Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 12. august 2020 kl. 15:19
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2020/2021
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueKF Tirana1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTeuta Durrës1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Kukësi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLaci1. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueInter Club d'EscaldesIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Santa ColomaIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueUE EngordanyIndledende kvalifikationsrunde
Champions LeagueInter Club d'Escaldes2. kvalifikationsrunde (mester)
ARMENIEN
Champions LeagueArarat Armenia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Shirak1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAlashkert FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Noah1. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueQarabag1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNeftchi Baku1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKesla FK1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSumgayit FK1. kvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueGent3. kvalifikationsrunde (IM)
Champions LeagueClub BruggeGruppespil
Europa LeagueStandard Liége2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCharleroi3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRoyal AntwerpenGruppespil
BOSNIEN
Champions LeagueFK Sarajevo1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZeljeznicar1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZrinjski Mostar1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBorac Banja Luka1. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLudogorets1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotiv Plovdiv1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA Sofia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlavia Sofia1. kvalifikationsrunde
CYPERN
Champions LeagueOmonia Nicosia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAPOEL Nicosia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueApollon Limassol1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAnorthosis2. kvalifikationsrunde
DANMARK
Champions LeagueFC Midtjylland2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAGF1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC København2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSønderjyskE3. kvalifikationsrunde
ENGLAND
Champions LeagueLiverpoolGruppespil
Champions LeagueManchester CityGruppespil
Champions LeagueManchester UnitedGruppespil
Champions LeagueChelseaGruppespil
Europa LeagueLeicesterGruppespil
Europa LeagueArsenalGruppespil
Europa LeagueTottenham2. kvalifikationsrunde
ESTLAND
Champions LeagueFC Flora1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNomme Kalju1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLevadia1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePaide Linnameeskond1. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueKuopio PS1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Ilves1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueInter Turku1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHonka Espoo1. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueRennes3. kvalifikationsrunde (IM)
Champions LeagueParis SGGruppespil
Champions LeagueMarseilleGruppespil
Europa LeagueStade de Reims2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLilleGruppespil
Europa LeagueNiceGruppespil
FÆRØERNE
Champions LeagueKlaksvik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHBIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueB36Indledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueRunavikIndledende kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueDinamo Tbilisi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Saburtalo1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Batumi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotivi Tbilisi1. kvalifikationsrunde
GIBRALTAR
Champions LeagueEuropa FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Joseph's FCIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueLincoln Red ImpsIndledende kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeaguePAOK Saloniki2. kvalifikationsrunde (IM)
Champions LeagueOlympiakos Piræus3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAris Saloniki2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOFI Kreta2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAEK Athen3. kvalifikationsrunde
HOLLAND
Champions LeagueAZ Alkmaar2. kvalifikationsrunde (IM)
Champions LeagueAjax4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueWillem II2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePSV Eindhoven3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFeyenoordGruppespil
HVIDERUSLAND
Champions LeagueDinamo Brest1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtyor Soligorsk1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Minsk1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBATE Borisov2. kvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueDundalk1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShamrock Rovers1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBohemians1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDerry City1. kvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueKR Reykjavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVikingur Reykjavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBreidablik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHafnarfjordur1. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueMaccabi Tel-Aviv1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMaccabi Haifa1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBeitar Jerusalem1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHapoel Beer-Sheva1. kvalifikationsrunde
ITALIEN
Champions LeagueJuventusGruppespil
Champions LeagueAtalantaGruppespil
Champions LeagueInterGruppespil
Champions LeagueLazioGruppespil
Europa LeagueNapoliGruppespil
Europa LeagueMilan2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRomaGruppespil
KASAKHSTAN
Champions LeagueFC Astana1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Kayzar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Kairat1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Ordabasy1. kvalifikationsrunde
KOSOVO
Champions LeagueDritaIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC PrishtinaIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC GlijaniIndledende kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueDinamo Zagreb2. kvalifikationsrunde
Champions LeagueLokomotiv Zagreb2. kvalifikationsrunde (IM)
Europa LeagueHajduk Split2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRijeka3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOsijek2. kvalifikationsrunde
LETLAND
Champions LeagueRiga FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVentspils1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValmiera FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRiga FS1. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
Europa LeagueFC Vaduz1. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueSuduva1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Riteriai1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKauno Zalgiris1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZalgiris1. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueFola Esch1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueProgres Niederkorn1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDifferdange1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUnion Titus Pétange1. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueFloriana1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValetta1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHibernians1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSirens FC1. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Sfantul Gheorghe1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePetrocub Hincesti1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Dinamo-Auto1. kvalifikationsrunde
MONTENEGRO
Champions LeagueBuducnost1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Sutjeska1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK IskraIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK ZetaIndledende kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfieldIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueColeraineIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueGlentoranIndledende kvalifikationsrunde
Champions LeagueLinfield2. kvalifikationsrunde (mester)
NORDMAKEDONIEN
Champions LeagueSileks1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShkupi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Shkëndija1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRenova1. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueMolde1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueViking2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBodø/Glimt1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRosenborg1. kvalifikationsrunde
POLEN
Champions LeagueLegia Warszawa1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePiast Gliwice1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLech Poznan1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKS Cracovia1. kvalifikationsrunde
PORTUGAL
Champions LeagueFC PortoGruppespil
Champions LeagueBenfica3. kvalifikationsrunde (IM)
Europa LeagueSporting Lissabon3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSporting BragaGruppespil
Europa LeagueRio Ave2. kvalifikationsrunde
RUMÆNIEN
Champions LeagueCFR Cluj1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Botosani1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSteaua Bukarest1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUni Craiova1. kvalifikationsrunde
RUSLAND
Champions LeagueZenitGruppespil
Champions LeagueLokomotiv MoskvaGruppespil
Champions LeagueKrasnodar3. kvalifikationsrunde (IM)
Europa LeagueFC Rostov3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA MoskvaGruppespil
Europa LeagueDynamo Moskva2. kvalifikationsrunde
SAN MARINO
Champions LeagueTre FioriIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueFolgoreIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueTre PenneIndledende kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueYoung Boys2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Basel2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueServette1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Gallen3. kvalifikationsrunde
SERBIEN
Champions LeagueRøde Stjerne Beograd1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePartizan Beograd1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSD Vojvodina2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK TSC1. kvalifikationsrunde
SKOTLAND
Champions LeagueCeltic1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGlasgow Rangers2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMotherwell1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAberdeen1. kvalifikationsrunde
SLOVAKIET
Champions LeagueSlovan Bratislava1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMSK Zilina1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDunajska Streda1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRuzomberok1. kvalifikationsrunde
SLOVENIEN
Champions LeagueNK Celje1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Mura1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Maribor1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpija Ljubljana1. kvalifikationsrunde
SPANIEN
Champions LeagueReal MadridGruppespil
Champions LeagueFC BarcelonaGruppespil
Champions LeagueAtletico MadridGruppespil
Champions LeagueSevillaGruppespil
Europa LeagueVillarrealGruppespil
Europa LeagueReal SociedadGruppespil
Europa LeagueGranada2. kvalifikationsrunde
SVERIGE
Champions LeagueDjurgården1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMalmö FF1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHammarby1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIFK Göteborg2. kvalifikationsrunde
TJEKKIET
Champions LeagueSlavia Prag3. kvalifikationsrunde
Champions LeagueViktoria Plzen2. kvalifikationsrunde (IM)
Europa LeagueSparta Prag3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Jablonec2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan Liberec2. kvalifikationsrunde
TYRKIET
Champions LeagueIstanbul BasakhesirGruppespil
Champions LeagueBesiktas2. kvalifikationsrunde (IM)
Europa LeagueGalatasaray2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAlanyaspor3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSivassporGruppespil
TYSKLAND
Champions LeagueBayern MünchenGruppespil
Champions LeagueDortmundGruppespil
Champions LeagueRB LeipzigGruppespil
Champions LeagueMönchengladbachGruppespil
Europa LeagueLeverkusenGruppespil
Europa LeagueHoffenheimGruppespil
Europa LeagueWolfsburg2. kvalifikationsrunde
UKRAINE
Champions LeagueShakhtar DonetskGruppespil
Champions LeagueDynamo Kiev3. kvalifikationsrunde (IM)
Europa LeagueDesna Chernihiv3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZorya LuhanskGruppespil
Europa LeagueKolos Kovalivka2. kvalifikationsrunde
UNGARN
Champions LeagueFerencvaros1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHonved Budapest1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFehervar FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePuskas Akademia1. kvalifikationsrunde
WALES
Champions LeagueConnah's Quay Nomads1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueThe New Saints1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBala Town1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBarry TownIndledende kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueFC Salzburg4. kvalifikationsrunde
Champions LeagueRapid Wien2. kvalifikationsrunde (IM)
Europa LeagueWolfsbergerGruppespil
Europa LeagueLASK Linz3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTSV Hartberg2. kvalifikationsrunde
OVERSIGTER
Gule klubber er stadig med i turneringen
DELTAGERE
  Albanien  Litauen
  Andorra  Luxembourg
  Armenien  Malta
  Aserbajdsjan  Moldova
  Belgien  Montenegro
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Nordmakedonien
  Cypern  Norge
  Danmark   Polen
  England   Portugal
  Estland   Rumænien
  Finland   Rusland
  Frankrig   San Marino
  Færøerne   Schweiz
  Georgien   Serbien
  Gibraltar   Skotland
  Grækenland   Slovakiet
  Holland   Slovenien
  Hviderusland   Spanien
  Irland   Sverige
  Island   Tjekkiet
  Israel   Tyrkiet
  Italien   Tyskland
  Kasakhstan   Ukraine
  Kosovo   Ungarn
  Kroatien   Wales
  Letland   Østrig
  Liechtenstein
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A   Gruppe E
  Gruppe B   Gruppe F
  Gruppe C   Gruppe G
  Gruppe D   Gruppe H
  1/8-finaler   Semifinaler
  Kvartfinaler   Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A   Gruppe G
  Gruppe B   Gruppe H
  Gruppe C   Gruppe I
  Gruppe D   Gruppe J
  Gruppe E   Gruppe K
  Gruppe F   Gruppe L
  1/16-finaler   Semifinaler
  1/8-finaler   Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2019/2020
  Øvrige år