Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 25. november 2020 kl. 05:34
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2020/2021
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC Midtjylland trådte ind i 2. kvalifikationsrunde, hvor de besejrede Ludogorets fra Bulgarien
  FC Midjylland besejrede Young Boys fra Schweiz i 3. kvalifikationsrunde
  FC Midjylland besejrede Slavia Prag fra Tjekkiet i 4. kvalifikationsrunde
  FC Midjylland deltager i Gruppespil (i gruppe med Liverpool, Atalanta og Ajax)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Bayern München - Atletico Madrid - FC Salzburg - Lokomotive Moskva
  Gruppe B:   Real Madrid - Shakhtar Donetsk - Inter - Mönchengladbach
  Gruppe C:   FC Porto - Manchester City - Olympiakos Piræus - Marseille
  Gruppe D:   Liverpool - Ajax - Atalanta - FC Midtjylland
  Gruppe E:   Sevilla - Chelsea - Krasnodar - Rennes
  Gruppe F:   Zenit - Dortmund - Lazio - Club Brugge
  Gruppe G:   Juventus - FC Barcelona - Dynamo Kiev - Ferencvaros
  Gruppe H:   Paris SG - Manchester United - RB Leipzig - Istanbul Basaksehir
EUROPA LEAGUE
  AGF trådte ind i 1. kvalifikationsrunde, hvor de besejrede Honka Espoo fra Finland
  AGF blev slået ud i 2. kvalifikationsrunde af NK Mura fra Slovenien
  FC København trådte ind i 2. kvalifikationsrunde, hvor de besejrede IFK Göteborg fra Sverige
  FC København besejrede Piast Gliwice fra Polen i 3. kvalifikationsrunde
  FC København blev slået ud i 4. kvalifikationsrunde af NK Rijeka fra Kroatien
  SønderjyskE trådte ind i 3. kvalifikationsrunde, hvor de blev slået ud af Viktoria Plzen fra Tjekkiet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Roma - Young Boys - CFR Cluj - CSKA Sofia
  Gruppe B:   Arsenal - Rapid Wien - Molde - Dundalk
  Gruppe C:   Leverkusen - Slavia Prag - Hapoel Beer Sheva - Nice
  Gruppe D:   Benfica - Standard Liége - Glasgow Rangers - Lech Poznan
  Gruppe E:   PSV Eindhoven - PAOK Saloniki - Granada - Omonia Nicosia
  Gruppe F:   Napoli - Real Sociedad - AZ Alkmaar - NK Rijeka
  Gruppe G:   Sporting Braga - Leicester - AEK Athen - Zorya Luhansk
  Gruppe H:   Celtic - Sparta Prag - Milan - Lille
  Gruppe I:   Villarreal - Qarabag - Maccabi Tel-Aviv - Sivasspor
  Gruppe J:   Tottenham - Ludogorets - LASK Linz - Antwerpen
  Gruppe K:   CSKA Moskva - Dinamo Zagreb - Feyenoord - Wolfsberg
  Gruppe L:   Gent - Røde Stjerne Beograd - Hoffenheim - Slovan Liberec
OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  2019/2020
  Øvrige år