Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 17. maj 2022 kl. 16:31
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2013/2014
EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
18.07.2013Dila Gori (Georgien) - AaB (Danmark)   3-0 (0-0)
1-0 Irakli Modebadze (61) ; 2-0 Mikhail Gorelishvili (68) ; 3-0 Mikhail Gorelishvili (90)
25.07.2013AaB (Danmark) - Dila Gori (Georgien)   0-0 (0-0)
Dila Gori (Georgien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
18.07.2013Anorthosis (Cypern) - Gefle (Sverige)   3-0 (2-0)
1-0 Gonzalo Garcia, straffe (12) ; 2-0 Roberto Colautti (33) ; 3-0 Roberto Colautti (84)
25.07.2013Gefle (Sverige) - Anorthosis (Cypern)   4-0 (1-0)
1-0 Jakob Orlov (25) ; 2-0 Alexander Faltsetas (67) ; 3-0 Jakob Orlov (86) ; 4-0 Mikael Dahlberg (87)
Gefle (Sverige) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
18.07.2013Astra Giurgiu (Rum�nien) - Omonia Nicosia (Cypern)   1-1 (1-0)
1-0 Fwayo Tembo (8) ; 1-1 Jo�o Paulo (66)
25.07.2013Omonia Nicosia (Cypern) - Astra Giurgiu (Rum�nien)   1-2 (0-1)
0-1 Selvm�l, Anthony Scaramozzino (39) ; 1-1 Lukasz Gikiewicz (55) ; 1-2 Constantin Budescu (69)
Astra Giurgiu (Rum�nien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
18.07.2013Beroe Stara Zagora (Bulgarien) - Hapoel Tel-Aviv (Israel)   1-4 (1-2)
0-1 Sasha (5) ; 0-2 Omer Damari (9) ; 1-2 Ventsislav Hirstov (25) ; 1-3 Omer Damari (53) ; 1-4 Etey Shechter (60)
25.07.2013Hapoel Tel-Aviv (Israel) - Beroe Stara Zagora (Bulgarien)   2-2 (1-1)
1-0 Omer Damari, straffe (22) ; 1-1 Plamen Krumov (45) ; 2-1 Omer Damari (61) ; 2-2 David Caiado (71)
Hapoel Tel-Aviv (Israel) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-3
18.07.2013Breidablik (Island) - Sturm Graz (�strig)   0-0 (0-0)
25.07.2013Sturm Graz (�strig) - Breidablik (Island)   0-1 (0-1)
0-1 Ellert Hreinsson (39)
Breidablik (Island) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
18.07.2013Chornomorets Odessa (Ukraine) - Dacia Chisinau (Moldova)   2-0 (0-0)
1-0 Sergei Samodin (46) ; 2-0 Olexiy Antonov (90)
25.07.2013Dacia Chisinau (Moldova) - Chornomorets Odessa (Ukraine)   2-1 (1-1)
0-1 Olexiy Gai (26) ; 1-1 Nikolai Orlovski (45) ; 2-1 Ghenadie Orbu (64)
Chornomorets Odessa (Ukraine) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
18.07.2013Differdange (Luxembourg) - FC Utrecht (Holland)   2-1 (1-1)
0-1 Jacob Mulenga (2) ; 1-1 Omar Er Rafik (26) ; 2-1 Omar Er Rafik (57)
25.07.2013FC Utrecht (Holland) - Differdange (Luxembourg)   3-3 (1-1)
0-1 Omar Er Rafik (25) ; 1-1 Jacob Mulenga (45) ; 2-1 Jacob Mulenga (49) ; 3-1 Jacob Mulenga (54) ; 3-2 Geoffrey Franzoni, straffe (64) ; 3-3 Yannick Bastos (72)
Differdange (Luxembourg) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
18.07.2013Dinamo Minsk (Hviderusland) - Lokomotiva Zagreb (Kroatien)   1-2 (0-2)
0-1 Mario Situm (11) ; 0-2 Petar Misic (40) ; 1-2 Lazar Veselinovic (62)
25.07.2013Lokomotiva Zagreb (Kroatien) - Dinamo Minsk (Hviderusland)   2-3 (0-1)
0-1 Lazar Veselinovic (41) ; 0-2 Hernan Figueredo (59) ; 1-2 Petar Misic (68) ; 2-2 Mario Situm (72) ; 2-3 Lazar Veselinovic (82)
Dinamo Minsk til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-4 (flest udebanem�l)
18.07.2013FC Thun (Schweiz) - Chikhura (Georgien)   2-0 (2-0)
1-0 Sekou Sanogo Junior (12) ; 2-0 Enrico Schirinzi (38)
25.07.2013Chikhura (Georgien) - FC Thun (Schweiz)   1-3 (1-1)
1-0 Giorgi Rekhviashvili (6) ; 1-1 Selvm�l, Vazha Lomashvili (45) ; 1-2 Cassio (49) ; 1-3 Marco Schneuwly (84)
FC Thun (Schweiz) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
18.07.2013FK Jagodina (Serbien) - Rubin Kazan (Rusland)   2-3 (0-2)
0-1 Aleksandr Prudnikov (12) ; 0-2 Bebras Natcho (21) ; 1-2 Dario Damjanovic (72) ; 1-3 Jos� Rondon (90) ; 2-3 Milos Lepovic (90)
25.07.2013Rubin Kazan (Rusland) - FK Jagodina (Serbien)   1-0 (0-0)
1-0 G�kdeniz Karadeniz (52)
Rubin Kazan (Rusland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
18.07.2013Kuk�si (Albanien) - FK Sarajevo (Bosnien)   3-2 (2-2)
1-0 Yll Hoxha (24) ; 1-1 Selvm�l, Lazar Popovic (32) ; 1-2 Ognjen Todorovic (33) ; 2-2 Lazar Popovic (45) ; 3-2 Igli Allmuca (58)
25.07.2013FK Sarajevo (Bosnien) - Kuk�si (Albanien)   0-0 (0-0)
Kuk�si (Albanien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
18.07.2013Garabag Agdam (Aserbajdsjan) - Piast Gliwice (Polen)   2-1 (1-1)
0-1 Marcin Robak (19) ; 1-1 Richard Almeida (40) ; 2-1 Reynaldo (83)
25.07.2013Piast Gliwice (Polen) - Garabag Agdam (Aserbajdsjan)   2-2 (2-1 ; 2-1)   efter forl�nget spilletid
0-1 Leroy George (8) ; 1-1 Mateusz Matras (29) ; 2-1 Marcin Robak (36) ; 2-2 Marcin Robak (108)
Garabag Agdam (Aserbajdsjan) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
18.07.2013Hajduk Split (Kroatien) - Turnovo (Makedonien)   2-1 (1-1)
1-0 Marko Bencun (8) ; 1-1 Dejan Blazevski, straffe (45) ; 2-1 Mario Maloca (79)
25.07.2013Turnovo (Makedonien) - Hajduk Split (Kroatien)   1-1 (0-0)
0-1 Mijo Caktas (60) ; 1-1 Sasko Pandev (70)
Hajduk Split (Kroatien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
18.07.2013Honka Espoo (Finland) - Lech Poznan (Polen)   1-3 (1-1)
0-1 Vojo Ubiparip (11) ; 1-1 Jussi Vasara (17) ; 1-2 Lukasz Teodorczyk (53) ; 1-3 Marcin Kaminski (71)
25.07.2013Lech Poznan (Polen) - Honka Espoo (Finland)   2-1 (2-1)
1-0 Lukasz Teodorczyk (6) ; 1-1 Sampo Koskinen (8) ; 2-1 Tomasz Kedziora (40)
Lech Poznan (Polen) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
18.07.2013H�dd (Norge) - FK Aktobe (Kasakhstan)   1-0 (1-0)
1-0 Espen Standal (28)
25.07.2013FK Aktobe (Kasakhstan) - H�dd (Norge)   2-0 (1-0)
1-0 Sergei Davydov (6) ; 2-0 Sergei Davydov (61)
FK Aktobe (Kasakhstan) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
18.07.2013IFK Göteborg (Sverige) - Trencin (Slovakiet)   0-0 (0-0)
25.07.2013Trencin (Slovakiet) - IFK Göteborg (Sverige)   2-1 (1-0)
1-0 Fanendo Adi (15) ; 2-0 Fanendo Adi (72) ; 2-1 Philip Haglund (82)
Trencin (Slovakiet) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
18.07.2013Irtysh Pavlodar (Kasakhstan) - Siroki Brijeg (Bosnien)   3-2 (2-0)
1-0 Dmitri Shomko (14) ; 2-0 Igor Yurin (41) ; 2-1 Kresimir Kodic (56) ; 2-2 Dalibor Silic (64) ; 3-2 Gafurzhan Suyumbayev (86)
25.07.2013Siroki Brijeg (Bosnien) - Irtysh Pavlodar (Kasakhstan)   2-0 (1-0)
1-0 Vedran Jese (20) ; 2-0 Jure Ivankovic (74)
Siroki Brijeg (Bosnien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
18.07.2013KR Reykjavik (Island) - Standard Li�ge (Belgien)   1-3 (1-1)
1-0 Kjartan Henry Finnbogason (35) ; 1-1 Kanu (44) ; 1-2 Michy Batshuayi (62) ; 1-3 Paul-Jos� Mpoku (90)
25.07.2013Standard Li�ge (Belgien) - KR Reykjavik (Island)   3-1 (1-0)
1-0 Fr�d�ric Bulot (26) ; 2-0 Imoh Ezekiel (68) ; 2-1 Emil Atlason (69) ; 3-1 Imoh Ezekiel (73)
Standard Li�ge (Belgien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
18.07.2013Levadia (Estland) - Pandurii (Rum�nien)   0-0 (0-0)
25.07.2013Pandurii (Rum�nien) - Levadia (Estland)   4-0 (3-0)
1-0 Deivydas Matulevicius (7) ; 2-0 Erico (35) ; 3-0 Nicandro Breeveld (39) ; 4-0 Erico (57)
Pandurii (Rum�nien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
18.07.2013Maccabi Haifa (Israel) - Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan)   2-0 (1-0)
1-0 Hen Ezra (37) ; 2-0 Alon Turgeman (55)
25.07.2013Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan) - Maccabi Haifa (Israel)   0-8 (0-6)
0-1 Alon Turgeman (7) ; 0-2 Yaniv Katan (10) ; 0-3 Rayo (13) ; 0-4 Shimon Abuhazira (26) ; 0-5 Hen Ezra (41) ; 0-6 Shimon Abuhazira (44) ; 0-7 Rayo, straffe (62) ; 0-8 Eyal Golasa (76)
Maccabi Haifa (Israel) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 10-0
18.07.2013Malm� FF (Sverige) - Hibernian (Skotland)   2-0 (2-0)
1-0 Jiloan Hamad (11) ; 2-0 Magnus Eriksson (13)
25.07.2013Hibernian (Skotland) - Malm� FF (Sverige)   0-7 (0-4)
0-1 Magnus Eriksson (21) ; 0-2 Emil Forsberg (26) ; 0-3 Markus Halsti (30) ; 0-4 Miiko Albornoz (42) ; 0-5 Tokelo Rantie (60) ; 0-6 Jiloan Hamad (64) ; 0-7 Simon Kroon (73)
Malm� FF (Sverige) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-0
18.07.2013Mladost Podgorica (Montenegro) - FK Senica (Slovakiet)   2-2 (0-1)
0-1 Jan Kalabiska (34) ; 1-1 Ivan Knezevic, straffe (54) ; 1-2 Lamine Diarrassouba (77) ; 2-2 Ishikara Taku (86)
25.07.2013FK Senica (Slovakiet) - Mladost Podgorica (Montenegro)   0-1 (0-1)
0-1 Bojan Kaljevic (38)
Mladost Podgorica (Montenegro) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
18.07.2013NK Rijeka (Kroatien) - Prestatyn Town (Wales)   5-0 (2-0)
1-0 Leon Benko (19) ; 2-0 Leon Benko (23) ; 3-0 Leon Benko (60) ; 4-0 Vedran Jugovic (67) ; 5-0 Damir Zlomislic (85)
25.07.2013Prestatyn Town (Wales) - NK Rijeka (Kroatien)   0-3 (0-2)
0-1 Ivan Mocinic (36) ; 0-2 Ivan Boras (40) ; 0-3 Goran Mujanovic (66)
NK Rijeka (Kroatien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0
18.07.2013Olimpija Ljubljana (Slovenien) - MSK Zilina (Slovakiet)   3-1 (2-1)
1-0 Andraz Sporar (19) ; 2-0 Enis Djurkovic (26) ; 2-1 Michal Skvarka (82) ; 3-1 Djordje Ivelja (90)
25.07.2013MSK Zilina (Slovakiet) - Olimpija Ljubljana (Slovenien)   2-0 (1-0)
1-0 Jakub Paur (38) ; 2-0 Jakub Paur (55)
MSK Zilina (Slovenien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanem�l)
18.07.2013Petrolul (Rum�nien) - Vikingur (F�r�erne)   3-0 (1-0)
1-0 Pablo De Lucas (26) ; 2-0 Gheorghe Grozav (49) ; 3-0 Gheorghe Grozav (68)
25.07.2013Vikingur (F�r�erne) - Petrolul (Rum�nien)   0-4 (0-2)
0-1 Atli Gregersen (5) ; 0-2 Hamza Younes (11) ; 0-3 Hamza Younes (63) ; 0-4 Gheorghe Grozav (77)
Petrolul (Rum�nien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
18.07.2013Rosenborg (Norge) - St. Johnstone (Skotland)   0-1 (0-1)
0-1 Frazer Wright (18)
25.07.2013St. Johnstone (Skotland) - Rosenborg (Norge)   1-1 (1-1)
0-1 Alexander S�derlund (5) ; 1-1 Steve May (21)
St. Johnstone (Skotland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
18.07.2013Røde Stjerne Beograd (Serbien) - Vestmanna�erne (Island)   2-0 (1-0)
1-0 Nejc Pecnik (12) ; 2-0 Nikola Mijailovic (76)
25.07.2013Vestmanna�erne (Island) - Røde Stjerne Beograd (Serbien)   0-0 (0-0)
Røde Stjerne Beograd (Serbien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
18.07.2013Shakhtior Saligorsk (Hviderusland) - Milsami Orhei (Moldova)   1-1 (1-0)
1-0 Pavel Sitko (16) ; 1-1 Petru Leuca (56)
25.07.2013Milsami Orhei (Moldova) - Shakhtior Saligorsk (Hviderusland)   1-1 (1-1 ; 1-1)   efter forl�nget spilletid
1-0 Guillherme (6) ; 1-1 Nikolai Kashevski (30)
Milsami Orhei (Moldova) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 4-2 p� straffespark)
18.07.2013Skonto Riga (Letland) - Slovan Liberec (Tjekkiet)   2-1 (1-1)
0-1 Selvm�l, Paulius Grybauskas (8) ; 1-1 Valerijs Sabala (39) ; 2-1 Arturs Karasausks (47)
25.07.2013Slovan Liberec (Tjekkiet) - Skonto Riga (Letland)   1-0 (1-0)
1-0 Dzon Delarge (14)
Slovan Liberec (Tjekkiet) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanem�l)
18.07.2013Slask Wroclaw (Polen) - Rudar Pljevlja (Montenegro)   4-0 (2-0)
1-0 Marco Paixao (5) ; 2-0 Marco Paixao (9) ; 3-0 Waldemar Sobota (56) ; 4-0 Sebino Plaku (70)
25.07.2013Rudar Pljevlja (Montenegro) - Slask Wroclaw (Polen)   2-2 (0-2)
0-1 Waldemar Sobota (31) ; 0-2 Marco Paixao (34) ; 1-2 Miroje Jovanovic (57) ; 2-2 Adi Bambur (90)
Slask Wroclaw (Polen) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
18.07.2013Sparta Prag (Tjekkiet) - H�cken (Sverige)   2-2 (1-0)
1-0 David Lafata (33) ; 2-0 David Lafata (66) ; 2-1 Nasiru Mohammed (69) ; 2-2 Ren� Makondele (77)
25.07.2013H�cken (Sverige) - Sparta Prag (Tjekkiet)   1-0 (0-0)
1-0 Martin Ericsson (84)
H�cken (Sverige) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
18.07.2013Str�msgodset (Norge) - Debrecen (Ungarn)   2-2 (0-1)
0-1 Ibrahim Sidibe (36) ; 1-1 J�rgen Horn (53) ; 1-2 Ibrahim Sidibe, straffe (55) ; 2-2 Peter Kovacs (90)
25.07.2013Debrecen (Ungarn) - Str�msgodset (Norge)   0-3 (0-1)
0-1 Peter Kovacs (35) ; 0-2 Bismark Boateng (51) ; 0-3 �yvind Storflor (58)
Str�msgodset (Norge) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
18.07.2013Trabzonspor (Tyrkiet) - Derry City (Irland)   4-2 (3-2)
1-0 Adrian Mierzejewski (10) ; 2-0 Paulo Henrique (16) ; 2-1 David McDaid (24) ; 2-2 Patrick Kavanagh (32) ; 3-2 Selvm�l, Barry Molloy (39) ; 4-2 Giray Kacar (52)
25.07.2013Derry City (Irland) - Trabzonspor (Tyrkiet)   0-3 (0-0)
0-1 Paulo Henrique (56) ; 0-2 Paulo Henrique (82) ; 0-3 Abd�lkadir �zdemir (90)
Trabzonspor (Tyrkiet) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-2
18.07.2013Troms� (Norge) - Inter Baku (Aserbajdsjan)   2-0 (1-0)
1-0 Zdenek Ondrasek (43) ; 2-0 Magnus Andersen (62)
25.07.2013Inter Baku (Aserbajdsjan) - Troms� (Norge)   1-0 (0-0)
1-0 Bachana Tskhadadze (76)
Troms� (Norge) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
18.07.2013Valletta (Malta) - FK Minsk (Hviderusland)   1-1 (1-1)
0-1 Aleksandr Sachivko (6) ; 1-1 Ryan Fenech (45)
25.07.2013FK Minsk (Hviderusland) - Valletta (Malta)   2-0 (0-0)
1-0 Roman Vasilyuk (53) ; 2-0 Vital Kibuk (60)
FK Minsk (Hviderusland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
18.07.2013Ventspils (Letland) - Jeunesse d'Esch (Luxembourg)   1-0 (1-0)
1-0 Selvm�l, Eric Hoffmann (10)
25.07.2013Jeunesse d'Esch (Luxembourg) - Ventspils (Letland)   1-4 (1-1)
0-1 Simonas Paulius (33) ; 1-1 Khalid Benichou (39) ; 1-2 Jurijs Zigajevs (47) ; 1-3 Vadim Yanchuk (51) ; 1-4 Daniils Turkovs (65)
Ventspils (Letland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
18.07.2013Vojvodina Novi Sad (Serbien) - Honved Budapest (Ungarn)   2-0 (1-0)
1-0 Branislav Trajkovic (19) ; 2-0 Stojan Vranjes, straffe (71)
25.07.2013Honved Budapest (Ungarn) - Vojvodina Novi Sad (Serbien)   1-3 (1-2)
0-1 Nemanja Bilbija (26) ; 0-2 Enver Alivodic (41) ; 1-2 Drissa Diarra (44) ; 1-3 Stojan Vranjes (64)
Vojvodina Novi Sad (Serbien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
18.07.2013Xanthi (Gr�kenland) - Linfield (Nordirland)   0-1 (0-1)
0-1 Aaron Burns (25)
25.07.2013Linfield (Nordirland) - Xanthi (Gr�kenland)   1-2 (0-1 ; 0-1)   efter forl�nget spilletid
0-1 Marcelinho (27) ; 1-1 Michael Gault (99) ; 1-2 Marcelinho (105)
Xanthi (Gr�kenland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanem�l)
18.07.2013Zalgiris Vilnius (Litauen) - Pyunik Yerevan (Armenien)   2-0 (0-0)
1-0 Kamil Bilinski (46) ; 2-0 Rytis Leliuga (66)
25.07.2013Pyunik Yerevan (Armenien) - Zalgiris Vilnius (Litauen)   1-1 (0-0)
1-0 Viulen Ayvazyan (55) ; 1-1 Mantas Kuklys, straffe (88)
Zalgiris Vilnius (Litauen) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
18.07.2013Zrinjski Mostar (Bosnien) - Botev Plovdiv (Bulgarien)   1-1 (1-0)
1-0 Deni Simeunovic (21) ; 1-1 Romario Kortzorg (48)
25.07.2013Botev Plovdiv (Bulgarien) - Zrinjski Mostar (Bosnien)   2-0 (0-0)
1-0 Marian Ognyanov (80) ; 2-0 Todor Nedelev (88)
Botev Plovdiv (Bulgarien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2012/2013
  2014/2015
  vrige r