Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 27. oktober 2020 kl. 18:38
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2020/2021
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE (16)
SEEDET
Lincoln Red ImpsGibraltar5,250
FC Santa ColomaAndorra4,500
B36F√¶r√łerne3,750
La FioritaSan Marino3,000
Tre PenneSan Marino2,250
RunavikF√¶r√łerne2,250
HBF√¶r√łerne2,000
UE EngordanyAndorra2,000
IKKE SEEDET
St. Joseph's FCGibraltar1,750
FK PrishtinaKosovo1,750
FK ZetaMontenegro1,250
ColeraineNordirland1,250
Barry TownWales1,000
GlentoranNordirland0,975
FK IskraMontenegro0,875
FC GjilaniKosovo0,800
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (86+8)
Useedede hold fra indledende kvalifikationsrunde, semfinaler, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
APOEL NicosiaCypern27,500
Malmö FFSverige22,000
Partizan BeogradSerbien22,000
Steaua Bukarest-Rumænien20,500
NK MariborSlovenien14,000
Hapoel Beer Sheva-Israel14,000
RosenborgNorge13,500
Apollon LimassolCypern12,500
Fehervar FCiUngarn10,500
KF Shk√ęndijaNordmakedonien7,250
The New SaintsWales7,000
Dinamo MinskHviderusland7,000
Lech PoznanPolen7,000
AberdeenSkotland6,500
Zrinjski MostarBosnien6,250
Alashkert FCArmenien6,000
FC KairatKasakhstan6,000
ZalgirisLitauen6,000
AGF  Danmark5,850
MotherwellSkotland5,575
FC VaduzLiechtenstein5,500
FK KukesiAlbanien5,500
ServetteSchweiz5,280
VentspilsLetland5,250
VallettaMalta5,250
Olimpija Ljubljana-Slovenien5,250
Lincoln Red ImpsGibraltar5,250
FK TSCSerbien5,100
Uni CraiovaRumænien5,000
Nomme KaljuEstland5,000
Shakhtior SaligorskHviderusland4,750
HammarbySverige4,550
FK IskraMontenegro(0,875) 4,500
HafnarfjordurIsland4,500
Bod√ł/GlimtNorge4,350
FK RiteriaiLitauen4,250
Progres NiederkornLuxemburg4,250
CSKA SofiaBulgarien4,000
FK SutjeskaMontenegro4,000
Honved BudapestUngarn4,000
Maccabi HaifaIsrael3,925
Beitar JerusalemIsrael3,925
FC OrdabasyKasakhstan3,850
Neftchi BakuAserbajdsjan3,750
Shamrock RoversIrland3,750
Kesla FKArmenien3,750
B36F√¶r√łerne3,750
IKKE SEEDET
Sumgayit FKArmenien3,750
Lokomotiv PlovdivBulgarien3,475
Slavia SofiaBulgarien3,475
FC BotosaniRumænien3,340
Piast GliwicePolen3,325
KS CracoviaPolen3,325
HiberniansMalta3,250
LevadiaEstland3,250
Dunajska StredaSlovakiet3,175
RuzomberokSlovakiet3,175
MSK ZilinaSlovakiet3,175
ColeraineNordirland(1,250) 3,000
ZeljeznicarBosnien3,000
LaciAlbanien2,750
NK MuraSlovenien2,600
Puskas AkademiaUngarn2,575
FC GjilaniKosovo(0,800) 2,250
RunavikF√¶r√łerne2,250
FC SaburtaloGeorgien2,000
GlentoranNordirland(0,975) 2,000
Petrocub HincestiMoldova2,000
FK ZetaMontenegro(1,250) 2,000
ShkupiNordmakedonien2,000
Union Titus PetangeLuxembourg1,600
DifferdangeLuxembourg1,600
Kauno ZalgirisLitauen1,575
Riga FSLetland1,525
Shirak GyumriArmenien1,525
Valmiera FCLetland1,525
FC NoahArmenien1,525
Teuta DurresAlbanien1,475
RenovaNordmakedonien1,475
Borac Banja LukaBosnien1,375
Sfantul GheorgheMoldova1,350
FC Dinamo-AutoMoldova1,350
BohemiansIrland1,340
Derry CityIrland1,340
FC IlvesFinland1,300
Inter TurkuFinland1,300
Honka EspooFinland1,300
BreidablikIsland1,250
Bala TownWales1,250
Dinamo BatumiGeorgien1,150
Lokomotivi TbilisiGeorgien1,150
Sirens FCMalta1,150
VikingurIsland1,075
Paide LinnameeskondEstland0,875
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (25+47)
SEEDET
TottenhamEngland85,000
FC BaselSchweiz58,500
FC K√łbenhavn  Danmark42,000
WolfsburgTyskland36,000
APOEL NicosiaCypern27,500
BATE BorisovHviderusland24,000
GalatasarayTyrkiet23,500
Malmö FFSverige22,000
Partizan BeogradSerbien22,000
Standard LiégeBelgien20,500
Steaua BukarestRumænien20,500
GranadaSpanien20,399
MilanItalien19,000
Glasgow RangersSkotland16,250
Hapoel Beer ShevaIsrael14,000
RosenborgNorge13,500
Apollon LimassolCypern12,500
Stade de ReimsFrankrig11,849
Fehervar FCiUngarn10,500
Rio AvePortugal9,889
Dynamo MoskvaRusland9,109
Slovan LiberecTjekkiet8,000
Hajduk SplitKroatien7,500
KF Shk√ęndijaNordmakedonien7,250
Kolos KovalivkaUkraine7,220
Willem IIHolland7,150
The New SaintsWales7,000
FK JablonecTjekkiet7,000
Lech PoznanPolen7,000
TSV Hartberg√ėstrig6,585
AberdeenSkotland6,500
Zrinjski MostarBosnien6,250
FC KairatKasakhstan6,000
ZalgirisLitauen6,000
AGF  Danmark5,850
MotherwellSkotland5,575
IKKE SEEDET
FK KukesiAlbanien5,500
ServetteSchweiz5,280
Aris SalonikiGrækenland5,260
OFI KretaGrækenland5,260
VentspilsLetland5,250
Olimpija LjubljanaSlovenien5,250
Lincoln Red ImpsGibraltar5,250
FK TSCSerbien5,100
NK MuraSlovenien(2,600) 5,000
NK OsijekKroatien4,975
IFK GöteborgSverige4,550
HammarbySverige4,550
Bod√ł/GlimtNorge4,350
VikingNorge4,350
FK RiteriaiLitauen4,250
Progres NiederkornLuxeburg4,250
Honved BudapestUngarn4,000
CSKA SofiaBulgarien4,000
Maccabi HaifaIsrael3,925
FC KaysarKasakhstan3,850
Neftchi BakuAserbajdsjan3,750
Shamrock RoversIrland3,750
B36F√¶r√łerne3,750
Lokomotiv PlovdivBulgarien3,475
FC BotosaniRumænien3,340
Piast GliwicePolen3,325
HiberniansMalta3,250
Dunajska StredaSlovakiet3,175
LaciAlbanien2,750
RenovaNordmakedonien1,475
Teuta DurresAlbanien1,475
Borac Banja LukaBosnien1,375
Sfantul GheorgheMoldova1,350
ColeraineNordirland1,250
Bala TownWales1,250
Lokomotivi TbilisiGeorgien1,150
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (3+17)
SEEDET (taberne fra Champions League 1. kvalifikationsrunde)
FC AstanaKasakhstan29,000
DundalkIrland8,500
Slovan BratislavaSlovakiet7,000
Dynamo TbilisiGeorgien4,750
Fola EschLuxembourg4,750
DjurgårdenSverige4,550
LinfieldNordirland4,250
BuducnostMontenegro4,250
FC FloraEstland4,000
Riga FCLetland3,500
Connah's Quay NomadsWales3,250
Europa FCGibraltar2,750
Ararat-ArmeniaArmenien2,500
Kuopio PSFinland2,500
KF TiranaAlbanien1,475
SileksNordmakedonien1,475
FlorianaMalta1,150
IKKE SEEDET (taberne fra Champions League Indledende kvalifikationsrunde)
DritaKosovo1,500
Tre FioriSan Marino1,500
Inter Club d'EscaldesAndorra0,566
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (12+3+37)
SEEDET
TottenhamEngland85,000
FC BaselSchweiz58,500
BesiktasTyrkiet54,000
Sporting LissabonPortugal50,000
FC K√łbenhavn  Danmark42,000
PSV EindhovenHolland37,000
WolfsburgTyskland36,000
Viktoria PlzenTjekkiet34,000
APOEL NicosiaCypern27,500
CSKA SofiaBulgarien(4,000) 24,000
GalatasarayTyrkiet23,500
Malmö FFSverige22,000
Partizan BeogradSerbien22,000
Standard LiégeBelgien20,500
Steaua BukarestRumænien20,500
GranadaSpanien20,456
MilanItalien19,000
AEK AthenGrækenland16,500
Glasgow RangersSkotland16,250
LASK Linz√ėstrig14,000
Hapoel Beer ShevaIsrael14,000
RosenborgNorge13,500
Apollon LimassolCypern12,500
FC RostovRusland12,000
Stade de ReimsFrankrig11,849
RijekaKroatien11,000
IKKE SEEDET
Fehervar FCUngarn10,500
Rio AvePortugal9,889
Lokomotivi TbilisiGeorgien(1,150) 9,109
Slovan LiberecTjekkiet8,000
CharleroiBelgien7,580
Hajduk SplitKroatien7,500
KF Shk√ęndijaNordmakedonien7,250
Desna ChernihivUkraine7,220
Kolos KovalivkaUkraine7,220
Willem IIHolland7,150
B36F√¶r√łerne(3,750) 7,000
Dunajska StredaSlovakiet(3,175) 7,000
Lech PoznanPolen7,000
AlanyasporTyrkiet6,720
Piast GliwicePolen3,325 (6,585)
AberdeenSkotland6,500
Zrinjski MostarBosnien6,250
Maccabi HaifaIsrael(3,925) 6,000
Bod√ł/GlimtNorge(4,350) 6,000
S√łnderjyskE  Danmark5,850
NK MuraSlovenien(2,600) 5,850
MotherwellSkotland5,575
AnorthosisCypern5,350
St. GallenSchweiz5,240
SD VojvodinaSerbien5,100
Lokomotiv ZagrebKroatien4,975
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+10)
Holdene overf√łrt CL 2. kvalifikationsrunde er seedet
SEEDET
CelticSkotland34,000
LudogoretsBulgarien26,000
Legia WarszawaPolen17,000
Sheriff TiraspolMoldova12,750
CFR ClujRumænien12,500
SuduvaLitauen6,750
FK SarajevoBosnien4,750
KlaksvikF√¶r√łerne2,750
NK CeljeSlovenien2,600
KF TiranaAlbanien1,475
IKKE SEEDET
DundalkIrland8,500
Dynamo TbilisiGeorgien4,750
DjurgårdenSverige4,550
BuducnostMontenegro4,250
FC FloraEstland4,000
Riga FCLetland3,500
Ararat-ArmeniaArmenien2,500
Kuopio PSFinland2,500
DritaKosovo1,500
FlorianaMalta1,150
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (0+26)
SEEDET
TottenhamEngland85,000
FC BaselSchweiz58,500
Rio AvePortugal(9,889) 54,000
Sporting LissabonPortugal50,000
FC K√łbenhavn  Danmark42,000
PSV EindhovenHolland37,000
WolfsburgTyskland36,000
Viktoria PlzenTjekkiet34,000
APOEL NicosiaCypern27,500
GalatasarayTyrkiet23,500
Malmö FFSverige22,000
CharleroiBelgien(7,580) 22,000
Standard LiégeBelgien20,500
IKKE SEEDET
Slovan LiberecTjekkiet( 8,000) 20,500
GranadaSpanien20,456
MilanItalien19,000
AEK AthenGrækenland16,500
Glasgow RangersSkotland16,250
LASK Linz√ėstrig14,000
Hapoel Beer ShevaIsrael14,000
RosenborgNorge13,500
Lech PoznanPolen(7,000) 12,500
Maccabi HaifaIsrael(3,925) 12,000
Fehervar FCUngarn10,500
RijekaKroatien11,000
CSKA SofiaBulgarien4,000
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (6+10)
Holdene fra 3. kvalifikationsrunde (CL) er seedede
SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien33,500
Young BoysSchweiz25,500
R√łde Stjerne BeogradSerbien22,750
QarabagAserbajdsjan21,000
Dinamo BrestHviderusland3,775
IKKE SEEDET
CelticSkotland34,000
LudogoretsBulgarien26,000
Legia WarszawaPolen17,000
CFR ClujRumænien12,500
DundalkIrland8,500
FK SarajevoBosnien4,750
FC FloraEstland4,000
KlaksvikF√¶r√łerne2,750
Ararat-ArmeniaArmenien2,500
Kuopio PSFinland2,500
KF TiranaAlbanien1,475
GRUPPESPIL (21+10+17)
1. LAG
ArsenalEngland91,000
TottenhamEngland85,000
RomaItalien79,000
NapoliItalien77,000
BenficaPortugal70,000
LeverkusenTyskland61,000
VillarrealSpanien56,000
CSKA MoskvaFrankrig44,000
Sporting BragaPortugal41,000
GentBelgien39,500
PSV EindhovenHolland37,000
CelticSkotland34,000
2. LAG
Dinamo ZagrebKroatien33,500
Sparta PragTjekkiet30,500
Slavia PragTjekkiet27,500
LudogoretsBulgarien26,000
Young BoysSchweiz25,500
R√łde Stjerne BeogradSerbien22,750
Rapid Wien√ėstrig22,000
LeicesterEngland22,000
QarabagAserbajdsjan21,000 PAOK SalonikiGrækenland21,000
Standard LiégeBelgien20,500
Real SociedadSpanien20,456
3. LAG
GranadaSpanien20,456
MilanItalien19,000
AZ AlkmaarHolland18,500
FeyenoordHolland17,000
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
AEK AthenGrækenland16,500
Glasgow RangersSkotland16,250
MoldeNorge15,000
HoffenheimTyskland14,899
LASK Linz√ėstrig14,000
Hapoel Beer ShevaIsrael14,000
CFR ClujRumænien12,500
4. LAG
Zorya LuhanskUkraine12,500
LilleFrankrig11,849
NiceFrankrig11,849
RijekaKroatien11,000
DundalkIrland8,500
Slovan LiberecTjekkiet8,000
Royal Antwerpen-Belgien7,580
Lech PoznanPolen7,000
SivassporTyrkiet6,720
Wolfsberger√ėstrig6,585
Omonia NicosiaCypern5,350
CSKA SofiaBulgarien4,000
OVERSIGTER
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette er fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives n√łjagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at samment√łlle antal point opn√•et i turneringerne 2015/2016-2019/2020 (point i kvalifikationsrunderne t√¶ller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er h√łjere end landets koeffcient, s√• er f√łrstn√¶vnte g√¶ldende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, så er sidstnævnte gældende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra sæsonen 2019/20, der er gældende.
  Koeff. pr land (2015/16-2019/20)
  Koeff. pr klub (2015/16-2019/20)
  Indl. kvalifikationsrunder, semfinaler
  Indl. kvalifikationsrunder, finale
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  4. kvalifikationsrunde
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppespil
  Ottendedelsfinaler
  Forside
  Deltager-oversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde 
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  Europacup forside