Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 4. december 2021 kl. 18:58
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2020/2021
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueKF Tirana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTeuta Durrës2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Kukësi2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLaci2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Tirana4. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueInter Club d'EscaldesIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueUE EngordanyIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Santa ColomaIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueInter Club d'Escaldes2. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueArarat Armenia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Noah1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAlashkert FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Shirak1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueArarat Armenia4. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueQarabag3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSumgayit FK1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKesla FK1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNeftchi Baku2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueQarabagGruppespil
BELGIEN
Champions LeagueGent4. kvalifikationsrunde
Champions LeagueClub BruggeGruppespil
Europa LeagueCharleroi4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueStandard LiégeGruppespil
Europa LeagueGentGruppespil
Europa LeagueRoyal Antwerpen1/16-finaler
Europa LeagueClub Brugge1/16-finaler
BOSNIEN
Champions LeagueFK Sarajevo2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZeljeznicar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBorac Banja Luka2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZrinjski Mostar3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Sarajevo4. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLudogorets2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlavia Sofia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotiv Plovdiv2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA SofiaGruppespil
Europa LeagueLudogoretsGruppespil
CYPERN
Champions LeagueOmonia Nicosia4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueApollon Limassol3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAPOEL Nicosia4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAnorthosis3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOmonia NicosiaGruppespil
DANMARK
Champions LeagueFC MidtjyllandGruppespil
Europa LeagueAGF2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSønderjyskE3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC København4. kvalifikationsrunde
ENGLAND
Champions LeagueManchester UnitedGruppespil
Champions LeagueLiverpoolKvartfinaler
Champions LeagueManchester CityFinale, taber
Champions LeagueChelseaFinale, vinder
Europa LeagueLeicester1/16-finaler
Europa LeagueTottenham1/8-finaler
Europa LeagueArsenalSemifinaler
Europa LeagueManchester UnitedFinale, taber
ESTLAND
Champions LeagueFC Flora1. kvalifikationsrunde (til Europa League
Europa LeaguePaide Linnameeskond1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLevadia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNomme Kalju1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Flora4. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueKuopio PS1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHonka Espoo1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueInter Turku1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Ilves1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKuopio PS4. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueMarseilleGruppespil
Champions LeagueRennesGruppespil
Champions LeagueParis SGSemifinaler
Europa LeagueReims3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNiceGruppespil
Europa LeagueLille1/16-finaler
FÆRØERNE
Champions LeagueKlaksvik2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHBIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueRunavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueB363. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKlaksvik4. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueDinamo Tbilisi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Saburtalo1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Batumi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotivi Tbilisi3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Tbilisi3. kvalifikationsrunde
GIBRALTAR
Champions LeagueEuropa FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Joseph's FCIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueLincoln Red Imps2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueEuropa FC2. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeaguePAOK Saloniki4. kvalifikationsrunde
Champions LeagueOlympiakos PiræusGruppespil
Europa LeagueAris Saloniki2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOFI Kreta2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAEK AthenGruppespil
Europa LeaguePAOK SalonikiGruppespil
Europa LeagueOlympiakos Piræus1/8-finaler
HOLLAND
Champions LeagueAZ Alkmaar3. kvalifikationsrunde
Champions LeagueAjaxGruppespil
Europa LeagueWillem II3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAZ AlkmaarGruppespil
Europa LeagueFeyenoordGruppespil
Europa LeaguePSV Eindhoven1/16-finaler
Europa LeagueAjaxKvartfinaler
HVIDERUSLAND
Champions LeagueDinamo Brest3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Minsk1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtyor Soligorsk1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBATE Borisov2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Brest4. kvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueDundalk1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDerry City1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBohemians1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShamrock Rovers2. kvalifkationsrunde
Europa LeagueDundalkGruppespil
ISLAND
Champions LeagueKR Reykjavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVikingur Reykjavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBreidablik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHafnarfjordur1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKR Reykjavik2. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueMaccabi Tel-Aviv4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBeitar Jerusalem1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMaccabi Haifa4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHapoel Beer-ShevaGruppespil
Europa LeagueMaccabi Tel-Aviv1/16-finaler
ITALIEN
Champions LeagueInterGruppespil
Champions LeagueJuventus1/8-finaler
Champions LeagueAtalanta1/8-finaler
Champions LeagueLazio1/8-finaler
Europa LeagueNapoli1/16-finaler
Europa LeagueMilan1/8-finaler
Europa LeagueRomaSemifinaler
KASAKHSTAN
Champions LeagueFC Astana1. kvalifikationsrunde (til Europas League)
Europa LeagueFC Ordabasy1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Kayzar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Kairat2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Astana2. kvalifikationsrunde
KOSOVO
Champions LeagueDritaIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC PrishtinaIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Gjilani1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDrita3. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueLokomotiv Zagreb2. kvalifikationsrunde
Champions LeagueDinamo Zagreb3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOsijek2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHajduk Split3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotiv Zagreb3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRijekaGruppespil
Europa LeagueDinamo ZagrebKvartfinaler
LETLAND
Champions LeagueRiga FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValmiera FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRiga FS1, kvalifikationsrunde
Europa LeagueVentspils2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRiga FC3. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
Europa LeagueFC Vaduz1. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueSuduva2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKauno Zalgiris1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Riteriai2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZalgiris2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSuduva3. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueFola Esch1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUnion Titus Pétange1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDifferdange1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueProgres Niederkorn2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFola Esch2. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueFloriana1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSirens FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValetta1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHibernians2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFloriana3. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Dinamo-Auto1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePetrocub Hincesti1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Sfantul Gheorghe2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSheriff Tiraspol3. kvalifikationsrunde
MONTENEGRO
Champions LeagueBuducnost1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Zeta1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Sutjeska1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Iskra1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBuducnost3. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfield1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGlentoran1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueColeraine2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLinfield2. kvalifikationsrunde
NORDMAKEDONIEN
Champions LeagueSileks1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShkupi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRenova2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSileks2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Shkëndija3. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueMolde4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueViking2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBodø/Glimt3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRosenborg4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMolde1/8-finaler
POLEN
Champions LeagueLegia Warszawa2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKS Cracovia1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePiast Gliwice3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLegia Warszawa4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLech PoznanGruppespil
PORTUGAL
Champions LeagueBenfica3. kvalifikationsrunde
Champions LeagueFC PortoKvartfinaler
Europa LeagueSporting Lissabon4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRio Ave4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSporting Braga1/16-finaler
Europa LeagueBenfica1/16-finaler
RUMÆNIEN
Champions LeagueCFR Cluj2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUni Craiova1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Botosani2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSteaua Bukarest3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCFR ClujGruppespil
RUSLAND
Champions LeagueZenitGruppespil
Champions LeagueLokomotiv MoskvaGruppespil
Champions LeagueKrasnodarGruppespil
Europa LeagueDynamo Moskva2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Rostov3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA MoskvaGruppespil
Europa LeagueKrasnodar1/16-finaler
SAN MARINO
Champions LeagueTre FioriIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueLa FioritaIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueTre PenneIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueTre FioriIndledende kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueYoung Boys3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueServette2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Gallen3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Basel4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueYoung Boys1/8-finaler
SERBIEN
Champions LeagueRøde Stjerne Beograd3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK TSC2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePartizan Beograd3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSD Vojvodina3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRøde Stjerne Beograd1/16-finaler
SKOTLAND
Champions LeagueCeltic2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMotherwell3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAberdeen3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCelticGruppespil
Europa LeagueGlasgow Rangers1/8-finaler
SLOVAKIET
Champions LeagueSlovan Bratislava1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMSK Zilina1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRuzomberok1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan Bratislava2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDunajska Streda3. kvalifikationsrunde
SLOVENIEN
Champions LeagueNK Celje2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Maribor1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpija Ljubljana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Mura3. kvalifkationsrunde
Europa LeagueNK Celje3. kvalifikationsrunde
SPANIEN
Champions LeagueSevilla1/8-finaler
Champions LeagueFC Barcelona1/8-finaler
Champions LeagueAtletico Madrid1/8-finaler
Champions LeagueReal MadridSemifinaler
Europa LeagueReal Sociedad1/16-finaler
Europa LeagueGranadaKvartfinaler
Europa LeagueVillarrealFinale, vinder
SVERIGE
Champions LeagueDjurgården1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHammarby2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIFK Göteborg2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDjurgården3. kvalfikationsrunde
Europa LeagueMalmö FF4. kvalifikationsrunde
TJEKKIET
Champions LeagueViktoria Plzen2. kvalifikationsrunde
Champions LeagueSlavia Prag4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Jablonec2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueViktoria Plzen4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSparta PragGruppespil
Europa LeagueSlovan LiberecGruppespil
Europa LeagueSlavia PragKvartfinaler
TYRKIET
Champions LeagueBesiktas2. kvalifikationsrunde
Champions LeagueIstanbul BasakhesirGruppespil
Europa LeagueAlanyaspor3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBesiktas3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGalatasaray4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSivassporGruppespil
TYSKLAND
Champions LeagueRB Leipzig1/8-finaler
Champions LeagueMönchengladbach1/8-finaler
Champions LeagueBayern MünchenKvartfinaler
Champions LeagueDortmundKvartfinaler
Europa LeagueWolfsburg4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHoffenheim1/16-finaler
Europa LeagueLeverkusen1/16-finaler
UKRAINE
Champions LeagueShakhtar DonetskGruppespil
Champions LeagueDynamo KievGruppespil
Europa LeagueZorya LuhanskGruppespil
Europa LeagueDesna Chernihiv3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKolos Kovalivka3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtar Donetsk1/8-finaler
Europa LeagueDynamo Kiev1/8-finaler
UNGARN
Champions LeagueFerencvarosGruppespil
Europa LeaguePuskas Akademia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHonved Budapest2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFehervar FC4. kvalifikationsrunde
WALES
Champions LeagueConnah's Quay Nomads1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBarry TownIndledende kvalifikationsrunde
Europa LeagueThe New Saints2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBala Town2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueConnah's Quay Nomads2. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueRapid Wien3. kvalifikationsrunde
Champions LeagueFC SalzburgGruppespil
Europa LeagueTSV Hartberg2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLASK LinzGruppespil
Europa League LeagueRapid WienGruppespil
Europa LeagueWolfsberger1/16-finaler
Europa LeagueFC Salzburg1/16-finaler
OVERSIGTER
Gule klubber er stadig med i turneringen
DELTAGERE
  Albanien   Litauen
  Andorra   Luxembourg
  Armenien   Malta
  Aserbajdsjan   Moldova
  Belgien   Montenegro
  Bosnien   Nordirland
  Bulgarien   Nordmakedonien
  Cypern   Norge
  Danmark   Polen
  -->England   Portugal
  Estland   Rumænien
  Finland   Rusland
  Frankrig   San Marino
  Færøerne   Schweiz
  Georgien   Serbien
  Gibraltar   Skotland
  Grækenland   Slovakiet
  Holland   Slovenien
  Hviderusland   Spanien
  Irland   Sverige
  Island   Tjekkiet
  Israel   Tyrkiet
  Italien   Tyskland
  Kasakhstan   Ukraine
  Kosovo   Ungarn
  Kroatien   Wales
  Letland   Østrig
  Liechtenstein
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A   Gruppe E
  Gruppe B   Gruppe F
  Gruppe C   Gruppe G
  Gruppe D   Gruppe H
  1/8-finaler   Semifinaler
  Kvartfinaler   Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A   Gruppe G
  Gruppe B   Gruppe H
  Gruppe C   Gruppe I
  Gruppe D   Gruppe J
  Gruppe E   Gruppe K
  Gruppe F   Gruppe L
  1/16-finaler   Semifinaler
  1/8-finaler   Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2019/2020
  Øvrige år