Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 1. juli 2022 kl. 22:43
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2004/2005
UEFA-CUP, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (50)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene v�re seedet og den anden halvdel useeedet
SEEDET, NORD
�ster (fairplay)Sverige5,516
BohemiansIrland3,044
Haka ValkeakoskiFinland2,938
VentspilsLetland1,979
MetalurgsLetland1,979
VantaaFinland1,938
ZalgirisLitauen1,374
EkranasLitauen1,374
IA AkranesIsland1,099
HafnarfjordurIsland1,099
LongfordIrland1,044
IKKE SEEDET, NORD
LlansantffraidWales0,769
HaverfordwestWales0,769
VaduzLiechtenstein0,660
LevadiaEstland0,549
TVMK TallinnEstland0,549
GlentoranNordirland0,549
PortadownNordirland0,549
EtzellaLuxembourg0,494
F91Luxembourg0,494
B36F�r�erne0,274
B68F�r�erne0,274
SEEDET, CENTRAL OG �ST
Illichivets (fairplay)Ukraine7,301
KispestUngarn5,045
Dukla BanskaSlovakiet4,234
OtaciMoldova2,254
FC TiraspolMoldova2,254
Dinamo TbilisiGeorgien1,649
FC TblisiGeorgien1,649
IKKE SEEDET, CENTRAL OG �ST
Shakhtior SaligorskHviderusland1,182
Bate BorisovHviderusland1,182
Shirak GyumriArmenien0,934
BanantsArmenien0,934
Mika Ashtarak (fairplay)Armenien0,934
ShamkirAserbajdsjan0,384
Garabag AgdamAserbajdsjan0,384
SEEDET, SYD
Maribor BranikSlovenien7,024
Otelul GalatiRum�nien4,880
ZeljecnicarBosnien3,814
PrimorjeSlovenien3,024
Omonia NicosiaCypern2,969
BirkirkaraMalta2,099
FK ModrigaBosnien1,814
IKKE SEEDET, SYD
SileksMakedonien1,593
Sloga SkopjeMakedonien1,593
MarsaxlokkMalta1,099
Dinamo TiranaAlbanien0,604
Partizani TiranaAlbanien0,604
Santa ColomaAndorra0,000
PennarossaSan Marino0,000
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (25+39)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET, NORD 1
BrøndbyDanmark21,758
BeverenBelgien9,528
Odd GrenlandNorge9,227
ElfsborgSverige5,516
HammarbySverige5,516
IKKE SEEDET, NORD 1
VentspilsLetland1,979
EkranasLitauen1,374
IA AkranesIsland1,099
VaduzLiechtenstein0,660
GlentoranNordirland0,549
SEEDET, NORD 2
Stab�kNorge11,227
DunfermlineSkotland10,601
Bod�Norge8,227
AaBDanmark5,758
�ster (fairplay)Sverige5,516
IKKE SEEDET, NORD 2
Haka ValkeakoskiFinland2,938
MetalurgsLetland1,979
ZalgirisLitauen1,374
HafnarfjordurIsland1,099
LevadiaEstland0,549
SEEDET, CENTRAL OG �ST 1
Slavia PragTjekkiet49,914
Sigma OlomoucTjekkiet13,914
Rapid Wien�strig12,971
Austria Wien�strig8,971
Lech PoznanPolen8,177
FC WilSchweiz7,383
IKKE SEEDET, CENTRAL OG �ST 1
Illichivets (fairplay)Ukraine7,301
Rubin KazanRusland6,572
Terek GroznyRusland6,572
Dukla BanskaSlovakiet4,234
OtaciMoldova2,254
Dinamo TbilisiGeorgien1,649
SEEDET, CENTRAL OG �ST 2
ServetteSchweiz20,383
Legia WarszawaPolen20,177
Amiga WronkiPolen16,177
DneprUkraine14,301
ZenitRusland9,572
Metalurg DonetskUkraine9,301
IKKE SEEDET, CENTRAL OG �ST 2
Pasching�strig6,971
PetrzalkaSlovakiet5,234
Ujpest BudapestUngarn5,045
KispestUngarn5,045
FC TiraspolMoldova2,254
FC TblisiGeorgien1,649
SEEDET, SYD 1
GenclerbirligiTyrkiet23,656
Levski SofiaBulgarien21,599
Steaua BukarestRum�nien17,880
Maribor BranikSlovenien7,024
Bnei SakhninIsrael7,012
IKKE SEEDET, SYD 1
NK RijekaKroatien6,733
BoducnostSerbien6,654
FK ZeleznikSerbien6,654
FK ModrigaBosnien1,814
Partizani TiranaAlbanien0,604
SEEDET, SYD 1
Dinamo ZagrebKroatien25,733
Partisan BeogradSerbien18,654
CSKA SofiaBulgarien15,599
LitexBulgarien12,599
Maccabi Petah-TikvaIsrael7,012
IKKE SEEDET, SYD 1
Otelul GalatiRum�nien4,880
ZeljecnicarBosnien3,814
PrimorjeSlovenien3,024
AEK LarnacaCypern2,969
Omonia NicosiaCypern2,969
1. RUNDE (32+48)
Holdene i denne runde er inddelt i 8 forskellige geografiske grupper. I de enkelte gruppe vil halvdelen af holdene v�re seedet og den anden halvdel useeedet
SEEDET, GRUPPE 1
LazioItalien83,531
BesiktasTyrkiet32,656
LilleFrankrig27,947
Grazer AK�strig19,971
HeartsSkotland17,601
IKKE SEEDET, GRUPPE 1
BragaPortugal13,969
LitexBulgarien12,599
Metalurg DonetskUkraine9,301
Bod�Norge8,227
ShelbourneIrland1,044
SEEDET, GRUPPE 2
ParmaItalien66,531
Real ZaragozaSpanien33,350
BenficaPortugal29,969
Legia WarszawaPolen20,177
Partisan BeogradSerbien18,654
IKKE SEEDET, GRUPPE 2
Sigma OlomoucTjekkiet13,914
Dinamo BukarestRum�nien12,880
Austria Wien�strig8,971
Maribor BranikSlovenien7,024
Dukla BanskaSlovakiet4,234
SEEDET, GRUPPE 3
NewcastleEngland61,510
Sporting LissabonPortugal33,969
Wisla KrakowPolen31,177
DOS UtrechtHolland20,246
Steaua BukarestRum�nien17,880
IKKE SEEDET, GRUPPE 3
CSKA SofiaBulgarien15,599
Rapid Wien�strig12,971
Djurg�rdenSverige8,516
Bnei SakhninIsrael7,012
Dinamo TbilisiGeorgien1,649
SEEDET, GRUPPE 4
FeyenoordHolland65,246
Schalke 04Tyskland34,331
FC BaselSchweiz25,383
MillwallEngland20,510
Maccabi HaifaIsrael19,012
IKKE SEEDET, GRUPPE 4
DneprUkraine14,301
FerencvarosUngarn13,045
Odd GrenlandNorge9,227
Terek GroznyRusland6,572
MetalurgsLetland1,979
SEEDET, GRUPPE 5
AEK AthenGr�kenland51,466
AuxerreFrankrig34,947
SevillaSpanien26,350
Røde Stjerne BeogradSerbien21,654
BochumTyskland16,331
IKKE SEEDET, GRUPPE 5
NacionalPortugal13,969
Standard Li�geBelgien12,528
ZenitRusland9,572
AaBDanmark5,758
Nova GoricaSlovenien3,024
SEEDET, GRUPPE 6
StuttgartTyskland47,331
UdineseItalien38,531
Athletic BilbaoSpanien26,350
Levski SofiaBulgarien21,599
HeerenveenHolland17,246
IKKE SEEDET, GRUPPE 6
PanioniosGr�kenland15,466
TrabzonsporTyrkiet11,656
BeverenBelgien9,528
Maccabi Petah-TikvaIsrael7,012
Ujpest BudapestUngarn5,045
SEEDET, GRUPPE 7
Club BruggeBelgien43,528
PAOK SalonikiGr�kenland41,466
Dinamo ZagrebKroatien25,733
MiddlesbroughEngland20,510
Alemannia AachenTyskland16,331
IKKE SEEDET, GRUPPE 7
BerrichonneFrankrig15,947
AZ67Holland11,246
Banik OstravaTjekkiet10,914
ElfsborgSverige5,516
HafnarfjordurIsland1,099
SEEDET, GRUPPE 8
Glasgow RangersSkotland42,601
VillarrealSpanien42,350
SochauxFrankrig24,947
GenclerbirligiTyrkiet23,656
Amiga WronkiPolen16,177
IKKE SEEDET, GRUPPE 8
MaritimoPortugal15,969
AgileoGr�kenland11,466
Stab�kNorge11,227
HammarbySverige5,516
VentspilsLetland1,979
GRUPPESPIL (40+0)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
LazioItalien83,531
ParmaItalien66,531
FeyenoordHolland65,246
NewcastleEngland61,510
AEK AthenGr�kenland51,466
StuttgartTyskland47,331
Club BruggeBelgien43,528
Glasgow RangersSkotland42,601
2. LAG
VillarrealSpanien42,350
AuxerreFrankrig34,947
Schalke 04Tyskland34,331
Sporting LissabonPortugal33,969
Real ZaragozaSpanien33,350
BesiktasTyrkiet32,656
BenficaPortugal29,969
LilleFrankrig27,947
3. LAG
SevillaSpanien26,350
Athletic BilbaoSpanien26,350
Dinamo ZagrebKroatien25,733
FC BaselSchweiz25,383
SochauxFrankrig24,947
MiddlesbroughEngland20,510
DOS UtrechtHolland20,246
Grazer AK�strig19,971
4. LAG
Partisan BeogradSerbien18,654
Steaua BukarestRum�nien17,880
HeartsSkotland17,601
HeerenveenHolland17,246
Alemannia AachenTyskland16,331
Amiga WronkiPolen16,177
PanioniosGr�kenland15,466
DneprUkraine14,301
5. LAG
FerencvarosUngarn13,045
Standard Li�geBelgien12,528
AgileoGr�kenland11,466
AZ67Holland11,246
ZenitRusland9,572
BeverenBelgien9,528
Austria Wien�strig8,971
Dinamo TbilisiGeorgien1,649
3. RUNDE (24+8)
De 8 gruppevindere tr�kkes mod de 8 3'ere (hold fra samme pulje kan ikke m�de hinanden). De 8 2'ere tr�kkes mod de 8 hold overf�rt fra Champions League
GRUPPE-VINDERE
FeyenoordHolland65,246
NewcastleEngland61,510
StuttgartTyskland47,331
LilleFrankrig27,947
Athletic BilbaoSpanien26,350
MiddlesbroughEngland20,510
DneprUkraine14,301
AZ67Holland11,246
GRUPPE-TOERE
VillarrealSpanien42,350
AuxerreFrankrig34,947
Schalke 04Tyskland34,331
Real ZaragozaSpanien33,350
BenficaPortugal29,969
SevillaSpanien26,350
SochauxFrankrig24,947
Steaua BukarestRum�nien17,880
GRUPPE-TREERE
ParmaItalien66,531
Sporting LissabonPortugal33,969
FC BaselSchweiz25,383
Grazer AK�strig19,971
Partisan BeogradSerbien18,654
HeerenveenHolland17,246
Alemannia AachenTyskland16,331
Austria Wien�strig8,971
FRA CHAMPIONS LEAGUE
ValenciaSpanien137,350
PanathinaikosGr�kenland65,466
AjaxHolland48,246
Dinamo KievUkraine41,301
Olympiakos PiræusGr�kenland40,466
Shakhtar DonetskUkraine17,301
FenerbahceTyrkiet16,656
CSKA MoskvaRusland8,572

Klubbernes koefficient er fundet ved at samment�lle antal point opn�et i turneringerne 1999/2000-2003/2004 (point i kvalifikationsrunderne t�ller ikke med).
Dertil l�gges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her t�ller point i kvalifikationsrunderne med).
V�rdien er fra og med s�sonen 2004/2005 �ndret fra 50% til 33%.
Koeff. pr land (1999/00-2003/04)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
1. runde 
Gruppespil
3. runde

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2003/2004
2005/2006
�vrige �r