Onsdag 17. april 2024 kl. 16:40
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2023/2024
EUROPA LEAGUE, DELTAGERE
INDTRÆDEN I TURNERINGEN
OMROKERINGER
Rusland er udelukket fra deltagelse. Det har givet følgende rokeringer
● Tjekkiets pokalvinder (Slavia Prag) er flyttet fra 2. kvalifikationsrunde i Conference League til 3. kvalifikationsrunde
● Belgiens pokalvinder (?) er flyttet fra 3. kvalifikationsrunde til 4. kvalifikationsrunde
● Schweizs pokalvinder (FC Lugano) er flyttet fra 3. kvalifikationsrunde til 4. kvalifikationsrunde
Kilde: Bert Kassies
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (4)
  GrækenlandOlympiakos Piræus   TjekkietSlavia Prag
Fra Champions League 2. kvaliffikatoinsrunde ikke-mester
  UkraineDnipro-1   Belgien-HGenk
3. KVALIFIKATIONSRUNDE MESTER (10)
Fra Champions League 2. kvaliffikationsrunde
  BelarusBATE   Bosnien-HZrinjski
  BulgarienLudogorets   FinlandHelsinki JK
  KasakhstanAstana   MoldovaSheriff
  AserbajdsjanQarabag   SverigeHäcken
  FærøerneBreidablik   LitauenZalgiris
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (13) 
  BelgienUnion SG   HollandAjax
  SchweizFC Lugano   SerbienCukaricki
  SkotlandAberdeen   UkraineZorya Luhansk
  ØstrigLASK Linz
Fra Champions League 3. kvaliffikationsrunde (6 deltagere)
  TjekkietSparta Prag   FærøerneKlaksvik
  SlovenienOlimpija Ljubljana   CypernAris Limassol
  SlovakietSlovan Bratislava   SerbienDinamo Zagreb
GRUPPESPIL (23)
  EnglandLiverpool   EnglandBrighton
  EnglandWest Ham   FrankrigToulouse
  FrankrigRennes   ItalienAtalanta
  ItalienRoma   PortugalSporting CP
  SpanienReal Betis   SpanienVillarreal
  TysklandLeverkusen   TysklandFreiburg
Fra Champions League 3. kvaliffikationsrunde ikke mester (4 deltagere)
  ØstrigSturm Graz   SerbienTSC
  SchweizServette   FrankrigMarseille
Fra Champions League 4. kvaliffikationsrunde (4 deltagere)
  NorgeMolde   IsraelMaccabi Haifa
  GrækenlandAEK Athen   PolenRakow
Fra Champions League 4. kvaliffikationsrunde ikke mester (2 deltagere)
  GrækenlandPanathinaikos   SkotlandRangers
1/16-FINALER (8)
3'ere fra Champions League gruppespil
  TyrkietGalatasaray   FrankrigLens
  PortugalBraga   PortugalBenfica
  HollandFeyenoord   ItalienMilan
  SchweizYoung Boys   UkraineShakhtar Donetsk
OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalifikationsunde
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde ikke-mester
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde ikke-mester
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde ikke-mester
  Gruppe A 
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/8-finaler 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA LEAGUE
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvalifikationsrunde
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde mester
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvaifikationslrunde 
  4. kvalifikationsrunde mester
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H 
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  2022/2023
  Øvrige år