Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 9. februar 2023 kl. 02:51
WWW.HASLUND.INFO
 
VM 1930
INDLEDENDE RUNDE, GRUPPE 1
STILLING OG RESULTATER
HOLDKVUTFI+/-P
Argentina3300104+66
Chile320153+24
Frankrig310243+12
Mexico3003413-90
Argentina til semifinaler
KAMPFACTS
HOLDDATO OG STED
Frankrig - Mexico13. juli 1930 på Estadio Pocitos i Montevideo
RESULTATTILSKUERE
4-1 (3-0)4.444
MÅLSCOREREDOMMER
19.1-0Lucien LaurentDomingo Lombardi, Uruguay
40.2-0Marcel Langiller
43.3-0André Maschinot
70.3-1Juan Carreno
87.4-1André Maschinot
FRANKRIGMEXICO
Alex ThépotOscar Bonfiglio
Etienne MattlerRafael Garza
Marcel CapelleManuel Rosas
Augustin ChantrelEfrain Amezcua
Alex VillaplaneAlfredo Sanchez
Edmond DelfourFelipe Rosas
Marcel PinelHilario Lopez
Lucien Laurent   (19)José Ruiz
André Maschinot   (43,87)Dionisio Mejia
Ernest LibératiJuan Carreno   (70)
Marcel Langiller   (40)Luis Perez
HOLDDATO OG STED
Argentina - Frankrig15. juli 1930 på Parque Central i Montevideo
RESULTATTILSKUERE
1-0 (0-0)23.409
MÅLSCOREREDOMMER
81.1-0Luis MontiAlmeida Rego, Brasilien
ARGENTINAFRANKRIG
Angel BossioAlex Thépot
Jose Della TorreÉtienne Mattler
Ramon MuttisMarcel Capelle
Juan EvaristoAugustin Chantrel
Luis Monti   (81)Alex Villaplane
Pedro SuarezEdmond Delfour
Natalio PerinettiMarcel Pinel
Francisco VaralloLucien Laurent
Manuel FerreiraAndré Maschinot
Roberto CerroErnest Libérati
Mario EvaristoMarcel Langiller
HOLDDATO OG STED
Chile - Mexico16. juli 1930 på Parque Central i Montevideo
RESULTATTILSKUERE
3-0 (1-0)9.249
MÅLSCOREREDOMMER
3.1-0Carlos VidalHenry Christophe, Belgien
51.2-0Selvmål, Manuel Rosas
653-0Carlos Vidal
CHILEMEXICO
Roberto CortesIsidoro Sota
Ulises PoirierRafael Garza
Victor MoralesManuel Rosas   (51)
Arturo TorresEfrain Amezcua
Guillermo SaavedraAlfredo Sanchez
Humberto ElguetaFelipe Rosas
Tomas OjedaHilario Lopez
Guillermo SubiabreRoberto Gayon
Eberardo VillalobosJos Ruiz
Carlos Vidal   (3,65)Juan Carreno
Carlos SchnebergerLuis Perez
HOLDDATO OG STED
Chile - Frankrig19. juli 1930 på Centenario i Montevideo
RESULTATTILSKUERE
1-0 (0-0)2.000
MÅLSCOREREDOMMER
65.1-0Guillermo SubiabreAnibal Tejada, Uruguay
CHILEFRANKRIG
Roberto CortesAlex Thépot
Ernesto ChaparroMarcel Capelle
Guillermo RiverosÉtienne Mattler
Arturo TorresAugustin Chantrel
Guillermo SaavedraCélestin Delmer
Casimiro TorresAlex Villaplane
Tomas OjedaErnest Libérati
Guillermo Subiabre   (65)Edmond Delfour
Eberardo VillalobosMarcel Pinel
Carlos VidalÉmile Veinante
Carlos SchnebergerMarcel Langiller
HOLDDATO OG STED
Argentina - Mexico19. juli 1930 på Centenario i Montevideo
RESULTATTILSKUERE
6-3 (3-1)42.100
MÅLSCOREREDOMMER
8.1-0Guillermo StabileUlises Saucedo, Bolivia
12.2-0Adolfo Zumelzu
17.3-0Guillermo Stabile
42.3-1Manuel Rosas, straffe
53.4-1Francisco Varallo
55.5-1Adolfo Zumelzu
65.5-2Manuel Rosas
75.5-3Roberto Gayon
80.6-3Guillermo Stabile
ARGENTINAMEXICO
Angel BossioOscar Bonfiglio
José Della TorreRafael Garza
Fernando PaternosterManuel Rosas   (42,65)
Alberto ChividiniFelipe Olivares
Adolfo Zumelzu   (12,55)Alfredo Sanchez
Rodolfo OrlandiniRaimundo Rodriguez
Carlos PeucelleFrancisco Garza Gutierrez
Francisco Varallo   (53)Felipe Rosas
Guillermo Stabile   (8,17,80)Hilario Lopez
Atilio DemariaRoberto Gayon   (75)
Carlos SpadaroJuan Carreno
HOLDDATO OG STED
Argentina - Chile22. juli 1930 på Centenario i Montevideo
RESULTATTILSKUERE
3-1 (2-1)41.459
MÅLSCOREREDOMMER
12.1-0Guillermo StabileJean Langenus, Belgien
13.2-0Guillermo Stabile
15.2-1Guillermo Subiabre
51.3-1Mario Evaristo
ARGENTINACHILE
Angel BossioRoberto Cortes
José Della TorreErnesto Chaparro
Fernando PaternosterVictor Morales
Juan EvaristoArturo Torres
Luis MontiGuillermo Saavedra
Rodolfo OrlandiniCasimiro Torres
Carlos PeucelleGuillermo Arellano
Francisco VaralloGuillermo Subiabre   (15)
Guillermo Stabile   (12,13)Eberardo Villalobos
Manuel FerreiraCarlos Vidal
Mario Evaristo   (51)Juan Aguilera
OVERSIGT
  VM 1930
  Slutplacering
  Turneringsprogram
SPILLERTRUPPER
  Argentina  Mexico
  Belgien  Paraguay
  Bolivia  Peru
  Brasilien  Rumænien
  Chile  Uruguay
  Frankrig  USA
  Jugoslavien
RESULTATER
  Gruppe 1
  Gruppe 2
  Gruppe 3
  Gruppe 4
  Semifinale
  Finale
  Målscorere
  Trænere