Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 6. august 2020 kl. 08:38
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2020/2021
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE (16)
SEEDET
Lincoln Red ImpsGibraltar5,250
FC Santa ColomaAndorra4,500
B36Færøerne3,750
La FioritaSan Marino3,000
Tre PenneSan Marino2,250
RunavikFærøerne2,250
HBFærøerne2,000
UE EngordanyAndorra2,000
IKKE SEEDET
St. Joseph's FCGibraltar1,750
FK PrishtinaKosovo1,750
FK ZetaMontenegro1,250
ColeraineNordirland1,250
Barry TownWales1,000
GlentoranNordirland0,975
FK IskraMontenegro0,875
FC GjilaniKosovo0,800
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (86+8)
Det er forudsat, at seedede hold fra indledende kvalifikationsrunde, finale er gået videre.
SEEDET
APOEL NicosiaCypern27,500
Malmö FFSverige22,000
Partizan BeogradSerbien22,000
Steaua Bukarest-Rumænien20,500
NK MariborSlovenien14,000
Hapoel Beer Sheva-Israel14,000
RosenborgNorge13,500
Apollon LimassolCypern12,500
Fehervar FCiUngarn10,500
KF ShkëndijaNordmakedonien7,250
The New SaintsWales7,000
Dinamo MinskHviderusland7,000
Lech PoznanPolen7,000
AberdeenSkotland6,500
Zrinjski MostarBosnien6,250
Alashkert FCArmenien6,000
FC KairatKasakhstan6,000
ZalgirisLitauen6,000
AGF  Danmark5,800
MotherwellSkotland5,575
FC VaduzLiechtenstein5,500
FK KukësiAlbanien5,500
VentspilsLetland5,250
VallettaMalta5,250
Olimpija Ljubljana-Slovenien5,250
Lincoln Red ImpsGibraltar5,250
ServetteSchweiz5,120
FK TSCSerbien5,100
Uni CraiovaRumænien5,000
Nomme KaljuEstland5,000
Shakhtior SaligorskHviderusland4,750
HammarbySverige4,550
FC Santa ColomaAndorra4,500
HafnarfjordurIsland4,500
Bodø/GlimtNorge4,350
FK RiteriaiLitauen4,250
Progres NiederkornLuxemburg4,250
CSKA SofiaBulgarien4,000
FK SutjeskaMontenegro4,000
Honved BudapestUngarn4,000
Maccabi HaifaIsrael3,925
Beitar JerusalemIsrael3,925
FC OrdabasyKasakhstan3,850
Neftchi BakuAserbajdsjan3,750
Shamrock RoversIrland3,750
Kesla FKArmenien3,750
B36Færøerne3,750
IKKE SEEDET
Sumgayit FKArmenien3,750
Lokomotiv PlovdivBulgarien3,475
Slavia SofiaBulgarien3,475
FC BotosaniRumænien3,340
Piast GliwicePolen3,325
KS CracoviaPolen3,325
HiberniansMalta3,250
LevadiaEstland3,250
Dunajska StredaSlovakiet3,175
RuzomberokSlovakiet3,175
MSK ZilinaSlovakiet3,175
La FioritaSan Marino3,000
ZeljeznicarBosnien3,000
LaciAlbanien2,750
Mura MurskaSlovenien2,600
Puskas AkademiaUngarn2,575
Tre PenneSan Marino2,250
RunavikFærøerne2,250
FC SaburtaloGeorgien2,000
HBFærøerne2,000
Petrocub HincestiMoldova2,000
UE EngordanyAndorra2,000
ShkupiNordmakedonien2,000
Union Titus PétangeLuxembourg1,600
DifferdangeLuxembourg1,600
Kauno ZalgirisLitauen1,575
Riga FSLetland1,525
Shirak GyumriArmenien1,525
Valmiera FCLetland1,525
FC NoahArmenien1,525
Teuta DurrësAlbanien1,475
RenovaNordmakedonien1,475
Borac Banja LukaBosnien1,375
Sfantul GheorgheMoldova1,350
FC Dinamo-AutoMoldova1,350
BohemiansIrland1,340
Derry CityIrland1,340
FC IlvesFinland1,300
Inter TurkuFinland1,300
Honka EspooFinland1,300
BreidablikIsland1,250
Bala TownWales1,250
Dinamo BatumiGeorgien1,150
Lokomotivi TbilisiGeorgien1,150
Sirens FCMalta1,150
VikingurIsland1,075
Paide LinnameeskondEstland0,875
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (27+47)
Det er forudsat, at seedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, finale er gået videre.
SEEDET
TottenhamEngland85,000
FC BaselSchweiz54,500
FC København  Danmark41,000
WolfsburgTyskland36,000
APOEL NicosiaCypern27,500
BATE BorisovHviderusland24,000
GalatasarayTyrkiet23,500
Malmö FFSverige22,000
Partizan BeogradSerbien22,000
Standard LiégeBelgien20,500
Steaua BukarestRumænien20,500
GranadaSpanien19,885
MilanItalien19,000
Glasgow RangersSkotland16,250
NK MariborSlovenien14,000
Hapoel Beer ShevaIsrael14,000
RosenborgNorge13,500
Apollon LimassolCypern12,500
Stade de ReimsFrankrig11,383
Fehervar FCiUngarn10,500
Rio AvePortugal9,889
Dynamo MoskvaRusland9,109
Slovan LiberecTjekkiet8,000
Hajduk SplitKroatien7,500
KF ShkëndijaNordmakedonien7,250
Willem IIHolland7,150
Kolos KovalivkaUkraine7,020
The New SaintsWales7,000
FK JablonecTjekkiet7,000
Dinamo MinskHviderusland7,000
Lech PoznanPolen7,000
TSV HartbergØstrig6,585
AberdeenSkotland6,500
Zrinjski MostarBosnien6,250
Alashkert FCArmenien6,000
FC KairatKasakhstan6,000
ZalgirisLitauen6,000
IKKE SEEDET
AGF  Danmark5,800
MotherwellSkotland5,575
FC VaduzLiechtenstein5,500
FK KukësiAlbanien5,500
AnorthosisCypern5,350
Aris SalonikiGrækenland5,260
OFI KretaGrækenland5,220
VentspilsLetland5,250
VallettaMalta5,250
Olimpija LjubljanaSlovenien5,250
Lincoln Red ImpsGibraltar5,250
ServetteSchweiz5,120
SD VojvodinaSerbien5,100
FK TSCSerbien5,100
Nomme KaljuEstland5,000
Uni CraiovaRumænien5,000
NK OsijekKroatien4,975
Shakhtior SaligorskHviderusland4,750
IFK GöteborgSverige4,550
HammarbySverige4,550
FC Santa ColomaAndorra4,500
HafnarfjordurIsland4,500
Bodø/GlimtNorge4,350
VikingNorge4,350
FK RiteriaiLitauen4,250
Progres NiederkornLuxeburg4,250
CSKA SofiaBulgarien4,000
FK SutjeskaMontenegro4,000
Honved BudapestUngarn4,000
Maccabi HaifaIsrael3,925
Beitar JerusalemIsrael3,925
FC OrdabasyKasakhstan3,850
FC KaysarKasakhstan3,850
Neftchi BakuAserbajdsjan3,750
Shamrock RoversIrland3,750
Kesla FKArmenien3,750
B36Færøerne3,750
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (3+17)
Det er forudsat, at seedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, finale er gået videre.
SEEDET (taberne fra Champions League 1. kvalifikationsrunde)
Fola EschLuxembourg4,750
DjurgårdenSverige4,550
LinfieldNordirland4,250
BuducnostMontenegro4,250
FC FloraEstland4,000
Dynamo BrestHviderusland3,775
Riga FCLetland3,500
Connah's Quay NomadsWales3,250
KlaksvikFærøerne2,750
Europa FCGibraltar2,750
NK CeljeSlovenien2,600
Ararat-ArmeniaArmenien2,500
KR ReykjavikIsland2,500
Kuopio PSFinland2,500
KF TiranaAlbanien1,475
SileksNordmakedonien1,475
FlorianaMalta1,150
IKKE SEEDET (taberne fra Champions League Indledende kvalifikationsrunde)
Inter Club d'EscaldesAndorra0,566
Tre FioriSan Marino0,133
DritaKosovo0,800
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (12+3+37)
Det er forudsat, at seedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, finale er gået videre.
SEEDET
TottenhamEngland85,000
FC BaselSchweiz54,500
Sporting LissabonPortugal50,000
FC København  Danmark41,000
PSV EindhovenHolland37,000
WolfsburgTyskland36,000
Sparta PragTjekkiet30,500
APOEL NicosiaCypern27,500
BATE BorisovHviderusland24,000
GalatasarayTyrkiet23,500
Malmö FFSverige22,000
Partizan BeogradSerbien22,000
PAOK SalonikiGrækenland21,000
Standard LiégeBelgien20,500
Steaua BukarestRumænien20,500
GranadaSpanien19,885
MilanItalien19,000
AZ AlkmaarHolland18,500
AEK AthenGrækenland16,500
Glasgow RangersSkotland16,250
LASK LinzØstrig14,000
NK MariborSlovenien14,000
Hapoel Beer ShevaIsrael14,000
RosenborgNorge13,500
Apollon LimassolCypern12,500
FC RostovRusland12,000
IKKE SEEDET
Stade de ReimsFrankrig11,383
RijekaKroatien11,000
Fehervar FCUngarn10,500
Rio AvePortugal9,889
Dynamo MoskvaRusland9,109
Slovan LiberecTjekkiet8,000
Charleroi-Belgien7,580
Hajduk SplitKroatien7,500
KF ShkëndijaNordmakedonien7,250
Willem IIHolland7,150
Desna ChernihivUkraine7,020
The New SaintsWales7,000
FK JablonecTjekkiet7,000
Dinamo MinskHviderusland7,000
Lech PoznanPolen7,000
Kolos KovalivkaUkraine6,900
AlanyasporTyrkiet6,720
TSV HartbergØstrig6,585
AberdeenSkotland6,500
Zrinjski MostarBosnien6,250
Alashkert FCArmenien6,000
FC KairatKasakhstan6,000
ZalgirisLitauen6,000
SønderjyskE  Danmark5,800
St. GallenSchweiz5,120
Lokomotiva ZagrebKroatien4,975
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+10)
Det er forudsat, at seedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, finale er gået videre.
SEEDET
FC Midtjylland  Danmark14,500
Sheriff TiraspolMoldova12,750
CFR ClujRumænien12,500
FerencvarosUngarn9,000
DundalkIrland8,500
Slovan BratislavaSlovakiet7,000
SuduvaLitauen6,750
Omonia NicosiaCypern5,350
FK SarajevoBosnien4,750
Dynamo TbilisiGeorgien4,750
IKKE SEEDET
Fola EschLuxembourg4,750
DjurgårdenSverige4,550
LinfieldNordirland4,250
BuducnostMontenegro4,250
FC FloraEstland4,000
Dynamo BrestHviderusland3,775
Riga FCLetland3,500
Connah's Quay NomadsWales3,250
KlaksvikFærøerne2,750
Europa FCGibraltar2,750
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (0+26)
Det er forudsat, at seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde, finale er gået videre.
SEEDET
TottenhamEngland85,000
FC BaselSchweiz54,500
Sporting LissabonPortugal50,000
FC København  Danmark41,000
PSV EindhovenHolland37,000
WolfsburgTyskland36,000
Sparta PragTjekkiet30,500
APOEL NicosiaCypern27,500
BATE BorisovHviderusland24,000
GalatasarayTyrkiet23,500
Malmö FFSverige22,000
Partizan BeogradSerbien22,000
PAOK SalonikiGrækenland21,000
IKKE SEEDET
Standard LiégeBelgien20,500
Steaua BukarestRumænien20,500
GranadaSpanien19,885
MilanItalien19,000
AZ AlkmaarHolland18,500
AEK AthenGrækenland16,500
Glasgow RangersSkotland16,250
LASK LinzØstrig14,000
NK MariborSlovenien14,000
Hapoel Beer ShevaIsrael14,000
RosenborgNorge13,500
Apollon LimassolCypern12,500
FC RostovRusland12,000
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (6+10)
Det er forudsat, at seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde, finale er gået videre.
SEEDET
Young BoysSchweiz25,500
Røde Stjerne BeogradSerbien22,750
QarabagAserbajdsjan21,000
Legia WarszawaPolen17,000
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
MoldeNorge15,000
IKKE SEEDET
FC Midtjylland  Danmark14,500
Sheriff TiraspolMoldova12,750
CFR ClujRumænien12,500
FerencvarosUngarn9,000
DundalkIrland8,500
Slovan BratislavaSlovakiet7,000
SuduvaLitauen6,750
Omonia NicosiaCypern5,350
FK SarajevoBosnien4,750
Dynamo TbilisiGeorgien4,750
GRUPPESPIL (21+10+17)
1. LAG
ArsenalEngland91,000
TottenhamEngland85,000
RomaItalien79,000
NapoliItalien77,000
LeverkusenTyskland57,000
VillarrealSpanien56,000
FC BaselSchweiz54,500
BesiktasTyrkiet54,000
Sporting Lissabon-Portugal50,000
CSKA MoskvaFrankrig44,000
Sporting BragaPortugal41,000
FC København  Danmark41,000
2. LAG
GentBelgien39,500
PSV EindhovenHolland37,000
WolfsburgTyskland36,000
KrasnodarRusland35,500
Viktoria PlzenTjekkiet34,000
Dinamo ZagrebKroatien33,500
Sparta PragTjekkiet30,500
FC AstanaKasakhstan29,000
APOEL NicosiaCypern27,500
Slavia PragTjekkiet27,500
LudogoretsBulgarien26,000
Young BoysSchweiz25,500
3. LAG
BATE BorisovHviderusland24,000
GalatasarayTyrkiet23,500
Røde Stjerne BeogradSerbien22,750
Malmö FFSverige22,000
Rapid WienØstrig22,000
LeicesterEngland22,000
QarabagAserbajdsjan21,000
Partizan BeogradSerbien22,000
PAOK SalonikiGrækenland21,000
Real SociedadSpanien19,985
FeyenoordHolland17,000
Legia WarszawaPolen17,000
4. LAG
Maccabi Tel-AvivIsrael16,500
MoldeNorge15,000
FC Midtjylland  Danmark14,500
HoffenheimTyskland14,328
RennesFrankrig14,000
Sheriff TiraspolMoldova12,750
Zorya LuhanskUkraine12,500
LilleFrankrig11,383
NiceFrankrig11,383
Royal Antwerpen-Belgien7,580
SivassporTyrkiet6,720
WolfsbergerØstrig6,585
OVERSIGTER
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette er fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives nøjagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2015/2016-2019/2020 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er højere end landets koeffcient, så er førstnævnte gældende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, så er sidstnævnte gældende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra sæsonen 2019/20, der er gældende.
  Koeff. pr land (2015/16-2019/20)
  Koeff. pr klub (2015/16-2019/20)
  Indl. kvalifikationsrunder, semfinaler
  Indl. kvalifikationsrunder, finale
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  4. kvalifikationsrunde
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppespil
  Ottendedelsfinaler
  Forside
  Deltager-oversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  Europacup forside