Lørdag 17. oktober 2026 kl. 00:52
WWW.HASLUND.INFO
EUROPACUP
KOEFFICIENT 2022/2023 - 2026/2027
Opdateret med kampene spillet 15. oktober 2026
KOEFFICIENT-LISTE
#HOLDLAND2022
2023
2023
2024
2024
2025
2025
2026
2026
2027
IALTLANDKOEFF
1.Bayern München  Tys27,0028,0027,2539,259,00130,5016,566130,500
2.Arsenal  Eng17,0022,0036,0044,0010,00129,0021,026129,000
3.Real Madrid  Spa29,0034,0024,5027,0010,00124,5016,948124,500
4.Paris SG  Fra19,0023,0033,5037,5010,00123,0014,059123,000
5.Inter  Ita29,0020,0040,2519,756,00115,0017,889115,000
6.FC Barcelona  Spa9,0023,0036,2530,0010,00108,2516,948108,250
7.Liverpool  Eng19,0020,0029,5028,5010,00107,0021,026107,000
8.Manchester City  Eng33,0028,0014,7522,758,00106,5021,026106,500
9.Dortmund  Tys18,0029,0027,7516,008,0098,7516,56698,750
10.Leverkusen  Tys19,0029,0023,2519,754,0095,0016,56695,000
11.Atletico Madrid  Spa8,0024,0026,5027,258,0093,7516,94893,750
12.Aston Villa  Eng-17,0030,2535,7510,0093,0021,02693,000
13.Roma  Ita22,0021,0014,5017,257,0081,7517,88981,750
14.Sporting CP  Por14,0012,0014,5027,5010,0078,0013,31078,000
15.TottenhamEng18,00-32,2526,75-77,0021,02677,000
16.FC Porto  Por18,0019,009,7524,006,0076,7513,31076,750
17.FiorentinaIta20,0022,0020,0014,25-76,2517,88976,250
18.Club Brugge  Bel17,0021,0015,7514,508,0076,2512,17076,250
19.ChelseaEng21,00-30,0023,25-74,2521,02674,250
20.Benfica  Por25,0014,0018,7512,254,0074,0013,31074,000
21.Real Betis  Spa16,006,0019,2522,2510,0073,5016,94873,500
22.Atalanta  Ita-28,0021,0019,002,5070,5017,88970,500
23.PSV Eindhoven  Hol11,0017,0021,2512,007,0068,2510,74568,250
24.Manchester United  Eng19,007,0032,50-8,0066,5021,02666,500
25.Milan  Ita24,0016,0019,00-3,0062,0017,88962,000
26.Napoli  Ita25,0017,00-12,006,0060,0017,88960,000
27.Fenerbahce  Tyr17,0014,0011,2510,507,0059,7510,21559,750
28.Shakhtar Donetsk  Ukr11,0010,0011,0018,259,0059,254,96759,250
29.Freiburg  Tys15,0013,00-28,502,5059,0016,56659,000
30.Olympiakos Piræus  Græ3,0017,0018,5015,754,0058,259,16258,250
31.Lille  Fra-17,0024,0010,756,0057,7514,05957,750
32.Bodø/Glimt  Nor3,008,0021,0017,008,0057,007,96257,000
33.Juventus  Ita17,00-16,2519,004,0056,2517,88956,250
34.FrankfurtTys16,007,0023,009,00-55,0016,56655,000
35.Feyenoord  Hol17,008,0018,004,008,0055,0010,74555,000
36.AZ  Hol19,004,0012,5014,383,0052,8810,74552,875
37.Ferencvaros  Ung12,009,0010,0017,254,0052,255,66252,250
38.RB Leipzig  Tys18,0018,008,00-8,0052,0016,56652,000
39.Real Sociedad  Spa16,0018,0014,00-3,0051,0016,94851,000
40.Viktoria Plzen  Tje4,0017,0013,2513,753,0051,009,06551,000
41.Union SG  Bel19,008,009,0012,003,0051,0012,17051,000
42.Sporting Braga  Por7,007,007,0026,752,5050,2513,31050,250
43.LazioIta6,0018,0026,00--50,0017,88950,000
44.Lyon  Fra--22,7522,004,0048,7514,05948,750
45.West HamEng29,0019,00---48,0021,02648,000
46.Galatasaray  Tyr-8,0012,7517,756,0044,5010,21544,500
47.FC København    Dan7,0015,007,3812,002,5043,887,86143,875
48.FC Midtjylland    Dan8,002,509,2521,502,5043,757,86143,750
49.Monaco  Fra9,00-17,0015,002,5043,5014,05943,500
50.Villarreal  Spa12,0016,00-7,008,0043,0016,94843,000
51.RangersSko4,0014,0019,253,002,5042,755,29042,750
52.Marseille  Fra8,0018,00-12,003,0041,0014,05941,000
53.Celtic  Sko6,007,0016,009,003,0041,005,29041,000
54.Dinamo Zagreb  Kro7,009,0014,007,503,0040,505,38140,500
55.Slavia Prag  Tje6,0015,004,009,006,0040,009,06540,000
56.Athletic BilbaoSpa--26,7512,00-38,7516,94838,750
57.Ajax  Hol8,005,0013,2510,002,5038,7510,74538,750
58.PAOKGræ1,5015,007,7511,002,5037,759,16237,750
59.Stuttgart  Tys--13,0014,5010,0037,5016,56637,500
60.Sparta Prag  Tje1,5010,009,0012,753,0036,259,06536,250
61.QarabagAse6,0011,003,0013,752,5036,254,83736,250
62.Slovan Bratislava  Svk12,008,006,004,006,0036,004,47536,000
63.Røde Stjerne Beograd  Ser4,005,0010,0012,502,5034,003,65034,000
64.DjurgårdenSve13,001,5017,50--32,005,25032,000
65.Panathinaikos  Græ2,003,0011,0013,252,5031,759,16231,750
66.Anderlecht  Bel12,00-13,752,503,0031,2512,17031,250
67.FC Salzburg  Øst9,007,008,004,003,0031,005,65031,000
68.BolognaIta--11,0019,75-30,7517,88930,750
69.AEK Athen  Græ-3,002,0017,508,0030,509,16230,500
70.Gent  Bel11,0010,007,00-2,5030,5012,17030,500
71.Lech Poznan  Pol14,002,00-11,253,0030,259,10530,250
72.NewcastleEng-8,00-21,75-29,7521,02629,750
73.Legia WarszawaPol-9,0015,504,00-28,509,10528,500
74.Rapid WienØst2,502,5018,252,502,5028,255,65028,250
75.Sturm Graz  Øst6,004,0010,005,003,0028,005,65028,000
76.LudogoretsBul5,009,004,007,751,5027,254,16227,250
77.SevillaSpa21,006,00---27,0016,94827,000
78.Pafos FC  Cyp--11,1313,002,5026,637,03826,625
79.NK Celje  Slo-2,509,5011,003,0026,004,56826,000
80.Maccabi Tel-AvivIsr2,5014,004,003,002,5026,004,82526,000
81.FCSBRum2,502,0014,505,001,5025,505,02525,500
82.GenkBel-7,00-18,00-25,0012,17025,000
83.Jagiellonia Bialystok  Pol--14,008,003,0025,009,10525,000
84.Crystal Palace  Eng---21,883,0024,8821,02624,880
85.Rennes  Fra11,0010,000,00-3,0024,0014,05924,000
86.FC Lugano  Sch2,003,0014,252,002,5023,756,14023,750
87.Nottingham ForestEng---23,00-23,0021,02623,000
88.FC BaselSch17,001,50-4,00-22,506,14022,500
89.RakowPol2,503,00-14,252,5022,259,10522,250
90.Rayo VallecanoSpa---22,00-22,0016,94822,000
91.AEK LarnacaCyp4,002,001,5012,751,5021,757,03821,750
92.RC StrasbourgFra---21,50-21,5014,05921,500
93.Young BoysSch2,507,006,006,00-21,506,14021,500
94.Omonia Nicosia  Cyp3,002,005,386,884,0021,257,03821,250
95.Bournemouth  Eng----4,004,0021,02621,026
96.Sunderland  Eng----4,004,0021,02621,026
97.Brighton  Eng-16,00--2,5018,5021,02621,026
98.Istanbul BasaksehirTyr12,00-5,002,501,5021,0010,21521,000
99.Lens  Fra-10,002,50-8,0020,5014,05920,500
100.NiceFra14,00-3,003,00-20,0014,05920,000
101.MoldeNor5,007,007,75--19,757,96219,750
102.Shamrock RoversIrl2,501,509,883,002,5019,383,26819,375
103.Celta Vigo  Spa---16,253,0019,2516,94819,250
104.Vitoria GuimaraesPor2,001,5015,25--18,7513,31018,750
105.RijekaKro1,502,502,509,632,5018,635,38118,625
106.Union BerlinTys12,006,00---18,0016,56618,000
107.Como  Ita----8,008,0017,88917,889
108.Mainz 05Tys---17,50-17,5016,56617,500
109.Partizan BeogradSer8,002,502,502,002,5017,503,65017,500
110.OsasunaSpa-2,50---2,5016,94816,948
111.GironaSpa--8,00--8,0016,94816,948
112.Getafe  Spa----2,502,5016,94816,948
113.BrestFra--16,75--16,7514,05916,750
114.FC KölnTys6,00----6,0016,56616,566
115.HeidenheimTys--8,13--8,1316,56616,566
116.Hoffenheim  Tys--7,00-3,0010,0016,56616,566
117.CFR ClujRum8,001,502,502,502,0016,505,02516,500
118.Olimpija LjubljanaSlo1,504,008,382,50-16,384,56816,375
119.Twente  Hol2,502,508,50-2,5016,0010,74516,000
120.Besiktas  Tyr-3,006,002,504,0015,5010,21515,500
121.APOELCyp2,502,509,75--14,757,03814,750
122.Brann  Nor-2,502,507,252,5014,757,96214,750
123.ZrinjskiBih2,503,002,505,251,5014,752,79314,750
124.DritaKos1,501,502,506,632,5014,632,80614,625
125.Maccabi HaifaIsr6,005,001,502,00-14,504,82514,500
126.Hapoel Beer-Sheva  Isr6,002,002,001,503,0014,504,82514,500
127.Dynamo KievUkr3,002,503,004,002,0014,504,96714,500
128.Vikingur ReykjavikIsl2,001,006,752,002,5014,253,40414,250
129.Borac Banja Luka  Bih1,001,508,131,002,5014,132,79314,125
130.NantesFra9,00----9,0014,05914,059
131.ToulouseFra-10,00---10,0014,05914,059
132.Hearts  Sko4,002,505,00-2,5014,005,29014,000
133.Kuopio PS  Fin2,001,501,506,502,5014,002,72514,000
134.Lincoln Red Imps  Gib1,502,002,505,002,5013,501,44113,500
135.Gil VicentePor2,50----2,5013,31013,310
136.AroucaPor-2,00---2,0013,31013,310
137.Santa ClaraPor---2,50-2,5013,31013,310
138.Torreense  Por----3,003,0013,31013,310
139.SheriffMol4,003,002,002,002,0013,002,05013,000
140.Cercle BruggeBel--12,75--12,7512,17012,750
141.Riga FSLet2,501,504,002,502,0012,502,82512,500
142.AntwerpenBel2,506,00---8,5012,17012,170
143.CharleroiBel---1,50-1,5012,17012,170
144.Sint-Truiden  Bel----2,502,5012,17012,170
145.Dnipro-1Ukr8,002,501,50--12,004,96712,000
146.Sabah  Ase-2,002,002,008,0012,004,83712,000
147.LASK Linz  Øst-3,003,00-6,0012,005,65012,000
148.KlaksvikFær2,003,002,502,002,5012,001,97512,000
149.Helsinki JKFin3,002,503,001,502,0012,002,72512,000
150.NoahArm--3,006,752,0011,753,16211,750
151.Viking  Nor2,50--2,007,0011,507,96211,500
152.Universitatea Craiova  Rum2,50-1,505,002,5011,505,02511,500
153.ZalgirisLit4,002,501,501,502,0011,501,62511,500
154.BallkaniKos3,003,002,002,001,5011,502,80611,500
155.PyunikArm4,002,002,501,501,5011,503,16211,500
156.FC AstanaKas1,503,004,002,001,0011,502,52511,500
157.KF ShkëndijaNma2,001,001,005,382,0011,381,79311,375
158.SamsunsporTyr---11,13-11,1310,21511,125
159.ServetteSch-6,002,502,50-11,006,14011,000
160.Trabzonspor  Tyr6,00-2,50-2,5011,0010,21511,000
161.FC Kairat  Kas1,50--7,002,5011,002,52511,000
162.Hajduk Split  Kro2,502,002,002,002,5011,005,38111,000
163.Go Ahead EaglesHol--1,505,00-6,5010,74510,745
164.FC UtrechtHol---3,00-3,0010,74510,745
165.Nijmegen  Hol----3,003,0010,74510,745
166.Riga FC  Let2,002,001,502,502,5010,502,82510,500
167.Austria WienØst2,502,001,502,002,5010,505,65010,500
168.SivassporTyr10,00----10,0010,21510,215
169.KonyasporTyr2,00----2,0010,21510,215
170.Adana DemirsporTyr-2,50---2,5010,21510,215
171.Lausanne-SportSch---10,00-10,006,14010,000
172.BreidablikIsl2,002,501,504,00-10,003,40410,000
173.Malmö FFSve3,00-4,003,00-10,005,25010,000
174.Levski Sofia  Bul2,002,50-2,503,0010,004,16210,000
175.Ararat-Armenia  Arm1,501,502,002,003,0010,003,16210,000
176.Spartak TrnavaSvk2,002,502,002,001,5010,004,47510,000
177.FC Nordsjælland    Dan-7,00--2,509,507,8619,500
178.LarneNir1,001,502,502,002,509,501,3259,500
179.HamrunMal2,502,001,502,501,009,501,5259,500
180.Aris ThessalonikiGræ2,002,00-1,50-5,509,1629,162
181.OFI Kreta  Græ----3,003,009,1629,162
182.LechiaPol1,50----1,509,1059,105
183.PogonPol1,502,00---3,509,1059,105
184.Wisla KrakowPol--2,50--2,509,1059,105
185.Slask WrochlawPol--2,00--2,009,1059,105
186.Gornik ZabrzePol----2,502,509,1059,105
187.GKS KatowicePol----2,002,009,1059,105
188.SlovackoTje4,00----4,009,0659,065
189.Bohemians PragTje-1,50---1,509,0659,065
190.Mlada BoleslavTje--4,00--4,009,0659,065
191.Sigma OlomoucTje---6,13-6,139,0659,065
192.Banik OstravaTje--2,002,50-4,509,0659,065
193.Hradec KraloveTje----2,502,509,0659,065
194.FK Jablonek  Tje----2,502,509,0659,065
195.FC VaduzLie2,501,001,502,002,009,002,2009,000
196.PetrocubMol2,001,502,501,501,509,002,0509,000
197.ElfsborgSve1,50-7,00--8,505,2508,500
198.HäckenSve-3,002,503,00-8,505,2508,500
199.MariborSlo2,502,002,501,50-8,504,5688,500
200.Inter Club d'Escaldes  And1,501,501,501,502,508,501,5668,500
201.Dinamo MinskBlr1,501,002,501,502,008,501,7418,500
202.Paide LinnameeskondEst2,001,002,001,502,008,501,4088,500
203.The New SaintsWal1,501,502,501,501,508,500,8998,500
204.LinfieldNir2,501,501,002,501,008,501,3258,500
205.TSCSer-3,005,13--8,133,6508,125
206.Silkeborg  Dan4,00-2,002,00-8,007,8618,000
207.FC TobolKas2,002,501,50-2,008,002,5258,000
208.FC FloraEst1,002,002,001,002,008,001,4088,000
209.FrederikstadNor---2,50-2,507,9627,962
210.RosenborgNor-2,00-2,50-4,507,9627,962
211.Lillestrøm  Nor2,00---3,005,007,9627,962
212.TromsøNor--2,00-2,504,507,9627,962
213.Viborg  Dan2,50----2,507,8617,861
214.Brøndby  Dan2,00-2,002,50-6,507,8617,861
215.AGF    Dan-1,50--2,504,007,8617,861
216.AberdeenSko-5,00-2,50-7,505,2907,500
217.St. PatricksIrl2,001,002,502,00-7,503,2687,500
218.HibernianSko-2,50-2,502,507,505,2907,500
219.Iberia 1999  Geo1,50-2,001,502,507,501,3007,500
220.LevadiaEst1,501,001,502,001,507,501,4087,500
221.DifferdangeLux1,001,501,502,501,007,501,2507,500
222.Aris LimassolCyp1,503,00-2,00-6,507,0387,038
223.Apollon LimassolCyp5,000,00--2,007,007,0387,038
224.Zorya LuhanskUkr2,005,00---7,004,9677,000
225.Kauno Zalgiris  Lit1,001,50-2,002,507,001,6257,000
226.Egnatia  Alb-1,001,502,002,507,001,8507,000
227.ZiraAse1,50-2,501,501,507,004,8377,000
228.Vikingur GøtaFær1,501,001,502,001,007,001,9757,000
229.MilsamiMol1,501,001,502,001,007,002,0507,000
230.F91 DudelangeLux2,501,501,501,00-6,501,2506,500
231.CSKA Sofia  Bul2,501,50--2,506,504,1626,500
232.St. GallenSch--4,00-2,506,506,1406,500
233.Dunajska StredaSvk2,001,001,50-2,006,504,4756,500
234.FK AudaLet-1,502,001,002,006,502,8256,500
235.FK PanevezysLit1,001,502,50-1,506,501,6256,500
236.HBFær1,001,001,501,501,506,501,9756,500
237.Athletic d'EscaldesAnd1,001,501,001,501,506,501,5666,500
238.FC LuzernSch-2,00---2,006,1406,140
239.FC ZürichSch3,00-2,00--5,006,1406,140
240.FC Thun  Sch----2,502,506,1406,140
241.FC SionSch----2,502,506,1406,140
242.Neman GrodnoBlr-2,001,502,50-6,001,7416,000
243.BuducnostMon1,501,501,501,50-6,001,1666,000
244.FK PartizaniAlb1,002,501,501,00-6,001,8506,000
245.ShelbourneIrl--1,502,502,006,003,2686,000
246.PaksUng--2,502,001,506,005,6626,000
247.Dila GoriGeo1,002,00-1,501,506,001,3006,000
248.FC SutjeskaMon1,501,50-1,501,506,001,1666,000
249.Zimbru ChisinauMol-1,501,501,501,506,002,0506,000
250.VllazniaAlb1,501,001,001,501,006,001,8506,000
251.La FioritaSan1,501,001,501,001,006,000,5996,000
252.KisvardarUng2,00----2,005,6625,662
253.KecskemetiUng-1,50---1,505,6625,662
254.ZalaegerszegiUng-1,50---1,505,6625,662
255.Fehervar FCUng2,50-2,00--4,505,6625,662
256.Puskas AkademiaUng1,50-2,501,50-5,505,6625,662
257.DebrecenUng-2,00--2,004,005,6625,662
258.ETO GyöriUng---2,502,004,505,6625,662
259.WolfsbergerØst2,50--2,50-5,005,6505,650
260.OsijekKro1,502,002,00--5,505,3815,500
261.CSKA 1948Bul-1,502,00-2,005,504,1625,500
262.HammarbySve-1,50-2,002,005,505,2505,500
263.Beitar JerusalemIsr-1,50-2,002,005,504,8255,500
264.FC IlvesFin--2,001,502,005,502,7255,500
265.BATEBlr1,502,50--1,505,504,1625,500
266.NeftchiAse2,002,00--1,505,504,8375,500
267.Derry CityIrl1,002,001,00-1,505,503,2685,500
268.Polissya ZhytomyrUkr--1,502,501,505,504,9675,500
269.FlorianaMal1,00-1,501,501,505,501,5255,500
270.DecicMon1,00-2,001,501,005,501,1665,500
271.Torpedo KutaisiGeo-1,501,501,501,005,501,3005,500
272.VarazdinKro---1,501,503,005,3815,381
273.KilmarnockSko--2,50--2,505,2905,290
274.St. MirrenSko--2,00--2,005,2905,290
275.Dundee UnitedSko2,00--2,00-4,005,2905,290
276.MotherwellSko1,50---2,504,005,2905,290
277.Kalmar FFSve-1,50---1,505,2505,250
278.AIK StockholmSve2,50--2,00-4,505,2505,250
279.Mjällby  Sve----2,502,505,2505,250
280.IFK GöteborgSve----2,002,005,2505,250
281.GAIS GöteborgSve----1,501,505,2505,250
282.Farul ConstantaRum-2,50---2,505,0255,025
283.SepsiRum2,002,50---4,505,0255,025
284.CorvinulRum--2,00--2,005,0255,025
285.Universitatea ClujRum---1,501,503,005,0255,025
286.B36Fær2,002,001,00--5,001,9755,000
287.Dinamo CityAlb---2,502,505,001,8505,000
288.ValurIsl--1,501,502,005,003,4045,000
289.SD VojvodinaSer-1,502,00-1,505,003,6505,000
290.Dinamo TbilisiGeo1,001,501,00-1,505,001,3005,000
291.FC Santa ColomaAnd-2,00-1,501,505,001,5665,000
292.VirtusSan-0,001,502,501,005,000,5995,000
293.FK SarajevoBih-1,001,501,501,005,002,7935,000
294.St. Joseph's FCGib1,50-1,001,501,005,001,4415,000
295.Vorskla PoltavaUkr1,501,50---3,004,9674,967
296.Kryvbas Kryvyi RihUkr--2,50--2,504,9674,967
297.FC OleksandriyaUkr---1,50-1,504,9674,967
298.LNZ CherkasyUkr----1,501,504,9674,967
299.GabalaAse1,501,50---3,004,8374,837
300.Sumgayit FKAse--1,50--1,504,8374,837
301.ArazAse---2,00-2,004,8374,837
302.Maccabi NetanyaIsr1,50----1,504,8254,825
303.Maccabi Petach TikvaIsr--2,00--2,004,8254,825
304.Hapoel Tel-AvivIsr----2,502,504,8254,825
305.MuraSlo1,50----1,504,5684,568
306.NK DomzaleSlo-1,00---1,004,5684,568
307.NK AluminijSlo----1,501,504,5684,568
308.BravoSlo--1,50-1,503,004,5684,568
309.FC KoperSlo1,50--1,501,504,504,5684,568
310.CukarickiSer2,002,50---4,503,6504,500
311.FC AktobeKas-2,001,001,50-4,502,5254,500
312.FC OrdabasyKas-1,502,001,00-4,502,5254,500
313.Bruno's MagpiesGib1,001,001,501,00-4,501,4414,500
314.Tre FioriSan1,50--1,002,004,500,5994,500
315.MSK ZilinaSvk-1,50-1,501,504,504,4754,500
316.RuzomberokSvk1,50-2,50--4,004,4754,475
317.FC KosiceSvk---1,50-1,504,4754,475
318.Botev PlovdivBul1,50-2,00--3,504,1624,162
319.Arda KardzhaliBul---2,50-2,504,1624,162
320.Cherno MoreBul--1,501,50-3,004,1624,162
321.GziraMal2,002,00---4,001,5254,000
322.ShkupiNma2,501,50---4,001,7934,000
323.FC StrugaNma-2,501,50--4,001,7934,000
324.Dinamo BatumiGeo1,501,001,50--4,001,3004,000
325.KF TiranaAlb1,501,501,00--4,001,8504,000
326.CrusadersNir1,501,501,00--4,001,3254,000
327.Torpedo ZhodinoBlr-1,501,001,50-4,001,7414,000
328.UrartuArm-1,501,501,00-4,003,1624,000
329.AlashkertArm1,001,50--1,504,003,1624,000
330.FK LiepajaLet1,50-1,00-1,504,002,8254,000
331.VelezBih1,50-1,00-1,504,002,7934,000
332.UNA StrassenLux--1,001,501,504,001,2504,000
333.RadnickiSer1,50----1,503,6503,650
334.Novi PazarSer---1,50-1,503,6503,650
335.Radnicki 1923Ser--1,501,50-3,003,6503,650
336.Zeleznicar PancevoSer----1,501,503,6503,650
337.ValmieraLet1,502,00---3,502,8253,500
338.UE Santa ColomaAnd1,00-2,50--3,501,5663,500
339.Tre PenneSan1,001,501,00--3,500,5993,500
340.HiberniansMal2,00--1,50-3,501,5253,500
341.KA AkureyriIsl-2,00-1,50-3,503,4043,500
342.CliftonvilleNir1,00-1,501,00-3,501,3253,500
343.Inter TurkuFin1,00---2,503,502,7253,500
344.MalishevaKos--1,001,001,503,502,8063,500
345.KRIsl1,000,00---1,003,4043,404
346.VestriIsl----1,501,503,4043,404
347.StjarnanIsl--1,50-1,503,003,4043,404
348.Sligo RoversIrl2,00----2,003,2683,268
349.DundalkIrl-1,50---1,503,2683,268
350.BohemiansIrl----2,002,003,2683,268
351.AraratArm1,00----1,003,1623,162
352.Progres NiederkornLux-1,501,50--3,001,2503,000
353.RunavikFær---1,002,003,001,9753,000
354.DukagjiniKos-1,50--1,503,002,8063,000
355.VardarNma---1,501,503,001,7933,000
356.Nomme KaljuEst---1,501,503,001,4083,000
357.Europa FCGib1,001,00--1,003,001,4413,000
358.Mornar BarMon--2,00-1,003,001,1663,000
359.Connah's Quay NomadsWal-1,001,00-1,003,000,8993,000
360.FC HegelmannLit-1,00-1,001,003,001,6253,000
361.PenybontWal-1,00-1,001,003,000,8993,000
362.BFC DaugavpilsLet---1,00-1,002,8252,825
363.GlijaniKos1,001,00---2,002,8062,806
364.LlapiKos1,00-1,50--2,502,8062,806
365.FC PrishtinaKos---1,50-1,502,8062,806
366.Tuzla CityBih1,50----1,502,7932,793
367.ZeljeznicarBih-1,50-1,00-2,502,7932,793
368.FC HakaFin-1,00---1,002,7252,725
369.Honka EspooFin-1,00---1,002,7252,725
370.Vaasa PSFin--1,00--1,002,7252,725
371.SJK SeinäjokiFin1,50--1,00-2,502,7252,725
372.KyzylzharKas2,00----2,002,5252,525
373.FC YelimayKas----1,001,002,5252,525
374.Makedonija GPNma1,501,00---2,501,7932,500
375.Racing UnionLux1,50--1,00-2,501,2502,500
376.Haverfordwest CountyWal-1,50-1,00-2,500,8992,500
377.CaernarfonWal--1,50-1,002,500,8992,500
378.Sfantul GheorgheMol1,00----1,002,0502,050
379.Shakhtyor SaligorskBlr2,00----2,001,7412,000
380.Swift HesperangeLux-2,00---2,001,2502,000
381.Bala TownWal1,00-1,00--2,000,8992,000
382.BirkirkaraMal-1,00-1,00-2,001,5252,000
383.ML VitebskBlr----2,002,001,7412,000
384.GlentoranNir-1,00--1,002,001,3252,000
385.MarsaxlokkMal--1,00-1,002,001,5252,000
386.SileksNma---1,001,002,001,7932,000
387.LaciAlb1,50----1,501,8501,850
388.ElbasaniAlb----1,001,001,8501,850
389.Akademija PandevNma1,00----1,001,7931,793
390.TikveshNma--1,00--1,001,7931,793
391.RabotnickiNma---1,00-1,001,7931,793
392.FC GomelBlr1,50----1,501,7411,741
393.IslochBlr--1,00--1,001,7411,741
394.Dinamo BrestBlr---1,00-1,001,7411,741
395.SuduvaLit1,50----1,501,6251,625
396.TransINVESTLit--1,50--1,501,6251,625
397.FK SiauliaiLit--1,00--1,001,6251,625
398.Banga GargzdaiLit---1,50-1,501,6251,625
399.Balzan FCMal-1,50---1,501,5251,525
400.Sliema WanderersMal--1,50--1,501,5251,525
401.VallettaMal----1,501,501,5251,525
402.NewtownWal1,50----1,500,8991,500
403.FC SpaeriGeo---1,50-1,501,3001,500
404.DungannonNir---1,50-1,501,3251,500
405.ColeraineNir----1,501,501,3251,500
406.FC AtertLux----1,501,501,2501,500
407.Narva TransEst-1,00---1,001,4081,408
408.KalevEst--1,00--1,001,4081,408
409.Fola EschLux1,00----1,001,2501,250
410.Mondorf-les-BainsLux----1,001,001,2501,250
411.IskraMon1,00----1,001,1661,166
412.Arsenal TivatMon-1,00---1,001,1661,166
413.PetrovacMon----1,001,001,1661,166
414.CosmosSan-1,00---1,000,5991,000
ØVRIGE
Ranglisten bruges til seedning i turneringerne 2027/2028
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2022/2023 - 2026/2027 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dog minimum 20% af klubbens lands-koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikations-runderne med)
CHAMPIONS LEAGUE
Klubber, der er med i Liga-spillet 2026/2027, er tildelt 6 point
Der gives 5 point for at nå henholdsvis ottendedelsfinale
Der gives 1 point for at nå henholdsvis kvartfinale, semifinale og finale
EUROPA LEAGUE
Klubber, der er med i Liga-spillet 2026/2027, er tildelt 3 point
Hold, der deltager i gruppespillet, er garanteret minimum 3 point (disse lægges dog ikke til opnåede point i gruppespillet)
Der gives 4 point for at vinde sin gruppe i gruppespillet
Der gives 2 point for at blive nummer 2 i sin gruppe i gruppespillet
Der gives 1 point for at nå henholdsvis ottendedelsfinale, kvartfinale, semifinale og finale
CONFERENCE LEAGUE
1,0 point til hold, der ryger ud i 1. kvalifikationsrunde
1,5 point til hold, der ryger ud i 2. kvalifikationsrunde
2,0 point til hold der ryger ud i 3. kvalifikationsrunde
2,5 point til hold der ryger ud i 4. kvalifikationsrunde
Hold, der deltager i Liga-spillet, er garanteret minimum 2,5 point (disse lægges dog ikke til opnåede point i Liga-spillet)
Der gives 1 point for at nå henholdsvis semifinale og finale
  Koefficienters pr. land
  2021/2022 - 2025/2026
  Forside