Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 23. oktober 2019 kl. 17:34
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2019/2020
BEMÆRKNINGER
Da Champions League-mestrene har kvalificeret sig til Champions League-gruppespil via deres hjemlige ligaer betyder det følgende ændringer i Champions League:
●  Mesteren fra Østrig (Nummer 11) træder ind i gruppespil i stedet for 4. kvalrunde
●  Mesteren fra Tjekkiet (Nummer 13) træder ind i 4. kvalrunde i stedet for 3. kvalrunde
●  Mesteren fra Grækenland (Nummer 15) træder ind i 3. kvalrunde i stedet for 2. kvalrunde
●  Mesteren fra Israel (Nummer 18) træder ind i 2. kvalrunde i stedet for 1. kvalrunde
●  Mesteren fra Cypern (Nummer 19) træder ind i 2. kvalrunde i stedet for 1. kvalrunde
Da Europa League-mestrene Chelsea har kvalificeret sig til Champions League-gruppespil via sin hjemlige liga betyder det følgende ændringer i Champions League:
●  Nummer 3 fra Frankrig (Nummer 5) træder ind i gruppespillet i stedet for 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  Nummer 2 fra Tyrkiet (Nummer 10) træder ind i 3. kvalrunde (ikke-mester) i stedet for 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Nummer 2 fra Østrig (Nummer 11) træder ind i 3. kvalrunde (ikke-mester) i stedet for 2. kvalrunde (ikke-mester)
Ovenstående ændringer i Champions League betyder følgende ændringer i Europa League:
●  Pokalvinderen fra Israel (Nummer 18) træder ind i 3. kvalrunde i stedet for 2. kvalrunde
●  Pokalvinderen fra Serbien (Nummer 25) træder ind i 2. kvalrunde i stedet for 1. kvalrunde
●  Pokalvinderne fra Wales (Nummer 50) træder ind 1. kvalrunde i stedet for indl. kvalrunde
●  Pokalvinderen fra Færøerne (Nummer 51) træder ind 1. kvalrunde i stedet for indl. kvalrunde
Alle disse ændringer betyder, at en af taberne fra 1. kvalifikationsrunde i Champions League vil springe Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester) over og gå direkte til Europa League, 3. kvalifikationsrunde (mester)
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC København trådte ind i 2. kvalifikationsrunde (slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Røde Stjerne Beograd fra Serbien, og overført til 4. kvalifikationsrunde (mester) i Europa League)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Club Brugge - Galatasaray - Paris SG - Real Madrid
  Gruppe B:   Bayern München - Olympiakos Piræs - Røde Stjerne Beograd - Tottenham
  Gruppe C:   Atalanta - Dinamo Zagreb - Manchester City - Shakhtar Donetsk
  Gruppe D:   Atletico Madrid - Juventus - Leverkusen - Lokomotiv Moskva
  Gruppe E:   FC Salzburg - Genk - Liverpool - Napoli
  Gruppe F:   Dortmund - FC Barcelona - Inter - Slavia Prag
  Gruppe G:   Benfica - Lyon - RB Leipzig - Zenit
  Gruppe H:   Ajax - Chelsea - Lille - Valencia
EUROPA LEAGUE
  Brøndby trådte ind i 1. kvalifikationsrunde (slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Sporting Braga fra Portugal)
  Esbjerg trådte ind i 2. kvalifikationsrunde (slået ud i 2. kvalifikationsrunde af Shakhtyor Soligorsk fra Hviderusland)
  FC Midtjylland trådte ind i 3. kvalifikationsrunde (slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Glasgow Rangers fra Skotland)
  FC København trådte ind i 3. kvalifikationsrunde (overført fra Champions League). Deltager i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   APOEL Nicosia - F91 Dudelange - Qarabag - Sevilla
  Gruppe B:   Dynamo Kiew - FC København - FC Lugana - Malmö FF 
  Gruppe C:   FC Basel - Getafe - Krasnodar - Trabzonspor
  Gruppe D:   LASK Linz - PSV Eindhoven - Rosenborg - Sporting Lissabon
  Gruppe E:   Celtic - CFR Cluj - Lazio - Rennes
  Gruppe F:   Arsenal - Frankfurt - Guimaraes - Standard Liége
  Gruppe G:   FC Porto - Feyenoord - Glasgow Rangers - Young Boys
  Gruppe H:   CSKA Moskva - Espanyol - Ferencvaros - Ludogorets
  Gruppe I:   FC Oleksandriya - Gent - St. Etienne - Wolfsburg
  Gruppe J:   Basakhesir - Mönchengladbach - Roma - Wolfsberger
  Gruppe K:   Besiktas - Slovan Bratislava - Sporting Braga - Wolverhampton
  Gruppe L:   AZ Alkmaar - FC Astana - Manchester United - Partizan Beograd
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2018/2019
  Øvrige år