Søndag 25. februar 2024 kl. 17:26
WWW.HASLUND.INFO
 
VM 1930
INDLEDENDE RUNDE, GRUPPE 2
STILLING OG RESULTATER
HOLDKVUTFI+/-P
Jugoslavien220061+54
Brasilien210152+32
Bolivia200208-80
Jugoslavien til semifinaler
KAMPFACTS
HOLDDATO OG STED
Jugoslavien - Brasilien14. juli 1930 på Parque Central i Montevideo
RESULTATTILSKUERE
2-1 (2-0)24.059
MÅLSCOREREDOMMER
21.1-0Aleksandar TirnanicAnibal Tejada, Uruguay
30.2-0Ivica Bek
62.2-1Preguinho
JUGOSLAVIENBRASILIEN
Milovan JaksicJoel
Dragan MihajlovicBrilhante
Milutin IvkovicItalia
Ljubisa StefanovicFausto
Milorad ArsenijevicFernando
Momcilo DjokicHermogones
Aleksandar TirnanicAraken
Blagoje MarjanovicNilo
Branislav SekulicPoly
Djordje VujadinovicPreguinho
Ivica BekTeophilo
HOLDDATO OG STED
Jugoslavien - Bolivia17. juli 1930 på Parque Central i Montevideo
RESULTATTILSKUERE
4-0 (0-0)18.306
MÅLSCOREREDOMMER
60.1-0Ivica BekFrancisco Matteucci, Uruguay
65.2-0Blagoje Marjanovic
67.3-0Ivica Bek
85.4-0Djordje Vujadinovic
JUGOSLAVIENBOLIVIA
Milovan JaksicJesus Bermudez
Dragan MihajlovicCasiano Chavarria
Milutin IvkovicSegundo Durandal
Ljubisa StefanovicDiogenes Lara
Milorad ArsenijevicJorge Argote
Momcilo DjokicJorge Balderrama
Aleksandar TirnanicGumercindo Gomez
Blagoje MarjanovicJos Bustamante
Djordje VujadinovicMario Alborta
Dragutin NajdanovicRafael Mendez
Ivica BekRen Fernandez
HOLDDATO OG STED
Brasilien - Bolivia20. juli 1930 på Centenario i Montevideo
RESULTATTILSKUERE
4-0 (1-0)24.466
MÅLSCOREREDOMMER
37.1-0ModeratoThomas Balvay, Frankrig
67.2-0Preguinho
73.3-0Moderato
83.4-0Preguinho
BRASILIENBOLIVIA
VellosoJesus Bermudez
ItaliaCasiano Chavarria
Zé LuizSegundo Durandal
FaustoDiogenes Lara
FernandoJorge Balderrama
HermogonesRenato Sainz
BenedictoEduardo Reyes Ortiz
Carvalho LeiteJosé Bustamante
ModeratoMario Alborta
PreguinhoRafael Mendez
RussinhoRené Fernandez
OVERSIGT
  VM 1930
  Slutplacering
  Turneringsprogram
SPILLERTRUPPER
  Argentina  Mexico
  Belgien  Paraguay
  Brasilien  Peru
  Bolivia  Rumænien
  Chile  Uruguay
  Frankrig  USA
  Jugoslavien
RESULTATER
  Gruppe 1
  Gruppe 2
  Gruppe 3
  Gruppe 4
  Semifinale
  Finale
  Målscorere
  Trænere