Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 19. januar 2022 kl. 03:17
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2004/2005 - 2008/2009
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 og 3 i gruppespil, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde (ikke mester)
 ● Europa League: Nummer 6 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 5 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
1.England15,57114,42816,62517,87515,00079,499
2.Spanien12,43715,64219,00013,87513,31274,266
3.Italien14,00015,35711,92810,25011,37562,910
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
4.Tyskland10,57110,4379,50013,50012,68756,695
5.Frankrig11,42810,81210,0006,92811,00050,168
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
6.Rusland10,00010,0006,62511,2509,75047,625
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 4
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
 ● Europa League: Nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 3 i 4. kvalifikations-
    runde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
7.Ukraine8,1005,7506,5004,87516,62541,850
8.Holland12,0007,5838,2145,0006,33339,130
9.Rumænien5,50016,83311,3332,6002,64238,908
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
10.Portugal8,1665,5008,0837,9286,78536,462
11.Tyrkiet5,3754,0006,1009,7507,00032,225
12.Grækenland6,1663,3334,6667,5006,50028,165
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 3. kvalifikationsrunde (mester), nummer 2 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
13.Skotland4,7504,2506,75010,2501,87527,875
14.Belgien6,1255,5004,7004,5004,50025,325
15.Schweiz2,6259,3754,1006,2502,90025,250
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester)
 ● Europa League: Nummer 3 i 2. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
16.Danmark  1,5003,5006,1255,1258,20024,450
17.Bulgarien2,3758,7505,1252,7502,25021,250
18.Tjekkiet2,8754,6255,7505,1252,37520,750
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 2. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
19.Norge3,5005,4002,0005,4002,50018,800
20.Østrig7,6253,2501,5003,2002,25017,825
21.Serbien4,2503,2502,1252,6253,00015,250
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester)
 ● Europa League: Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde, , pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
Israel3,6251,5006,0002,3751,75015,250
23.Cypern1,3333,0001,7502,6666,33315,082
24.Sverige3,0002,6661,1255,4002,50014,691
25.Slovakiet1,3334,3332,0002,1664,83314,665
26.Polen2,5001,1252,6251,6665,00012,916
27.Kroatien3,0000,3331,0003,6664,33312,332
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester)
 ● Europa League: Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
28.Finland1,6662,3331,3332,6251,8339,790
29.Litauen2,5001,3331,8331,5002,5009,666
30.Irland1,3331,8332,8331,0002,5009,499
31.Letland3,1661,3332,1661,3331,1669,164
32.Slovenien3,5002,3331,2500,6661,3339,082
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1 (ikke Liechtenstein)   /   Europa League: 3 (Liechtenstein 1)
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
33.Hviderusland0,5001,3331,0001,8334,0008,666
34.Bosnien1,6661,5001,8331,8331,8338,665
35.Ungarn4,1661,0001,0001,0001,0008,166
36.Island2,5000,8331,0001,1661,1666,665
Moldova1,5001,6661,5001,3330,6666,665
38.Georgien2,6660,6661,1661,0001,1666,664
39.Liechtenstein2,0001,0002,0000,5000,0005,500
40.Makedonien0,3331,5001,1661,6660,5005,165
41.Aserbajdsjan0,5001,3331,3330,6660,6664,498
42.Estland0,8330,8331,5000,8330,3334,332
43.Albanien1,0001,0000,8330,5000,6663,999
44.Kasakhstan0,0001,0000,6660,7500,8333,249
45.Armenien0,5000,6660,5001,3330,0002,999
46.Wales0,0000,6660,6660,6660,3332,331
47.Nordirland0,6660,5000,1660,5000,3332,165
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
Færøerne0,3330,6660,5000,3330,3332,165
49.Luxembourg0,3330,5000,1660,3330,0001,332
50.Montenegro---0,5000,5001,000
51.Malta0,3330,0000,1660,0000,0000,499
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester)
 ● Europa League: Nummer 2 og pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
52.Andorra0,0000,0000,0000,5000,0000,500
53.San Marino0,0000,0000,0000,2500,0000,250
ØVRIGE
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2010/2011 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turneringen.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2009/2010
  Klub-koefficienter
  2003/2004 - 2007/2008
Deltagere 2009/10 / Seedning 2008/09
  2005/2006 - 2009/2010
Deltagere 2011/12 / Seedning 2010/11
  Forside