Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 28. marts 2023 kl. 17:21
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2011/2012
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Chelsea fra England
● FC København vandt i 3. kvalifikationsrunde over Shamrock Rovers fra Irland
● FC København tabte i 4. kvalifikationsrunde til Viktoria Plzen fra Tjekkiet, og overført til Europa League gruppespil
----------
● OB vandt i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) over Panathinaikos fra Grækenland
● OB tabte i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) til Villarreal fra Spanien, og overført til Europa League gruppespil
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  Bayern München - Villarreal - Manchester City - Napoli
  Gruppe B:  Inter - CSKA Moskva - Lille - Trabzonspor
  Gruppe C:  Manchester United - Benfica - FC Basel - Otelul Galati
  Gruppe D:  Real Madrid - Olympique Lyon - Ajax - Dinamo Zagreb
  Gruppe E:  Chelsea - Valencia - Leverkusen - Genk
  Gruppe F:  Arsenal - Olympique Marseille - Olympiakos Piræus - Dortmund
  Gruppe G:  FC Porto - Shakhtar Donetsk - Zenit - Apoel Nicosia
  Gruppe H:  FC Barcelona - Milan - BATE Borisov - Viktoria Plzen
EUROPA LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Atletico Madrid fra Spanien
● Brøndby tabte i 3. kvalifikationsrunde til Ried fra Østrig
----------
● FC København blev nummer 3 i gruppe B i gruppespillet
----------
● FC Midtjylland vandt i 2. kvalifikationsrunde over New Saints fra Wales
● FC Midtjylland tabte i 3. kvalifikationsrunde til Guimaraes fra Portugal
----------
● FC Nordsjælland tabte i 4. kvalifikationsrunde til Sporting Lissabon fra Portugal
----------
● OB blev nummer 4 i gruppe K i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  Tottenham - Rubin Kazan - PAOK Saloniki - Shamrock Rovers
  Gruppe B:  FC København - Standard Li ge - Hannover 96 - Vorskla Poltava  
  Gruppe C:  PSV Eindhoven - Hapoel Tel-Aviv - Rapid Bukarest - Legia Warszawa
  Gruppe D:  Sporting Lissabon - Lazio - FC Z rich - FC Vaslui
  Gruppe E:  Dynamo Kiev - Besiktas - Stoke - Maccabi Tel-Aviv
  Gruppe F:  Paris St. Germain - Athletic Bilbao - FC Salzburg - Slovan Bratislava
  Gruppe G:  AZ Alkmaar - Metalist Kharkiv - Austria Wien - Malm FF
  Gruppe H:  Sporting Braga - Club Brugge - Birmingham - NK Maribor
  Gruppe I:  Atletico Madrid - Udinese - Stade Rennes - Celtic
  Gruppe J:  Schalke 04 - Steaua Bukarest - Maccabi Haifa - AEK Larnaca
  Gruppe K:  Twente - Fulham - OB - Wisla Krakow  
  Gruppe L:  Anderlecht - AEK Athen - Lokomotiv Moskva - Sturm Graz
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2010/2011
  2012/2013
  vrige r