Lørdag 2. marts 2024 kl. 05:20
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2010/2011
EUROPA LEAGUE, 4. KVALRUNDE
1. KAMP2. KAMP
19.08.2010Sporting Lissabon - Brøndby   0-2 (0-1)
.0-1Jan Kristiansen (42) ; 0-2 Ousman Jallow (52)
26.08.2010Brøndby - Sporting Lissabon   0-3 (0-1)
.0-1Evaldo (45) ; 0-2 Nuno Coelho (75) ; 0-3 Yannick Djalo (90)
Sporting Lissabon til gruppespil med sammenlagt 3-2
 
19.08.2010OB - MOTHERWELL   2-1 (1-0)
.1-0Chris S�rensen (31) ; 2-0 Peter Utaka (78) ; 2-1 Tom Hateley (90)
26.08.2010MOTHERWELL - OB   0-1 (0-1)
.0-1Peter Utaka (28)
OB til gruppespil med sammenlagt 3-1
 
17.08.2010Aris Saloniki - Austria Wien   1-0 (0-0)
.1-0Carlos Ruiz (90)
26.08.2010Austria Wien - Aris Saloniki   1-1 (0-1)
.0-1Carlos Ruiz (42) ; 1-1 Roland Linz (56)
Aris Saloniki til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
17.08.2010Besiktas - HJK Helsinki   2-0 (1-0)
.1-0Roberto Hilbert (35) ; 2-0 Ricardo Quaresma (66)
26.08.2010HJK Helsinki - Besiktas   0-4 (0-1)
.0-1Ricardo Quaresma (15) ; 0-2 Guti (67) ; 0-3 Necip Uysal (77) ; 0-4 Filip Holosko (90)
Besiktas til gruppespil med sammenlagt 6-0
 
19.08.2010SIBIR NOVOSIBIRSK - PSV Eindhoven   1-0 (0-0)
.1-0Aleksandr Degtyarev (90)
26.08.2010PSV Eindhoven - SIBIR NOVOSIBIRSK   5-0 (1-0)
.1-0Marcus Berg (38) ; 2-0 Orlando Engelaar (56) ; 3-0 Ola Toivonen (64) ; 4-0 Balazs Dzsudzsak (73) ; 5-0 Balazs Dzsudzsak, straffe (90)
PSV Eindhoven til gruppespil med sammenlagt 5-1
 
19.08.2010BATE BORISOV - MARITIMO FUNCHAL   3-0 (0-0)
.1-0Edgar Olekhnovich (56) ; 2-0 Renan Bressan (60) ; 3-0 Aleksandr Pavlov (70)
26.08.2010MARITIMO FUNCHAL - BATE BORISOV   1-2 (0-0)
.0-1Aleksandr Pavlov (52) ; 1-1 Kanu (90) ; 1-2 Maksim Skavysh (90)
BATE Borisov til gruppespil med sammenlagt 5-1
 
19.08.2010PARIS SG - MACCABI TEL AVIV   2-0 (1-0)
.1-0Peguy Luyindula (3) ; 2-0 Guillaume Hoarau (60)
26.08.2010MACCABI TEL AVIV - PARIS SG   4-3 (0-1)
.0-1Guillaume Hoarau, straffe (40) ; 1-1 Elran Atar (48) ; 1-2 Ludovic Giuly (64) ; 2-2 Yoval Avidor (68) ; 3-2 Haris Medunjanin, straffe (83) ; 3-3 Nene, straffe (90) ; 4-3 Elran Atar (90)
Paris SG til gruppespil med sammenlagt 5-4
 
19.08.2010LEVERKUSEN - TAVRIA SIMFEROPOL   3-0 (1-0)
.1-0Michal Kadlec (1) ; 2-0 Michal Kadlec (84) ; 3-0 Michael Ballack, straffe (90)
26.08.2010TAVRIA SIMFEROPOL - LEVERKUSEN   1-3 (1-0)
.1-0Lucky Idahor, straffe (5) ; 1-1 Arturo Vidal, straffe (50) ; 1-2 Selvmål, Denys Golaydo (74) ; 1-3 Gonzalo Castro (90)
Leverkusen til gruppespil med sammenlagt 6-1
 
19.08.2010CSKA Moskva - Anorthosis   4-0
.1-0Seydou Doumbia (13) ; 2-0 Seydou Doumbia (20) ; 3-0 Zoran Tosic (48) ; 4-0 Zoran Tosic (74)
24.08.2010Anorthosis - CSKA Moskva   1-2 (0-0)
.1-0Cafu (76) ; 1-1 Seydoy Doumbia (85) ; 1-2 Mark Gonzalez (89)
CSKA Moskva til gruppespil med sammenlagt 6-1
 
19.08.2010Rapid Wien - ASTON VILLA   1-1
.0-1Barran Bannan (12) ; 1-1 Atdhe Nuhiu (33)
26.08.2010ASTON VILLA - Rapid Wien   2-3 (1-0)
.1-0Gabriel Agbonlahor (22) ; 1-1 Atdhe Nuhiu (52) ; 2-1 Emile Heskey (77) ; 2-2 Mario Sonnleitner (78) ; 2-3 Rene Gartler (81)
Rapid Wien til gruppespil med sammenlagt 4-3
 
19.08.2010Slovan Bratislava - Stuttgart   0-1 (0-0)
.0-1Martin Harnik (88)
26.08.2010Stuttgart - Slovan Bratislava   2-2 (0-1)
.0-1Martin Dobrotka (9) ; 0-2 Jakub Sylvestr (53) ; 1-2 Timo Gebhart (56) ; 2-2 Christian Gentner (64)
Stuttgart til gruppespil med sammenlagt 3-2
 
19.08.2010DEBRECEN - LITEX LOVECH   2-0
.1-0Adamo Coulibaly (22) ; 2-0 Zsolt Laczko (33)
26.08.2010LITEX LOVECH - DEBRECEN   1-2 (0-0)
.0-1Yannick Mbengono (53) ; 1-1 Wilfried Niflore (68) ; 1-2 Peter Czvitkovics (81)
Debrecen til gruppespil med sammenlagt 4-1
 
19.08.2010Omonia Nicosia - METALIST KHARKIV   0-1 (0-1)
.0-1Marko Devic (24)
26.08.2010METALIST KHARKIV - Omonia Nicosia   2-2 (0-0)
.0-1Leandro (60) ; 0-2 Hernan Rengifo (64) ; 1-2 Marko Devic (66) ; 2-2 Cleiton Xavier (71)
Metalist Kharkiv til gruppespil med sammenlagt 3-2
 
19.08.2010FC VASLUI - LILLE   0-0 (0-0)
26.08.2010LILLE - FC VASLUI   2-0 (0-0)
.1-0Yohan Cabaye, straffe (69) ; 2-0 Aurelien Chedjou (80)
Lille til gruppespil med sammenlagt 2-0
 
19.08.2010AIK Stockholm - Levski Sofia   0-0 (0-0)
26.08.2010Levski Sofia - AIK Stockholm   2-1 (0-1)
.0-1Mohamed Bangura (11) ; 1-1 Daniel Mladenov (49) ; 2-1 Garra Dembele (51)
Levski Sofia til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
19.08.2010DNIPRO - LECH POZNAN   0-1 (0-1)
.0-1Manuel Arbeleda (5)
26.08.2010LECH POZNAN - DNIPRO   0-0 (0-0)
Lech Poznan til gruppespil med sammenlagt 1-0
 
19.08.2010Feyenoord - AA Gent   1-0 (0-0)
.1-0Leroy Fer (78)
26.08.2010AA Gent - Feyenoord   2-0 (1-0)
.1-0Yaya Soumahoro (34) ; 2-0 Elimane Coulibaly (61)
AA Gent til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
19.08.2010Steaua Bukarest - Grasshoppers   1-0 (0-0)
.1-0Bogdan Stancu (71)
26.08.2010Grasshoppers - Steaua Bukarest   1-0 (0-0 ; 1-0)   Efter forlænget spilletid
.1-0Veroljub Salatic (77)
Steaua Bukarest til gruppespil med sammenlagt 1-1 (vandt 4-3 p� straffespark)
 
19.08.2010Galatasaray - KARPATY LVIV   2-2
.0-1Serhiy Kuznetsov (34) ; 0-2 Sergei Zenjov (41) ; 1-2 Milan Baros (59) ; 2-2 Milan Baros (86)
26.08.2010KARPATY LVIV - Galatasaray   1-1 (0-0)
.0-1Aydin Yilmaz (90) ; 1-1 Artem Fedetskiy (90)
Karpaty Lviv til gruppespil med sammenlagt 3-3 (flest udebanem�l)
 
19.08.2010Hajduk Split - UNIREA URZICENI   4-1
.0-1Sorin Frunza (34) ; 1-1 Senijad Ibricic (39) ; 2-1 Senijad Ibricic (66) ; 3-1 Mario Brkljaca (78) ; 4-1 Duje Cop (85)
26.08.2010UNIREA URZICENI - Hajduk Split   1-1 (1-0)
.1-0Marius Bilasco (2) ; 1-1 Ante Vukusic (88)
Hajduk Split til gruppespil med sammenlagt 5-2
 
19.08.2010RACING GENK - FC Porto   0-3 (0-1)
.0-1Falcao, straffe (29) ; 0-2 Souza (82) ; 0-3 Fernando Belluschi (90)
26.08.2010FC Porto - RACING GENK   4-2
.0-1Jelle Vossen (22) ; 1-1 Hulk (36) ; 2-1 Fernando (53) ; 2-2 Jelle Vossen (56) ; 3-2 Hulk, straffe (59) ; 4-2 Hulk (63)
FC Porto til gruppespil med sammenlagt 7-2
 
19.08.2010PALERMO - NK MARIBOR   3-0
.1-0Massimo Maccarone, straffe (37) ; 2-0 Abel Hernandez (39) ; 3-0 Javier Pastore (77)
26.08.2010NK MARIBOR - PALERMO   3-2 (1-0)
.1-0Marcos (14) ; 2-0 Josip Ilicic (58) ; 2-1 Abel Hernandez (62) ; 2-2 Abel Hernandez (68) ; 3-2 Sinisa Andjelkovic (89)
Palermo til gruppespil med sammenlagt 5-3
 
19.08.2010Club Brugge - DINAMO MINSK   2-1 (0-1)
.0-1Stanislav Dragun (6) ; 1-1 Carl Hoefkens, straffe (71) ; Jonathan Blondel (84)
26.08.2010DINAMO MINSK - Club Brugge   2-3 (0-3)
.0-1Carl Hoefkens, straffe (5) ; 0-2 Wilfried Dalmat (26) ; 0-3 Carl Hoefkens, straffe (32) ; 1-3 Andrei Chukhlei (47) ; 2-3 Stanislav Dragun (90)
Club Brugge til gruppespil med sammenlagt 5-3
 
19.08.2010CSKA Sofia - NEW SAINTS   3-0 (0-0)
.1-0Giuseppe Aquaro (81) ; 2-0 Gregory Nelson (82) ; 3-0 Spas Delev (90)
26.08.2010NEW SAINTS - CSKA Sofia   2-2
.0-1Giuseppe Aquaro (10) ; 1-1 Matthew Williams (13) ; 2-1 Steve Evans (61) ; 2-2 Christian Tiboni (79)
CSKA Sofia til gruppespil med sammenlagt 5-2
 
19.08.2010Lausanne Sports - LOKOMOTIV MOSKVA   1-1 (1-0)
.1-0Youssouf Traore (28) ; 1-1 Dmitri Sychev (65)
26.08.2010LOKOMOTIV MOSKVA - Lausanne Sports   1-1 (0-1 ; 1-1)   Efter forlænget spilletid
.0-1Silvio (17) ; 1-1 Olexandr Aliyev (85)
Lausanne Sports til gruppespil med sammenlagt 2-2 (vandt 4-3 p� straffespark)
 
19.08.2010PAOK Saloniki - Fenerbahce   1-0 (1-0)
.1-0Vierinha (19)
26.08.2010Fenerbahce - PAOK Saloniki   1-1 (0-0 ; 1-0)   Efter forlænget spilletid
.1-0Emre Bel�zoglu (50) ; 1-1 Zlatan Muslimovic (102)
PAOK Saloniki til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
19.08.2010Liverpool - TRABZONSPOR   1-0 (1-0)
.1-0Ryan Babel (45)
26.08.2010TRABZONSPOR - Liverpool   1-2 (1-0)
.1-0Teofilo Gutierrez (4) ; 1-1 Selvmål, Giray Kacar (83) ; 1-2 Dirk Kuyt (88)
Liverpool til gruppespil med sammenlagt 3-1
 
19.08.2010Celtic - FC UTRECHT   2-0
.1-0Efrain Juarez (19) ; 2-0 Georgios Samaras (34)
26.08.2010FC UTRECHT - Celtic   4-0
.1-0Ricky van Wolfswinkel, straffe (12) ; 2-0 Ricky van Wolfswinkel (19) ; 3-0 Ricky van Wolfswinkel (46) ; 4-0 Barry Maguire (62)
FC Utrecht til gruppespil med sammenlagt 4-2
 
19.08.2010FC TIMISOARA - Manchester City   0-1 (0-0)
.0-1Mario Balotelli (72)
26.08.2010Manchester City - FC TIMISOARA   2-0 (1-0)
.1-0Shaun Wright-Phillips (43) ; 2-0 Dedryck Boyata (59)
Manchester City til gruppespil med sammenlagt 3-0
 
19.08.2010Napoli - ELFSBORG   1-0 (1-0)
.1-0Ezequiel Lavezzi (45)
26.08.2010ELFSBORG - Napoli   0-2
.0-1Edinson Cavani (29) ; 0-2 Edinson Cavani (38)
Napoli til gruppespil med sammenlagt 3-0
 
19.08.2010GETAFE - Apoel Nicosia   1-0 (1-0)
.1-0Daniel Parejo (43)
26.08.2010Apoel Nicosia - GETAFE   1-1 (1-0 ; 1-0)
.1-0Ailton Almeida (41) ; 1-1 Cata Diaz (98)
Getafe til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
19.08.2010Dundee United - AEK Athen   0-1 (0-1)
.0-1Rafik Djebbour (11)
26.08.2010AEK Athen - Dundee United   1-1 (1-0)
.1-0Papa Bouba Diop (23) ; 1-1 Jonathan Daly (78)
AEK Athen til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
19.08.2010AZ ALKMAAR - FK AKTOBE   2-0
.1-0Brett Holman (20) ; 2-0 Pontus Wernbloom (27)
26.08.2010FK AKTOBE - AZ ALKMAAR   2-1 (0-1)
.0-1Pontus Wernbloom (10) ; 1-1 Murat Tleshev (67) ; 2-1 Murat Tleshev (89)
AZ Alkmaar til gruppespil med sammenlagt 3-2
 
19.08.2010ETO GY�R - Dinamo Zagreb   0-2
.0-1Ante Rukavina (19) ; 0-2 Ante Rukavina (28)
26.08.2010Dinamo Zagreb - ETO GY�R   2-1
.0-1Nicolas Ceolin (17) ; 1-1 Sammir (45) ; 2-1 Sammir, straffe (84)
Dinamo Zagreb til gruppespil med sammenlagt 4-1
 
19.08.2010Dortmund - GARABAG AGDAM   4-0 (4-0)
.1-0Shinji Kagawa (13) ; 2-0 Lucas Barrios (21) ; 3-0 Lucas Barrios (29) ; 4-0 Shinji Kagawa (41)
26.08.2010GARABAG AGDAM - Dortmund   0-1 (0-0)
.0-1Lucas Barrios (90)
Dortmund til gruppespil med sammenlagt 5-0
 
19.08.2010Sturm Graz - Juventus   1-2 (0-1)
.0-1Leonardo Bonucci (15) ; 1-1 Gordon Schildenfeld (82) ; 1-2 Amauri (90)
26.08.2010Juventus - Sturm Graz   1-0 (0-0)
.1-0Alessandro Del Piero (53)
Juventus til gruppespil med sammenlagt 3-1
 
19.08.2010VILLARREAL - DNEPR MOGILEV   5-0 (4-0)
.1-0Carlos Marchena (10) ; 2-0 Santi Cazorla (17) ; 3-0 Borja Valero (35) ; 4-0 Cani (45) ; 5-0 Nilmar (75)
26.08.2010DNEPR MOGILEV - VILLARREAL   1-2
.1-0Vladimir Yurchenko (19) ; 1-1 Nilmar (45) ; 1-2 Marco Ruben (90)
Villarreal til gruppespil med sammenlagt 7-1

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2009/2010
  2011/2012
  �vrige �r