Søndag 25. februar 2024 kl. 16:50
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2005/2006
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (24)
SEEDET
LiverpoolEngland115,863
ArtmediaSlovakiet4,849
AnorthosisCypern4,694
HIT GoricaSlovenien4,189
Dinamo TbilisiGeorgien4,034
Haka ValkeakoskiFinland3,158
HafnarfjordurIsland2,594
ShelbourneIrland2,374
ZrinjskiBosnien2,364
Skonto RigaLetland2,199
Serif TiraspolMoldova2,089
FBK KaunasLitauen1,759
IKKE SEEDET
RabotnickiMakedonien1,484
Dynamo MinskHviderusland1,347
Sliema WanderersMalta0,989
FC PyunikArmenien0,989
KF TiranaAlbanien0,879
LevadiaEstland0,824
GlentoranNordirland0,714
LlansantffraidWales0,604
F91Luxembourg0,549
NeftchiAserbajdsjan0,439
HBF�r�erne0,329
Kairat AlmatyKazakstan0,219
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (12+16)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
LiverpoolEngland115,863
CelticSkotland63,477
AnderlechtBelgien47,477
Dinamo KievUkraine40,200
Lokomotiv MoskvaRusland38,469
Partisan BeogradSerbien30,012
Maccabi HaifaIsrael21,218
Steaua BukarestRum�nien21,100
BrøndbyDanmark19,676
Rapid Wien�strig15,208
CSKA SofiaBulgarien15,118
DebrecenUngarn14,389
TrabzonsporTyrkiet12,872
V�lerengaNorge11,666
IKKE SEEDET
Hajduk SplitKroatien10,981
FC ThunSchweiz6,888
Malm� FFSverige5,076
ArtmediaSlovakiet4,849
AnorthosisCypern4,694
KF TiranaAlbanien4,189  (0,879)
Dinamo TbilisiGeorgien4,034
Haka ValkeakoskiFinland3,158
NeftchiAserbajdsjan2,594  (0,439)
ShelbourneIrland2,374
F91Luxembourg2,364  (0,549)
RabotnickiMakedonien2,199  (1,484)
Serif TiraspolMoldova2,089
FBK KaunasLitauen1,759
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (14+18)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient. Hold fra samme land kunne ikke m�de hinanden (g�lder dog ikke Liverpool)
SEEDET
LiverpoolEngland115,863
Manchester UnitedEngland110,863
InterItalien101,191
PanathinaikosGr�kenland70,714
ArtmediaSlovakiet63,477  (4,849)
VillarrealSpanien58,326
Sporting LissabonPortugal54,739
AS MonacoFrankrig53,324
AjaxHolland52,144
Club BruggeBelgien50,477
AnderlechtBelgien47,477
Glasgow RangersSkotland40,477
FC ThunSchweiz40,200  (6,888)
Werder BremenTyskland40,166
Lokomotiv MoskvaRusland38,469
RosenborgNorge36,666
IKKE SEEDET
Slavia PragTjekkiet35,223
Real BetisSpanien34,326
FC BaselSchweiz33,888
Wisla KrakowPolen32,930
UdineseItalien30,191
Partisan BeogradSerbien30,012
Shakhtar DonetskUkraine28,200
Malm� FFSverige21,218  (5,076)
EvertonEngland20,863
Steaua BukarestRum�nien20,100
BrøndbyDanmark19,676
Rapid Wien�strig15,208
CSKA SofiaBulgarien15,118
DebrecenUngarn14,389
AnorthosisCypern12,872  (4,694)
V�lerengaNorge11,666
GRUPPESPIL (16+16)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen (g�lder dog ikke for Liverpool)
1. LAG
Real MadridSpanien131,326
AC MilanItalien121,191
FC BarcelonaSpanien117,326
LiverpoolEngland115,863
Manchester UnitedEngland110,863
InterItalien101,191
Bayern MünchenTyskland97,166
ArsenalEngland93,863
2. LAG
FC PortoPortugal93,739
JuventusItalien93,191
PSV EindhovenHolland84,144
Olympique LyonFrankrig81,324
PanathinaikosGr�kenland70,714
ChelseaEngland68,863
VillarrealSpanien58,326
AjaxHolland52,144
3. LAG
Club BruggeBelgien50,477
AnderlechtBelgien47,477
Olympiakos PiræusGr�kenland46,714
Schalke 04Tyskland44,166
Sparta PragTjekkiet43,223
LilleFrankrig41,324
Glasgow RangersSkotland40,477
Werder BremenTyskland40,166
4. LAG
BenficaPortugal36,739
RosenborgNorge36,666
Real BetisSpanien34,326
UdineseItalien30,191
FenerbahceTyrkiet23,872
Rapid Wien�strig15,208
FC ThunSchweiz6,888
ArtmediaSlovakiet4,849
OTTENDEDELSFINALER
De 8 gruppevindere tr�kkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje kan ikke m�de hinanden)
GRUPPEVINDERE
AC MilanItalien
FC BarcelonaSpanien
LiverpoolEngland
InterItalien
ArsenalEngland
JuventusItalien
Olympique LyonFrankrig
VillarrealSpanien
TO'ERE
Real MadridSpanien
Bayern MünchenTyskland
PSV EindhovenHolland
ChelseaEngland
AjaxHolland
Glasgow RangersSkotland
Werder BremenTyskland
BenficaPortugal

Klubbernes koefficient er fundet ved at samment�lle antal point opn�et i turneringerne 2000/2001-2004/2005 (point i kvalifikationsrunderne t�ller ikke med).
Dertil l�gges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her t�ller point i kvalifikationsrunderne med).
V�rdien er fra og med s�sonen 2004/2005 �ndret fra 50% til 33%.
Koeff. pr land (2000/01-2004/05)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppespil
Ottendedelsfinaler

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde  
3. kvalifikationsrunde  
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde  
2. kvalifikationsrunde  
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe B  Gruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2004/2005
2006/2007
�vrige �r