Lørdag 2. marts 2024 kl. 03:55
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2009/2010
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueKF Tirana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Tirana1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVllaznia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFlamurtari2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueSant Julia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSanta Coloma2. kvalifikationsrunde
ARMENIEN Champions LeaguePyunik Yerevan2. kvalifikationsrunde Europa LeagueBanants1. kvalifikationsrunde Europa LeagueMika Ashtarak1. kvalifikationsrunde Europa LeagueGandzasar Kapan2. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN Champions LeagueFK Baku3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueSimurq Zagatala1. kvalifikationsrunde Europa LeagueInter Baku1. kvalifikationsrunde Europa LeagueGarabag Agdam4. kvalifikationsrunde Europa LeagueFK Baku4. kvalifikationsrunde  BELGIEN Champions LeagueAnderlecht4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueStandard LiegeGruppespil (til Europa League) Europa LeagueAA Gent3. kvalifikationsrunde Europa LeagueGenk4. kvalifikationsrunde Europa LeagueClub BruggeSekstendedelsfinaler Europa LeagueAnderlechtOttendedelsfinaler Europa LeagueStandard LiégeKvartfinaler
BOSNIEN Champions LeagueZrinjski Mostar2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSiroki Brijeg2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSlavija Sarajevo3. kvalifikationsrunde Europa LeagueFK Sarajevo4. kvalifikationsrunde
BULGARIEN Champions LeagueLevski Sofia4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueCherno More Varna3. kvalifikationsrunde Europa LeagueLitex Lovech4. kvalifikationsrunde Europa LeagueCSKA SofiaGruppespil Europa LeagueLevski SofiaGruppespil
CYPERN Champions LeagueApoel NicosiaGruppespil Europa LeagueAnorthosis2. kvalifikationsrunde Europa LeagueOmonia Nicosia3. kvalifikationsrunde Europa LeagueKinyras Peyias3. kvalifikationsrunde
  DANMARKNÅET TIL
Champions LeagueFC København4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAaB2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRanders FC3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBrøndby4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOB4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC KøbenhavnSekstendedelsfinaler
ENGLAND Champions LeagueLiverpoolGruppespil (til Europa League) Champions LeagueManchester UnitedKvartfinale Champions LeagueArsenalKvartfinale Champions LeagueChelseaOttendedelsfinaler Europa LeagueAston Villa4. kvalifikationsrunde Europa LeagueEvertonSekstendedelsfinaler Europa LeagueFulhamFinale, taber Europa LeagueLiverpoolSemifinaler
ESTLAND Champions LeagueLevadia3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueKaljo Nomme1. kvalifikationsrunde Europa LeagueTrans Narva1. kvalifikationsrunde Europa LeagueFlora Tallinn2. kvalifikationsrunde Europa LeagueLevadia4. kvalifikationsrunde
FINLAND Champions LeagueInter2. kvalifikationsrunde Europa LeagueHJK Helsinki2. kvalifikationsrunde Europa LeagueHonka Espoo3. kvalifikationsrunde Europa LeagueFC Lahti3. kvalifikationsrunde
FRANKRIG Champions LeagueOlympique MarseilleGruppespil (til Europa League) Champions LeagueBordeauxKvartfinale Champions LeagueOlympique LyonSemifinale Europa LeagueGuingamp4. kvalifikationsrunde Europa LeagueToulouseGruppespil Europa LeagueLilleOttendedelsfinaler Europa LeagueOlympique MarseilleOttendedelsfinaler
F�R�ERNE Champions LeagueEB2. kvalifikationsrunde Europa LeagueB361. kvalifikationsrunde Europa LeagueNSI1. kvalifikationsrunde Europa LeagueHB2. kvalifikationsrunde
GEORGIEN Champions LeagueGeorgia Tbilisi2. kvalifikationsrunde Europa LeagueOlimpi Rustavi2. kvalifikationsrunde Europa LeagueZestafoni2. kvalifikationsrunde Europa LeagueDinamo Tbilisi3. kvalifikationsrunde
GR�KENLAND Champions LeaguePanathinaikos4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueOlympiakos PiræusOttendedelsfinaler Europa LeagueLarissa2. kvalifikationsrunde Europa LeaguePAOK Saloniki4. kvalifikationsrunde Europa LeagueAEK AthenGruppespil Europa LeaguePanathinaikosOttendedelsfinaler
HOLLAND Champions LeagueTwente3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueAZ AlkmaarGruppespil Europa LeagueNAC Breda4. kvalifikationsrunde Europa LeagueHeerenveenGruppespil Europa LeagueAjaxSekstendedelsfinaler Europa LeaguePSV EindhovenSekstendedelsfinaler Europa LeagueTwenteSekstendedelsfinaler
HVIDERUSLAND Champions LeagueBATE Borisov3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueMTZ-Ripo2. kvalifikationsrunde Europa LeagueDynamo Minsk2. kvalifikationsrunde Europa LeagueNaftan Novopolotsk2. kvalifikationsrunde Europa LeagueBATE BorisovGruppespil
IRLAND Champions LeagueBohemians2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSligo Rovers1. kvalifikationsrunde Europa LeagueDerry City3. kvalifikationsrunde Europa LeagueSt. Patricks4. kvalifikationsrunde
ISLAND Champions LeagueHafnarfjordur2. kvalifikationsrunde Europa LeagueKeflavik1. kvalifikationsrunde Europa LeagueFram2. kvalifikationsrunde Europa LeagueKR Reykjavik3. kvalifikationsrunde
ISRAEL Champions LeagueMaccabi HaifaGruppespil Europa LeagueMaccabi Netanya3. kvalifikationsrunde Europa LeagueBnei Yehuda4. kvalifikationsrunde Europa LeagueHapoel Tel AvivSekstendedelsfinaler
ITALIEN Champions LeagueJuventusGruppespil (til Europa League) Champions LeagueAC MilanOttendedelsfinaler Champions LeagueInterFinale, vinder Champions LeagueFiorentinaOttendedelsfinaler Europa LeagueLazioGruppespil Europa LeagueGenoaGruppespil Europa LeagueAS RomaSekstendedelsfinaler Europa LeagueJuventusOttendedelsfinaler
KASAKHSTAN Champions LeagueFK Aktobe3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueOkzhetpes Kokshetau1. kvalifikationsrunde Europa LeagueIrtysh Pavlodar1. kvalifikationsrunde Europa LeagueTobol Kustanai2. kvalifikationsrunde Europa LeagueFK Aktobe4. kvalifikationsrunde
KROATIEN Champions LeagueDinamo Zagreb3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueSlaven Koprivnica3. kvalifikationsrunde Europa LeagueNK Rijeka3. kvalifikationsrunde Europa LeagueHajduk Split3. kvalifikationsrunde Europa LeagueDinamo ZagrebGruppespil
LETLAND Champions LeagueVentspils4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueLiepajas Metalurgs2. kvalifikationsrunde Europa LeagueDinaburg2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSkonto Riga2. kvalifikationsrunde Europa LeagueVentspilsGruppespil
LIECHTENSTEIN Europa LeagueFC Vaduz3. kvalifikationsrunde
LITAUEN Champions LeagueEkranas2. kvalifikationsrunde Europa LeagueFBK Kaunas2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSuduva2. kvalifikationsrunde Europa LeagueVetra Vilnius3. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG Champions LeagueF912. kvalifikationsrunde Europa LeagueGrevenmacher1. kvalifikationsrunde Europa LeagueUN K�erjeng1. kvalifikationsrunde Europa LeagueDifferdange 032. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN Champions LeagueMakedonija Skopje2. kvalifikationsrunde Europa LeagueRenova Dzepciste1. kvalifikationsrunde Europa LeagueMilano Kumanovo2. kvalifikationsrunde Europa LeagueRabotnicki3. kvalifikationsrunde
MALTA Champions LeagueHibernians1. kvalifikationsrunde Europa LeagueBirkirkara1. kvalifikationsrunde Europa LeagueValletta2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSliema Wanderers2. kvalifikationsrunde
MOLDOVA Champions LeagueSheriff Tiraspol4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueDacia Chisinau2. kvalifikationsrunde Europa LeagueIskra-Stal Ribnita2. kvalifikationsrunde Europa LeagueZimbru Chisinau2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSheriff TiraspolGruppespil
MONTENEGRO Champions LeagueFK Mogren2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSutjeska Niksic1. kvalifikationsrunde Europa LeagueBuducnost1. kvalifikationsrunde Europa LeagueOFK Petrovac3. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND Champions LeagueGlentoran2. kvalifikationsrunde Europa LeagueLinfield1. kvalifikationsrunde Europa LeagueDistillery1. kvalifikationsrunde Europa LeagueCrusaders2. kvalifikationsrunde
NORGE Champions LeagueStab�k3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueRosenborg2. kvalifikationsrunde Europa LeagueFredrikstad3. kvalifikationsrunde Europa LeagueV�lerengen3. kvalifikationsrunde Europa LeagueTroms�4. kvalifikationsrunde Europa LeagueStab�k4. kvalifikationsrunde
POLEN Champions LeagueWisla Krakow2. kvalifikationsrunde Europa LeaguePolonia Warszawa3. kvalifikationsrunde Europa LeagueLegia Warszawa3. kvalifikationsrunde Europa LeagueLech Poznan4. kvalifikationsrunde
PORTUGAL Champions LeagueSporting Lissabon4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueFC PortoOttendedelsfinaler Europa LeagueSporting Braga3. kvalifikationsrunde Europa LeagueFerreira3. kvalifikationsrunde Europa LeagueFunchalGruppespil Europa LeagueBenficaKvartfinale Europa LeagueSporting LissabonOttendedelsfinaler
RUM�NIEN Champions LeagueFC Timisoara4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueUnirea UrziceniGruppespil (til Europa League) Europa LeagueFC Vaslui4. kvalifikationsrunde Europa LeagueCFR ClujGruppespil Europa LeagueDinamo BukarestGruppespil Europa LeagueSteaua BukarestGruppespil Europa LeagueFC TimisoaraGruppespil Europa LeagueUnirea UrziceniSekstendedelsfinaler
RUSLAND Champions LeagueDynamo Moskva3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueRubin KazanGruppespil (til Europa League) Champions LeagueCSKA MoskvaKvartfinale Europa LeagueKrylia Sovetov Samara3. kvalifikationsrunde Europa LeagueAmkar Perm4. kvalifikationsrunde Europa LeagueDynamo Moskva4. kvalifikationsrunde Europa LeagueZenit4. kvalifikationsrunde Europa LeagueRubin KazanOttendedelsfinaler
SAN MARINO Champions LeagueTre Fiori1. kvalifikationsrunde Europa LeagueJuvenes Dogana2. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ Champions LeagueFC Z�richGruppespil Europa LeagueYoung Boys3. kvalifikationsrunde Europa LeagueFC Sion4. kvalifikationsrunde Europa LeagueFC BaselGruppespil
SERBIEN Champions LeaguePartizan Beograd3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueFK Sevojno3. kvalifikationsrunde Europa LeagueVojvodina Novi Sad3. kvalifikationsrunde Europa LeagueRøde Stjerne Beograd4. kvalifikationsrunde Europa LeaguePartizan BeogradGruppespil
SKOTLAND Champions LeagueCeltic4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueGlasgow RangersGruppespil Europa LeagueFalkirk FC2. kvalifikationsrunde Europa LeagueAberdeen3. kvalifikationsrunde Europa LeagueMotherwell3. kvalifikationsrunde Europa LeagueHearts4. kvalifikationsrunde Europa LeagueCelticGruppespil
SLOVAKIET Champions LeagueSlovan Bratislava3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueSpartak Trnava2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSlovan Bratislava4. kvalifikationsrunde Europa LeagueMSK Zilina4. kvalifikationsrunde Europa LeagueMFK Kosice4. kvalifikationsrunde
SLOVENIEN Champions LeagueNK Maribor3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueNova Gorica2. kvalifikationsrunde Europa LeagueRudar Velenje2. kvalifikationsrunde Europa LeagueIB Ljubljana3. kvalifikationsrunde Europa LeagueNK Maribor4. kvalifikationsrunde
SPANIEN Champions LeagueFC BarcelonaSemifinale Champions LeagueReal MadridOttendedelsfinaler Champions LeagueSevillaOttendedelsfinaler Champions LeagueAtletico MadridGruppespil (til Europa League) Europa LeagueAthletic BilbaoSekstendedelsfinaler Europa LeagueVillarrealSekstendedelsfinaler Europa LeagueValenciaKvartfinale Europa LeagueAtletico MadridFinale, vinder
SVERIGE Champions LeagueKalmar FF2. kvalifikationsrunde Europa LeagueIFK Göteborg3. kvalifikationsrunde Europa LeagueHelsingborg3. kvalifikationsrunde Europa LeagueElfsborg4. kvalifikationsrunde
TJEKKIET Champions LeagueSparta Prag3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueSlavia Prag3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueFK Teplice4. kvalifikationsrunde Europa LeagueSigma Olomouc4. kvalifikationsrunde Europa LeagueSlovan Liberec4. kvalifikationsrunde Europa LeagueSparta PragGruppespil Europa LeagueSlavia PragGruppespil
TYRKIET Champions LeagueSivasspor3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueBesiktasGruppespil Europa LeagueSivasspor4. kvalifikationsrunde Europa LeagueTrabzonspor4. kvalifikationsrunde Europa LeagueGalatasaraySekstendedelsfinaler Europa LeagueFenerbahceSekstendedelsfinaler
TYSKLAND Champions LeagueWolfsburgGruppespil (til Europa League) Champions LeagueBayern MünchenFinale, taber Champions LeagueStuttgartOttendedelsfinaler Europa LeagueHertha BerlinSekstendedelsfinaler Europa LeagueHamburger SVSemifinale Europa LeagueWerder BremenOttendedelsfinaler Europa LeagueWolfsburgKvartfinaler
UKRAINE Champions LeagueShakhtar Donetsk3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueDinamo KievGruppespil Europa LeagueMetalist Kharkiv4. kvalifikationsrunde Europa LeagueMetalurg Donetsk4. kvalifikationsrunde Europa LeagueVorskla Poltava4. kvalifikationsrunde Europa LeagueShakhtar DonetskSekstendedelsfinaler
UNGARN Champions LeagueDebrecenGruppespil Europa LeagueHaladas Szombathely2. kvalifikationsrunde Europa LeagueUjpest TE2. kvalifikationsrunde Europa LeagueHonved Budapest3. kvalifikationsrunde
WALES Champions LeagueRhyl FC2. kvalifikationsrunde Europa LeagueThe New Saints1. kvalifikationsrunde Europa LeagueLlanelli FC1. kvalifikationsrunde Europa LeagueBangor City2. kvalifikationsrunde
�STRIG Champions LeagueFC Salzburg4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueRapid WienGruppespil Europa LeagueAustria WienGruppespil Europa LeagueSturm GrazGruppespil Europa LeagueFC SalzburgSekstendedelsfinaler
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Luxembourg
  Andorra  Makedonien
  Armenien  Malta
  Aserbajdsjan  Moldova
  Belgien  Montenegro
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rum�nien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  F�r�erne  Serbien
  Georgien  Skotland
  Gr�kenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig
  Litauen

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester) 
  4. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalifikationsrunderunde 
  2. kvalifikationsrunderunde 
  3. kvalifikationsrunderunde 
  4. kvalifikationsrunderunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2008/2009
  2010/2011
  �vrige �r