Tirsdag 16. juli 2024 kl. 22:54
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2013/2014
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (78)
SEEDET
RosenborgNorge16,835
MSK ZilinaSlovakiet15,841
Levski SofiaBulgarien11,950
Botev PlovdivBulgarien8,450 (2,450)
FehervarUngarn7,850
VentspilsLetland6,658
Troms� (Fair Play)Norge6,335
FK AktobeKasakhstan6,191
Dinamo MinskHviderusland6,175
St. PatricksIrland5,975
Garabag AgdamAserbajdsjan5,708
Vojvodina Novi SadSerbien5,425
Malm� FFSverige5,125
FK SarajevoBosnien5,066
Astra GiurgiuRumænien 4,604
KR ReykjavikIsland4,583
F91Luxembourg4,425
InterFinland4,201
Dacia ChisinauMoldova4,033
LevadiaEstland3,941
LinfieldNordirland3,866
Honved BudapestUngarn3,850
VallettaMalta3,791
DifferdangeLuxembourg3,675
Liepajas MetalurgsLetland3,658
Gefle (Fair Play)Sverige3,625
Pyunik YerevanArmenien3,600
Zrinjski MostarBosnien3,566
Inter BakuAserbajdsjan3,458
Skonto RigaLetland3,408
SuduvaLitauen3,300
FC VaduzLiechtenstein3,200
Flora TallinnEstland3,191
Khazar LenkoranAserbajdsjan2,958
HBF�r�erne2,816
Rudar PljevljaMontenegro2,800
PS TurkuFinland2,701
BreidablikIsland2,583
IKKE SEEDET
NK DomzaleSlovenien2,441
GlentoranNordirland2,366
Metalurg SkopjeMakedonien2,300
Milsami OrheiMoldova2,283
NK CeljeSlovenien2,191
Torpedo KutaisiGeorgien2,083
Teteks TetovoMakedonien2,050
Irtysh PavlodarKasakhstan1,941
Jeunesse d'EschLuxembourg1,925
CrusadersNordirland1,866
FC Santa ColomaAndorra1,850
ChikhuraGeorgien1,833
Zalgiris VilniusLitauen1,800
Mariehamn (Fair Play)Finland1,701
Mika AshtarakArmenien1,600
Vestmanna�erneIsland1,583
Celik NiksicMontenegro1,550
HiberniansMalta1,541
Sliema WanderersMalta1,541
FC TiraspolMoldova1,533
DroghedaIrland1,475
Trans NarvaEstland1,441
Gandzasar KapanArmenien1,350
KruojaLitauen1,300
FK AstanaKasakhstan1,191
KF LaciAlbanien1,083
Teuta DurresAlbanien1,083
VikingurF�r�erne1,066
TurnovoMakedonien1,050
Mladost PodgoricaMontenegro1,050
UE Santa ColomaAndorra0,850
FK Kuk�siAlbanien0,833
Fuglafj�rdurF�r�erne0,566
Prestatyn TownWales0,516
Airbus UK BroughtonWales0,516
Bala TownWales0,516
La FioritaSan Marino0,383
LibertasSan Marino0,383
 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (41+39)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
Rubin KazanRusland58,266
Standard LiégeBelgien45,880
Hapoel Tel-AvivIsrael29,575
Sparta PragTjekkiet29,245
Lech PoznanPolen23,650
TrabzonsporTyrkiet21,400
AaBDanmark19,640
AnorthosisCypern17,366
RosenborgNorge16,835
MSK ZilinaSlovakiet15,841
FC UtrechtHolland13,945
Maccabi HaifaIsrael13,575
Irtysh PavlodarKasakhstan11,950 (1,941)
Sturm Graz�strig11,575
Omonia NicosiaCypern10,366
Chornomorets OdessaUkraine9,951
DebrecenUngarn9,850
Hajduk SplitKroatien8,916
Botev PlovdivBulgarien8,450 (2,450)
Røde Stjerne BeogradSerbien8,425
Mladost PodgoricaMontenegro7,850 (1,050)
Slovan LiberecTjekkiet7,745
FC ThunSchweiz7,285
Slask WroclawPolen7,150
XanthiGrækenland6,800
VentspilsLetland6,658
Troms� (Fair Play)Norge6,335
FK AktobeKasakhstan6,191
Dinamo MinskHviderusland6,175
Zalgiris VilniusLitauen5,975 (1,800)
Garabag AgdamAserbajdsjan5,708
Vojvodina Novi SadSerbien5,425
Shakhtior SaligorskHviderusland5,175
Malm� FFSverige5,125
IFK GöteborgSverige5,125
FK SarajevoBosnien5,066
NK RijekaKroatien4,916
FK MinskHviderusland4,675
PetrolulRumænien 4,604
PanduriiRumænien 4,604
IKKE SEEDET
Astra GiurgiuRumænien 4,604
KR ReykjavikIsland4,583
Milsami OrheiMoldova4,425 (2,283)
FK SenicaSlovakiet4,341
VikingurF�r�erne4,201 (1,066)
Piast GliwicePolen4,150
H�ckenSverige4,125
HibernianSkotland4,038
Dacia ChisinauMoldova4,033
LevadiaEstland3,941
Lokomotiva ZagrebKroatien3,916
LinfieldNordirland3,866
Honved BudapestUngarn3,850
Str�msgodsetNorge3,835
VallettaMalta3,791
Honka EspooFinland3,701
Olimpija LjubljanaSlovenien3,691
DifferdangeLuxembourg3,675
Prestatyn TownWales3,658 (0,516)
Gefle (Fair Play)Sverige3,625
Pyunik YerevanArmenien3,600
Zrinjski MostarBosnien3,566
St. JohnstoneSkotland3,538
Inter BakuAserbajdsjan3,458
Beroe Stara ZagoraBulgarien3,450
Skonto RigaLetland3,408
Dila GoriGeorgien3,333
Siroki BrijegBosnien3,316
TurnovoMakedonien3,300 (1,050)
ChikhuraGeorgien3,200 (1,833)
FK Kuk�siAlbanien3,191 (0,833)
FK JagodinaSerbien3,175
Khazar LenkoranAserbajdsjan2,958
TrencinSlovakiet2,841
H�ddNorge2,835
Vestmanna�erneIsland2,816 (1,583)
Rudar PljevljaMontenegro2,800
Jeunesse d'EschLuxembourg2,701 (1,925)
BreidablikIsland2,583
Derry CityIrland2,475
 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (18+40)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
StuttgartTyskland59,922
Rubin KazanRusland58,266
SevillaSpanien55,105
Standard LiégeBelgien45,880
UdineseItalien42,829
Club BruggeBelgien36,880
Hapoel Tel-AvivIsrael29,575
H�ckenSverige29,245 (4,125)
St. EtienneFrankrig26,800
Lech PoznanPolen23,650
TrabzonsporTyrkiet21,400
Dila GoriGeorgien19,640 (3,333)
Gefle (Fair Play)Sverige17,366 (3,625)
St. JohnstoneSkotland16,835 (3,538)
FC Z�richSchweiz16,785
SwanseaEngland16,592
MSK ZilinaSlovakiet15,841
BursasporTyrkiet14,900
DifferdangeLuxembourg13,945 (3,675)
Maccabi HaifaIsrael13,575
Rapid Wien�strig13,075
Metalurg DonetskUkraine12,451
EstorilPortugal11,833
BreidablikIsland11,575 (2,583)
Astra GiurgiuRumænien 10,366 (4,604)
Chornomorets OdessaUkraine9,951
VitesseHolland9,945
Str�msgodsetNorge9,850 (3,835)
KubanRusland9,266
IKKE SEEDET
Hajduk SplitKroatien8,916
Botev PlovdivBulgarien8,450 (2,450)
Røde Stjerne BeogradSerbien8,425
Asteras TripolisGrækenland7,800
Slovan LiberecTjekkiet7,745
FC ThunSchweiz7,285
Slask WroclawPolen7,150
Randers FCDanmark7,140
MotherwellSkotland7,038
XanthiGrækenland6,800
FK JablonecTjekkiet6,745
VentspilsLetland6,658
Troms� (Fair Play)Norge6,335
FK AktobeKasakhstan6,191
Dinamo MinskHviderusland6,175
Garabag AgdamAserbajdsjan5,708
Vojvodina Novi SadSerbien5,425
Milsami OrheiMoldova5,175 (2,283)
Malm� FFSverige5,125
TrencinSlovakiet5,125 (2,841)
FK Kuk�siAlbanien5,066 (0,833)
NK RijekaKroatien4,916
FK MinskHviderusland4,675
PetrolulRumænien 4,604
PanduriiRumænien 4,604
Hapoel Ramat-GanIsrael4,575
Siroki BrijegBosnien3,316
Zalgiris VilniusLitauen1,800
Mladost PodgoricaMontenegro1,050
 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (18+44)
Deltagerne fra Champions League (CL3) er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
SEEDET
TottenhamEngland69,592
Dynamo KievUkraine68,951
Sporting BragaPortugal62,833
Metalist Kharkiv (CL3)Ukraine62,451
StuttgartTyskland59,922
Rubin KazanRusland58,266
SevillaSpanien55,105
Standard LiégeBelgien45,880
FiorentinaItalien42,829
UdineseItalien42,829
Spartak MoskvaRusland40,766
AZ AlkmaarHolland39,445
Apoel Nicosia (CL3)Cypern35,366
BesiktasTyrkiet34,900
FC Salzburg (CL3)�strig28,075
GenkBelgien26,880
St. EtienneFrankrig26,800
DniproUkraine23,951
TrabzonsporTyrkiet21,400
Real BetisSpanien17,605
Partizan Beograd (CL3)Serbien17,425
SwanseaEngland16,592
FrankfurtTyskland15,922
FeyenoordHolland13,945
Maccabi HaifaIsrael13,575
Rapid Wien�strig13,075
FC Nordsj�lland (CL3)Danmark12,640
EstorilPortugal11,833
NiceFrankrig11,800
Sheriff Tiraspol (CL3)Moldova11,533
Chornomorets OdessaUkraine9,951
IKKE SEEDET
KubanRusland9,266
AtromitosGrækenland8,300
Elfsborg (CL3)Sverige8,125
Maccabi Tel-Aviv (CL3)Israel8,075
Molde (CL3)Norge7,835
Slovan LiberecTjekkiet7,745
Grasshoppers (CL3)Schweiz7,285
FC ThunSchweiz7,285
Slask WroclawPolen7,150
Zulte-Waregem (CL3)Belgien6,880
FK JablonecTjekkiet6,745
Apollon LimassolCypern6,366
Troms� (Fair Play)Norge6,335
FK AktobeKasakhstan6,191
St. GallenSchweiz5,785
Garabag AgdamAserbajdsjan5,708
Vojvodina Novi SadSerbien5,425
Dinamo Tbilisi (CL3)Georgien5,333
EsbjergDanmark5,140
Pasching�strig5,075
NK RijekaKroatien4,916
FK MinskHviderusland4,675
PanduriiRumænien 4,604
PetrolulRumænien 4,604
Astra GiurgiuRumænien 4,604
Hafnarfjordur (CL3)Island4,083
Dila GoriGeorgien3,333
Sk�nderbeu Korc� (CL3)Albanien2,833
Zalgiris VilniusLitauen1,800
Kaljo Nomme (CL3)Estland1,191
FK Kuk�siAlbanien0,833
GRUPPESPIL (31+17)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
Deltagerne fra Champions League (CL4) er taberne fra 4. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
1. LAG
ValenciaSpanien102,605
Olympique Lyon (CL4)Frankrig95,800
TottenhamEngland69,592
Dynamo KievUkraine68,951
PSV Eindhoven (CL4)Holland64,945
BordeauxFrankrig59,800
Rubin KazanRusland58,266
SevillaSpanien55,105
Standard LiégeBelgien45,880
FiorentinaItalien42,829
LazioItalien41,829
AZ AlkmaarHolland39,445
2. LAG
Apoel NicosiaCypern35,366
PAOK Saloniki (CL4)Grækenland28,800
FC Salzburg�strig28,075
GenkBelgien26,880
Dinamo Zagreb (CL4)Kroatien25,916
DniproUkraine23,951
TrabzonsporTyrkiet21,400
Anzhi MakhachkalaRusland20,266
Real BetisSpanien17,605
SwanseaEngland16,592
WiganEngland16,592
FreiburgTyskland15,922
3. LAG
FrankfurtTyskland15,922
GuimaraesPortugal14,333
Legia Warszawa (CL4)Polen13,650
Maccabi HaifaIsrael13,575
Rapid Wien�strig13,075
Ferreira (CL4)Portugal12,833
EstorilPortugal11,833
Sheriff TiraspolMoldova11,533
Chornomorets OdessaUkraine9,951
NK Maribor (CL4)Slovenien9,941
KubanRusland9,266
Elfsborg (CL3)Sverige8,125
4. LAG
Maccabi Tel-AvivIsrael8,075
Slovan LiberecTjekkiet7,745
FC ThunSchweiz7,285
Zulte-Waregem (CL3)Belgien6,880
Apollon LimassolCypern6,366
Troms� (Fair Play)Norge6,335
St. GallenSchweiz5,785
EsbjergDanmark5,140
NK RijekaKroatien4,916
PanduriiRumænien 4,604
Ludogorets Razgrad (CL4)Bulgarien3,450
Shakhtyor Karaganda (CL4)Kasakhstan2,941
1/16-FINALER (24+8)
De 12 gruppevindere samt de 4 bedste 3'ere fra Champions League, gruppespil tr�kkes mod de 12 2'ere samt de 4 d�rligste 3'ere fra Champions League, gruppespil (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke m�de hinanden)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
ValenciaSpanienGruppe A
Ludogorets RazgradBulgarienGruppe B
FC Salzburg�strigGruppe C
Rubin KazanRuslandGruppe D
FiorentinaItalienGruppe E
FrankfurtTysklandGruppe F
GenkBelgienGruppe G
SevillaSpanienGruppe H
Olympique LyonFrankrigGruppe I
TrabzonsporTyrkietGruppe J
TottenhamEnglandGruppe K
AZ AlkmaarHollandGruppe L
NapoliItalienChampions League
BenficaPortugalChampions League
Shakhtar DonetskUkraineChampions League
FC BaselSchweizChampions League
GRUPPE-TOERE + 4 D�RLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
SwanseaEnglandGruppe A
Chornomorets OdessaUkraineGruppe B
EsbjergDanmarkGruppe C
NK MariborSlovenienGruppe D
DniproUkraineGruppe E
Maccabi Tel-AvivIsraelGruppe F
Dynamo KievUkraineGruppe G
Slovan LiberecTjekkietGruppe H
Real BetisSpanienGruppe I
LazioItalienGruppe J
Anzhi MakhachkalaTysklandGruppe K
PAOK SalonikiGrækenlandGruppe L
AjaxHollandChampions League
JuventusItalienChampions League
FC PortoPortugalChampions League
Viktoria PlzenTjekkietChampions League
Klubbernes koefficient er fundet ved at samment�lle antal point opn�et i turneringerne 2006/2007-2010/2011 (point i kvalifikationsrunderne t�ller ikke med).
Dertil l�gges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her t�llerpoint i kvalifikationsrunderne med).
Ved lodtr�kningen til 1. og 2. kvalifikationsrunde var det sidste bulgarske hold ikke fundet, da der var tvivl om CSKA Sofia kunne deltage.
S� UEFA valgte at bruge CSKA Sofia's koefficient ved lodtr�kningen til hhv. 1. og 2. kvalifikationsrunde.
Koeff. pr land (2008/09-2012/13)
Koeff. pr klub (2008/09-2012/13)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppespil 
1/16-finaler 
Forside
Deltager-oversigt
CHAMPIONS LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mester)
3. kvalifikationsrunde (ikke mester) 
4. kvalifikationsrunde (mester)
4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder
   EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe BGruppe H
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler    Semifinaler
1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder
Europacup forside