Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 4. december 2021 kl. 18:38
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2021/2022
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE, SEMIFINALER
Nye hold: 4
Vindere (2): Indledende kvalifikationsrunde, finale
Tabere (2): Europa Conference League, 2. kvalifikationsrunde (mester)
SEEDET
HBFærøerne2,250Indtræder
FC PrishtinaKosovo2,250Indtræder
IKKE SEEDET
Inter Club d'EscaldesAndorra1,500Indtræder
FolgoreSan Marino1,166Indtræder
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDER, FINALE
Det er forudsat, at seedet hold fra indledende kvalifikationsrunde er gået videre
Fra indledende kvalifikationsrunde semifinaler: 2
Vinder (1): 1. kvalifikationsrunde
Taber (1): Europa Conference League 2. kvalifikationsrunde (mester)
SEEDET
FC PrishtinaKosovo2,250Indledende kvalrunde
IKKE SEEDET
HBFærøerne2,250Indledende kvalrunde CL
1. KVALIFIKATIONSRUNDE
Nye hold: 31 / Fra indledende kvalifikationsrunde: 1
Vindere (16): 2. kvalifikationsrunde
Tabere (16): Europa Conference League 2. kvalifikationsrunde (mester)
SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien44,500Indtræder
LudogoretsBulgarien28,000Indtræder
Malmö FFSverige18,500Indtræder
Legia WarszawaPolen16,500Indtræder
CFR ClujRumænien16,500Indtræder
Sheriff TiraspolMoldova14,500Indtræder
FerencvarosUngarn13,500Indtræder
KF ShkëndijaNordmakedonien9,000Indtræder
Slovan BratislavaSlovakiet7,500Indtræder
Dinamo TbilisiGeorgien6,500Indtræder
ZalgirisLitauen6,500Indtræder
Alashkert FCArmenien6,500Indtræder
FC FloraEstland6,250Indtræder
FC KairatKasakhstan6,000Indtræder
BuducnostMontenegro6,000Indtræder
Lincoln Red ImpsGibraltar5,750Indtræder
IKKE SEEDET
HJK HelsinkiFinland5,500Indtræder
Riga FCLetland5,500Indtræder
Shakhtyor SoligorskBelaris5,250Indtræder
Fola EschLuxembourg5,250Indtræder
LinfieldNordirland5,250Indtræder
Nefchi BakuAserbajdsjan5,000Indtræder
Maccabi HaifaIsrael4,875Indtræder
Shamrock RoversIrland4,750Indtræder
Connah's Quay NomadsWales4,750Indtræder
ValurIsland4,250Indtræder
Bodø GlimtNorge4,200Indtræder
HiberniansMalta3,75Indtræder
NK MuraSlovenien3,000Indtræder
Teuta DurresAlbanien2,750Indtræder
FC PrishtinaKosovo2,250CL indl kvalrunde
Borac Banja LukaBosnien1,600Indtræder
2. KVALIFIKATIONSRUNDE
Nye hold: 4 / Fra 1. kvalifikationsrunde: 16
Vindere (10): 3. kvalifikationsrunde
Tabere (10): Europa League 3. kvalifikationsrunde (mester)
SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien44,5001. kvalifikationsrunde
Olympiakos PiræusGrækenland43,000Indtræder
Young BoysSchweiz35,000Indtræder
Røde Stjerne BeogradSerbien32,500Indtræder
LudogoretsBulgarien28,0001. kvalifikationsrunde
Malmö FFSverige18,5001. kvalifikationsrunde
Legia WarszawaPolen16,5001. kvalifikationsrunde
CFR ClujRumænien16,5001. kvalifikationsrunde
Sheriff TiraspolMoldova14,5001. kvalifikationsrunde
FerencvarosUngarn13,5001. kvalifikationsrunde
IKKE SEEDET
NK MuraSlovenien9,0001. kvalifikationsrunde
Slovan BratislavaSlovakiet7,5001. kvalifikationsrunde
Nefchi BakuAserbajdsjan6,5001. kvalifikationsrunde
ZalgirisLitauen6,5001. kvalifikationsrunde
Alashkert FCArmenien6,5001. kvalifikationsrunde
FC FloraEstland6,2501. kvalifikationsrunde
FC KairatKasakhstan6,0001. kvalifikationsrunde
HJK HelsinkiFinland6,0001. kvalifikationsrunde
Lincoln Red ImpsGibraltar5,7501. kvalifikationsrunde
Omonia NicosiaCypern5,550Indtræder
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER
Nye hold: 6
Vindere (3): 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
Tabere (3): Europa League 3. kvalifikationsrunde
SEEDET
CelticSkotland34,000Indtræder
PSV EindhovenHolland29,000Indtræder
Sparta PragTjekkiet17,500Indtræder
IKKE SEEDET
GalatasarayTyrkiet17,000Indtræder
Rapid WienØstrig17,000Indtræder
FC Midtjylland Danmark13,500Indtræder
3. KVALIFIKATIONSRUNDE
Nye hold: 2 / Fra 2. kvalifikationsrunde: 10
Vindere hold (6): 4. kvalifikationsrunde
Tabere (6): Europa League 4. kvalifikationsrunde
SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien44,5002. kvalrunde
Slavia PragTjekkiet43,500Indtræder
Olympiakos PiræusGrækenland43,0002. kvalrunde
Young BoysSchweiz35,0002. kvalrunde
Røde Stjerne BeogradSerbien32,5002. kvalrunde
Glasgow RangersSkotland31,250Indtræder
IKKE SEEDET
LudogoretsBulgarien28,0002. kvalrunde
Malmö FFSverige18,5002. kvalrunde
Legia WarszawaPolen16,5002. kvalrunde
CFR ClujRumænien16,5002. kvalrunde
Sheriff TiraspolMoldova14,5002. kvalrunde
FerencvarosUngarn13,5002. kvalrunde
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER
Nye hold: 5 / Fra 2. kvalifikationsrunde ikke-mester: 3
Vindere (4): 4. kvalifikationsrunde ikke-mester
Tabere (4): Europa League Gruppespil
SEEDET
Shakhtar DonetskUkraine79,000Indtræder
BenficaPortugal58,000Indtræder
MonacoFrankrig36,000Indtræder
FC Midtjylland Danmark34,000CL 2. kvalrunde im
IKKE SEEDET
GenkBelgien30,000Indtræder
PSV EindhovenHolland29,000CL 2. kvalrunde im
Spartak MoskvaRusland18,500Indtræder
Sparta PragTjekkiet17,500CL 2. kvalrunde im
4. KVALIFIKATIONSRUNDE
Nye hold: 2 / Fra 3. kvalifikationsrunde: 6
Vindere (4): Gruppespil
Tabere (4): Europa League Gruppespil
SEEDET
FC SalzburgØstrig59,000Indtræder
Dinamo ZagrebKroatien44,5003. kvalrunde
FerencvarosUngarn43,5003. kvalrunde
LudogoretsBulgarien43,0003. kvalrunde
IKKE SEEDET
Young BoysSchweiz35,0003. kvalrunde
Sheriff TiraspolMoldova32,5003. kvalrunde
Malmö FFSverige31,2503. kvalrunde
BrøndbyDanmark 7,000Indtræder
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, (IKKE-MESTER)
Fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester): 4
Vindere (2): Gruppespil
Tabere (2): Europa League Gruppespil
SEEDET
ShakhTar DonetskUkraine79,0003. kvalrunde im
BenficaPortugal58,0003. kvalrunde im
IKKE SEEDET
MonacoFrankrig36,0003. kvalrunde im
PSV EindhovenHolland29,0003. kvalrunde im
GRUPPESPIL
Det er forudsat, at seedede hold fra 4. kvalifikationsrunde og 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) er gået videre
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen.
Mestrene fra de lande, der er rangeret 1-6 samt den forsvarende Champions League-mester og Europa League-mester, seedes i 1. lag
Nye hold: 26 / Fra 4. kvalifikationsrunde: 4 / Fra 4.kvalifikationsrunde ikke-mester: 2
Puljevindere og 2'erne: 1/8-finaler
3'erne: Europa League 1/16-finaler
1. LAG
ChelseaEnglandIndtræder
VillarrealSpanienIndtræder
Atletico MadridSpanienIndtræder
Manchester CityEnglandIndtræder
Bayern MünchenTysklandIndtræder
InterItalienIndtræder
LilleFrankrigIndtræder
Sporting LissabonPortugalIndtræder
2. LAG
Real MadridSpanien127,000Indtræder
FC BarcelonaSpanien122,000Indtræder
JuventusItalien120,000Indtræder
Paris SGFrankrig113,000Indtræder
Manchester UnitedEngland113,000Indtræder
LiverpoolEngland101,000Indtræder
SevillaSpanien98,000Indtræder
DortmundTyskland90,000Indtræder
3. LAG
FC PortoPortugal87,000Indtræder
AjaxHolland82,500Indtræder
Shakhtar DonetskUkraine79,0004. kvalifikationsrunde im
RB LeipzigTyskland66,000Indtræder
FC SalzburgØstrig59,0004. kvalifikationsrunde
BenficaPortugal58,0004. kvalifikationsrunde im
AtalantaItalien50,500Indtræder
ZenitRusland50,000Indtræder
4. LAG
BesiktasTyrkiet49,000Indtræder
Dynamo KievUkraine47,000Indtræder
Club BruggeBelgien35,500Indtræder
Young BoysSchweiz35,0004. kvalifikationsrunde
MilanItalien31,000Indtræder
Malmö FFSverige18,5004. kvalifikationsrunde
WolfsburgTyskland14,714Indtræder
Sheriff TiraspolMoldova14,5004. kvalifikationsrunde
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE
ChelseaEngland
VillarrealSpanien
Atletico MadridSpanien
Manchester CityEngland
Bayern MünchenTyskland
InterItalien
LilleFrankrig
Sporting LissabonPortugal
GRUPPE-TOERE
Real MadridSpanien
FC BarcelonaSpanien
JuventusItalien
Paris SGFrankrig
Manchester UnitedEngland
LiverpoolEngland
SevillaSpanien
DortmundTyskland
Kilde: Bert Kassies / Keld Ravn Cramer
OVERSIGT
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2016/2017-2020/2021 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er højere end landets koeffcient, så er førstnævnte gældende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, så er sidstnævnte gældende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra sæsonen 2020/21, der er gældende.
  Koeff. pr land (2016/17-2020/21)
  Koeff. pr klub (2016/17-2020/21)
  Indl. kvalifikationsrunder, semfinaler
  Indl. kvalifikationsrunder, finale
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppespil
  Ottendedelsfinaler
  Forside
  Deltager-oversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  2. kvalrunde ikke-mester 
  3. kvalrunde
  3. kvalrunde ikke-mester 
  4. kvalrunde 
  4. kvalrunde ikke-mester
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  3. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde 
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Europacup forside