Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 28. marts 2023 kl. 16:22
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2016/2017
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Real Madrid fra Spanien
● FC København vandt i 2. kvalifikationsrunde over Crusaders fra Nordirland
● FC København vandt i 3. kvalifikationsrunde over Astra Giurgiu fra Rumænien
● FC København vandt i 4. kvalifikationsrunde over APOEL Nicosia fra Cypern
● FC København blev nummer 3 i gruppe G i gruppespillet, og overført til Europa League 1/16-finalerne
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Paris SG - Arsenal - FC Basel - Ludogorets
  Gruppe B:   Benfica - Napoli - Dynamo Kiev - Besiktas
  Gruppe C:   FC Barcelona - Manchester City - M nchengladbach - Celtic
  Gruppe D:   Bayern München - Atletico Madrid - PSV Eindhoven - FC Rostov
  Gruppe E:   CSKA Moskva - Leverkusen - Tottenham - Monaco
  Gruppe F:   Real Madrid - Dortmund - Sporting Lissabon - Legia Warszawa
  Gruppe G:   Leicester - FC Porto - Club Brugge - FC København  
  Gruppe H:   Juventus - Sevilla - Lyon - Dinamo Zagreb
EUROPA LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Manchester United fra England
● Brøndby vandt i 1. kvalifikationsrunde over Valur fra Island
● Brøndby vandt i 2. kvalifikationsrunde over Hibernian fra Skotland
● Brøndby vandt i 3. kvalifikationsrunde over Hertha Berlin fra Tyskland
● Brøndby tabte i 4. kvalifikationsrunde til Panathinaikos fra Grækenland
----------
● FC København vandt i 1/16-finalerne over Ludogorets fra Bulgarien
● FC København tabte i 1/8-finalerne til Ajax fra Holland
----------
● FC Midtjylland vandt i 1. kvalifikationsrunde over Suduva fra Litauen
● FC Midtjylland vandt i 2. kvalifikationsrunde over FC Vaduz fra Liechtenstein
● FC Midtjylland vandt i 3. kvalifikationsrunde over Videoton fra Ungarn
● FC Midtjylland tabte i 4. kvalifikationsrunde til Osmanlispor fra Tyrkiet
----------
● SønderjyskE vandt i 2. kvalifikationsrunde over Strømsgodset fra Norge
● SønderjyskE vandt i 3. kvalifikationsrunde over Zaglebie Lubin fra Polen
● SønderjyskE tabte i 4. kvalifikationsrunde til Sparta Prag fra Tjekkiet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Manchester United - Fenerbahce - Feyenoord - Zorya Luhansk
  Gruppe B:   Olympiakos Piræus - APOEL Nicosia - Young Boys - FC Astana
  Gruppe C:   Anderlecht - St. Etienne - Mainz 05 - Gabala
  Gruppe D:   Zenit - AZ Alkmaar - Maccabi Tel-Aviv - Dundalk
  Gruppe E:   Viktoria Plzen - Roma - Austria Wien - Astra Giurgiu
  Gruppe F:   Athletic Bilbao - Genk - Rapid Wien - Sassuolo
  Gruppe G:   Ajax - Standard Li ge - Celta Vigo - Panathinaikos
  Gruppe H:   Shakhtar Donetsk - Sporting Braga - Gent - Konyaspor
  Gruppe I:   Schalke 04 - FC Salzburg - Krasnodar - Nice
  Gruppe J:   Fiorentina - PAOK Saloniki - Slovan Liberec - Qarabag
  Gruppe K:   Inter - Sparta Prag - Southampton - Hapoel Be'er Sheva
  Gruppe L:   Villarreal - Steaua Bukarest - FC Z rich - Osmanlispor
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2015/2016
  2017/2018
  vrige r