Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 27. oktober 2020 kl. 19:29
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2020/2021
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE, SEMIFINALER (4)
Koefficient er i denne indledende kvalifikationsrunde lande-koefficienten, og ikke klub-koefficienten
SEEDET
LinfieldNordirland0,975
DritaKosovo0,800
IKKE SEEDET
Inter Club d'EscaldesAndorra0,566
Tre FioriSan Marino0,133
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDER, FINALE (2)
SEEDET
LinfieldNordirland0,975
IKKE SEEDET
DritaKosovo0,800
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (33+1)
SEEDET
CelticSkotland34,000
FC AstanaKasakhstan29,000
LudogoretsBulgarien26,000
R├Şde Stjerne BeogradSerbien22,750
QarabagAserbajdsjan21,000
Legia WarszawaPolen17,000
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
MoldeNorge15,000
Sheriff TiraspolMoldova12,750
CFR ClujRum├Žnien12,500
FerencvarosUngarn9,000
DundalkIrland8,500
Slovan BratislavaSlovakiet7,000
SuduvaLitauen6,750
Omonia NicosiaCypern5,350
FK SarajevoBosnien4,750
Dynamo TbilisiGeorgien4,750
IKKE SEEDET
Fola EschLuxembourg4,750
Djurg├ąrdenSverige4,550
LinfieldNordirland4,250
BuducnostMontenegro4,250
FC FloraEstland4,000
Dynamo BrestHviderusland3,775
Riga FCLetland3,500
Connah's Quay NomadsWales3,250
KlaksvikF├Žr├Şerne2,750
Europa FCGibraltar2,750
NK CeljeSlovenien2,600
Ararat-ArmeniaArmenien2,500
KR ReykjavikIsland2,500
Kuopio PSFinland2,500
KF TiranaAlbanien1,475
SileksNordmakedonien1,475
FlorianaMalta1,150
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (3+17)
SEEDET
CelticSkotland34,000
Dinamo ZagrebKroatien33,500
Dinamo BrestHviderusland(3,775) 29,000
LudogoretsBulgarien26,000
Young BoysSchweiz25,500
R├Şde Stjerne BeogradSerbien22,750
QarabagAserbajdsjan21,000
Legia WarszawaPolen17,000
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
MoldeNorge15,000
IKKE SEEDET
FC Midtjylland  Danmark14,500
Sheriff TiraspolMoldova12,750
CFR ClujRum├Žnien12,500
FerencvarosUngarn9,000
NK CeljeSlovenien(2,600) 8,500
KlaksvikF├Žr├Şerne(2,750) 7,000
SuduvaLitauen6,750
Omonia NicosiaCypern5,350
FK SarajevoBosnien4,750
KF TiranaAlbanien( 1,475) 4,750
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (6)
SEEDET
BesiktasTyrkiet54,000
Viktoria PlzenTjekkiet34,000
Rapid Wien├śstrig22,000
IKKE SEEDET
PAOK SalonikiGr├Žkenland21,000
AZ AlkmaarHolland18,500
Lokomotiva ZagrebKroatien4,975
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+10)
SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien33,500
Young BoysSchweiz25,500
R├Şde Stjerne BeogradSerbien22,750
QarabagAserbajdsjan21,000
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
IKKE SEEDET
MoldeNorge15,000
FC Midtjylland  Danmark14,500
FerencvarosUngarn9,000
Omonia NicosiaCypern5,350
Dinamo BrestHviderusland3,775
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (5+3)
SEEDET
BenficaPortugal70,000
Dynamo KievUkraine55,000
GentBelgien39,500
IKKE SEEDET
Rapid Wien├śstrig22,000
PAOK SalonikiGr├Žkenland21,000
AZ AlkmaarHolland18,500
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+6)
SEEDET
FC Salzburg├śstrig53,500
Olympiakos Pir├ŽusGr├Žkenland43,500
FerencvarosUngarn(9,000) 33,500
Slavia PragTjekkiet27,500
IKKE SEEDET
FC Midtjylland  Danmark(14,500) 25,500
Omonia NicosiaCypern(5,350) 22,750
MoldeNorge(15,000) 21,000
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (4)
SEEDET
PAOK SalonikiGr├Žkenland(21,000) 70,000 Dynamo KievUkraine55,000
IKKE SEEDET
GentBelgien39,500 FC KrasnodarRusland35,500
GRUPPESPIL (26+4+2)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen.
Mestrene fra de lande, der er rangeret 1-6 samt den forsvarende Champions League-mester og Europa League-mester, seedes i 1. lag
1. LAG
Bayern M├╝nchen (vinder CL)134,000
Sevilla (vinder (EL)Spanien102,000
Real MadridSpanien134,000
LiverpoolEngland99,000
JuventusItalien117,000
Paris SGFrankrig113,000
ZenitRusland64,000
FC PortoPortugal75,000
2. LAG
FC BarcelonaSpanien128,000
Atletico MadridSpanien127,000
Manchester CityEngland115,000
Manchester UnitedEngland100,000
DortmundTyskland85,000
Shakhtar DonetskUkraine85,000
ChelseaEngland83,000
AjaxHolland69,500
3. LAG
Dynamo KievUkraine55,000
FC Salzburg├śstrig53,500
RB LeipzigTyskland49,000
InterItalien44,000
Olympiakos Pir├ŽusGr├Žkenland43,500
LazioItalien41,000 FC KrasnodarRusland35,500
AtalatantaItalien33,500
4. LAG
Lokomotiv MoskvaRusland33,000
MarseilleFrankrig31,000
Club BruggeBelgien28,500
M├ÂnchengladbachTyskland26,000
Istanbul BasakhesirTyrkiet21,500
FC Midtjylland  Danmark25,500
RennesFrankrig14,000
FerencvarosUngarn9,000
OVERSIGTER
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette er fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives n├Şjagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at samment´┐Żlle antal point opn´┐Żet i turneringerne 2015/2016-2019/2020 (point i kvalifikationsrunderne t´┐Żller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er h´┐Żjere end landets koeffcient, s´┐Ż er f´┐Żrstn´┐Żvnte g´┐Żldende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, s´┐Ż er sidstn´┐Żvnte g´┐Żldende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra s´┐Żsonen 2019/20, der er g´┐Żldende.
  Koeff. pr land (2015/16-2019/20)
  Koeff. pr klub (2015/16-2019/20)
  Indl. kvalifikationsrunder, semfinaler
  Indl. kvalifikationsrunder, finale
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  4. kvalifikationsrunde
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppespil
  Ottendedelsfinaler
  Forside
  Deltager-oversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde 
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  Europacup forside