Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 29. marts 2020 kl. 04:05
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
KOEFFICIENT 2015/2016 - 2019/2020
Opdateret med kampe spillet 12. marts 2020
KOEFFICIENT-LISTE
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDKOEFF
1.Real MadridSpanien33,0033,0032,0019,0017,00134,0019,89134,000
2.Atletico MadridSpanien28,0029,0028,0020,0021,00126,0019,89126,000
3.FC BarcelonaSpanien26,0023,0025,0030,0020,00124,0019,89124,000
4.Bayern MünchenTyskland29,0022,0029,0020,0023,00123,0014,33123,000
5.JuventusItalien18,0033,0023,0021,0020,00115,0013,67115,000
6.Manchester CityEngland26,0018,0022,0025,0021,00112,0017,64112,000
7.Paris SGFrankrig24,0020,0019,0019,0023,00105,0011,38105,000
8.LiverpoolEngland22,00-30,0029,0018,0099,0017,6499,000
9.Manchester UnitedEngland13,0026,0020,0019,0014,0092,0017,6492,000
10.ArsenalEngland15,0019,0021,0026,0010,0091,0017,6491,000
11.SevillaSpanien23,0019,0021,0013,0012,0088,0019,8988,000
12.DortmundTyskland17,0022,0010,0018,0018,0085,0014,3385,000
13.TottenhamEngland12,0010,0021,0026,0016,0085,0017,6485,000
14.ChelseaEngland18,00-18,0030,0017,0083,0017,6483,000
15.RomaItalien14,0013,0025,0017,0010,0079,0013,6779,000
16.NapoliItalien13,0017,0010,0018,0019,0077,0013,6777,000
17.LyonFrankrig7,0022,0014,0017,0017,0077,0011,3877,000
18.Shakhtar DonetskUkraine20,0014,0019,0010,0014,0077,006,9077,000
19.FC PortoPortugal11,0017,0017,0023,007,0075,009,8975,000
20.BenficaPortugal22,0017,004,0017,0010,0070,009,8970,000
21.AjaxHolland6,0022,001,5027,0013,0069,507,1569,500
22.ZenitRusland19,0012,0014,0010,009,0064,009,1164,000
23.LeverkusenTyskland14,0018,00-11,0014,0057,0014,3357,000
24.VillarrealSpanien23,009,008,0016,00-56,0019,8956,000
25.Dynamo KievUkraine18,008,0012,0011,006,0055,006,9055,000
26.FC BaselSchweiz12,006,0019,002,5015,0054,505,1254,500
27.ValenciaSpanien14,00--23,0017,0054,0019,8954,000
28.BesiktasTyrkiet7,0020,0019,005,003,0054,006,7254,000
29.FC SalzburgØstrig1,505,0021,0016,0010,0053,506,5953,500
30.Sporting LissabonPortugal7,006,0017,0010,0010,0050,009,8950,000
31.Schalke 04Tyskland11,0018,00-17,00-46,0014,3346,000
32.RB LeipzigTyskland--17,005,0022,0044,0014,3344,000
33.CSKA MoskvaRusland7,007,0017,009,004,0044,009,1144,000
34.Olympiakos PiræusGrækenland10,0010,005,008,0010,0043,005,2643,000
35.MonacoFrankrig5,0025,006,005,00-41,0011,3841,000
36.Sporting BragaPortugal15,005,009,002,008,0039,009,8941,000
37.LazioItalien14,00-17,006,004,0041,0013,6741,000
38.GentBelgien16,0010,001,002,5010,0039,507,5839,500
39.FC København  Danmark1,0016,007,004,0010,0038,005,6538,000
40.PSV EindhovenHolland18,006,001,006,006,0037,007,1537,000
41.Athletic BilbaoSpanien17,009,0010,00--36,0019,8936,000
42.AnderlechtBelgien11,0016,006,003,00-36,007,5836,000
43.WolfsburgTyskland24,00---12,0036,0014,3336,000
44.KrasnodarRusland9,008,001,5011,006,0035,509,1135,500
45.CelticSkotland3,007,008,006,0010,0034,005,5834,000
46.Viktoria PlzenTjekkiet3,005,0013,0011,002,0034,005,4634,000
47.Dinamo ZagrebKroatien6,004,001,5014,008,0033,504,9833,500
48.FrankfurtTyskland---24,009,0033,0014,3333,000
49.Lokomotiv MoskvaRusland9,00-12,006,006,0033,009,1133,000
50.AtalantaItalien--11,002,5019,0032,5013,6732,500
51.InterItalien-4,00-15,0013,0032,0013,6732,000
52.FenerbahceTyrkiet12,0010,001,508,00-31,506,7231,500
53.MarseilleFrankrig9,00-19,003,00-31,0011,3831,000
54.Sparta PragTjekkiet17,009,001,001,502,0030,505,4630,500
55.GenkBelgien-16,00-9,005,0030,007,5830,000
56.FC AstanaKasakhstan8,004,008,006,003,0029,003,8529,000
57.Club BruggeBelgien4,004,001,5011,008,0028,507,5828,500
58.APOEL NicosiaCypern2,0010,006,002,507,0027,505,3527,500
59.Slavia PragTjekkiet-1,506,0014,006,0027,505,4627,500
60.MönchengladbachTyskland8,0012,00--6,0026,0014,3326,000
61.LudogoretsBulgarien1,008,007,004,005,0025,003,4826,000
62.Young BoysSchweiz1,506,005,007,006,0025,505,1225,500
63.BATE BorisovHviderusland8,001,504,008,002,5024,003,7824,000
64.GalatasarayTyrkiet9,00-0,508,006,0023,506,7223,500
65.Røde Stjerne BeogradSerbien0,251,508,007,006,0022,755,1022,750
66.LeicesterEngland-22,00---22,0017,6422,000
67.Rapid WienØstrig10,005,00-7,00-22,006,5922,000
68.Malmö FFSverige6,00-1,007,008,0022,004,5522,000
69.St. EtienneFrankrig9,009,00--4,0022,0011,3822,000
70.Partizan BeogradSerbien6,000,507,002,504,0020,005,1022,000
71.Istanbul BasaksehirTyrkiet1,001,506,002,0011,0021,506,7221,500
72.QarabagAserbajdsjan3,005,006,003,004,0021,003,7521,000
73.PAOK SalonikiGrækenland6,008,001,503,002,5021,005,2621,000
74.Standard LiègeBelgien1,506,00-7,006,0020,507,5820,500
75.Steaua BukarestRumænien1,505,009,002,502,5020,503,3420,500
76.Celta VigoSpanien-19,00---19,0019,8919,885
77.Real SociedadSpanien--9,00--9,0019,8919,885
78.Real BetisSpanien---10,00-10,0019,8919,885
79.GetafeSpanien----10,0010,0019,8919,885
80.EspanyolSpanien----10,0010,0019,8919,885
81.FiorentinaItalien8,0011,00---19,0013,6719,000
82.MilanItalien--12,007,00-19,0013,6719,000
83.AZ AlkmaarHolland3,006,00-1,508,0018,507,1518,500
84.Spartak MoskvaRusland-1,0011,004,002,5018,509,1118,500
85.SouthamptonEngland1,506,00---7,5017,6417,635
86.West HamEngland1,001,50---2,5017,6417,635
87.EvertonEngland--3,00--3,0017,6417,635
88.BurnleyEngland---2,50-2,5017,6417,635
89.WolverhamptonEngland----10,0010,0017,6417,635
90.FeyenoordHolland-5,006,002,004,0017,007,1517,000
91.Legia WarszawaPolen3,008,001,502,002,5017,003,3317,000
92.AEK AthenGrækenland-1,009,004,002,5016,505,2616,500
93.Maccabi Tel-AvivIsrael4,005,003,002,502,0016,503,9316,500
94.Glasgow RangersSkotland--0,255,0011,0016,255,5816,250
95.MoldeNorge10,00--2,502,5015,004,3515,000
96.FC Midtjylland  Danmark7,001,501,502,502,0014,505,6514,500
97.AugsburgTyskland7,00----7,0014,3314,328
98.Mainz 05Tyskland-7,00---7,0014,3314,328
99.FC KölnTyskland--4,00--4,0014,3314,328
100.Hertha BerlinTyskland-1,004,00--5,0014,3314,328
101.FreiburgTyskland--1,00--1,0014,3314,328
102.HoffenheimTyskland--4,007,00-11,0014,3314,328
103.Linzer ASKØstrig---2,0012,0014,006,5914,000
104.RennesFrankrig---11,003,0014,0011,3814,000
105.NK MariborSlovenien1,001,507,002,002,5014,002,6014,000
106.Hapoel Beer ShevaIsrael0,506,003,002,002,5014,003,9314,000
107.SampdoriaItalien1,00----1,0013,6713,673
108.SassuoloItalien-4,00---4,0013,6713,673
109.TorinoItalien----2,502,5013,6713,673
110.RosenborgNorge2,001,504,003,003,0013,504,3513,500
111.FC ZürichSchweiz1,005,00-7,00-13,005,1213,000
112.Sheriff TiraspolMoldova0,251,007,002,502,0012,751,3512,750
113.CFR ClujRumænien---2,5010,0012,503,3412,500
114.Apollon LimassolCypern1,001,003,005,002,5012,505,3512,500
115.Zorya LuhanskUkraine1,502,004,002,502,5012,506,9012,500
116.FK RostovRusland-12,00---12,009,1112,000
117.NiceFrankrig-4,006,00--10,0011,3811,383
118.BordeauxFrankrig4,00-1,005,00-10,0011,3811,383
119.LilleFrankrig-1,00--5,006,0011,3811,383
120.RC StrasbourgFrankrig----2,502,5011,3811,383
121.NK RijekaKroatien0,501,005,002,002,5011,004,9811,000
122.Vidi FCUngarn1,501,001,505,001,5010,502,5810,500
123.Östersunds FKSverige--10,00--10,004,5510,000
124.Austria WienØstrig-4,004,00-2,0010,006,5910,000
125.AEK LarnacaCypern1,001,501,504,002,0010,005,3510,000
126.BelenensesPortugal4,00----4,009,899,889
127.AroucaPortugal-1,50---1,509,899,889
128.Maritimo FunchalPortugal--1,50--1,509,899,889
129.Rio AvePortugal-1,00-1,50-2,509,899,889
130.GuimaraesPortugal1,00-4,00-4,009,009,899,889
131.Astra GiurgiuRumænien1,507,001,00--9,503,349,500
132.Rubin KazanRusland5,00----5,009,119,109
133.FC UfaRusland---2,50-2,509,119,109
134.Arsenal TulaRusland----1,501,509,119,109
135.FC SionSchweiz8,00-1,00--9,005,129,000
136.FerencvarosUngarn0,501,000,501,006,009,002,589,000
137.FC LuganoSchweiz--6,00-3,009,005,129,000
138.Brøndby  Danmark1,501,501,002,502,008,505,658,500
139.DundalkIrland1,003,001,001,502,008,501,348,500
140.Spartak TrnavaSlovakiet1,001,00-5,001,508,503,188,500
141.F91 DudelangeLuxembourg0,251,001,003,003,008,251,608,250
142.OsmanlisporTyrkiet-8,00---8,006,728,000
143.Slovan LiberecTjekkiet5,003,00---8,005,468,000
144.CharleroiBelgien1,00----1,007,587,580
145.Zulte WaregemBelgien--5,00--5,007,587,580
146.KV OostendeBelgien--1,00--1,007,587,580
147.Royal AntwerpenBelgien----2,502,507,587,580
148.GabalaAserbajdsjan2,002,001,001,001,507,503,757,500
149.Hajduk SplitKroatien1,501,501,502,001,007,504,987,500
150.Shkëndija TetovoNordmakedonien0,251,501,502,501,507,251,487,250
151.GroningenHolland2,00----2,007,157,150
152.Go Ahead EaglesHolland0,25----0,257,157,150
153.HeraclesHolland-1,00---1,007,157,150
154.VitesseHolland1,00-4,002,00-7,007,157,150
155.FC UtrechtHolland--1,50-1,503,007,157,150
156.KonyasporTyrkiet-2,005,00--7,006,727,000
157.Lech PoznanPolen4,00-1,002,00-7,003,337,000
158.Slovan BratislavaSlovakiet1,000,500,502,003,007,003,187,000
159.AIK StockholmSverige1,001,001,001,502,507,004,557,000
160.The New SaintsWales1,001,001,002,002,007,001,007,000
161.HJK HelsinkiFinland1,501,000,502,002,007,001,307,000
162.FK JablonecTjekkiet1,50--4,001,507,005,467,000
163.Dinamo MinskHviderusland2,001,001,002,001,007,003,787,000
164.DniproUkraine5,00----5,006,906,900
165.Olimpik DonetskUkraine--1,00--1,006,906,900
166.Vorskla PoltavaUkraine1,001,00-3,00-5,006,906,900
167.FC OleksandriyaUkraine-1,001,50-3,005,506,906,900
168.MariupolUkraine---2,002,004,006,906,900
169.SuduvaLitauen-0,251,502,502,506,751,586,750
170.Akhisar BelediyesporTyrkiet---3,00-3,006,726,720
171.TrabzonsporTyrkiet1,00---3,004,006,726,720
172.Yeni MalatyasporTyrkiet----2,002,006,726,720
173.Rheindorf AltachØstrig1,50-1,50--3,006,596,585
174.Admira WackerØstrig-1,00-1,50-2,506,596,585
175.WolfsbergerØstrig1,00---3,004,006,596,585
176.Sturm GrazØstrig1,00-1,002,001,505,506,596,585
177.AberdeenSkotland1,001,001,001,502,006,505,586,500
178.Zrinjski MostarBosnien0,251,001,002,002,006,251,386,250
179.Skënderbeu KorcëAlbanien2,00-4,00--6,001,486,000
180.Alashkert FCArmenien0,501,001,002,001,506,001,536,000
181.FC KairatKasakhstan1,500,500,502,001,506,003,856,000
182.Zalgiris VilniusLitauen1,001,001,002,001,006,001,586,000
183.NK DomzaleSlovenien0,251,001,501,501,505,752,605,750
184.Randers FC  Danmark0,50----0,505,655,650
185.SønderjyskE  Danmark-1,50---1,505,655,650
186.Lyngby  Danmark--1,00--1,005,655,650
187.FC Nordsjælland  Danmark---2,00-2,005,655,650
188.Esbjerg  Danmark----1,501,505,655,650
189.Inverness CTSkotland0,50----0,505,585,575
190.Hearts FCSkotland-0,50---0,505,585,575
191.St. JohnstoneSkotland0,25-0,25--0,505,585,575
192.HibernianSkotland-0,50-2,00-2,505,585,575
193.KilmarnockSkotland----1,001,005,585,575
194.TrencinSlovakiet1,001,500,502,50-5,503,185,500
195.FC LuzernSchweiz-1,000,502,002,005,505,125,500
196.FC PyunikArmenien1,000,250,252,002,005,501,535,500
197.FC VaduzLiechtenstein1,000,500,501,502,005,502,705,500
198.FC Viitorul ConstantaRumænien-1,001,501,501,505,503,345,500
199.FK KukësiAlbanien1,000,501,002,001,005,501,485,500
200.FC ZlinTjekkiet--2,00--2,005,465,460
201.Sigma OlomoucTjekkiet---2,50-2,505,465,460
202.Mlada BoleslavTjekkiet0,501,001,00-2,004,505,465,460
203.Omonia NicosiaCypern1,000,50---1,505,355,350
204.AnorthosisCypern---1,00-1,005,355,350
205.AEL LimassolCypern--1,00-1,502,505,355,350
206.PAS GianninaGrækenland-1,00---1,005,265,260
207.PanathinaikosGrækenland1,502,001,50--5,005,265,260
208.PanioniosGrækenland--1,00--1,005,265,260
209.Asteras TripolisGrækenland3,00--1,50-4,505,265,260
210.Aris SalonikiGrækenland----2,002,005,265,260
211.AtromitosGrækenland1,50--1,502,005,005,265,260
212.VallettaMalta0,251,000,501,502,005,251,155,250
213.VentspilsLetland1,000,500,251,502,005,251,535,250
214.Olimpija LjubljanaSlovenien-1,000,252,501,505,252,605,250
215.Lincoln Red ImpsGibraltar1,001,000,251,501,505,250,955,250
216.CrusadersNordirland1,001,000,251,501,505,250,985,250
217.GrasshoppersSchweiz-1,50---1,505,125,120
218.St. GallenSchweiz---1,50-1,505,125,120
219.FC ThunSchweiz1,50---2,003,505,125,120
220.Mladost LucaniSerbien--0,25--0,255,105,100
221.SD VojvodinaSerbien1,501,500,25--3,255,105,100
222.Spartak SuboticaSerbien---2,00-2,005,105,100
223.CukarickiSerbien0,500,50--1,502,505,105,100
224.Radnicki NisSerbien---1,501,002,505,105,100
225.VardarNordmakedonien1,001,002,001,00-5,001,485,000
226.Uni CraiovaRumænien--1,002,002,005,003,345,000
227.Nomme KaljuEstland0,501,000,501,002,005,000,885,000
228.Lokomotiva ZagrebKroatien0,501,50---2,004,984,975
229.NK OsijekKroatien--1,501,501,504,504,984,975
230.FK SarajevoBosnien1,00-0,251,502,004,751,384,750
231.Shakhtyor SaligorskHviderusland0,500,500,251,502,004,753,784,750
232.Dynamo TbilisiGeorgien0,251,50-1,002,004,751,154,750
233.Cork CityIrland0,251,000,502,001,004,751,344,750
234.Fola EschLuxembourg1,000,251,001,501,004,751,604,750
235.ElfsborgSverige1,00----1,004,554,550
236.IFK GöteborgSverige1,001,50---2,504,554,550
237.DjurgårdenSverige---1,50-1,504,554,550
238.IFK NorrköpingSverige-1,000,50-2,003,504,554,550
239.HäckenSverige-0,50-1,501,503,504,554,550
240.HafnarfjordurIsland0,501,001,501,50-4,501,084,500
241.FC Santa ColomaAndorra0,500,500,501,501,504,500,574,500
242.FK PartizaniAlbanien0,251,500,251,001,504,501,484,500
243.StrømsgodsetNorge1,000,50---1,504,354,350
244.StabækNorge-0,25---0,254,354,350
245.Odd GrenlandNorge1,500,501,00--3,004,354,350
246.SarpsborgNorge---4,00-4,004,354,350
247.LillestrømNorge---1,50-1,504,354,350
248.HaugesundNorge--0,50-2,002,504,354,350
249.BrannNorge--0,50-1,001,504,354,350
250.LinfieldNordirland0,500,251,00-2,504,250,984,250
251.Progres NiederkornLuxembourg0,25-0,502,001,504,251,604,250
252.ValurIsland-0,250,502,001,504,251,084,250
253.StjarnanIsland1,00-0,251,501,504,251,084,250
254.BuducnostMontenegro0,250,501,001,001,504,250,884,250
255.FK RiteriaiLitauen0,500,251,001,501,004,251,584,250
256.CSKA SofiaBulgarien---2,002,004,003,484,000
257.SutjeskaMontenegro0,25-0,251,502,004,000,884,000
258.Honved BudapestUngarn--1,001,501,504,002,584,000
259.FC FloraEstland0,250,500,251,501,504,000,884,000
260.FK LiepajaLetland-1,000,501,001,504,001,534,000
261.OFK TitogradMontenegro0,501,000,501,001,004,000,884,000
262.Ironi Kiryat ShmonaIsrael1,00----1,003,933,925
263.Hapoel HaifaIsrael-0,50-2,00-2,503,933,925
264.Beitar JerusalemIsrael0,501,500,501,00-3,503,933,925
265.Bnei YehudaIsrael--1,00-2,503,503,933,925
266.Maccabi HaifaIsrael-0,500,00-1,502,003,933,925
267.FC AktobeKasakhstan0,250,25---0,503,853,850
268.Irtysh PavlodarKasakhstan--0,501,00-1,503,853,850
269.FC OrdabasyKasakhstan0,250,250,25-1,502,253,853,850
270.FC TobolKasakhstan---1,501,002,503,853,850
271.Torpedo ZhodinoHviderusland0,251,00---1,253,783,775
272.Dinamo BrestHviderusland--0,502,00-2,503,783,775
273.FC VitebskHviderusland----1,001,003,783,775
274.KapazAserbajdsjan-0,50---0,503,753,750
275.Zira FKAserbajdsjan--0,50--0,503,753,750
276.FK SpartaksLetland0,500,251,002,00-3,751,533,750
277.Kesla FKAserbajdsjan0,250,50-1,00-1,753,753,750
278.Neftchi BakuAserbajdsjan0,250,500,001,002,003,753,753,750
279.Shamrock RoversIrland0,500,250,501,001,503,751,343,750
280.Sabail FKAserbajdsjan----1,001,003,753,750
281.Torpedo KutaisiGeorgien--0,252,501,003,751,153,750
282.B36Færøerne0,500,500,251,501,003,750,753,750
283.MilsamiMoldova1,50-0,251,001,003,751,353,750
284.FK RigaLetland---1,002,503,501,533,500
285.ChikhuraGeorgien-0,250,251,501,503,501,153,500
286.Levski SofiaBulgarien-0,500,501,001,503,503,483,500
287.Cherno MoreBulgarien0,50----0,503,483,475
288.Litex LovechBulgarien0,25----0,253,483,475
289.BeroeBulgarien0,500,50---1,003,483,475
290.Botev PlovdivBulgarien--1,00--1,003,483,475
291.Dunav RusseBulgarien--0,25--0,253,483,475
292.Slavia SofiaBulgarien-0,25-1,50-1,753,483,475
293.Lokomotiv PlovdivBulgarien----2,002,003,483,475
294.Tirgu MuresRumænien1,00----1,003,343,340
295.FC BotosaniRumænien0,50----0,503,343,340
296.PanduriiRumænien-1,00---1,003,343,340
297.CSMS IasiRumænien-0,50---0,503,343,340
298.Dinamo BukarestRumænien--1,00--1,003,343,340
299.Slask WrochlawPolen0,50----0,503,333,325
300.Zaglebie LubinPolen-1,00---1,003,333,325
301.Arka GdyniaPolen--1,00--1,003,333,325
302.Jagiellonia BialystokPolen0,50-0,502,00-3,003,333,325
303.Gornik ZabrzePolen---1,50-1,503,333,325
304.Lechia GdanskPolen----1,501,503,333,325
305.Piast GliwicePolen-0,50--1,502,003,333,325
306.CracoviaPolen----1,001,003,333,325
307.RabotnickiNordmakedonien1,500,250,501,00-3,251,483,250
308.Connah's Quay NomadsWales-0,500,251,001,503,251,003,250
309.HiberniansMalta1,000,251,00-1,003,251,153,250
310.Balzan FCMalta0,250,250,251,501,003,251,153,250
311.FCI LevadiaEstland0,500,500,251,001,003,250,883,250
312.Spartak MyjavaSlovakiet-0,25---0,253,183,175
313.MSK ZilinaSlovakiet1,50-1,00--2,503,183,175
314.Dunejska StredaSlovakiet---1,501,503,003,183,175
315.RuzomberokSlovakiet--1,00-1,002,003,183,175
316.Vikingur GøtaFærøerne0,250,251,001,50-3,000,753,000
317.ZeljeznicarBosnien1,00-0,501,50-3,001,383,000
318.DebrecenUngarn1,000,50--1,503,002,583,000
319.La FioritaSan Marino0,250,250,501,500,503,000,133,000
320.KlaksvikFærøerne--0,251,001,502,750,752,750
321.KF LaciAlbanien0,25--1,501,002,751,482,750
322.Siroki BrijegBosnien-0,250,501,001,002,751,382,750
323.Europa FCGibraltar0,250,500,500,501,002,750,952,750
324.FC KoperSlovenien0,50----0,502,602,600
325.NK CeljeSlovenien0,25----0,252,602,600
326.Nova GoricaSlovenien-0,250,50--0,752,602,600
327.Rudar VelenjeSlovenien---1,50-1,502,602,600
328.NK MuraSlovenien----1,001,002,602,600
329.MTK BudapestUngarn0,250,50---0,752,582,575
330.Vasas BudapestUngarn--0,50--0,502,582,575
331.Ujpest FCUngarn---1,50-1,502,582,575
332.Ararat ArmeniaArmenien----2,502,501,532,500
333.Kuopio PSFinland---1,001,502,501,302,500
334.GziraMalta---1,001,502,501,152,500
335.KR ReykjavikIsland0,500,500,50-1,002,501,082,500
336.CliftonvilleNordirland-0,50-1,001,002,500,982,500
337.RudarMontenegro1,000,25-1,00-2,250,882,250
338.SamtrediaGeorgien-0,251,001,00-2,251,152,250
339.Tre PenneSan Marino-0,500,25-1,502,250,132,250
340.BanantsArmenien-0,25-1,001,002,251,532,250
341.RunavikFærøerne0,250,250,251,000,502,250,752,250
342.BirkirkaraMalta0,501,00-0,50-2,001,152,000
343.FC SaburtaloGeorgien----2,002,001,152,000
344.HBFærøerne0,250,25--1,502,000,752,000
345.ShkupiNordmakedonien---1,001,002,001,482,000
346.Petrocub HinsestiMoldova---1,001,002,001,352,000
347.Narva TransEstland---1,001,002,000,882,000
348.EngordanyAndorra---1,001,002,000,572,000
349.FK JelgavaLetland0,501,000,25--1,751,531,750
350.FC Zaria BaltiMoldova-0,250,501,00-1,751,351,750
351.Jeunesse d'EschLuxembourg-0,25--1,501,751,601,750
352.St. PatricksIrland0,250,50--1,001,751,341,750
353.St. Josephs FCGibraltar--0,250,501,001,750,951,750
354.FC PrishtinaKosovo--0,251,000,501,750,001,750
355.DifferdangeLuxembourg0,500,250,25--1,001,601,600
356.Racing FC UnionLuxembourg---1,00-1,001,601,600
357.KruojaLitauen0,25----0,251,581,575
358.AtlantasLitauen0,250,250,25--0,751,581,575
359.StumbrasLitauen---1,00-1,001,581,575
360.Kauno ZalgirisLitauen----1,001,001,581,575
361.Skonto RigaLetland0,50----0,501,531,525
362.UlissesArmenien0,25----0,251,531,525
363.FC ShirakArmenien0,500,500,25--1,251,531,525
364.Gandzasar KapanArmenien--0,251,00-1,251,531,525
365.RFS RigaLetland----1,001,001,531,525
366.SJK SeinäjokiFinland0,251,000,25--1,501,301,500
367.DritaKosovo---1,50-1,500,001,500
368.GlenavonNordirland0,250,25-1,00-1,500,981,500
369.FolgoreSan Marino0,500,250,250,50-1,500,131,500
370.KF FeronikeliKosovo----1,501,500,001,500
371.PS RovaniemiFinland-0,50--1,001,501,301,500
372.Tre FioriSan Marino---1,000,501,500,131,500
373.Sant JuliaAndorra0,25-0,250,500,501,500,571,500
374.RenovaNordmakedonien0,25----0,251,481,475
375.SileksNordmakedonien-0,25---0,251,481,475
376.PelisterNordmakedonien--0,25--0,251,481,475
377.SK TiranaAlbanien--0,25--0,251,481,475
378.Luftëtari FCAlbanien---1,00-1,001,481,475
379.Makedonija GPNordmakedonien----1,001,001,481,475
380.Akademija PandevNordmakedonien----1,001,001,481,475
381.Teuta DurresAlbanien-0,25--1,001,251,481,475
382.OlimpicBosnien0,25----0,251,381,375
383.Sloboda TuzlaBosnien-0,25---0,251,381,375
384.Radnik BijeljlinaBosnien-0,25--1,001,251,381,375
385.FC SaxanMoldova0,25----0,251,351,350
386.Zimbru ChisinauMoldova-0,50---0,501,351,350
387.Dacia ChisinauMoldova0,500,250,25--1,001,351,350
388.Speranta NisporeniMoldova----1,001,001,351,350
389.UC DublinIrland0,50----0,501,341,340
390.Derry CityIrland--0,251,00-1,251,341,340
391.MariehamnFinland-0,251,00--1,251,301,300
392.PS VaasaFinland0,25-0,50--0,751,301,300
393.FC IlvesFinland---1,00-1,001,301,300
394.FC LahtiFinland0,25--1,00-1,251,301,300
395.Inter TurkuFinland----1,001,001,301,300
396.Dila GoriGeorgien1,000,25---1,251,151,250
397.ColeraineNordirland--0,251,00-1,250,981,250
398.Bala TownWales0,250,250,250,50-1,251,001,250
399.BreidablikIsland-0,25--1,001,251,081,250
400.Zeta GolubovciMontenegro--0,25-1,001,250,881,250
401.BallymenaNordirland--0,25-1,001,250,981,250
402.Spartaki TskhinvaliGeorgien0,25----0,251,151,150
403.FlorianaMalta--0,25--0,251,151,150
404.Dinamo BatumiGeorgien0,25-0,25--0,501,151,150
405.Vikingur ReykjavikIsland0,25----0,251,081,075
406.VestmannaøerneIsland---1,00-1,001,081,075
407.Newtown FCWales0,50----0,501,001,000
408.Airbus UK BroughtonWales0,25----0,251,001,000
409.LlandudnoWales-0,25---0,251,001,000
410.Bangor CityWales--0,25--0,251,001,000
411.Cefn DruidsWales---0,50-0,501,001,000
412.Barry TownWales----0,500,501,001,000
413.Cardiff MUWales----0,500,501,001,000
414.GlentoranNordirland0,25----0,250,980,975
415.Sillamäe KalevEstland0,25----0,250,880,875
416.FK Bokelj KotorMontenegro-0,25---0,250,880,875
417.FCI TallinnEstland-0,250,50--0,750,880,875
418.Trepca 89Kosovo--0,50--0,500,800,800
419.FC LusitanosAndorra0,250,25---0,500,570,566
420.UE Santa ColomaAndorra-0,250,25--0,500,570,566
421.Juvenes/DoganaSan Marino0,25----0,250,130,250
#HOLDLAND2015
2016
2016
2017
2017
2018
2018
2019
2019
2020
IALTLANDKOEFF
Ranglisten bruges til seedning i turne-ringerne 2020/2021
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2015/2016-2019/2020 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dog minimum 20% af klubbens lands-koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikations-runderne med)
I Europa League modtager hold, der ryger ud i Forrunde 0,50 point, holder der ryger ud i 1. kvalifikationsrunde 1 point, hold der ryger ud i 2. kvalifikationsrunde modtager 1,5 point, hold der ryger ud i 3. kvalifikationsrunde modtager 2 point, og endelig modtager hold der ryger ud i 4. kvalifikationsrunde 2,5 points.
Hold, der deltager i gruppespillet, er garanteret minimum 3 point (disse lægges dog ikke til opnåede point i gruppespillet)

  Koefficienters pr. land

  Europacup 2019/2020

  2014/2015 - 2018/2019

  Forside