Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 23. september 2020 kl. 17:51
WWW.HASLUND.INFO
 
NATIONS LEAGUE 2020/2021
FORMAT
55 nationer er fordelt i 4 lag, kaldet League A (4 grupper med 4 hold), League B (4 grupper med 4 hold), League C (4 grupper med 4 hold) og League D (1 gruppe med 4 hold og 1 gruppe med 3 hold)
I League A kvalificerer de fire gruppevindere sig til Finale4-turnering bestående af semifinale og finale. I de øvrige Leagues vil gruppevinderne rykke op i den ovenliggende League, mens nummer 4 i den enkelte gruppe vil rykke ned i den underliggende League (dog ikke i League D). Da League C har fire grupper og der kun er 2 grupper i League D, vil de to League C lande, der skal rykke ned blive fundet i play-offs.
SEEDNING
LEAGUE A 
1. Portugasl (M)2. Holland3. Endland4. Schweiz
5. Belgien6. Frankrig7. Spanien8. Italien
9. Bosnien10. Ukraine11. Danmark12. Sverige
13. Kroatien14. Polen15. Tyskland16. Island
LEAGUE B
17. Rusland18. Østrig19. Wales20. Tjekkiet
21. Skotland22. Norge23. Serbien24. Finland
25. Slovakiet26. Tyrkiet27. Irland28. Nordirland
29. Bulgarien30. Israel31. Ungarn32. Rumænien
LEAGUE C
33. Grækenland34. Albanien35. Montenegro36. Georgien
27. Nordmakedonien38. Kosovo39. Hviderusland40. Cypern
41. Estland42. Slovenien43. Litauen44. Luxembourg
45. Armenien46. Aserbajdsjan47. Kasakhstan48. Moldova
LEAGUE D
49. Gibraltar50. Færøerne51. Letland52. Liechtenstein
53. Andorra54. Malta55. San Marino
GRUPPER
RESULTATER, NATIONS LEAGUE
  LEAGUE A, GRUPPE 1Holland - Italien - Bosnien - Polen
  LEAGUE A, GRUPPE 2  England - Belgien - Danmark - Island
  LEAGUE A, GRUPPE 3Portugal - Frankrig - Sverige - Kroatien
  LEAGUE A, GRUPPE 4Schweiz - Spanien - Ukraine - Tyskland
  LEAGUE B, GRUPPE 1Østrig - Norge - Nordirland - Rumænien
  LEAGUE B, GRUPPE 2Tjekkiet - Skotland - Slovakiet - Israel
  LEAGUE B, GRUPPE 3Rusland - Serbien - Tyrkiet - Ungarn
  LEAGUE B, GRUPPE 4Wales - Finland - Irland - Bulgarien
  LEAGUE C, GRUPPE 1Montenegro - Cypern - Luxembourg - Aserbajdsjan
  LEAGUE C, GRUPPE 2Georgien - Nordmakedonien - Estland - Armenien
  LEAGUE C, GRUPPE 3Grækenland - Kosovo - Slovenien - Moldova
  LEAGUE C, GRUPPE 4Albanien - Hviderusland - Litauen - Kasakhstan
  LEAGUE D, GRUPPE 1Færøerne - Letland - Malta - Andorra
  LEAGUE D, GRUPPE 2Gibraltar - Liechtenstein - San Marion
  LEAGUE C PLAYOFFS
  SEMIFINALER
  BRONZEKAMP
  FINALE
OVERSIGT
  Forside
  Deltagere
  Gruppe A1
  Gruppe A2 
  Gruppe A3
  Gruppe A4
  Gruppe B1
  Gruppe B2
  Gruppe B3
  Gruppe B4
  Gruppe C1
  Gruppe C2
  Gruppe C3
  Gruppe C4
  Gruppe D1
  Gruppe D2
  League C playoff
  Semifinaler
  Bronzekamp
  Finale
  Nations League 2018/2019