|
|
|
Torsdag 28. marts 2024 kl. 18:18
|
| | |
EUROPACUP 2005/2006 DELTAGERE
| |
| DELTAGEROVERSIGT PR LAND
|
| | ALBANIEN
|
| | Champions League | KF Tirana | 2. kvalifikationsrunde |
| | UEFA-cup | Elbasani | 1. kvalifikationsrunde |
| | UEFA-cup | Teuta | 1. kvalifikationsrunde
| |
| | ANDORRA
| | UEFA-cup | Sant Julia | 1. kvalifikationsrunde
| |
|
| ARMENIEN
|
|
| Champions League | FC Pyunik | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Mika | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Banants | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| ASERBAJDSJAN
|
|
| Champions League | Neftchi | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FK Khazar | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FK Baku | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| BELGIEN
|
|
| Champions League | Anderlecht | Gruppespil |
|
| Champions League | Club Brugge | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Genk | 1. runde | |
| UEFA-cup | Germinal | 1. runde | |
| UEFA-cup | Club Brugge | 3. runde | |
|
| BOSNIEN
|
|
| Champions League | Zrinjski | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | NK Zepce | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Siroki Brijeg | 1. runde | |
|
| BULGARIEN
|
|
| Champions League | CSKA Sofia | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Lokomotiv Plovdiv | 1. runde | |
| UEFA-cup | CSKA Sofia | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Litex | 3. runde | |
| UEFA-cup | Levski Sofia | Kvartfinaler
|
|
| CYPERN
|
|
| Champions League | Anorthosis | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Omonia Nicosia | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Anorthosis | 1. runde | |
| UEFA-cup | Apoel Nicosia | 1. runde | |
|
| DANMARK | NÅET TIL | |
|
| Champions League | Brøndby | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Esbjerg | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FC Midtjylland | 1. runde | |
| UEFA-cup | FC København | 1. runde | |
| UEFA-cup | Brøndby | Gruppespil
|
|
| ENGLAND
|
|
| Champions League | Everton | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Manchester United | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Chelsea | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Liverpool | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Arsenal | Finale, taber | |
| UEFA-cup | Everton | 1. runde | |
| UEFA-cup | Bolton | 3. runde | |
| UEFA-cup | Middlesbrough | Finale, taber | |
|
| ESTLAND
|
|
| Champions League | Levadia | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | TVMK Tallinn | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Flora | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| FINLAND
|
|
| Champions League | Haka Valkeakoski | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Allianssi | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | MyPa | 1. runde | |
|
| FRANKRIG
|
|
| Champions League | AS Monaco | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Lille | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Olympique Lyon | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Auxerre | 1. runde | |
| UEFA-cup | Lens | 3. runde | |
| UEFA-cup | Rennes | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | AS Monaco | 3. runde | |
| UEFA-cup | Lille | 4. runde |
|
| UEFA-cup | RC Strasbourg | 4. runde |
|
| UEFA-cup | Olympique Marseille | 4. runde
|
|
| F�R�ERNE
|
|
| Champions League | HB | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | NSI | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | B36 | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| GEORGIEN
|
|
| Champions League | Dinamo Tbilisi | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Lokomotiv Tblisi | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Torpedo Kutaisi | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| GR�KENLAND
|
|
| Champions League | Olympiakos Piræus | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Panathinaikos | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Xanthi | 1. runde | |
| UEFA-cup | AEK Athen | 1. runde | |
| UEFA-cup | Aris Saloniki | 1. runde | |
| UEFA-cup | PAOK Saloniki | Gruppespil
|
|
| HOLLAND
|
|
| Champions League | PSV Eindhoven | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Ajax | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Feyenoord | 1. runde | |
| UEFA-cup | Willem II | 1. runde | |
| UEFA-cup | Heerenveen | 3. runde | |
| UEFA-cup | AZ Alkmaar | 3. runde | |
|
| HVIDERUSLAND
|
|
| Champions League | Dynamo Minsk | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | MTZ Ripa | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Bate Borisov | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| IRLAND
|
|
| Champions League | Shelbourne | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Longford | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Cork City | 1. runde | |
|
| ISLAND
|
|
| Champions League | Hafnarfjordur | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Vestmanna�erne | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Keflavik | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| ISRAEL
|
|
| Champions League | Maccabi Haifa | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Ashdod | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Maccabi Tel Aviv | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Maccabi Petah Tikva | Gruppespil
|
|
| ITALIEN
|
|
| Champions League | Udinese | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Inter | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Juventus | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | AC Milan | Semifinale | |
| UEFA-cup | Sampdoria | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | AS Roma | 4. runde |
|
| UEFA-cup | Palermo | 4. runde |
|
| UEFA-cup | Udinese | 4. runde
|
|
| KASAKHSTAN
|
| Champions League | Kairat Almaty | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| KROATIEN
|
|
| Champions League | Hajduk Split | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Rijeka | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Inter Zaresic | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| LETLAND
|
|
| Champions League | Skonto Riga | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Ventspils | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Metalurgs | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| LIECHTENSTEIN
|
|
| UEFA-cup | Vaduz | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| LITAUEN
|
|
| Champions League | FBK Kaunas | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Atlantas | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Ekranas | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| LUXEMBOURG
|
|
| Champions League | F91 | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Petange | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Etzella | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| MAKEDONIEN
|
|
| Champions League | Rabotnicki | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Bashkimi | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Vardar Skopje | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| MALTA
|
|
| Champions League | Sliema Wanderers | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Birkirkara | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Hibernians | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| MOLDOVA
|
|
| Champions League | Serif Tiraspol | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Dacia Chisinau | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Otachi | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| NORDIRLAND
|
|
| Champions League | Glentoran | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Portadown | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Linfield | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| NORGE
|
|
| Champions League | V�lerenga | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Rosenborg | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Brann | 1. runde | |
| UEFA-cup | V�lerenga | 1. runde | |
| UEFA-cup | Troms� | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Viking | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Rosenborg | 3. runde | |
|
| POLEN
|
|
| Champions League | Wisla Krakow | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Wisla Plock | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Legia Warszawa | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Groclin | 1. runde | |
| UEFA-cup | Wisla Krakow | 1. runde | |
|
| PORTUGAL
|
|
| Champions League | Sporting Lissabon | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | FC Porto | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Benfica | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Braga | 1. runde | |
| UEFA-cup | Vitoria Setubal | 1. runde | |
| UEFA-cup | Sporting Lissabon | 1. runde | |
| UEFA-cup | Guimaraes | Gruppespil
|
|
| RUM�NIEN
|
|
| Champions League | Steaua Bukarest | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Dinamo Bukarest | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Rapid Bukarest | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Steaua Bukarest | Semifinale | |
|
| RUSLAND
|
|
| Champions League | Lokomotiv Moskva | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Krylya Sovetov Samara | 1. runde | |
| UEFA-cup | CSKA Moskva | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Lokomotiv Moskva | 3. runde | |
| UEFA-cup | Zenit | Kvartfinaler
|
|
| SAN MARINO
|
| UEFA-cup | Domagnano | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| SCHWEIZ
|
|
| Champions League | FC Basel | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | FC Thun | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | FC Z�rich | 1. runde | |
| UEFA-cup | Grasshoppers | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | FC Thun | 3. runde | |
| UEFA-cup | FC Basel | Kvartfinaler
|
|
| SERBIEN
|
| Champions League | Partisan Beograd | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | OFK Beograd | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Zeta | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Partisan Beograd | 1. runde | |
| UEFA-cup | Røde Stjerne Beograd | Gruppespil
|
|
| SKOTLAND
|
|
| Champions League | Celtic | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Glasgow Rangers | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Dundee United | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Hibernian | 1. runde | |
|
| SLOVAKIET
|
|
| Champions League | Artmedia | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Dukla Banska | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | MSK Zilina | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Artmedia | 3. runde | |
|
| SLOVENIEN
|
|
| Champions League | HIT Gorica | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Publikum | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Domzale | 1. runde | |
|
| SPANIEN
|
|
| Champions League | Real Betis | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Real Madrid | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Villarreal | Semifinale | |
| UEFA-cup | FC Barcelona | Finale, vinder |
|
| UEFA-cup | Osasuna | 1. runde | |
| UEFA-cup | Espanyol | 3. runde | |
| UEFA-cup | Real Betis | 4. runde |
|
| UEFA-cup | Sevilla | Finale, vinder |
|
|
| SVERIGE
|
|
| Champions League | Malm� FF | 3. kvalifikationsrunde
|
| UEFA-cup | Djurg�rden | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Malm� FF | 1. runde | |
| UEFA-cup | Halmstad | Gruppespil
|
|
| TJEKKIET
|
|
| Champions League | Slavia Prag | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Sparta Prag | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Banik Ostrava | 1. runde | |
| UEFA-cup | FK Teplice | 1. runde | |
| UEFA-cup | Slavia Prag | 3. runde | |
|
| TYRKIET
|
|
| Champions League | Trabzonspor | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Fenerbahce | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Galatasaray | 1. runde | |
| UEFA-cup | Besiktas | Gruppespil
|
|
| TYSKLAND
|
|
| Champions League | Schalke 04 | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Werder Bremen | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Bayern München | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Leverkusen | 1. runde | |
| UEFA-cup | Mainz 05 | 1. runde | |
| UEFA-cup | Hertha Berlin | 3. runde | |
| UEFA-cup | Stuttgart | 3. runde | |
| UEFA-cup | Hamburger SV | 4. runde |
|
| UEFA-cup | Schalke 04 | Semifinale | |
|
| UKRAINE
|
|
| Champions League | Dinamo Kiev | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Shakhtar Donetsk | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Metalurg Donetsk | 1. runde | |
| UEFA-cup | Dnepr | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Shakhtar Donetsk | 3. runde | |
|
| UNGARN
|
|
| Champions League | Debrecen | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Ferencvaros | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Sopron | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Debrecen | 1. runde | |
|
| WALES
|
|
| Champions League | Llansantffraid | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FC Rhyl | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Carmarthen | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| �STRIG
|
|
| Champions League | Rapid Wien | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Pasching | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Grazer AK | 1. runde | |
| UEFA-cup | Austria Wien | 1. runde | |
|
|