Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 1. juli 2022 kl. 22:18
WWW.HASLUND.INFO
 
VM 1958
INDLEDENDE RUNDE, GRUPPE 3
 
STILLING OG RESULTATER
HOLDKVUTFI+/-P
Sverige321051+45
Ungarn311163+33
Wales303022+03
Mexico301218-71
Sverige og Wales til kvartfinalerne. Wales og Ungarn spillede ekstra kamp om 2. pladsen

SVERIGE - MEXICO   3-0 (1-0)
TID OG STED8. juni 1958 p� R�sunda i Stockholm
M�LSCORERE1-0 Agne Simonsson (17) ; 2-0 Nils Liedholm, straffe (57) ; 3-0 Agne Simonsson (64)
SVERIGETore Svensson; Orvar Bergmark, Sven Axbom, Nils Liedholm, Bengt Gustavsson, Sigvard Parling, Kurt Hamrin, Bror Mellberg, Agne Simonsson, Gunnar Gren, Lennart Skoglund
MEXICOAntonio Carbajal; Jesus Del Muro, Jose Villegas, Alfonso Portugal, Jorge Romo, Francisco Flores, Alfredo Hernandez, Salvador Reyes, Carlos Calderon, Crescencio Gutierrez, Enrique Sesma
TILSKUERE32.000
DOMMERNickolaj Latychev, Sovjetunionen
UNGARN - WALES   1-1 (1-1)
TID OG STED8. juni 1958 p� Jernvallen i Sandviken
M�LSCORERE1-0 Joszef Bozsik (4) ; 1-1 John Charles (26)
UNGARNGyula Grosics; Sandor Matrai, Laszlo Sarosi, Joszef Bozsik, Ferenc Sipos, Pal Berendi, Karoly Sandor, Nandor Hidegkuti, Lajos Tichy, Dezso Bundzsak, Mate Fenyvesi
WALESJack Kelsey; Stuart Williams, Mel Hopkins, Derek Sullivan, Mel Charles, Dave Bowen, Colin Webster, Terry Medwin, John Charles, Ivor Allchurch, Cliff Jones
TILSKUERE15.343
DOMMERJose Codesal, Uruguay
MEXICO - WALES   1-1 (0-1)
TID OG STED11. juni 1958 p� R�sunda i Stockholm
M�LSCORERE0-1 Len Allchurch (32) ; 1-1 Jaime Belmonte (89)
MEXICOAntonio Carbajal; Jesus Del Muro, Raul Cardenas, Jaime Belmonte, Jorge Romo, Francisco Flores, Miguel Gutierrez, Salvador Reyes, Carlos Blanco, Carlos Gonzalez, Enrique Sesma
WALESJack Kelsey; Stuart Williams, Mel Hopkins, Colin Baker, Mel Charles, Dave Bowen, Colin Webster, Terry Medwin, John Charles, Len Allchurch, Cliff Jones
TILSKUERE15.150
DOMMERLeo Lemesic, Jugoslavien
SVERIGE - UNGARN   2-1 (1-0)
TID OG STED12. juni 1958 p� R�sunda i Stockholm
M�LSCORERE1-0 Kurt Hamrin (34) ; 2-0 Kurt Hamrin (55) ; 2-1 Lajos Tichy (78)
SVERIGEKarl Svensson; Orvar Bergmark, Sven Axbom, Nils Liedholm, Bengt Gustavsson, Sigvard Parling, Kurt Hamrin, Bror Mellberg, Agne Simonsson, Gunnar Gren, Lennart Skoglund
UNGARNGyula Grosics; Sandor Matrai, Laszlo Sarosi, Joszef Bozsik, Ferenc Szojka, Ferenc Sipos, Pal Berendi, Karoly Sandor, Dezso Bundzsak, Lajos Tichy, Mate Fenyvesi
TILSKUERE38.850
DOMMERJack Mowat, Skotland
SVERIGE - WALES   0-0 (0-0)
TID OG STED15. juni 1958 p� R�sunda i Stockholm
SVERIGEKarl Svensson; Orvar Bergmark, Sven Axbom, Reino B�rjesson, Bengt Gustavsson, Sigvard Parling, Bengt Berndtsson, Arne Selmonsson, Henry K�llgren, G�sta L�fgren, Lennart Skoglund
WALESJack Kelsey; Stuart Williams, Mel Hopkins, Derek Sullivan, Mel Charles, Dave Bowen, Roy Vernon, Ron Hewitt, John Charles, Ivor Allchurch, Cliff Jones
TILSKUERE29.800
DOMMERLucien van Nuffel, Belgien
UNGARN - MEXICO   4-0 (1-0)
TID OG STED15. juni 1958 p� Jernvallen i Sandviken
M�LSCORERE1-0 Lajos Tichy (19) ; 2-0 Lajos Tichy (46) ; 3-0 Karoly Sandor (54) ; 4-0 Joszef Bencsics (69)
UNGARNIstvan Ilku; Sandor Matrai, Laszlo Sarosi, Antal Kotasz, Ferenc Sipos, Laszlo Budai, Ferenc Szojka, Joszef Bencsics, Nandor Hidegkuti, Lajos Tichy, Karoly Sandor
MEXICOAntonio Carbajal; Jesus Del Muro, Raul Cardenas, Jaime Belmonte, Guillermo Sepulveda, Francisco Flores, Miguel Gutierrez, Salvador Reyes, Carlos Blanco, Carlos Gonzalez, Enrique Sesma
TILSKUERE13.310
DOMMERArne Eriksson, Finland
WALES - UNGARN   2-1 (0-1)
TID OG STED17. juni 1958 p� Malm� Stadion i Malm�
M�LSCORERE0-1 Lajos Tichy (33) ; 1-1 Ivor Allchurch (55) ; 2-1 Terry Medwin (76)
WALESJack Kelsey; Stuart Williams, Mel Hopkins, Derek Sullivan, Mel Charles, Dave Bowen, Terry Medwin, Ron Hewitt, John Charles, Ivor Allchurch, Cliff Jones
UNGARNGyula Grosics; Sandor Matrai, Laszlo Sarosi, Joszef Bozsik, Ferenc Sipos(79), Antal Kotasz, Laszlo Budai, Joszef Bencsics, Lajos Tichy, Dezso Bundzsak, Mate Fenyvesi
TILSKUERE2.823
DOMMER:Nikolai Latyshev, Sovjetunionen
  VM 1958
  Slutplacering

RESULTATER
  Indledende, gruppe 1
  Indledende, gruppe 2
  Indledende, gruppe 3
  Indledende, gruppe 4
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Bronzekamp
  Finale

  M�lscorere
  Tr�nere