Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 6. august 2020 kl. 14:18
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
KOEFFICIENT 2015/2016 - 2019/2020
Opdateret med kampe spillet 5. august 2020
KOEFFICIENT-LISTE
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDKOEFF
1.Real MadridSpa33,0033,0032,0019,0017,00134,0019,885134,000
2.Atletico MadridSpa28,0029,0028,0020,0021,00126,0019,885126,000
3.FC BarcelonaSpa26,0023,0025,0030,0020,00124,0019,885124,000
4.Bayern MünchenTys29,0022,0029,0020,0023,00123,0014,328123,000
5.JuventusIta18,0033,0023,0021,0020,00115,0013,759115,000
6.Manchester CityEng26,0018,0022,0025,0021,00112,0017,721112,000
7.Paris SGFra24,0020,0019,0019,0023,00105,0011,383105,000
8.LiverpoolEng22,00-30,0029,0018,0099,0017,72199,000
9.Manchester UnitedEng13,0026,0020,0019,0017,0095,0017,72195,000
10.ArsenalEng15,0019,0021,0026,0010,0091,0017,72191,000
11.SevillaSpa23,0019,0021,0013,0012,0088,0019,88588,000
12.DortmundTys17,0022,0010,0018,0018,0085,0014,32885,000
13.TottenhamEng12,0010,0021,0026,0016,0085,0017,72185,000
14.ChelseaEng18,00-18,0030,0017,0083,0017,72183,000
15.Shakhtar DonetskUkr20,0014,0019,0010,0017,0080,007,02080,000
16.RomaIta14,0013,0025,0017,0010,0079,0013,75979,000
17.NapoliIta13,0017,0010,0018,0019,0077,0013,75977,000
18.LyonFra7,0022,0014,0017,0017,0077,0011,38377,000
19.FC PortoPor11,0017,0017,0023,007,0075,009,88975,000
20.BenficaPor22,0017,004,0017,0010,0070,009,88970,000
21.AjaxHol6,0022,001,5027,0013,0069,507,15069,500
22.ZenitRus19,0012,0014,0010,009,0064,009,10964,000
23.LeverkusenTys14,0018,00-11,0014,0057,0014,32857,000
24.VillarrealSpa23,009,008,0016,00-56,0019,88556,000
25.Dynamo KievUkr18,008,0012,0011,006,0055,007,02055,000
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
26.FC BaselSch12,006,0019,002,5015,0054,505,12054,500
27.ValenciaSpa14,00--23,0017,0054,0019,88554,000
28.BesiktasTyr7,0020,0019,005,003,0054,006,72054,000
29.FC SalzburgØst1,505,0021,0016,0010,0053,506,58553,500
30.Sporting LissabonPor7,006,0017,0010,0010,0050,009,88950,000
31.Schalke 04Tys11,0018,00-17,00-46,0014,32846,000
32.RB LeipzigTys--17,005,0022,0044,0014,32844,000
33.CSKA MoskvaRus7,007,0017,009,004,0044,009,10944,000
34.Olympiakos PiræusGræ10,0010,005,008,0010,0043,005,26043,000
35.MonacoFra5,0025,006,005,00-41,0011,38341,000
36.FC København  Dan1,0016,007,004,0013,0041,005,80041,000
37.Sporting BragaPor15,005,009,002,008,0039,009,88941,000
38.LazioIta14,00-17,006,004,0041,0013,75941,000
39.GentBel16,0010,001,002,5010,0039,507,58039,500
40.PSV EindhovenHol18,006,001,006,006,0037,007,15037,000
41.Athletic BilbaoSpa17,009,0010,00--36,0019,88536,000
42.AnderlechtBel11,0016,006,003,00-36,007,58036,000
43.WolfsburgTys24,00---12,0036,0014,32836,000
44.KrasnodarRus9,008,001,5011,006,0035,509,10935,500
45.InterIta-4,00-15,0016,0035,0013,75935,000
46.CelticSko3,007,008,006,0010,0034,005,57534,000
47.Viktoria PlzenTje3,005,0013,0011,002,0034,005,46034,000
48.Dinamo ZagrebKro6,004,001,5014,008,0033,504,97533,500
49.FrankfurtTys---24,009,0033,0014,32833,000
50.Lokomotiv MoskvaRus9,00-12,006,006,0033,009,10933,000
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
51.AtalantaIta--11,002,5019,0032,5013,75932,500
52.FenerbahceTyr12,0010,001,508,00-31,506,72031,500
53.MarseilleFra9,00-19,003,00-31,0011,38331,000
54.Sparta PragTje17,009,001,001,502,0030,505,46030,500
55.GenkBel-16,00-9,005,0030,007,58030,000
56.FC AstanaKas8,004,008,006,003,0029,003,85029,000
57.Club BruggeBel4,004,001,5011,008,0028,507,58028,500
58.APOEL NicosiaCyp2,0010,006,002,507,0027,505,35027,500
59.Slavia PragTje-1,506,0014,006,0027,505,46027,500
60.MönchengladbachTys8,0012,00--6,0026,0014,32826,000
61.LudogoretsBul1,008,007,004,005,0025,003,47526,000
62.Young BoysSch1,506,005,007,006,0025,505,12025,500
63.BATE BorisovHvi8,001,504,008,002,5024,003,77524,000
64.GalatasarayTyr9,00-0,508,006,0023,506,72023,500
65.Røde Stjerne BeogradSer0,251,508,007,006,0022,755,10022,750
66.LeicesterEng-22,00---22,0017,72122,000
67.Rapid WienØst10,005,00-7,00-22,006,58522,000
68.Malmö FFSve6,00-1,007,008,0022,004,55022,000
69.St. EtienneFra9,009,00--4,0022,0011,38322,000
70.Partizan BeogradSer6,000,507,002,504,0020,005,10022,000
71.Istanbul BasaksehirTyr1,001,506,002,0011,0021,506,72021,500
72.QarabagAse3,005,006,003,004,0021,003,75021,000
73.PAOK SalonikiGræ6,008,001,503,002,5021,005,26021,000
74.Standard LiègeBel1,506,00-7,006,0020,507,58020,500
75.Steaua BukarestRum1,505,009,002,502,5020,503,34020,500
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
76.Celta VigoSpa-19,00---19,0019,88519,885
77.Real SociedadSpa--9,00--9,0019,88519,885
78.Real BetisSpa---10,00-10,0019,88519,885
79.GetafeSpa----10,0010,0019,88519,885
80.EspanyolSpa----10,0010,0019,88519,885
81.FiorentinaIta8,0011,00---19,0013,75919,000
82.MilanIta--12,007,00-19,0013,75919,000
83.AZ AlkmaarHol3,006,00-1,508,0018,507,15018,500
84.Spartak MoskvaRus-1,0011,004,002,5018,509,10918,500
85.SouthamptonEng1,506,00---7,5017,72117,721
86.West HamEng1,001,50---2,5017,72117,721
87.EvertonEng--3,00--3,0017,72117,721
88.BurnleyEng---2,50-2,5017,72117,721
89.WolverhamptonEng----10,0010,0017,72117,721
90.FeyenoordHol-5,006,002,004,0017,007,15017,000
91.Legia WarszawaPol3,008,001,502,002,5017,003,32517,000
92.AEK AthenGræ-1,009,004,002,5016,505,26016,500
93.Maccabi Tel-AvivIsr4,005,003,002,502,0016,503,92516,500
94.Glasgow RangersSko--0,255,0011,0016,255,57516,250
95.MoldeNor10,00--2,502,5015,004,35015,000
96.FC Midtjylland  Dan7,001,501,502,502,0014,505,80014,500
97.AugsburgTys7,00----7,0014,32814,328
98.Mainz 05Tys-7,00---7,0014,32814,328
99.FC KölnTys--4,00--4,0014,32814,328
100.Hertha BerlinTys-1,004,00--5,0014,32814,328
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
101.FreiburgTys--1,00--1,0014,32814,328
102.HoffenheimTys--4,007,00-11,0014,32814,328
103.Linzer ASKØst---2,0012,0014,006,58514,000
104.RennesFra---11,003,0014,0011,38314,000
105.NK MariborSlo1,001,507,002,002,5014,002,60014,000
106.Hapoel Beer ShevaIsr0,506,003,002,002,5014,003,92514,000
107.SampdoriaIta1,00----1,0013,75913,759
108.SassuoloIta-4,00---4,0013,75913,759
109.TorinoIta----2,502,5013,75913,759
110.RosenborgNor2,001,504,003,003,0013,504,35013,500
111.FC ZürichSch1,005,00-7,00-13,005,12013,000
112.Sheriff TiraspolMol0,251,007,002,502,0012,751,35012,750
113.CFR ClujRum---2,5010,0012,503,34012,500
114.Apollon LimassolCyp1,001,003,005,002,5012,505,35012,500
115.Zorya LuhanskUkr1,502,004,002,502,5012,507,02012,500
116.FK RostovRus-12,00---12,009,10912,000
117.NiceFra-4,006,00--10,0011,38311,383
118.BordeauxFra4,00-1,005,00-10,0011,38311,383
119.LilleFra-1,00--5,006,0011,38311,383
120.RC StrasbourgFra----2,502,5011,38311,383
121.NK RijekaKro0,501,005,002,002,5011,004,97511,000
122.Vidi FCUng1,501,001,505,001,5010,502,57510,500
123.Östersunds FKSve--10,00--10,004,55010,000
124.Austria WienØst-4,004,00-2,0010,006,58510,000
125.AEK LarnacaCyp1,001,501,504,002,0010,005,35010,000
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
126.BelenensesPor4,00----4,009,8899,889
127.AroucaPor-1,50---1,509,8899,889
128.Maritimo FunchalPor--1,50--1,509,8899,889
129.Rio AvePor-1,00-1,50-2,509,8899,889
130.GuimaraesPor1,00-4,00-4,009,009,8899,889
131.Astra GiurgiuRum1,507,001,00--9,503,3409,500
132.Rubin KazanRus5,00----5,009,1099,109
133.FC UfaRus---2,50-2,509,1099,109
134.Arsenal TulaRus----1,501,509,1099,109
135.FC SionSch8,00-1,00--9,005,1209,000
136.FerencvarosUng0,501,000,501,006,009,002,5759,000
137.FC LuganoSch--6,00-3,009,005,1209,000
138.Brøndby  Dan1,501,501,002,502,008,505,8008,500
139.DundalkIrl1,003,001,001,502,008,501,3408,500
140.Spartak TrnavaSvk1,001,00-5,001,508,503,1758,500
141.F91 DudelangeLux0,251,001,003,003,008,251,6008,250
142.OsmanlisporTyr-8,00---8,006,7208,000
143.Slovan LiberecTje5,003,00---8,005,4608,000
144.CharleroiBel1,00----1,007,5807,580
145.Zulte WaregemBel--5,00--5,007,5807,580
146.KV OostendeBel--1,00--1,007,5807,580
147.Royal AntwerpenBel----2,502,507,5807,580
148.GabalaAse2,002,001,001,001,507,503,7507,500
149.Hajduk SplitKro1,501,501,502,001,007,504,9757,500
150.Shkëndija TetovoNma0,251,501,502,501,507,251,4757,250
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
151.GroningenHol2,00----2,007,1507,150
152.Go Ahead EaglesHol0,25----0,257,1507,150
153.HeraclesHol-1,00---1,007,1507,150
154.VitesseHol1,00-4,002,00-7,007,1507,150
155.FC UtrechtHol--1,50-1,503,007,1507,150
156.DniproUkr5,00----5,007,0207,020
157.Olimpik DonetskUkr--1,00--1,007,0207,020
158.Vorskla PoltavaUkr1,001,00-3,00-5,007,0207,020
159.FC OleksandriyaUkr-1,001,50-3,005,507,0207,020
160.MariupolUkr---2,002,004,007,0207,020
161.KonyasporTyr-2,005,00--7,006,7207,000
162.Lech PoznanPol4,00-1,002,00-7,003,3257,000
163.Slovan BratislavaSvk1,000,500,502,003,007,003,1757,000
164.AIK StockholmSve1,001,001,001,502,507,004,5507,000
165.The New SaintsWal1,001,001,002,002,007,001,0007,000
166.HJK HelsinkiFin1,501,000,502,002,007,001,3007,000
167.FK JablonecTje1,50--4,001,507,005,4607,000
168.Dinamo MinskHvi2,001,001,002,001,007,003,7757,000
169.SuduvaLit-0,251,502,502,506,751,5756,750
170.Akhisar BelediyesporTyr---3,00-3,006,7206,720
171.TrabzonsporTyr1,00---3,004,006,7206,720
172.Yeni MalatyasporTyr----2,002,006,7206,720
173.Rheindorf AltachØst1,50-1,50--3,006,5856,585
174.Admira WackerØst-1,00-1,50-2,506,5856,585
175.WolfsbergerØst1,00---3,004,006,5856,585
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
176.Sturm GrazØst1,00-1,002,001,505,506,5856,585
177.AberdeenSko1,001,001,001,502,006,505,5756,500
178.Zrinjski MostarBos0,251,001,002,002,006,251,3756,250
179.Skënderbeu KorcëAlb2,00-4,00--6,001,4756,000
180.Alashkert FCArm0,501,001,002,001,506,001,5256,000
181.FC KairatKas1,500,500,502,001,506,003,8506,000
182.Zalgiris VilniusLit1,001,001,002,001,006,001,5756,000
183.Randers FC  Dan0,50----0,505,8005,800
184.SønderjyskE  Dan-1,50---1,505,8005,800
185.Lyngby  Dan--1,00--1,005,8005,800
186.FC Nordsjælland  Dan---2,00-2,005,8005,800
187.Esbjerg  Dan----1,501,505,8005,800
188.NK DomzaleSlo0,251,001,501,501,505,752,6005,750
189.Inverness CTSko0,50----0,505,5755,575
190.Hearts FCSko-0,50---0,505,5755,575
191.St. JohnstoneSko0,25-0,25--0,505,5755,575
192.HibernianSko-0,50-2,00-2,505,5755,575
193.KilmarnockSko----1,001,005,5755,575
194.TrencinSvk1,001,500,502,50-5,503,1755,500
195.FC LuzernSch-1,000,502,002,005,505,1205,500
196.FC PyunikArm1,000,250,252,002,005,501,5255,500
197.FC VaduzLie1,000,500,501,502,005,502,7005,500
198.FC Viitorul ConstantaRum-1,001,501,501,505,503,3405,500
199.FK KukësiAlb1,000,501,002,001,005,501,4755,500
200.FC ZlinTje--2,00--2,005,4605,460
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
201.Sigma OlomoucTje---2,50-2,505,4605,460
202.Mlada BoleslavTje0,501,001,00-2,004,505,4605,460
203.Omonia NicosiaCyp1,000,50---1,505,3505,350
204.AnorthosisCyp---1,00-1,005,3505,350
205.AEL LimassolCyp--1,00-1,502,505,3505,350
206.PAS GianninaGræ-1,00---1,005,2605,260
207.PanathinaikosGræ1,502,001,50--5,005,2605,260
208.PanioniosGræ--1,00--1,005,2605,260
209.Asteras TripolisGræ3,00--1,50-4,505,2605,260
210.Aris SalonikiGræ----2,002,005,2605,260
211.AtromitosGræ1,50--1,502,005,005,2605,260
212.VallettaMal0,251,000,501,502,005,251,1505,250
213.VentspilsLet1,000,500,251,502,005,251,5255,250
214.Olimpija LjubljanaSlo-1,000,252,501,505,252,6005,250
215.Lincoln Red ImpsGib1,001,000,251,501,505,250,9505,250
216.CrusadersNir1,001,000,251,501,505,250,9755,250
217.GrasshoppersSch-1,50---1,505,1205,120
218.St. GallenSch---1,50-1,505,1205,120
219.FC ThunSch1,50---2,003,505,1205,120
220.Mladost LucaniSer--0,25--0,255,1005,100
221.SD VojvodinaSer1,501,500,25--3,255,1005,100
222.Spartak SuboticaSer---2,00-2,005,1005,100
223.CukarickiSer0,500,50--1,502,505,1005,100
224.Radnicki NisSer---1,501,002,505,1005,100
225.VardarNma1,001,002,001,00-5,001,4755,000
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
226.Uni CraiovaRum--1,002,002,005,003,3405,000
227.Nomme KaljuEst0,501,000,501,002,005,000,8755,000
228.Lokomotiva ZagrebKro0,501,50---2,004,9754,975
229.NK OsijekKro--1,501,501,504,504,9754,975
230.FK SarajevoBos1,00-0,251,502,004,751,3754,750
231.Shakhtyor SaligorskHvi0,500,500,251,502,004,753,7754,750
232.Dynamo TbilisiGeo0,251,50-1,002,004,751,1504,750
233.Cork CityIrl0,251,000,502,001,004,751,3404,750
234.Fola EschLux1,000,251,001,501,004,751,6004,750
235.ElfsborgSve1,00----1,004,5504,550
236.IFK GöteborgSve1,001,50---2,504,5504,550
237.DjurgårdenSve---1,50-1,504,5504,550
238.IFK NorrköpingSve-1,000,50-2,003,504,5504,550
239.HäckenSve-0,50-1,501,503,504,5504,550
240.HafnarfjordurIsl0,501,001,501,50-4,501,0754,500
241.FC Santa ColomaArm0,500,500,501,501,504,500,5664,500
242.FK PartizaniAlb0,251,500,251,001,504,501,4754,500
243.StrømsgodsetNor1,000,50---1,504,3504,350
244.StabækNor-0,25---0,254,3504,350
245.Odd GrenlandNor1,500,501,00--3,004,3504,350
246.SarpsborgNor---4,00-4,004,3504,350
247.LillestrømNor---1,50-1,504,3504,350
248.HaugesundNor--0,50-2,002,504,3504,350
249.BrannNor--0,50-1,001,504,3504,350
250.LinfieldNir0,500,251,00-2,504,250,9754,250
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
251.Progres NiederkornLux0,25-0,502,001,504,251,6004,250
252.ValurIsl-0,250,502,001,504,251,0754,250
253.StjarnanIsl1,00-0,251,501,504,251,0754,250
254.BuducnostMon0,250,501,001,001,504,250,8754,250
255.FK RiteriaiLit0,500,251,001,501,004,251,5754,250
256.CSKA SofiaBul---2,002,004,003,4754,000
257.SutjeskaMon0,25-0,251,502,004,000,8754,000
258.Honved BudapestUng--1,001,501,504,002,5754,000
259.FC FloraEst0,250,500,251,501,504,000,8754,000
260.FK LiepajaLet-1,000,501,001,504,001,5254,000
261.OFK TitogradMon0,501,000,501,001,004,000,8754,000
262.Ironi Kiryat ShmonaIsr1,00----1,003,9253,925
263.Hapoel HaifaIsr-0,50-2,00-2,503,9253,925
264.Beitar JerusalemIsr0,501,500,501,00-3,503,9253,925
265.Bnei YehudaIsr--1,00-2,503,503,9253,925
266.Maccabi HaifaIsr-0,500,00-1,502,003,9253,925
267.FC AktobeKas0,250,25---0,503,8503,850
268.Irtysh PavlodarKas--0,501,00-1,503,8503,850
269.FC OrdabasyKas0,250,250,25-1,502,253,8503,850
270.FC TobolKas---1,501,002,503,8503,850
271.Torpedo ZhodinoHvi0,251,00---1,253,7753,775
272.Dinamo BrestHvi--0,502,00-2,503,7753,775
273.FC VitebskHvi----1,001,003,7753,775
274.KapazAse-0,50---0,503,7503,750
275.Zira FKAse--0,50--0,503,7503,750
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
276.FK SpartaksLet0,500,251,002,00-3,751,5253,750
277.Kesla FKAse0,250,50-1,00-1,753,7503,750
278.Neftchi BakuAse0,250,500,001,002,003,753,7503,750
279.Shamrock RoversIrl0,500,250,501,001,503,751,3403,750
280.Sabail FKAse----1,001,003,7503,750
281.Torpedo KutaisiGeo--0,252,501,003,751,1503,750
282.B36Fær0,500,500,251,501,003,750,7503,750
283.MilsamiMol1,50-0,251,001,003,751,3503,750
284.FK RigaLet---1,002,503,501,5253,500
285.ChikhuraGeo-0,250,251,501,503,501,1503,500
286.Levski SofiaBul-0,500,501,001,503,503,4753,500
287.Cherno MoreBul0,50----0,503,4753,475
288.Litex LovechBul0,25----0,253,4753,475
289.BeroeBul0,500,50---1,003,4753,475
290.Botev PlovdivBul--1,00--1,003,4753,475
291.Dunav RusseBul--0,25--0,253,4753,475
292.Slavia SofiaBul-0,25-1,50-1,753,4753,475
293.Lokomotiv PlovdivBul----2,002,003,4753,475
294.Tirgu MuresRum1,00----1,003,3403,340
295.FC BotosaniRum0,50----0,503,3403,340
296.PanduriiRum-1,00---1,003,3403,340
297.CSMS IasiRum-0,50---0,503,3403,340
298.Dinamo BukarestRum--1,00--1,003,3403,340
299.Slask WrochlawPol0,50----0,503,3253,325
300.Zaglebie LubinPol-1,00---1,003,3253,325
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
301.Arka GdyniaPol--1,00--1,003,3253,325
302.Jagiellonia BialystokPol0,50-0,502,00-3,003,3253,325
303.Gornik ZabrzePol---1,50-1,503,3253,325
304.Lechia GdanskPol----1,501,503,3253,325
305.Piast GliwicePol-0,50--1,502,003,3253,325
306.CracoviaPol----1,001,003,3253,325
307.RabotnickiNma1,500,250,501,00-3,251,4753,250
308.Connah's Quay NomadsWal-0,500,251,001,503,251,0003,250
309.HiberniansMal1,000,251,00-1,003,251,1503,250
310.Balzan FCMal0,250,250,251,501,003,251,1503,250
311.FCI LevadiaEst0,500,500,251,001,003,250,8753,250
312.Spartak MyjavaSvk-0,25---0,253,1753,175
313.MSK ZilinaSvk1,50-1,00--2,503,1753,175
314.Dunejska StredaSvk---1,501,503,003,1753,175
315.RuzomberokSvk--1,00-1,002,003,1753,175
316.Vikingur GøtaFær0,250,251,001,50-3,000,7503,000
317.ZeljeznicarBos1,00-0,501,50-3,001,3753,000
318.DebrecenUng1,000,50--1,503,002,5753,000
319.La FioritaSan0,250,250,501,500,503,000,1333,000
320.KlaksvikFær--0,251,001,502,750,7502,750
321.KF LaciAlb0,25--1,501,002,751,4752,750
322.Siroki BrijegBos-0,250,501,001,002,751,3752,750
323.Europa FCGib0,250,500,500,501,002,750,9502,750
324.FC KoperSlo0,50----0,502,6002,600
325.NK CeljeSlo0,25----0,252,6002,600
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
326.Nova GoricaSlo-0,250,50--0,752,6002,600
327.Rudar VelenjeSlo---1,50-1,502,6002,600
328.NK MuraSlo----1,001,002,6002,600
329.MTK BudapestUng0,250,50---0,752,5752,575
330.Vasas BudapestUng--0,50--0,502,5752,575
331.Ujpest FCUng---1,50-1,502,5752,575
332.Ararat ArmeniaArm----2,502,501,5252,500
333.Kuopio PSFin---1,001,502,501,3002,500
334.GziraMal---1,001,502,501,1502,500
335.KR ReykjavikIsl0,500,500,50-1,002,501,0752,500
336.CliftonvilleNir-0,50-1,001,002,500,9752,500
337.RudarMon1,000,25-1,00-2,250,8752,250
338.SamtrediaGeo-0,251,001,00-2,251,1502,250
339.Tre PenneSan-0,500,25-1,502,250,1332,250
340.BanantsArm-0,25-1,001,002,251,5252,250
341.RunavikFær0,250,250,251,000,502,250,7502,250
342.BirkirkaraMal0,501,00-0,50-2,001,1502,000
343.FC SaburtaloGeo----2,002,001,1502,000
344.HBFær0,250,25--1,502,000,7502,000
345.ShkupiNma---1,001,002,001,4752,000
346.Petrocub HinsestiMol---1,001,002,001,3502,000
347.Narva TransEst---1,001,002,000,8752,000
348.EngordanyAnd---1,001,002,000,5662,000
349.FK JelgavaLet0,501,000,25--1,751,5251,750
350.FC Zaria BaltiMol-0,250,501,00-1,751,3501,750
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
351.Jeunesse d'EschLux-0,25--1,501,751,6001,750
352.St. PatricksIrl0,250,50--1,001,751,3401,750
353.St. Josephs FCGib--0,250,501,001,750,9501,750
354.FC PrishtinaKos--0,251,000,501,750,8001,750
355.DifferdangeLux0,500,250,25--1,001,6001,600
356.Racing FC UnionLux---1,00-1,001,6001,600
357.KruojaLit0,25----0,251,5751,575
358.AtlantasLit0,250,250,25--0,751,5751,575
359.StumbrasLit---1,00-1,001,5751,575
360.Kauno ZalgirisLit----1,001,001,5751,575
361.Skonto RigaLet0,50----0,501,5251,525
362.UlissesArm0,25----0,251,5251,525
363.FC ShirakArm0,500,500,25--1,251,5251,525
364.Gandzasar KapanArm--0,251,00-1,251,5251,525
365.RFS RigaLet----1,001,001,5251,525
366.SJK SeinäjokiFin0,251,000,25--1,501,3001,500
367.DritaKos---1,50-1,500,8001,500
368.GlenavonNir0,250,25-1,00-1,500,9751,500
369.FolgoreSan0,500,250,250,50-1,500,1331,500
370.KF FeronikeliKos----1,501,500,8001,500
371.PS RovaniemiFin-0,50--1,001,501,3001,500
372.Tre FioriSan---1,000,501,500,1331,500
373.Sant JuliaAnd0,25-0,250,500,501,500,5661,500
374.RenovaNma0,25----0,251,4751,475
375.SileksNma-0,25---0,251,4751,475
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
376.PelisterNma--0,25--0,251,4751,475
377.SK TiranaAlb--0,25--0,251,4751,475
378.Luftëtari FCAlb---1,00-1,001,4751,475
379.Makedonija GPNma----1,001,001,4751,475
380.Akademija PandevNma----1,001,001,4751,475
381.Teuta DurresAlb-0,25--1,001,251,4751,475
382.OlimpicBos0,25----0,251,3751,375
383.Sloboda TuzlaBos-0,25---0,251,3751,375
384.Radnik BijeljlinaBos-0,25--1,001,251,3751,375
385.FC SaxanMol0,25----0,251,3501,350
386.Zimbru ChisinauMol-0,50---0,501,3501,350
387.Dacia ChisinauMol0,500,250,25--1,001,3501,350
388.Speranta NisporeniMol----1,001,001,3501,350
389.UC DublinIrl0,50----0,501,3401,340
390.Derry CityIrl--0,251,00-1,251,3401,340
391.MariehamnFin-0,251,00--1,251,3001,300
392.PS VaasaFin0,25-0,50--0,751,3001,300
393.FC IlvesFin---1,00-1,001,3001,300
394.FC LahtiFin0,25--1,00-1,251,3001,300
395.Inter TurkuFin----1,001,001,3001,300
396.Dila GoriGeo1,000,25---1,251,1501,250
397.ColeraineNir--0,251,00-1,250,9751,250
398.Bala TownWal0,250,250,250,50-1,251,0001,250
399.BreidablikIsl-0,25--1,001,251,0751,250
400.Zeta GolubovciMon--0,25-1,001,250,8751,250
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDTOTALT
401.BallymenaNir--0,25-1,001,250,9751,250
402.Spartaki TskhinvaliGeo0,25----0,251,1501,150
403.FlorianaMal--0,25--0,251,1501,150
404.Dinamo BatumiGeo0,25-0,25--0,501,1501,150
405.Vikingur ReykjavikIsl0,25----0,251,0751,075
406.VestmannaøerneIsl---1,00-1,001,0751,075
407.Newtown FCWal0,50----0,501,0001,000
408.Airbus UK BroughtonWal0,25----0,251,0001,000
409.LlandudnoWal-0,25---0,251,0001,000
410.Bangor CityWal--0,25--0,251,0001,000
411.Cefn DruidsWal---0,50-0,501,0001,000
412.Barry TownWal----0,500,501,0001,000
413.Cardiff MUWal----0,500,501,0001,000
414.GlentoranNir0,25----0,250,9750,975
415.Sillamäe KalevEst0,25----0,250,8750,875
416.FK Bokelj KotorMon-0,25---0,250,8750,875
417.FCI TallinnEst-0,250,50--0,750,8750,875
418.Trepca 89Kos--0,50--0,500,8000,800
419.FC LusitanosAnd0,250,25---0,500,5660,566
420.UE Santa ColomaAnd-0,250,25--0,500,5660,566
421.Juvenes/DoganaSan0,25----0,250,1330,250
ØVRIGE
Gule hold
Kan stadig optjene klub- og/eller lande-koefficient
Ranglisten bruges til seedning i turne-ringerne 2020/2021
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2015/2016-2019/2020 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dog minimum 20% af klubbens lands-koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikations-runderne med)
I Europa League modtager hold, der ryger ud i Forrunde 0,50 point, holder der ryger ud i 1. kvalifikationsrunde 1 point, hold der ryger ud i 2. kvalifikationsrunde modtager 1,5 point, hold der ryger ud i 3. kvalifikationsrunde modtager 2 point, og endelig modtager hold der ryger ud i 4. kvalifikationsrunde 2,5 points.
Hold, der deltager i gruppespillet, er garanteret minimum 3 point (disse lægges dog ikke til opnåede point i gruppespillet)
  Koefficienters pr. land
  2014/2015 - 2018/2019
  2016/2017 - 2020/2021
  Forside