Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 28. marts 2023 kl. 17:56
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2017/2018
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Real Madrid fra Spanien
● FC København vandt i 2. kvalifikationsrunde over MSK Zilina fra Slovakiet
● FC København vandt i 3. kvalifikationsrunde over Vardar fra Makadonien
● FC København tabte i 4. kvalifikationsrunde til Qarabag fra Aserbajdsjan, og overført til Europa League gruppespil
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Benfica - Manchester United - FC Basel - CSKA Moskva
  Gruppe B:   Bayern München - Paris SG - Anderlecht - Celtic
  Gruppe C:   Chelsea - Atletico Madrid - Roma - Qarabag
  Gruppe D:   Juventus - FC Barcelona - Olympiakos Piræus - Sporting Lissabon
  Gruppe E:   Spartak Moskva - Sevilla - Liverpool - NK Maribor
  Gruppe F:   Shakhtar Donetsk - Manchester City - Napoli - Feyenoord
  Gruppe G:   Monaco - FC Porto - Besiktas - RB Leipzig
  Gruppe H:   Real Madrid - Dortmund - Tottenham - APOEL Nicosia
EUROPA LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Atletico Madrid fra Spanien
● Brøndby vandt i 2. kvalifikationsrunde over Vaasa PS fra Finland
● Brøndby tabte i 3. kvalifikationsrunde til Hajduk Split fra Kroatien
----------
● FC København blev nummer 2 i gruppe F i gruppespillet
● FC København tabte i 1/16-finalerne til Atletico Madrid fra Spanien
----------
● FC Midtjylland vandt i 1. kvalifikationsrunde over Derry City fra Irland
● FC Midtjylland vandt i 2. kvalifikationsrunde over Ferencvaros fra Ungarn
● FC Midtjylland vandt i 3. kvalifikationsrunde over Arka Gdynia fra Polen
● FC Midtjylland tabte i 4. kvalifikationsrunde til Apollon Limassol fra Cypern
----------
● Lyngby vandt i 1. kvalifikationsrunde over Bangor City fra Wales
● Lyngby vandt i 2. kvalifikationsrunde over Slovan Bratislava fra Slovakiet
● Lyngby tabte i 3. kvalifikationsrunde til Krasnodar fra Rusland
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Villarreal - Maccabi Tel-Aviv - FC Astana - Slavia Prag
  Gruppe B:   Dynamo Kiev - Young Boys - Partizan Beograd - Sk nderbeu Korc
  Gruppe C:   Sporting Braga - Ludogorets - Hoffenheim - Istanbul Basaksehir
  Gruppe D:   Milan - Austria Wien - Rijeka - AEK Athen
  Gruppe E:   Lyon - Everton - Atalanta - Apollon Limassol
  Gruppe F:   FC København - Lokomotiv Moskva - Sheriff Tiraspol - FC Fastav Zlin  
  Gruppe G:   Viktoria Plzen - Steaua Bukarest - Hapoel Be'er Sheva - FC Lugano
  Gruppe H:   Arsenal - BATE Borisov - FC K ln - Røde Stjerne Beograd
  Gruppe I:   FC Salzburg - Marseille - Guimaraes - Konyaspor
  Gruppe J:   Athletic Bilbao - Hertha Berlin - Zorya Luhansk - stersunds FK
  Gruppe K:   Lazio - Nice - Zulte Waregem - Vitesse
  Gruppe L:   Zenit - Real Sociedad - Rosenborg - Vardar
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F    Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2016/2017
  2018/2019
  vrige r