtaloGeorgien 12,250 (0,950)
RosenborgNorge 11,500
HJK HelsinkiFinland 9,000
DundalkIrland 7,000
VallettaMalta 6,250 (4,250)
Nomme KaljuEstland 6,000 (3,500)
The New SaintsWales 6,000
FK SutjeskaMontenegro 6,000 (3,000)
AIK StockholmSverige 5,500
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (4)
SEEDET
FC BaselSchweiz 54,500
Olympiakos PiræusGrækenland 44,000
IKKE SEEDET
PSV EindhovenHolland 37,000
Viktoria PlzenTjekkiet 33,000
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+10)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
AjaxHolland 70,500
CelticSkotland 31,000
FC København  Danmark 31,000
Dinamo ZagrebKroatien 29,500
RosenborgNorge 27,500 (11,500)
APOEL NicosiaCypern 25,500
IKKE SEEDET
PAOK SalonikiGrækenland 23,500
QarabagAserbajdsjan 22,000
NK MariborSlovenien 18,500
Røde Stjerne BeogradSerbien 16,750
FerencvarosUngarn 3,500
CFR ClujRumænien 3,500
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (6+2)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
FC PortoPortugal 93,000
Dynamo KievUkraine 65,000
FC BaselSchweiz 54,500
Olympiakos PiræusGrækenland 44,000
IKKE SEEDET
Club BruggeBelgien 39,500
KrasnodarRusland 34,500
Istanbul BasaksehirTyrkiet 10,500
LASK LinzØstrig 6,250
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+6)
Useedede hold fra 3. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
AjaxHolland 70,500
CFR ClujRumænien 31,000 (3,500)
Røde Stjerne BeogradSerbien 31,000 (16,750)
Dinamo ZagrebKroatien 29,500
IKKE SEEDET
Young BoysSchweiz 27,500
APOEL NicosiaCypern 25,500
Slavia PragTjekkiet 21,500
RosenborgNorge 11,500
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (4)
Useedede hold fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
KrasnodarRusland 93,000 (34,500)
Club BruggeBelgien 65,000 (39,500)
IKKE SEEDET
LASK LinzØstrig 54,500 (6,250)
Olympiakos PiræusGrækenland 44,000
GRUPPESPIL (26+4+2)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen.
Mestrene fra de lande, der er rangeret 1-6 samt den forsvarende Champions League-mester og Europa League-mester, seedes i 1. lag.
1. LAG
Liverpool (Champions League-mester)England
Chelsea (Europa League-mester)England
FC BarcelonaSpanien
Manchester CityEngland
JuventusItalien
Bayern MünchenTyskland
Paris SGFrankrig
ZenitRusland
2. LAG
Real MadridSpanien146,000
Atletico MadridSpanien127,000
DortmundTyskland85,000
NapoliItalien80,000
Shakhtar DonetskUkraine80,000
TottenhamEngland78,000
AjaxHolland 70,500
BenficaPortugal68,000
3. LAG
LyonFrankrig 61,500
LeverkusenTyskland61,000
FC SalzburgØstrig54,500
Olympiakos PiræusGrækenland 44,000
Club BruggeBelgien 39,500
ValenciaSpanien37,000
InterItalien 31,000
Dinamo ZagrebKroatien 29,500
4. LAG
Lokomotiv MoskvaRusland28,500
GenkBelgien25,000
GalatasarayTyrkiet22,500
RB LeipzigTyskland22,000
Slavia PragTjekkiet 21,500
Røde Stjerne BeogradSerbien 16,750
AtalantaItalien 14,945
LilleFrankrig11,699
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE
Gruppe A
Gruppe B
Gruppe C
Gruppe D
Gruppe E
Gruppe F
Gruppe G
Gruppe H
GRUPPE-TOERE
Gruppe A
Gruppe B
Gruppe C
Gruppe D
Gruppe E
Gruppe F
Gruppe G
Gruppe H
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2014/2015-2018/2019 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er højere end landets koeffcient, så er førstnævnte gældende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, så er sidstnævnte gældende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra sæsonen 2018/19, der er gældende.

  Koeff. pr land (2014/15-2018/19)
  Koeff. pr klub (2014/15-2018/19)

  Indl. kvalifikationsrunder, semfinaler
  Indl. kvalifikationsrunder, finale
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  4. kvalifikationsrunde
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppespil
  Ottendedelsfinaler

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside