Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 15. november 2019 kl. 11:47
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
KOEFFICIENT 2015/2016 - 2019/2020
Opdateret med kampe spillet 7. november 2019
KOEFFICIENT-LISTE
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDKOEFF
1.Real MadridSpanien33,0033,0032,0019,007,00124,0018,371124,000
2.FC BarcelonaSpanien26,0023,0025,0030,0010,00114,0018,371114,000
3.Atletico MadridSpanien28,0029,0028,0020,009,00114,0018,371114,000
4.Bayern MünchenTyskland29,0022,0029,0020,0012,00112,0012,699112,000
5.JuventusItalien18,0033,0023,0021,0011,00106,0012,330106,000
6.Manchester CityEngland26,0018,0022,0025,0010,00101,0016,149101,000
7.Paris SGFrankrig24,0020,0019,0019,0010,0092,0010,58392,000
8.LiverpoolEngland22,00-30,0029,0010,0091,0016,14991,000
9.ArsenalEngland15,0019,0021,0026,007,0088,0016,14988,000
10.Manchester UnitedEngland13,0026,0020,0019,007,0085,0016,14985,000
11.SevillaSpanien23,0019,0021,0013,008,0084,0018,37184,000
12.DortmundTyskland17,0022,0010,0018,009,0076,0012,69976,000
13.TottenhamEngland12,0010,0021,0026,007,0076,0016,14976,000
14.ChelseaEngland18,00-18,0030,009,0075,0016,14975,000
15.RomaItalien14,0013,0025,0017,004,0073,0012,33073,000
16.FC PortoPortugal11,0017,0017,0023,003,0071,009,16971,000
17.Shakhtar DonetskUkraine20,0014,0019,0010,007,0070,006,58070,000
18.LyonFrankrig7,0022,0014,0017,009,0069,0010,58369,000
19.NapoliItalien13,0017,0010,0018,0010,0068,0012,33068,000
20.BenficaPortugal22,0017,004,0017,006,0066,009,16966,000
21.AjaxHolland6,0022,001,5027,009,0065,506,83065,500
22.ZenitRusland19,0012,0014,0010,007,0062,008,87662,000
23.VillarrealSpanien23,009,008,0016,00-56,0018,37156,000
24.Dynamo KievUkraine18,008,0012,0011,005,0054,006,58054,000
25.BesiktasTyrkiet7,0020,0019,005,003,0054,006,36054,000
26.FC SalzburgØstrig1,505,0021,0016,007,0050,506,14550,500
27.LeverkusenTyskland14,0018,00-11,004,0047,0012,69947,000
28.FC BaselSchweiz12,006,0019,002,507,0046,504,72046,500
29.Schalke 04Tyskland11,0018,00-17,00-46,0012,69946,000
30.ValenciaSpanien14,00--23,009,0046,0018,37146,000
31.Sporting LissabonPortugal7,006,0017,0010,006,0046,009,16946,000
32.CSKA MoskvaRusland7,007,0017,009,003,0043,008,87643,000
33.MonacoFrankrig5,0025,006,005,00-41,0010,58341,000
34.LazioItalien14,00-17,006,003,0040,0012,33040,000
35.Sporting BragaPortugal15,005,009,002,007,0038,009,16938,000
36.Olympiakos PiræusGrækenland10,0010,005,008,005,0038,005,06038,000
37.Athletic BilbaoSpanien17,009,0010,00--36,0018,37136,000
38.AnderlechtBelgien11,0016,006,003,00-36,007,26036,000
39.PSV EindhovenHolland18,006,001,006,005,0036,006,83036,000
40.GentBelgien16,0010,001,002,506,0035,507,26035,500
41.Viktoria PlzenTjekkiet3,005,0013,0011,002,0034,005,46034,000
42.KrasnodarRusland9,008,001,5011,004,0033,508,87633,500
43.Lokomotiv MoskvaRusland9,00-12,006,006,0033,008,87633,000
44.FC København  Danmark1,0016,007,004,005,0033,005,40033,000
45.Dinamo ZagrebKroatien6,004,001,5014,007,0032,504,92532,500
46.RB LeipzigTyskland--17,005,0010,0032,0012,69932,000
47.FenerbahceTyrkiet12,0010,001,508,00-31,506,36031,500
48.MarseilleFrankrig9,00-19,003,00-31,0010,58331,000
49.CelticSkotland3,007,008,006,007,0031,005,12531,000
50.Sparta PragTjekkiet17,009,001,001,502,0030,505,46030,500
51.GenkBelgien-16,00-9,005,0030,007,26030,000
52.FC AstanaKasakhstan8,004,008,006,003,0029,003,75029,000
53.WolfsburgTyskland24,00---4,0028,0012,69928,000
54.FrankfurtTyskland---24,004,0028,0012,69928,000
55.Slavia PragTjekkiet-1,506,0014,006,0027,505,46027,500
56.Club BruggeBelgien4,004,001,5011,006,0026,507,26026,500
57.InterItalien-4,00-15,007,0026,0012,33026,000
58.Young BoysSchweiz1,506,005,007,005,0024,504,72024,500
59.MönchengladbachTyskland8,0012,00--4,0024,0012,69924,000
60.LudogoretsBul1,008,007,004,004,0024,003,37524,000
61.BATE BorisovHvi8,001,504,008,002,5024,003,77524,000
62.APOEL NicosiaCyp2,0010,006,002,503,0023,505,15023,500
63.Røde Stjerne BeogradSer0,251,508,007,006,0022,754,95022,750
64.GalatasarayTyrkiet9,00-0,508,005,0022,506,36022,500
65.LeicesterEngland-22,00---22,0016,14922,000
66.Rapid WienØstrig10,005,00-7,00-22,006,14522,000
67.St. EtienneFrankrig9,009,00--3,0021,0010,58321,000
68.PAOK SalonikiGrækenland6,008,001,503,002,5021,005,06021,000
69.Steaua BukarestRum1,505,009,002,502,5020,503,14020,500
70.QarabagAserbajdsjan3,005,006,003,003,0020,003,70020,000
71.Celta VigoSpanien-19,00---19,0018,37119,000
72.FiorentinaItalien8,0011,00---19,0012,33019,000
73.MilanItalien--12,007,00-19,0012,33019,000
74.Partizan BeogradSer6,000,507,002,503,0019,004,95019,000
75.Standard LiègeBelgien1,506,00-7,004,0018,507,26018,500
76.Spartak MoskvaRusland-1,0011,004,002,5018,508,87618,500
77.Real SociedadSpanien--9,00--9,0018,37118,371
78.Real BetisSpanien---10,00-10,0018,37118,371
79.EspanyolSpanien----7,007,0018,37118,371
80.GetafeSpanien----4,004,0018,37118,371
81.Malmö FFSve6,00-1,007,004,0018,004,35018,000
82.AtalantaItalien--11,002,504,0017,5012,33017,500
83.Legia WarszawaPol3,008,001,502,002,5017,003,32517,000
84.AZ AlkmaarHolland3,006,00-1,506,0016,506,83016,500
85.AEK AthenGrækenland-1,009,004,002,5016,505,06016,500
86.Maccabi Tel-AvivIsr4,005,003,002,502,0016,503,92516,500
87.SouthamptonEngland1,506,00---7,5016,14916,149
88.West HamEngland1,001,50---2,5016,14916,149
89.EvertonEngland--3,00--3,0016,14916,149
90.BurnleyEngland---2,50-2,5016,14916,149
91.WolverhamptonEngland----6,006,0016,14916,149
92.FeyenoordHolland-5,006,002,003,0016,006,83016,000
93.Istanbul BasaksehirTyrkiet1,001,506,002,005,0015,506,36015,500
94.MoldeNor10,00--2,502,5015,004,30015,000
95.FC Midtjylland  Danmark7,001,501,502,502,0014,505,40014,500
96.RennesFrankrig---11,003,0014,0010,58314,000
97.NK MariborSlovenien1,001,507,002,002,5014,002,60014,000
98.Hapoel Beer ShevaIsr0,506,003,002,002,5014,003,92514,000
99.RosenborgNor2,001,504,003,003,0013,504,30013,500
100.FC ZürichSchweiz1,005,00-7,00-13,004,72013,000
101.Sheriff TiraspolMol0,251,007,002,502,0012,751,35012,750
102.AugsburgTyskland7,00----7,0012,69912,699
103.Mainz 05Tyskland-7,00---7,0012,69912,699
104.FC KölnTyskland--4,00--4,0012,69912,699
105.Hertha BerlinTyskland-1,004,00--5,0012,69912,699
106.FreiburgTyskland--1,00--1,0012,69912,699
107.HoffenheimTyskland--4,007,00-11,0012,69912,699
108.Apollon LimassolCyp1,001,003,005,002,5012,505,15012,500
109.Zorya LuhanskUkraine1,502,004,002,502,5012,506,58012,500
110.SampdoriaItalien1,00----1,0012,33012,330
111.SassuoloItalien-4,00---4,0012,33012,330
112.TorinoItalien----2,502,5012,33012,330
113.FK RostovRusland-12,00---12,008,87612,000
114.NK RijekaKroatien0,501,005,002,002,5011,004,92511,000
115.NiceFrankrig-4,006,00--10,0010,58310,583
116.BordeauxFrankrig4,00-1,005,00-10,0010,58310,583
117.LilleFrankrig-1,00--5,006,0010,58310,583
118.RC StrasbourgFrankrig----2,502,5010,58310,583
119.Vidi FCUng1,501,001,505,001,5010,502,47510,500
120.Glasgow RangersSkotland--0,255,005,0010,255,12510,250
121.Östersunds FKSve--10,00--10,004,35010,000
122.Austria WienØstrig-4,004,00-2,0010,006,14510,000
123.AEK LarnacaCyp1,001,501,504,002,0010,005,15010,000
124.Astra GiurgiuRum1,507,001,00--9,503,1409,500
125.BelenensesPortugal4,00----4,009,1699,169
126.AroucaPortugal-1,50---1,509,1699,169
127.Maritimo FunchalPortugal--1,50--1,509,1699,169
128.Rio AvePortugal-1,00-1,50-2,509,1699,169
129.GuimaraesPortugal1,00-4,00-4,009,009,1699,169
130.FC SionSchweiz8,00-1,00--9,004,7209,000
131.FC LuganoSchweiz--6,00-3,009,004,7209,000
132.Rubin KazanRusland5,00----5,008,8768,876
133.FC UfaRusland---2,50-2,508,8768,876
134.Arsenal TulaRusland----1,501,508,8768,876
135.CFR ClujRum---2,506,008,503,1408,500
136.Brøndby  Danmark1,501,501,002,502,008,505,4008,500
137.DundalkIrland1,003,001,001,502,008,501,3408,500
138.Spartak TrnavaSvk1,001,00-5,001,508,503,1758,500
139.F91 DudelangeLux0,251,001,003,003,008,251,5508,250
140.OsmanlisporTyrkiet-8,00---8,006,3608,000
141.Slovan LiberecTjekkiet5,003,00---8,005,4608,000
142.GabalaAserbajdsjan2,002,001,001,001,507,503,7007,500
143.Hajduk SplitKroatien1,501,501,502,001,007,504,9257,500
144.CharleroiBelgien1,00----1,007,2607,260
145.Zulte WaregemBelgien--5,00--5,007,2607,260
146.KV OostendeBelgien--1,00--1,007,2607,260
147.Royal AntwerpenBelgien----2,502,507,2607,260
148.Shkëndija TetovoMak0,251,501,502,501,507,251,4757,250
149.KonyasporTyrkiet-2,005,00--7,006,3607,000
150.VitesseHolland1,00-4,002,00-7,006,8307,000
151.Lech PoznanPol4,00-1,002,00-7,003,3257,000
152.Linzer ASKØstrig---2,005,007,006,1457,000
153.FerencvarosUng0,501,000,501,004,007,002,4757,000
154.Slovan BratislavaSvk1,000,500,502,003,007,003,1757,000
155.AIK StockholmSve1,001,001,001,502,507,004,3507,000
156.The New SaintsWal1,001,001,002,002,007,001,0007,000
157.HJK HelsinkiFin1,501,000,502,002,007,001,3007,000
158.FK JablonecTjekkiet1,50--4,001,507,005,4607,000
159.Dinamo MinskHvi2,001,001,002,001,007,003,7757,000
160.GroningenHolland2,00----2,006,8306,830
161.Go Ahead EaglesHolland0,25----0,256,8306,830
162.HeraclesHolland-1,00---1,006,8306,830
163.FC UtrechtHolland--1,50-1,503,006,8306,830
164.SuduvaLit-0,251,502,502,506,751,5756,750
165.DniproUkraine5,00----5,006,5806,580
166.Olimpik DonetskUkraine--1,00--1,006,5806,580
167.Vorskla PoltavaUkraine1,001,00-3,00-5,006,5806,580
168.FC OleksandriyaUkraine-1,001,50-3,005,506,5806,580
169.MariupolUkraine---2,002,004,006,5806,580
170.AberdeenSkotland1,001,001,001,502,006,505,1256,500
171.Akhisar BelediyesporTyrkiet---3,00-3,006,3606,360
172.TrabzonsporTyrkiet1,00---3,004,006,3606,360
173.Yeni MalatyasporTyrkiet----2,002,006,3606,360
174.Zrinjski MostarBos0,251,001,002,002,006,251,3756,250
175.Rheindorf AltachØstrig1,50-1,50--3,006,1456,145
176.Admira WackerØstrig-1,00-1,50-2,506,1456,145
177.WolfsbergerØstrig1,00---3,004,006,1456,145
178.Sturm GrazØstrig1,00-1,002,001,505,506,1456,145
179.Skënderbeu KorcëAlbanien2,00-4,00--6,001,4756,000
180.Alashkert FCArmenien0,501,001,002,001,506,001,5256,000
181.FC KairatKasakhstan1,500,500,502,001,506,003,7506,000
182.Zalgiris VilniusLit1,001,001,002,001,006,001,5756,000
183.NK DomzaleSlovenien0,251,001,501,501,505,752,6005,750
184.TrencinSvk1,001,500,502,50-5,503,1755,500
185.FC LuzernSchweiz-1,000,502,002,005,504,7205,500
186.FC PyunikArmenien1,000,250,252,002,005,501,5255,500
187.FC VaduzLie1,000,500,501,502,005,502,7005,500
188.FC Viitorul ConstantaRum-1,001,501,501,505,503,1405,500
189.FK KukësiAlbanien1,000,501,002,001,005,501,4755,500
190.FC ZlinTjekkiet--2,00--2,005,4605,460
191.Sigma OlomoucTjekkiet---2,50-2,505,4605,460
192.Mlada BoleslavTjekkiet0,501,001,00-2,004,505,4605,460
193.Randers FC  Danmark0,50----0,505,4005,400
194.SønderjyskE  Danmark-1,50---1,505,4005,400
195.Lyngby  Danmark--1,00--1,005,4005,400
196.FC Nordsjælland  Danmark---2,00-2,005,4005,400
197.Esbjerg  Danmark----1,501,505,4005,400
198.VallettaMal0,251,000,501,502,005,251,1505,250
199.VentspilsLet1,000,500,251,502,005,251,5255,250
200.Olimpija LjubljanaSlovenien-1,000,252,501,505,252,6005,250
201.Lincoln Red ImpsGib1,001,000,251,501,505,250,9505,250
202.CrusadersNir1,001,000,251,501,505,250,9755,250
203.Omonia NicosiaCyp1,000,50---1,505,1505,150
204.AnorthosisCyp---1,00-1,005,1505,150
205.AEL LimassolCyp--1,00-1,502,505,1505,150
206.Inverness CTSkotland0,50----0,505,1255,125
207.Hearts FCSkotland-0,50---0,505,1255,125
208.St. JohnstoneSkotland0,25-0,25--0,505,1255,125
209.HibernianSkotland-0,50-2,00-2,505,1255,125
210.KilmarnockSkotland----1,001,005,1255,125
211.PAS GianninaGrækenland-1,00---1,005,0605,060
212.PanathinaikosGrækenland1,502,001,50--5,005,0605,060
213.PanioniosGrækenland--1,00--1,005,0605,060
214.Asteras TripolisGrækenland3,00--1,50-4,505,0605,060
215.Aris SalonikiGrækenland----2,002,005,0605,060
216.AtromitosGrækenland1,50--1,502,005,005,0605,060
217.VardarMak1,001,002,001,00-5,001,4755,000
218.Uni CraiovaRum--1,002,002,005,003,1405,000
219.Nomme KaljuEst0,501,000,501,002,005,000,8755,000
220.Mladost LucaniSer--0,25--0,254,9504,950
221.SD VojvodinaSer1,501,500,25--3,254,9504,950
222.Spartak SuboticaSer---2,00-2,004,9504,950
223.CukarickiSer0,500,50--1,502,504,9504,950
224.Radnicki NisSer---1,501,002,504,9504,950
225.Lokomotiva ZagrebKroatien0,501,50---2,004,9254,925
226.NK OsijekKroatien--1,501,501,504,504,9254,925
227.FK SarajevoBos1,00-0,251,502,004,751,3754,750
228.Shakhtyor SaligorskHvi0,500,500,251,502,004,753,7754,750
229.Dynamo TbilisiGeo0,251,50-1,002,004,751,1504,750
230.Cork CityIrland0,251,000,502,001,004,751,3404,750
231.Fola EschLux1,000,251,001,501,004,751,5504,750
232.GrasshoppersSchweiz-1,50---1,504,7204,720
233.St. GallenSchweiz---1,50-1,504,7204,720
234.FC ThunSchweiz1,50---2,003,504,7204,720
235.HafnarfjordurIsl0,501,001,501,50-4,501,0754,500
236.FC Santa ColomaAndorra0,500,500,501,501,504,500,5664,500
237.FK PartizaniAlbanien0,251,500,251,001,504,501,4754,500
238.ElfsborgSve1,00----1,004,3504,350
239.IFK GöteborgSve1,001,50---2,504,3504,350
240.DjurgårdenSve---1,50-1,504,3504,350
241.IFK NorrköpingSve-1,000,50-2,003,504,3504,350
242.HäckenSve-0,50-1,501,503,504,3504,350
243.StrømsgodsetNor1,000,50---1,504,3004,300
244.StabækNor-0,25---0,254,3004,300
245.Odd GrenlandNor1,500,501,00--3,004,3004,300
246.SarpsborgNor---4,00-4,004,3004,300
247.LillestrømNor---1,50-1,504,3004,300
248.HaugesundNor--0,50-2,002,504,3004,300
249.BrannNor--0,50-1,001,504,3004,300
250.LinfieldNir0,500,251,00-2,504,250,9754,250
251.Progres NiederkornLux0,25-0,502,001,504,251,5504,250
252.ValurIsl-0,250,502,001,504,251,0754,250
253.StjarnanIsl1,00-0,251,501,504,251,0754,250
254.BuducnostMon0,250,501,001,001,504,250,8754,250
255.FK RiteriaiLit0,500,251,001,501,004,251,5754,250
256.CSKA SofiaBul---2,002,004,003,3754,000
257.SutjeskaMon0,25-0,251,502,004,000,8754,000
258.Honved BudapestUng--1,001,501,504,002,4754,000
259.FC FloraEst0,250,500,251,501,504,000,8754,000
260.FK LiepajaLet-1,000,501,001,504,001,5254,000
261.OFK TitogradMon0,501,000,501,001,004,000,8754,000
262.Ironi Kiryat ShmonaIsr1,00----1,003,9253,925
263.Hapoel HaifaIsr-0,50-2,00-2,503,9253,925
264.Beitar JerusalemIsr0,501,500,501,00-3,503,9253,925
265.Bnei YehudaIsr--1,00-2,503,503,9253,925
266.Maccabi HaifaIsr-0,50-1,502,003,9253,925
267.Torpedo ZhodinoHvi0,251,00---1,253,7753,775
268.Dinamo BrestHvi--0,502,00-2,503,7753,775
269.FC VitebskHvi----1,001,003,7753,775
270.FC AktobeKasakhstan0,250,25---0,503,7503,750
271.FK SpartaksLet0,500,251,002,00-3,751,5253,750
272.Irtysh PavlodarKasakhstan--0,501,00-1,503,7503,750
273.Neftchi BakuAserbajdsjan0,250,501,002,003,753,7003,750
274.FC OrdabasyKasakhstan0,250,250,25-1,502,253,7503,750
275.Shamrock RoversIrland0,500,250,501,001,503,751,3403,750
276.Torpedo KutaisiGeo--0,252,501,003,751,1503,750
277.FC TobolKasakhstan---1,501,002,503,7503,750
278.B36Fær0,500,500,251,501,003,750,7503,750
279.MilsamiMol1,50-0,251,001,003,751,3503,750
280.KapazAserbajdsjan-0,50---0,503,7003,700
281.Zira FKAserbajdsjan--0,50--0,503,7003,700
282.Kesla FKAserbajdsjan0,250,50-1,00-1,753,7003,700
283.Sabail FKAserbajdsjan----1,001,003,7003,700
284.FK RigaLet---1,002,503,501,5253,500
285.ChikhuraGeo-0,250,251,501,503,501,1503,500
286.Levski SofiaBul-0,500,501,001,503,503,3753,500
287.Cherno MoreBul0,50----0,503,3753,375
288.Litex LovechBul0,25----0,253,3753,375
289.BeroeBul0,500,50---1,003,3753,375
290.Botev PlovdivBul--1,00--1,003,3753,375
291.Dunav RusseBul--0,25--0,253,3753,375
292.Slavia SofiaBul-0,25-1,50-1,753,3753,375
293.Lokomotiv PlovdivBul----2,002,003,3753,375
294.Slask WrochlawPol0,50----0,503,3253,325
295.Zaglebie LubinPol-1,00---1,003,3253,325
296.Arka GdyniaPol--1,00--1,003,3253,325
297.Jagiellonia BialystokPol0,50-0,502,00-3,003,3253,325
298.Gornik ZabrzePol---1,50-1,503,3253,325
299.Lechia GdanskPol----1,501,503,3253,325
300.Piast GliwicePol-0,50--1,502,003,3253,325
301.CracoviaPol----1,001,003,3253,325
302.RabotnickiMak1,500,250,501,00-3,251,4753,250
303.Connah's Quay NomadsWal-0,500,251,001,503,251,0003,250
304.HiberniansMal1,000,251,00-1,003,251,1503,250
305.Balzan FCMal0,250,250,251,501,003,251,1503,250
306.FCI LevadiaEst0,500,500,251,001,003,250,8753,250
307.Spartak MyjavaSvk-0,25---0,253,1753,175
308.MSK ZilinaSvk1,50-1,00--2,503,1753,175
309.Dunejska StredaSvk---1,501,503,003,1753,175
310.RuzomberokSvk--1,00-1,002,003,1753,175
311.Tirgu MuresRum1,00----1,003,1403,140
312.FC BotosaniRum0,50----0,503,1403,140
313.PanduriiRum-1,00---1,003,1403,140
314.CSMS IasiRum-0,50---0,503,1403,140
315.Dinamo BukarestRum--1,00--1,003,1403,140
316.Vikingur GøtaFær0,250,251,001,50-3,000,7503,000
317.ZeljeznicarBos1,00-0,501,50-3,001,3753,000
318.DebrecenUng1,000,50--1,503,002,4753,000
319.La FioritaSan0,250,250,501,500,503,000,1333,000
320.KlaksvikFær--0,251,001,502,750,7502,750
321.KF LaciAlbanien0,25--1,501,002,751,4752,750
322.Siroki BrijegBos-0,250,501,001,002,751,3752,750
323.Europa FCGib0,250,500,500,501,002,750,9502,750
324.FC KoperSlovenien0,50----0,502,6002,600
325.NK CeljeSlovenien0,25----0,252,6002,600
326.Nova GoricaSlovenien-0,250,50--0,752,6002,600
327.Rudar VelenjeSlovenien---1,50-1,502,6002,600
328.NK MuraSlovenien----1,001,002,6002,600
329.Ararat ArmeniaArmenien----2,502,501,5252,500
330.Kuopio PSFin---1,001,502,501,3002,500
331.GziraMal---1,001,502,501,1502,500
332.KR ReykjavikIsl0,500,500,50-1,002,501,0752,500
333.CliftonvilleNir-0,50-1,001,002,500,9752,500
334.MTK BudapestUng0,250,50---0,752,4752,475
335.Vasas BudapestUng--0,50--0,502,4752,475
336.Ujpest FCUng---1,50-1,502,4752,475
337.RudarMon1,000,25-1,00-2,250,8752,250
338.SamtrediaGeo-0,251,001,00-2,251,1502,250
339.Tre PenneSan-0,500,25-1,502,250,1332,250
340.BanantsArmenien-0,25-1,001,002,251,5252,250
341.RunavikFær0,250,250,251,000,502,250,7502,250
342.BirkirkaraMal0,501,00-0,50-2,001,1502,000
343.FC SaburtaloGeo----2,002,001,1502,000
344.HBFær0,250,25--1,502,000,7502,000
345.ShkupiMak---1,001,002,001,4752,000
346.Petrocub HinsestiMol---1,001,002,001,3502,000
347.Narva TransEst---1,001,002,000,8752,000
348.EngordanyAndorra---1,001,002,000,5662,000
349.FK JelgavaLet0,501,000,25--1,751,5251,750
350.FC Zaria BaltiMol-0,250,501,00-1,751,3501,750
351.Jeunesse d'EschLux-0,25--1,501,751,5501,750
352.St. PatricksIrland0,250,50--1,001,751,3401,750
353.St. Josephs FCGib--0,250,501,001,750,9501,750
354.FC PrishtinaKos--0,251,000,501,750,0001,750
355.KruojaLit0,25----0,251,5751,575
356.AtlantasLit0,250,250,25--0,751,5751,575
357.StumbrasLit---1,00-1,001,5751,575
358.Kauno ZalgirisLit----1,001,001,5751,575
359.DifferdangeLux0,500,250,25--1,001,5501,550
360.Racing FC UnionLux---1,00-1,001,5501,550
361.Skonto RigaLet0,50----0,501,5251,525
362.UlissesArmenien0,25----0,251,5251,525
363.FC ShirakArmenien0,500,500,25--1,251,5251,525
364.Gandzasar KapanArmenien--0,251,00-1,251,5251,525
365.RFS RigaLet----1,001,001,5251,525
366.SJK SeinäjokiFin0,251,000,25--1,501,3001,500
367.DritaKos---1,50-1,500,0001,500
368.GlenavonNir0,250,25-1,00-1,500,9751,500
369.FolgoreSan0,500,250,250,50-1,500,1331,500
370.KF FeronikeliKos----1,501,500,0001,500
371.PS RovaniemiFin-0,50--1,001,501,3001,500
372.Tre FioriSan---1,000,501,500,1331,500
373.Sant JuliaAndorra0,25-0,250,500,501,500,5661,500
374.RenovaMak0,25----0,251,4751,475
375.SileksMak-0,25---0,251,4751,475
376.PelisterMak--0,25--0,251,4751,475
377.SK TiranaAlbanien--0,25--0,251,4751,475
378.Luftëtari FCAlbanien---1,00-1,001,4751,475
379.Makedonija GPMak----1,001,001,4751,475
380.Akademija PandevMak----1,001,001,4751,475
381.Teuta DurresAlbanien-0,25--1,001,251,4751,475
382.OlimpicBos0,25----0,251,3751,375
383.Sloboda TuzlaBos-0,25---0,251,3751,375
384.Radnik BijeljlinaBos-0,25--1,001,251,3751,375
385.FC SaxanMol0,25----0,251,3501,350
386.Zimbru ChisinauMol-0,50---0,501,3501,350
387.Dacia ChisinauMol0,500,250,25--1,001,3501,350
388.Speranta NisporeniMol----1,001,001,3501,350
389.UC DublinIrl0,50----0,501,3401,340
390.Derry CityIrl--0,251,00-1,251,3401,340
391.MariehamnFin-0,251,00--1,251,3001,300
392.PS VaasaFin0,25-0,50--0,751,3001,300
393.FC IlvesFin---1,00-1,001,3001,300
394.FC LahtiFin0,25--1,00-1,251,3001,300
395.Inter TurkuFin----1,001,001,3001,300
396.Dila GoriGeo1,000,25---1,251,1501,250
397.ColeraineNir--0,251,00-1,250,9751,250
398.Bala TownWal0,250,250,250,50-1,251,0001,250
399.BreidablikIsl-0,25--1,001,251,0751,250
400.Zeta GolubovciMon--0,25-1,001,250,8751,250
401.BallymenaNir--0,25-1,001,250,9751,250
402.Spartaki TskhinvaliGeo0,25----0,251,1501,150
403.FlorianaMal--0,25--0,251,1501,150
404.Dinamo BatumiGeo0,25-0,25--0,501,1501,150
405.Vikingur ReykjavikIsl0,25----0,251,0751,075
406.VestmannaøerneIsl---1,00-1,001,0751,075
407.Newtown FCWal0,50----0,501,0001,000
408.Airbus UK BroughtonWal0,25----0,251,0001,000
409.LlandudnoWal-0,25---0,251,0001,000
410.Bangor CityWal--0,25--0,251,0001,000
411.Cefn DruidsWal---0,50-0,501,0001,000
412.Barry TownWal----0,500,501,0001,000
413.Cardiff MUWal----0,500,501,0001,000
414.GlentoranNir0,25----0,250,9250,925
415.Sillamäe KalevEst0,25----0,250,8750,875
416.FK Bokelj KotorMon-0,25---0,250,8750,875
417.FCI TallinnEst-0,250,50--0,750,8750,875
418.Trepca 89Kos--0,50--0,500,8000,800
419.FC LusitanosAnd0,250,25---0,500,5660,566
420.UE Santa ColomaAnd-0,250,25--0,500,5660,566
421.Juvenes/DoganaSan0,25----0,250,1330,250
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDKOEFF
Ranglisten bruges til seedning i turne-ringerne 2020/2021
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2015/2016-2019/2020 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dog minimum 20% af klubbens lands-koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikations-runderne med)
I Europa League modtager hold, der ryger ud i Forrunde 0,50 point, holder der ryger ud i 1. kvalifikationsrunde 1 point, hold der ryger ud i 2. kvalifikationsrunde modtager 1,5 point, hold der ryger ud i 3. kvalifikationsrunde modtager 2 point, og endelig modtager hold der ryger ud i 4. kvalifikationsrunde 2,5 points.
Hold, der deltager i gruppespillet, er garanteret minimum 3 point (disse lægges dog ikke til opnåede point i gruppespillet)

  Koefficienters pr. land

  Europacup 2019/2020

  2014/2015 - 2018/2019

  Forside