Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 26. september 2022 kl. 05:07
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2022/2023
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC Midtjylland trådte ind i 2. kvalifikationsrunde ikke-mester, hvor de besejrede AEK Larnaca fra Cypern
  FC Midtjylland blev slået ud i 3. kvalifikationsrunde ikke-mester Benfica fra Portugal, og overført til Europa League gruppespil
  FC København trådte ind i 4 kvalifikationsrunde, hvor de besejrede Trabzonspor fra Tyrkiet
  FC København deltager i gruppespillet i gruppe G
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Ajax - Liverpool - Napoli - Rangers
  Gruppe B:   Atletico Madrid - Club Brugge - FC Porto - Leverkusen
  Gruppe C:   Bayern München - FC Barcelona - Inter - Viktoria Plzen
  Gruppe D:   Frankfurt - Tottenham - Sporting CP - Marseille
  Gruppe E:   Milan - Chelsea - FC Salzburg - Dinamo Zagreb
  Gruppe F:   Real Madrid - Shakhtar Donetsk - RB Leipzig - Celtic
  Gruppe G:   Manchester City - Sevilla - Dortmund - FC København 
  Gruppe H:   Paris SG - Juventus - Benfica - Maccabi Haifa
EUROPA LEAGUE
  Silkeborg trådte ind i 4. kvalifikationsrunde, hvor de blev besejret af Helsinki JK fra Finland og overført til Europa Conference League
  FC Midtjylland deltager i gruppespillet i gruppe F, overført fra Champions League
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Arsenal - PSV Eindhoven - Bodø/Glimt - FC Zürich
  Gruppe B:   Dynamo Kiev - Rennes - Fenerbahce - AEK Larnaca
  Gruppe C:   Roma - Ludogorets - Real Betis - Helsinki JK
  Gruppe D:   Braga - Malmö FF - Union Berlin - Union SG
  Gruppe E:   Manchester United - Real Sociedad - Sheriff - Omonia Nicosia
  Gruppe F:   Lazio - Feyenoord - FC Midtjylland    - Sturm Graz
  Gruppe G:   Olympiakos Piræus - Qarabag - Freiburg - Nantes
  Gruppe H:   Røde Stjerne Beograd - Monaco - Ferencvaros - Trabzonspor
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  Brøndby trådte ind i 2. kvalifikationsrunde, hvor de besejrede Pogon fra Polen
  Brøndby blev slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Benfica fra Portugal, og overført til Europa League gruppespil
  Viborg trådte ind i 2. kvalifikationsrunde, hvor de besejrede Suduva fra Litauen
  Viborg besejrede B36 fra Færøerne i 3. kvalifikationsrunde
  Viborg blev slået ud i 4. kvalifikationsrunde af West Ham fra England
  Silkeborg deltager i gruppespillet i gruppe B, overført fra Europa League
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Istanbul Basaksehir - Fiorentina - Hearts - Riga FS
  Gruppe B:   West Ham - FCSB - Anderlecht - Silkeborg 
  Gruppe C:   Villarreal - Hapoel Be'er Sheva - Austria Wien - Lech
  Gruppe D:   Partizan Beograd - FC Köln - Nice - Slovacko
  Gruppe E:   AZ - Apollon Limasson - FC Vaduz - Dnipro-1
  Gruppe F:   Gent - Molde - Shamrock Rovers - Djurgården
  Gruppe G:   Slavia Prag - CFR Cluj - Sivasspor - Ballkani
  Gruppe H:   FC Basel - Slovan Bratislava - Zalgiris - Pyunik
OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrifikationsunde
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde ikke-mester 
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde ikke-mester 
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde ikke-mester
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G 
  Gruppe H
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA LEAGUE
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F 
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde mester
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvaifikationslrunde 
  4. kvalifikationsrunde mester
  Gruppe A
  Gruppe B 
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  2021/2022
  Øvrige år