Torsdag 29. februar 2024 kl. 22:36
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2019/2020
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Turneringen blev vundet af Bayern München fra Tyskland
● FC København vandt i 2. kvalifikationsrunde over The New Saints fra Wales
● FC København tabte i 3. kvalifikationsrunde til Røde Stjerne Beograd fra Serbien, og overført til Europa League 4. kvalifikationsrunde (mester)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Club Brugge - Galatasaray - Paris SG - Real Madrid
  Gruppe B:   Bayern München - Olympiakos Pir s - Røde Stjerne Beograd - Tottenham
  Gruppe C:   Atalanta - Dinamo Zagreb - Manchester City - Shakhtar Donetsk
  Gruppe D:   Atletico Madrid - Juventus - Leverkusen - Lokomotiv Moskva
  Gruppe E:   FC Salzburg - Genk - Liverpool - Napoli
  Gruppe F:   Dortmund - FC Barcelona - Inter - Slavia Prag
  Gruppe G:   Benfica - Lyon - RB Leipzig - Zenit
  Gruppe H:   Ajax - Chelsea - Lille - Valencia
EUROPA LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Sevilla fra Spanien
● Brøndby vandt i 1. kvalifikationsrunde over Inter Turku fra Finland
● Brøndby vandt i 2. kvalifikationsrunde over Lechia Gdansk
● Brøndby tabte i 3. kvalifikationsrunde til Sporting Braga fra Portugal
----------
● Esbjerg tabte i 2. kvalifikationsrunde til Shakhtyor Soligorsk fra Hviderusland
----------
● FC København vandt i 4. kvalifikationsrunde (mester) over Riga FC fra Letland
● FC København blev nummer 2 i gruppe B i gruppespillet
● FC København vandt i 1/16-finalerne over Celtic fra Skotland
● FC København vandt i 1/8-finalerne over Istanbul Basaksehir fra Tyrkiet
● FC København tabte i kvartfinalerne til Manchester United fra England
----------
● FC Midtjylland tabte i 3. kvalifikationsrunde (mester) til Glasgow Rangers fra Skotland
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   APOEL Nicosia - F91 Dudelange - Qarabag - Sevilla
  Gruppe B:   Dynamo Kiew - FC København - FC Lugana - Malm FF  
  Gruppe C:   FC Basel - Getafe - Krasnodar - Trabzonspor
  Gruppe D:   LASK Linz - PSV Eindhoven - Rosenborg - Sporting Lissabon
  Gruppe E:   Celtic - CFR Cluj - Lazio - Rennes
  Gruppe F:   Arsenal - Frankfurt - Guimaraes - Standard Liége
  Gruppe G:   FC Porto - Feyenoord - Glasgow Rangers - Young Boys
  Gruppe H:   CSKA Moskva - Espanyol - Ferencvaros - Ludogorets
  Gruppe I:   FC Oleksandriya - Gent - St. Etienne - Wolfsburg
  Gruppe J:   Basakhesir - M nchengladbach - Roma - Wolfsberger
  Gruppe K:   Besiktas - Slovan Bratislava - Sporting Braga - Wolverhampton
  Gruppe L:   AZ Alkmaar - FC Astana - Manchester United - Partizan Beograd
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler 
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  2018/2019
  �vrige �r