Fredag 1. marts 2024 kl. 09:05
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2018/2019
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE, SEMIFINALER (4)
SEEDET
FC Santa ColomaAndorra2,750
Lincoln Red ImpsGibraltar2,750
IKKE SEEDET
La FioritaSan Marino1,750
DritaKosovo0,000
 INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDER, FINALE (2)
Useedede hold fra indledende kvalifikationsrunde, semfinaler, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
DritaKosovo2,750 (0,000)
IKKE SEEDET
Lincoln Red ImpsGibraltar2,750
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (31+1)
Det useedede hold fra indlededende kvalifikationsrunde, finale, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
LudogoretsBulgarien37,000
CelticSkotland31,000
APOEL NicosiaCypern27,000
Legia WarszawaPolen24,500
FC AstanaKasakhstan21,750
QarabagAserbajdsjan20,500
Sheriff TiraspolMoldova14,750
Malm� FFSverige14,000
Røde Stjerne BeogradSerbien10,750
Hapoel Be'er ShevaIsrael10,000
RosenborgNorge9,000
HJK HelsinkiFinland8,000
The New SaintsWales5,000
FK Kuk�siAlbanien4,250
Vidi FCUngarn4,250
Zrinjski MostarBosnien3,750
IKKE SEEDET
KF Shk�ndijaMakedonien3,500
F91 DudelangeLuxemborg3,500
Spartak TrnavaSlovakiet3,500
VallettaMalta3,250
Vikingur G�taF�r�erne3,000
CrusadersNordirland3,000
Olimpija LjubljanaSlovenien2,900
DritaKosovo2,750 (0,000)
Alashkert FCArmenien2,500
FK SutjeskaMontenegro2,500
SuduvaLitauen2,000
Cork CityIrland1,750
FK SpartaksLetland1,750
ValurIsland1,650
FC FloraEstland1,250
Torpedo KutaisiGeorgien1,000
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (4+16)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
LudogoretsBulgarien37,000
CelticSkotland31,000
SuduvaLitauen27,000 (2,000)
Legia WarszawaPolen24,500
FC AstanaKasakhstan21,750
QarabagAserbajdsjan20,500
BATE BorisovHviderusland20,500
Dinamo ZagrebKroatien17,500
Sheriff TiraspolMoldova14,750
Malm� FFSverige14,000
IKKE SEEDET
FC Midtjylland  Danmark11,500
Røde Stjerne BeogradSerbien10,750
Hapoel Be'er ShevaIsrael10,000
RosenborgNorge9,000
HJK HelsinkiFinland8,000
KF Shk�ndijaMakedonien5,000 (3,500)
FK Kuk�siAlbanien4,250
Vidi FCUngarn4,250
CFR ClujRum�nien4,090
Spartak TrnavaSlovakiet3,750 (3,500)
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (4)
SEEDET
FC BaselSchweiz71,000
AjaxHolland53,500
IKKE SEEDET
PAOK SalonikiGr�kenland29,500
Sturm Graz�strig6,570
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+10)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
FC Salzburg�strig55,500
Vidi FCUngarn37,000 (4,250)
CelticSkotland31,000
Spartak TrnavaSlovakiet24,000 (3,500)
FC AstanaKasakhstan21,750
QarabagAserbajdsjan20,500
IKKE SEEDET
BATE BorisovHviderusland20,500
Dinamo ZagrebKroatien17,500
KF Shk�ndijaMakedonien14,750 (3,500)
Malm� FFSverige14,000
Røde Stjerne BeogradSerbien10,750
AEK AthenGr�kenland10,000
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (6+2)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
BenficaPortugal80,000
PAOK SalonikiGr�kenland71,000 (29,500)
Dynamo KievUkraine62,000
AjaxHolland53,500
IKKE SEEDET
FenerbahceTyrkiet23,500
Spartak MoskvaRusland13,500
Standard LiégeBelgien12,500
Slavia PragTjekkiet7,500
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+6)
Useedede hold fra 3. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
FC Salzburg�strig55,500
PSV EindhovenHolland36,000
AEK AthenGr�kenland31,000 (10,000)
Dinamo ZagrebKroatien21,750 (17,500)
IKKE SEEDET
BATE BorisovHviderusland20,500
Young BoysSchweiz20,500
Røde Stjerne BeogradSerbien10,750
Vidi FCUngarn4,250
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (4)
Useedede hold fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
BenficaPortugal80,000
Dynamo KievUkraine62,000
IKKE SEEDET
AjaxHolland53,500
PAOK SalonikiGr�kenland29,500
GRUPPESPIL (26+4+2)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen.
Mestrene fra de lande, der er rangeret 1-6 samt den forsvarende Champions League-mester og Europa League-mester, seedes i 1. lag.
1. LAG
Real Madrid (Champions League-mester)Spanien
Atletico Madrid (Europa League-mester)Spanien
FC BarcelonaSpanien
Bayern MünchenTyskland
Manchester CityEngland
JuventusItalien
Paris SGFrankrig
Lokomotiv MoskvaRusland
2. LAG
DortmundTyskland89,000
FC PortoPortugal86,000
Manchester UnitedEngland82,000
Shakhtar DonetskUkraine81,000
BenficaPortugal80,000
NapoliItalien78,000
TottenhamEngland67,000
RomaItalien64,000
3. LAG
Schalke 04Tyskland62,000
LiverpoolEngland62,000
LyonFrankrig59,500
MonacoFrankrig57,000
AjaxHolland53,500
CSKA MoskvaRusland46,000
PSV EindhovenHolland36,000
ValenciaSpanien36,000
4. LAG
Viktoria PlzenTjekkiet33,000
Club BruggeBelgien29,500
GalatasarayTyrkiet29,500
Young BoysSchweiz20,500
InterItalien16,000
HoffenheimTyskland14,285
Røde Stjerne BeogradSerbien10,750
AEK AthenGr�kenland10,000
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere tr�kkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke m�de hinanden)
GRUPPE-VINDERE
DortmundTysklandGruppe A
FC BarcelonaSpanienGruppe B
Paris SGFrankrigGruppe C
FC PortoPortugalGruppe D
Bayern MünchenTysklandGruppe E
Manchester CityEnglandGruppe F
Real MadridSpanienGruppe G
JuventusItalienGruppe H
GRUPPE-TOERE
Atletico MadridSpanienGruppe A
TottenhamEnglandGruppe B
LiverpoolEnglandGruppe C
Schalke 04TysklandGruppe D
AjaxHollandGruppe E
LyonFrankrigGruppe F
RomaItalienGruppe G
Manchester UnitedEnglandGruppe H
Klubbernes koefficient er fundet ved at samment�lle antal point opn�et i turneringerne 2013/2014-2017/2018 (point i kvalifikationsrunderne t�ller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er h�jere end landets koeffcient, s� er f�rstn�vnte g�ldende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, s� er sidstn�vnte g�ldende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra s�sonen 2017/18, der er g�ldende.

  Koeff. pr land (2013/14-2017/18)
  Koeff. pr klub (2013/14-2017/18)

  Indl. kvalifikationsrunder, semfinaler
  Indl. kvalifikationsrunder, finale
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde (mester) 
  2. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (mester)
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester)
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppespil
  Ottendedelsfinaler

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside