Søndag 25. oktober 2026 kl. 10:00
WWW.HASLUND.INFO
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2022/2023 - 2026/2027
Opdateret med kampene spillet 22. oktober 2026
RUNDER 2025/2026
I Champions League spilles 1., 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for mestrene, mens der spilles 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for ikke-mestrene. Derefter Liga-spil
I Europa League spilles en 1., 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for ikke mestre, mens der spilles 3. kvalifikationsrunde for mestre . Derefter Liga-spil.
I Conference League spilles en 1., 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde, mens der spilles 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for mestrene. Derefter Liga-spil
DANMARKS MULIGHEDER FOR AT AVANCERE PÅ LISTEN
#LANDRPBPHOLDKFGRÆTJEPOLNOR
10.Grækenland25,0006,0546,612
- AEK Athen (CL)
- OFI Kreta (EL)
- Olympiakos Piræus (EL)
- Panathinaikos (ECL)
11.Tjekkiet113,5006,0545,7255
- Slavia Prag (CL)
- Viktoria Plzen (EL)
- Sparta Prag (EL)
- FK Jablonec (ECL)
11.Polen18,0000,0545,72551
- Jagiellonia Bialystok (ECL)
- Lech Poznan (ECL)
13.Norge21,00012,0540,212322828
- Viking (CL)
- Bodø/Glimt (CL)
- Lillestrøm (EL)
- Brann (ECL)
14.Danmark23,0000,0540,0562723231
- FC København (ECL)
- FC Midtjylland (ECL)
- FC Nordsjælland (ECL)
- AGF (ECL)
Opdateres af Henrik Hansen   
#LANDRPBPHOLDKFNORGRÆØSTSCHSKODANISRPOL
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● 4 deltagere i Champions League / 2 deltagere i Europa League / 1 deltager i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester, nummer 2, nummer 3 og nummer 4 i Ligaspil.
● Europa League: Pokalvinder og nummer 5 i Ligaspil
● Conference League: Nummer 6 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
1.England9923,00017,37529,46428,6807,944106,463
2.Italien7722,35721,00021,87519,0006,50090,732
3.Spanien8816,57116,06223,89222,0937,25085,868
4.Tyskland7717,12519,35718,42121,7857,28583,973
ANTAL HOLD
● 4 deltagere i Champions League / 2 deltagere i Europa League / 1 deltager i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester, nummer 2, nummer 3 i Ligaspil. Nummer 4 i 3. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder og nummer 5 i Ligaspil
● Conference League: Nummer 6 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
5.Frankrig7712,58316,25017,92818,3215,92871,010
ANTAL HOLD
● 3 deltagere i Champions League / 2 deltagere i Europa League / 1 deltager i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester og nummer 2 i Ligaspil. Nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i Ligaspil. Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
6.Portugal5512,50011,00016,25020,5007,10067,350
ANTAL HOLD
● 2 deltagere i Champions League / 2 deltagere i Europa League / 1 deltager i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i Ligaspil. Nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i Ligaspil. Nummer 3 i 2. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
7.Belgien5514,20014,40015,65011,4006,80062,450
ANTAL HOLD
● 2 deltagere i Champions League / 2 deltagere i Europa League / 1 deltager i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i Ligaspil. Nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 4. kvalifikationsrunde. Nummer 3 i 2. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
8.Holland6613,50010,00015,2509,9796,33355,062
9.Tyrkiet5411,80012,00010,30011,0757,10052,275
ANTAL HOLD
● 2 deltagere i Champions League / 2 deltagere i Europa League / 1 deltager i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i Ligaspil. Nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 4. kvalifikationsrunde. Nummer 3 i 2. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
10.Grækenland542,12511,40012,68714,2006,20046,612
ANTAL HOLD
● 2 deltagere i Champions League / 2 deltagere i Europa League / 1 deltager i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 4. kvalifikationsrunde. Nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 4. kvalifikationsrunde. Nummer 3 i 2. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
11.Tjekkiet546,75013,50010,55011,0253,90045,725
12.Polen527,7506,87511,75015,7503,60045,725
ANTAL HOLD
● 2 deltagere i Champions League / 1 deltager i Europa League / 2 deltagere i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 4. kvalifikationsrunde. Nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 3 og 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
13.Norge545,7508,00011,8128,0506,60040,212
14.Danmark  445,9008,5007,65612,2505,75040,056
ANTAL HOLD
● 2 deltagere i Champions League / 1 deltager i Europa League / 2 deltagere i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester og nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 3 og 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
15.Cypern425,1003,75010,56212,1563,87535,443
ANTAL HOLD
● 1 deltager i Champions League / 1 deltager i Europa League / 2 deltagere i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 2 og 3 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
16.Schweiz428,5005,2007,0506,2004,25031,200
17.Østrig534,9004,8009,6504,1005,80029,250
18.Ungarn415,8754,5006,6257,4374,37528,812
19.Kroatien423,3755,8755,8757,0315,25027,406
20.Sverige416,2501,87511,3755,0002,00026,500
21.Skotland523,5006,4009,2505,0002,30026,450
22.Rumænien416,2503,2507,7505,7502,62525,625
ANTAL HOLD
● 1 deltager i Champions League / 1 deltager i Europa League / 2 deltagere i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 2 og 3 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
23.Ukraine415,7004,1003,6008,3123,12524,837
24.Aserbajdsjan414,0005,8752,8755,8125,62524,187
25.Israel416,2508,7502,8752,8753,37524,125
26.Slovenien412,1253,8759,0936,3751,62523,093
27.Slovakiet416,0005,0004,6252,6254,12522,375
28.Bulgarien424,5004,3753,6255,1873,87521,562
29.Serbien415,3751,4003,7255,7502,25018,500
ANTAL HOLD
● 1 deltager i Champions League / 1 deltager i Europa League / 2 deltagere i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde. Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
30.Rusland004,3334,3334,3334,3330,00017,332
31.Island403,0003,8334,5623,6252,00017,020
32.Irland403,3751,5005,3434,2501,87516,343
33.Armenien412,3752,2504,3754,1873,12516,312
ANTAL HOLD
● 1 deltager i Champions League / 3 deltagere i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Conference League: Pokalvinder og nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde. Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
34.Bosnien-Herzegovina412,0002,2504,5313,3122,37514,468
ANTAL HOLD
● 1 deltager i Champions League / 3 deltagere i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Conference League: Pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde. Nummer 2 og nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
35.Letland412,7501,6253,8752,0004,12514,375
36.Kosovo402,8753,0002,0003,7812,37514,031
37.Finland412,6251,7502,2503,6253,37513,625
ANTAL HOLD
● 1 deltager i Champions League / 3 deltagere i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Conference League: Pokalvinder, nummer 2 og nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
38.Kasakhstan411,1253,1253,0003,6251,75012,625
39.Liechtenstein106,5000,5000,5001,0002,50011,000
40.Moldova403,7502,0002,1251,5000,87510,250
41.Færøerne402,2502,7501,5001,7501,6259,875
42.Albanien410,8752,1251,2502,2503,0009,500
43.Nordmakedonien301,6251,5000,6663,3431,8338,967
44.Belarus300,6251,7501,8752,1252,3338,708
45.Litauen412,3751,1251,3751,1252,1258,125
46.Andorra310,6661,6661,0002,0002,5007,832
47.Malta402,6251,5001,0002,0000,5007,625
48.Gibraltar310,8750,1661,5003,3331,3337,207
49.Estland401,1660,1251,6251,6252,5007,041
50.Georgien411,1251,2501,2501,1252,0006,750
ANTAL HOLD
● 1 deltager i Champions League / 1 deltager i Europa League / 2 deltagere i Conference League
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde.
● Europa League: Pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
● Conference League: Nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde og nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2022/232023/242024/252025/262026/27TOTAL
51.Nordirland401,2501,1251,5001,7501,0006,625
52.Luxembourg401,1252,2501,2500,7500,8756,250
53.Montenegro401,0001,3332,5001,0000,0005,833
54.Wales401,1660,6252,0000,3330,3754,499
55.San Marino300,8330,3330,6660,8330,3332,998
ØVRIGE
Kolonne 3 og 4 viser, hvor mange hold landet i sæsonen 2026/2027 har med samt hvor mange hold, der stadig er med i turneringerne 2026/2027
  FORKLARING TIL KOEFFICIENT-REGNSKABET
Tildeling af rangliste point og bonuspoint
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League, Europa League og Conference League for 2028/2029 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turneringen.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2027/2028
  2021/2022 - 2025/2026
Deltagere 2027/2028 / Seedning 2026/2027
  2023/2024 - 2027/2028
Deltagere 2029/2030 / Seedning 2028/2029
  Forside