Onsdag 21. februar 2024 kl. 13:48
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2018/2019
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE (14)
SEEDET
BirkirkaraMalta2,750
FK TrakaiLitauen1,750
B36F�r�erne1,500
Europa FCGibraltar1,500
FolgoreSan Marino1,250
Bala TownWales1,000
Gzira UnitedMalta0,900
 IKKE SEEDET
Cefn DruidsWales0,775
Sant JuliaAndorra0,750
KlaksvikF�r�erne0,750
St. Joseph's FCGibraltar0,600
EngordanyAndorra0,266
FC PrishtinaKosovo0,250
Tre FioriSan Marino0,099
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (87+7)
Useedede hold fra indledende kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
FC København  Danmark34,000
Maccabi Tel-AvivIsrael22,500
NK MariborSlovenien22,500
Partizan BeogradSerbien17,000
MoldeNorge12,500
Apollon LimassolCypern10,000
Dinamo MinskHviderusland8,000
Lech PoznanPolen7,000
ZalgirisLitauen5,500
DundalkIrland5,500
HafnarfjordurIsland5,500
GabalaAserbajdsjan5,250
OsijekKroatien5,200
FC Nordsj�lland  Danmark5,190
VardarMakedonien5,000
Slovan BratislavaSlovakiet5,000
TrencinSlovakiet5,000
Beitar JerusalemIsrael4,350
AnorthosisCypern4,310
Dinamo TbilisiGeorgien4,250
Viitorul ConstantaRum�nien4,090
Gornik ZabrzePolen4,025
Nomme KaljuEstland4,000
AIK StockholmSverige4,000
H�ckenSverige3,995
Slavia SofiaBulgarien3,825
CSKA SofiaBulgarien3,825
Levski SofiaBulgarien3,825
Neftchi BakuAserbajdsjan3,825
Kesla FKAserbajdsjan3,825
VentspilsLetland3,750
Radnicki NisSerbien3,750
Spartak SuboticaSerbien3,750
Glasgow RangersSkotland3,725
HibernianSkotland3,725
Shakhtyor SoligorskHviderusland3,725
FC KairatKasakhstan3,625
FC TobolKasakhstan3,625
Irtysh PavlodarKasakhstan3,625
Fola EschLuxembourg3,500
Sarpsborg 08Norge3,485
FK SarajevoBosnien3,250
RabotnickiMakedonien3,250
ZeljeznicarBosnien3,000
NK DomzaleSlovenien3,000
OFK TitogradMontenegro3,000
Rudar VelenjeSlovenien2,900
 IKKE SEEDET
KlaksvikF�r�erne2,750 (0,750)
FCI LevadiaEstland2,750
StjarnanIsland2,750
MilsamiMoldova2,750
FC VaduzLiechtenstein2,750
CliftonvilleNordirland2,500
FerencvarosUngarn2,500
Dunajska StredaSlovakiet2,425
BuducnostMontenegro2,250
Siroki BrijegBosnien2,250
FC PyunikArmenien2,250
Petrocub HincestiMoldova2,000
FC Zaria BaltiMoldova2,000
ChikhuraGeorgien2,000
FK PartizaniAlbanien2,000
FK TrakaiLitauen1,750
RudarMontenegro1,750
Luft�tari FCAlbanien1,700
LaciAlbanien1,700
Vestmanna�erneIsland1,650
Ujpest FCUngarn1,625
Honved BudapestUngarn1,625
B36F�r�erne1,500
FC PrishtinaKosovo1,500 (0,250)
FK LiepajaLetland1,500
ShkupiMakedonien1,500
Kuopio PSFinland1,380
FC IlvesFinland1,380
FC LahtiFinland1,380
Derry CityIrland1,340
Shamrock RoversIrland1,340
SamtrediaGeorgien1,250
EngordanyAndorra1,250 (0,266)
Riga FCLetland1,125
Narva TransEstland1,100
StumbrasLitauen1,075
Tre FioriSan Marino1,000 (0,099)
FC BanantsArmenien0,975
GandzasarArmenien0,975
Gzira UnitedMalta0,900
Balzan FCMalta0,900
Progras NiederkornLuxembourg0,875
Racing FCLuxembourg0,875
GlenavonNordirland0,850
ColeraineNordirland0,850
Connah's Quay NomadsWales0,775
RunavikF�r�erne0,750
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (27+47)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
SevillaSpanien113,000
BesiktasTyrkiet57,000
Sparta PragTjekkiet34,500
FC København  Danmark34,000
Steaua BukarestRum�nien27,500
GenkBelgien27,000
AZ AlkmaarHolland25,000
Maccabi Tel-AvivIsrael22,500
NK MariborSlovenien22,500
Partizan BeogradSerbien17,000
RB LeipzigTyskland17,000
BurnleyEngland15,921
AtalantaItalien15,249
MoldeNorge12,500
BordeauxFrankrig11,283
FC UfaRusland10,676
Apollon LimassolCypern10,000
Rio AvePortugal9,449
Asteras TripolisGr�kenland9,000
MariupolUkraine8,226
Dinamo MinskHviderusland8,000
Lech PoznanPolen7,000
Hajduk SplitKroatien7,000
Admira Wacker�strig6,570
LASK Linz�strig6,570
St. GallenSchweiz6,040
VitesseHolland6,000
AtromitosGr�kenland5,720
ZalgirisLitauen5,500
DundalkIrland5,500
HafnarfjordurIsland5,500
Progras NiederkornLuxembourg5,250 (0,875)
OsijekKroatien5,200
FC Nordsj�lland  Danmark5,190
FC PyunikArmenien5,000 (2,250)
Slovan BratislavaSlovakiet5,000
TrencinSlovakiet5,000
 IKKE SEEDET
Hapoel HaifaIsrael4,350
ChikhuraGeorgien4,350 (2,000)
AEK LarnacaCypern4,310
LaciAlbanien4,310 (1,700)
Dunajska StredaSlovakiet4,250 (2,425)
Viitorul ConstantaRum�nien4,090
Jagiellonia BialystokPolen4,025
Gornik ZabrzePolen4,025
StjarnanIsland4,000 (2,750)
AIK StockholmSverige4,000
AberdeenSkotland4,000
Djurg�rdenSverige3,995
H�ckenSverige3,995
Slavia SofiaBulgarien3,825
CSKA SofiaBulgarien3,825
FC VaduzLiechtenstein3,825 (2,750)
Ujpest FCUngarn3,825 (1,625
Balzan FCMalta3,825 (0,900)
VentspilsLetland3,750
Radnicki NisSerbien3,750
Spartak SuboticaSerbien3,750
Glasgow RangersSkotland3,725
HibernianSkotland3,725
Shakhtyor SoligorskHviderusland3,725
Dinamo BrestHviderusland3,725
FC KairatKasakhstan3,625
FC TobolKasakhstan3,625
FK TrakaiLitauen3,625 (1,750)
Fola EschLuxembourg3,500
Sarpsborg 08Norge3,485
Lillestr�mNorge3,485
FK SarajevoBosnien3,250
Honved BudapestUngarn3,250 (1,625)
ZeljeznicarBosnien3,000
NK DomzaleSlovenien3,000
B36F�r�erne3,000 (1,500)
Rudar VelenjeSlovenien2,900
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (3+16)
Deltagerne er taberne fra de indledende kvalifikationsrunder og 1. kvalifikationsrunde i Champions League. Hold, der r�g ud i 1. kvalifikationsrunde vil v�re seedet, mens hold, der r�g ud i indledende kvalifikationsrunder vil v�re useedet
N�r der ikke er flere useedede hold tilbage, vil de seedede blive trukket mod hinanden
SEEDET
APOEL NicosiaCypern27,000
The New SaintsWales5,000
Zrinjski MostarBosnien3,750
VallettaMalta3,500
F91 DudelangeLuxemborg3,500
Vikingur G�taF�r�erne3,000
CrusadersNordirland3,000
Olimpija LjubljanaSlovenien2,900
DritaAndorra2,750 (0,000)
FK SutjeskaMontenegro2,500
Alashkert FCArmenien2,500
Cork CityIrland1,750
FK SpartaksLetland1,750
ValurIsland1,650
FC FloraEstland1,250
Torpedo KutaisiGeorgien1,000
 IKKE SEEDET
FC Santa ColomaAndorra2,750
Lincoln Red ImpsGibraltar2,750
La FioritaSan Marino1,750
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (13+2+37)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient. 2 deltagere fra Champions League er taberne fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
SEEDET
SevillaSpanien113,000
ZenitRusland78,000
FC BaselSchweiz71,000
BesiktasTyrkiet57,000
Sturm Graz�strig53,500 (6,570)
Olympiakos PiræusGr�kenland54,000
Spartak SuboticaSerbien34,500 (3,750)
FC København  Danmark34,000
Sporting BragaPortugal30,500
Steaua BukarestRum�nien27,500
GentBelgien27,000
GenkBelgien27,000
FC KairatKasakhstan25,000 (3,625)
Maccabi Tel-AvivIsrael22,500
NK MariborSlovenien22,500
FeyenoordHolland21,500
Rapid Wien�strig21,500
Partizan BeogradSerbien17,000
RB LeipzigTyskland17,000
BurnleyEngland15,921
RijekaKroatien15,500
AtalantaItalien15,249
MoldeNorge12,500
BordeauxFrankrig11,283
FC UfaRusland10,676
Apollon LimassolCypern10,000
 IKKE SEEDET
Jagiellonia BialystokPolen9,449 (4,025)
HibernianSkotland9,000 (3,725)
Zorya LuhanskUkraine9,000
Istanbul BasaksehirTyrkiet8,500
MariupolUkraine8,226
Dinamo MinskHviderusland8,000
Lech PoznanPolen7,000
Hajduk SplitKroatien7,000
CSKA SofiaBulgarien6,570 (3,825)
LASK Linz�strig6,570
Sarpsborg 08Norge6,040 (3,485)
FC LuzernSchweiz6,040
Sigma OlomoucTjekkiet6,035
VitesseHolland6,000
Dinamo BrestHviderusland5,720 (3,725)
ZalgirisLitauen5,500
AEK LarnacaCypern5,500 (4,310)
Hapoel HaifaIsrael5,500 (4,350)
Glasgow RangersSkotland5,200 (3,725)
FC Nordsj�lland  Danmark5,190
Brøndby  Danmark5,190
Slovan BratislavaSlovakiet5,000
TrencinSlovakiet5,000
Universitatea CraiovaRum�nien4,090
FC PyunikArmenien2,250
Progras NiederkornLuxembourg0,875
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+10)
Deltagerne fra Champions League er taberne fra 2. kvalifikationsrunde. Hold, der r�g ud i Champions League, 2. kvalifikationsrunde vil v�re seedet, mens hold, der r�g ud i Champions League, 1. kvalifikationsrunde vil v�re useedet.
SEEDET
LudogoretsBulgarien37,000
Legia WarszawaPolen24,500
Sheriff TiraspolMoldova14,750
FC Midtjylland  Danmark11,500
Hapoel Be'er ShevaIsrael10,000
RosenborgNorge9,000
HJK HelsinkiFinland8,000
FK Kuk�siAlbanien4,250
CFR ClujRum�nien4,090
SuduvaLitauen2,000
 IKKE SEEDET
APOEL NicosiaCypern27,000
The New SaintsWales5,000
Zrinjski MostarBosnien3,750
F91 DudelangeLuxemborg3,500
Olimpija LjubljanaSlovenien2,900
Alashkert FCArmenien2,500
FK SpartaksLetland1,750
Cork CityIrland1,750
ValurIsland1,650
Torpedo KutaisiGeorgien1,000
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (26)
Useedede hold fra 3. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient.
SEEDET
SevillaSpanien113,000
ZenitRusland78,000
FC BaselSchweiz71,000
BesiktasTyrkiet57,000
Olympiakos PiræusGr�kenland54,000
FC København  Danmark34,000
Zorya LuhanskUkraine30,500 (9,000)
Steaua BukarestRum�nien27,500
GentBelgien27,000
GenkBelgien27,000
Glasgow RangersSkotland22,500 (3,725)
Maccabi Tel-AvivIsrael22,500
TrencinSlovakiet21,500 (5,000)
 IKKE SEEDET
Rapid Wien�strig21,500
Partizan BeogradSerbien17,000
RB LeipzigTyskland17,000
BurnleyEngland15,921
Sarpsborg 08Norge15,500 (3,485)
AtalantaItalien15,249
MoldeNorge12,500
BordeauxFrankrig11,283
FC UfaRusland10,676
Apollon LimassolCypern10,000
AEK LarnacaCypern6,570 (4,310)
Sigma OlomoucTjekkiet6,035
Brøndby  Danmark5,190
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+6)
Deltagerne fra Champions League er taberne fra 3. kvalifikationsrunde. Hold, der r�g ud i Champions League, 3. kvalifikationsrunde vil v�re seedet, mens hold, der r�g ud i Champions League, 2. kvalifikationsrunde vil v�re useedet.
N�r der ikke er flere seedede hold tilbage, vil de useedede hold blive trukket mod hinanden.
SEEDET
CelticSkotland31,000
FC AstanaKasakhstan21,750
QarabagAserbajdsjan20,500
Malm� FFSverige14,000
Spartak TrnavaSlovakiet3,500
KF Shk�ndijaMakedonien3,500
IKKE SEEDET
LudogoretsBulgarien37,000
APOEL NicosiaCypern27,000
Sheriff TiraspolMoldova14,750
FC Midtjylland  Danmark11,500
RosenborgNorge9,000
CFR ClujRum�nien4,090
F91 DudelangeLuxemborg3,500
Olimpija LjubljanaSlovenien2,900
SuduvaLitauen2,000
Torpedo KutaisiGeorgien1,000
GRUPPESPIL (17+13+8+4+4+2)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
Deltagerne fra Champions League er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester), 4. kvalifikationsrunde og 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
1. LAG
SevillaSpanien113,000
ArsenalEngland93,000
ChelseaEngland82,000
ZenitRusland78,000
LeverkusenTyskland66,000
Dynamo KievUkraine62,000
BesiktasTyrkiet57,000
FC Salzburg�strig55,500
Olympiakos PiræusGr�kenland54,000
VillarrealSpanien52,000
AnderlechtBelgien48,000
LazioItalien41,000
2. LAG
Sporting LissabonPortugal40,000
LudogoretsBulgarien37,000
FC København  Danmark34,000
MarseilleFrankrig32,000
CelticSkotland31,000
PAOK SalonikiGr�kenland29,500
MilanItalien28,000
GenkBelgien27,000
FenerbahceTyrkiet23,500
KrasnodarRusland23,500
FC AstanaKasakhstan21,750
Rapid Wien�strig21,500
3. LAG
Real BetisSpanien21,399
BATE BorisovHviderusland20,500
QarabagAserbajdsjan20,500
Dinamo ZagrebKroatien17,500
FrankfurtTyskland14,285
Malm� FFSverige14,000
Spartak MoskvaRusland13,500
Standard LiégeBelgien12,500
FC Z�richSchweiz12,000
BordeauxFrankrig11,283
RennesFrankrig11,283
Apollon LimassolCypern10,000
4. LAG
RosenborgNorge9,000
Zorya LuhanskUkraine9,000
Vorskla PoltavaUkraine8,226
Akhisar BelediyesporTyrkiet7,160
Slavia PragTjekkiet7,500
FK JablonecTjekkiet6,035
AEK LarnacaCypern4,310
Vidi FCUngarn4,250
Glasgow RangersSkotland3,725
F91 DudelangeLuxemborg3,500
Spartak TrnavaSlovakiet3,500
Sarpsborg 08Norge3,485
1/16-FINALER (24+8)
De 12 gruppevindere samt de 4 bedste 3'ere fra Champions League, gruppespil tr�kkes mod de 12 2'ere samt de 4 d�rligste 3 fra Champions League, gruppespil (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke m�de hinanden)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
LeverkusenTysklandGruppe A
FC Salzburg�strigGruppe B
ZenitRuslandGruppe C
Dinamo ZagrebKroatienGruppe D
ArsenalEnglandGruppe E
Real BetisSpanienGruppe F
VillarrealSpanienGruppe G
FrankfurtTysklandGruppe H
GenkBelgienGruppe I
SevillaSpanienGruppe J
Dynamo KievUkraineGruppe K
ChelseaEnglandGruppe L
NapoliItalienChampions League
ValenciaSpanienChampions League
InterItalienChampions League
CSKA MoskvaRuslandChampions League
GRUPPE-TOERE + 4 D�RLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
FC Z�richSchweizGruppe A
CelticSkotlandGruppe B
Slavia PragTjekkietGruppe C
FenerbahceTyrkietGruppe D
Sporting LissabonPortugalGruppe E
Olympiakos PiræusGr�kenlandGruppe F
Rapid Wien�strigGruppe G
LazioItalienGruppe H
Malm� FFSverigeGruppe I
KrasnodarRuslandGruppe J
RennesFrankrigGruppe K
BATE BorisovHvideruslandGruppe L
BenficaPortugalChampions League
Club BruggeBelgienChampions League
Shakhtar DonetskUkraineChampions League
GalatasarayTyrkietChampions League
Klubbernes koefficient er fundet ved at samment�lle antal point opn�et i turneringerne 2013/2014-2017/2018 (point i kvalifikationsrunderne t�ller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er h�jere end landets koeffcient, s� er f�rstn�vnte g�ldende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, s� er sidstn�vnte g�ldende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra s�sonen 2017/18, der er g�ldende.

  Koeff. pr land (2013/14-2017/18)
  Koeff. pr klub (2013/14-2017/18)

  Indledende kvalifikationsrunde
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  2. kvalifikationsrunde (mester)
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  4. kvalifikationsrunde (mester) 
  Gruppespil 
  1/16-finaler

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside