Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 26. marts 2023 kl. 01:36
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2007/2008
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Manchester United fra England
● FC København vandt i 2. kvalifikationsrunde over Beitar Jerusalem fra Israel
● FC København tabte i 3. kvalifikationsrunde til Benfica fra Portugal, og overført til 1. runde i UEFA-cupen
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Liverpool - FC Porto - Olympique Marseille - Besiktas
  Gruppe B:   Chelsea - Valencia - Schalke 04 - Rosenborg
  Gruppe C:   Real Madrid - Werder Bremen - Lazio - Olympiakos Piræus
  Gruppe D:   AC Milan - Benfica - Celtic - Shakhtar Donetsk
  Gruppe E:   FC Barcelona - Olympique Lyon - Stuttgart - Glasgow Rangers
  Gruppe F:   Manchester United - AS Roma - Sporting Lissabon - Dinamo Kiew
  Gruppe G:   Inter - PSV Eindhoven - CSKA Moskva - Fenerbahce
  Gruppe H:   Arsenal - Sevilla - Steaua Bukarest - Slavia Prag
UEFA-CUP
● Turneringen blev vundet af Zenit fra Rusland
● FC København vandt 1. runde over Lens fra Frankrig
● FC København blev nummer 4 i gruppe B i gruppespillet
----------
● FC Midtjylland vandt 1. kvalifikationsrunde over IBK Keflavik fra Island
● FC Midtjylland vandt i 2. kvalifikationsrunde over Haka Valkeakoski fra Finland
● FC Midtjylland tabte i 1. runde til Lokomotiv Moskva fra Rusland
----------
● OB vandt i 1. kvalifikationsrunde over St. Patricks fra Irland
● OB vandt i 2. kvalifikationsrunde over Dinamo Minsk fra Hviderusland
● OB tabte i 1. runde til Sparta Prag fra Tjekkiet
----------
● AaB vandt i 2. kvalifikationsrunde over HJK Helsinki fra Finland
● AaB vandt i 1. runde over Sampdoria fra Italien
● AaB blev nummer 4 i gruppe G i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   AZ Alkmaar - Zenit - Everton - FC Nürnberg - Larissa
  Gruppe B:   Panathinakos - Lokomotiv Moskva - Atletico Madrid - FC København - Aberdeen  
  Gruppe C:   Villarreal - AEK Athen - Fiorentina - Mlada Boleslav - Elfsborg
  Gruppe D:   FC Basel - Hamburger SV - Rennes - Dinamo Zagreb - Brann
  Gruppe E:   Leverkusen - Sparta Prag - Spartak Moskva - Toulouse - FC Zürich
  Gruppe F:   Bayern München - Bolton - Sporting Braga - Røde Stjerne Beograd - Aris Saloniki
  Gruppe G:   Anderlecht - Tottenham - Getafe - Hapoel Tel Aviv - AaB  
  Gruppe H:   Bordeaux - Austria Wien - Galatasaray - Panionios - Helsingborg
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2006/2007
  2008/2009
  vrige r