Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 6. august 2020 kl. 09:34
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2020/2021
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE, SEMIFINALER (4)
Koefficient er i denne indledende kvalifikationsrunde lande-koefficienten, og ikke klub-koefficienten
SEEDET
LinfieldNordirland0,975
DritaKosovo0,800
IKKE SEEDET
Inter Club d'EscaldesAndorra0,566
Tre FioriSan Marino0,133
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDER, FINALE (2)
Det er forudsat, at seedede hold fra indledende kvalifikationsrunde, semifinaler er gået videre.
SEEDET
LinfieldNordirland0,975
IKKE SEEDET
DritaKosovo0,800
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (33+1)
Det er forudsat, at seedede hold fra indledende kvalifikationsrunde, finale er gået videre.
SEEDET
CelticSkotland34,000
FC AstanaKasakhstan29,000
LudogoretsBulgarien26,000
Røde Stjerne BeogradSerbien22,750
QarabagAserbajdsjan21,000
Legia WarszawaPolen17,000
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
MoldeNorge15,000
Sheriff TiraspolMoldova12,750
CFR ClujRumænien12,500
FerencvarosUngarn9,000
DundalkIrland8,500
Slovan BratislavaSlovakiet7,000
SuduvaLitauen6,750
Omonia NicosiaCypern5,350
FK SarajevoBosnien4,750
Dynamo TbilisiGeorgien4,750
IKKE SEEDET
Fola EschLuxembourg4,750
DjurgårdenSverige4,550
LinfieldNordirland4,250
BuducnostMontenegro4,250
FC FloraEstland4,000
Dynamo BrestHviderusland3,775
Riga FCLetland3,500
Connah's Quay NomadsWales3,250
KlaksvikFærøerne2,750
Europa FCGibraltar2,750
NK CeljeSlovenien2,600
Ararat-ArmeniaArmenien2,500
KR ReykjavikIsland2,500
Kuopio PSFinland2,500
KF TiranaAlbanien1,475
SileksNordmakedonien1,475
FlorianaMalta1,150
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (3+17)
Det er forudsat, at seedede hold fra 1. kvalifikationsrunde er gået videre.
SEEDET
CelticSkotland34,000
Dinamo ZagrebKroatien33,500
FC AstanaKasakhstan29,000
LudogoretsBulgarien26,000
Young BoysSchweiz25,500
Røde Stjerne BeogradSerbien22,750
QarabagAserbajdsjan21,000
Legia WarszawaPolen17,000
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
MoldeNorge15,000
IKKE SEEDET
FC Midtjylland  Danmark14,500
Sheriff TiraspolMoldova12,750
CFR ClujRumænien12,500
FerencvarosUngarn9,000
DundalkIrland8,500
Slovan BratislavaSlovakiet7,000
SuduvaLitauen6,750
Omonia NicosiaCypern5,350
FK SarajevoBosnien4,750
Dynamo TbilisiGeorgien4,750
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (6)
SEEDET
BesiktasTyrkiet54,000
Viktoria PlzenTjekkiet34,000
Rapid WienØstrig22,000
IKKE SEEDET
PAOK SalonikiGrækenland21,000
AZ AlkmaarHolland18,500
Lokomotiva ZagrebKroatien4,975
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+10)
Det er forudsat, at seedede hold fra 2. kvalifikationsrunde er gået videre.
SEEDET
Olympiakos PiræusGrækenland43,500
CelticSkotland34,000
Dinamo ZagrebKroatien33,500
FC AstanaKasakhstan29,000
Slavia PragTjekkiet27,500
LudogoretsBulgarien26,000
IKKE SEEDET
Young BoysSchweiz25,500
Røde Stjerne BeogradSerbien22,750
QarabagAserbajdsjan21,000
Legia WarszawaPolen17,000
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
MoldeNorge15,000
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (5+3)
Det er forudsat, at seedede hold fra 2. kvalifikationsrunde er gået videre.
SEEDET
BenficaPortugal70,000
Dynamo KievUkraine55,000
BesiktasTyrkiet54,000
GentBelgien39,500
IKKE SEEDET
KrasnodarRusland35,500
Viktoria PlzenTjekkiet34,000
Rapid WienØstrig22,000
RennesFrankrig14,000
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+6)
Det er forudsat, at seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde er gået videre.
SEEDET
AjaxHolland69,500
FC SalzburgØstrig53,500
Olympiakos PiræusGrækenland43,500
CelticSkotland34,000
IKKE SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien33,500
FC AstanaKasakhstan29,000
Slavia PragTjekkiet27,500
LudogoretsBulgarien26,000
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (4)
Det er forudsat, at seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde er gået videre.
SEEDET
BenficaPortugal70,000
Dynamo KievUkraine55,000
IKKE SEEDET
BesiktasTyrkiet54,000
GentBelgien39,500
GRUPPESPIL (26+4+2)
Det er forudsat, at seedede hold fra 4. kvalifikationsrunde og 4. kvalifikationsrunde (ikke-mestre) er gået videre.
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen.
Mestrene fra de lande, der er rangeret 1-6 samt den forsvarende Champions League-mester og Europa League-mester, seedes i 1. lag
1. LAG
Champions League-mester
Europa League-mester
Real MadridSpanien134,000
LiverpoolEngland99,000
JuventusItalien115,000
Bayern MünchenTyskland123,000
Paris SGFrankrig105,000
ZenitRusland64,000
2. LAG
Atletico MadridSpanien126,000
FC BarcelonaSpanien124,000
Manchester CityEngland112,000
Manchester UnitedEngland95,000
SevillaSpanien88,000
DortmundTyskland85,000
ChelseaEngland83,000
Shakhtar DonetskUkraine77,000
3. LAG
FC PortoPortugal75,000
BenficaPortugal70,000
AjaxHolland69,500
Dynamo KievUkraine55,000
FC SalzburgØstrig53,500
RB LeipzigTyskland44,000
Olympiakos PiræusGrækenland43,500
LazioItalien41,000
4. LAG
InterItalien36,000
CelticSkotland34,000
Lokomotiv MoskvaRusland33,000
AtalatantaItalien32,500
MarseilleFrankrig31,000
Club BruggeBelgien28,500
MönchengladbachTyskland26,000
Istanbul BasakhesirTyrkiet21,500
OVERSIGTER
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette er fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives nøjagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2015/2016-2019/2020 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er højere end landets koeffcient, så er førstnævnte gældende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, så er sidstnævnte gældende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra sæsonen 2019/20, der er gældende.
  Koeff. pr land (2015/16-2019/20)
  Koeff. pr klub (2015/16-2019/20)
  Indl. kvalifikationsrunder, semfinaler
  Indl. kvalifikationsrunder, finale
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  4. kvalifikationsrunde
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppespil
  Ottendedelsfinaler
  Forside
  Deltager-oversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  Europacup forside