Tirsdag 23. juli 2024 kl. 20:06
WWW.HASLUND.INFO
 
VM 1958
INDLEDENDE RUNDE, GRUPPE 4
STILLING OG RESULTATER
SAMLETKVUTFI+/-P
Brasilien321050+55
England303044+03
Sovjetunionen311144+03
Østrig301227-51
Brasilien og Sovjetunionen til kvartfinalerne. Sovjetunionen og England spillede ekstra kamp om 2. pladsen
BRASILIEN - ØSTRIG   3-0
TID OG STED8. juni 1958 på Rimnersvallen i Uddevalla
MÅLSCORERE1-0 Altafini (37) ; 2-0 Nilton Santos (48) ; 3-0 Altafini (80)
BRASILIENGilmar; De Sordi, Nilton Santos, Dino, Bellini, Orlando, Joel, Didi, Altafini, Dida, Mario Zagalo
ØSTRIGRodolf Szanwald; Paul Halla, Franz Swoboda, Gerhard Hanappi, Ernst Happel, Karl Koller, Walter Horak, Helmut Senekowitsch, Johann Buzek, Alfred Körner, Walter Schleger
TILSKUERE21.000
DOMMERMaurice Guigue, Frankrig
SOVJETUNIONEN - ENGLAND   2-2
TID OG STED8. juni 1958 på Nya Ullevi i Göteborg
MÅLSCORERE1-0 Nikita Simonyan (13) ; 2-0 Alexander Ivanov (55) ; 2-1 Derek Kevan (66) ; 2-2 Tom Finney, straffe (85)
SOVJETUNIONENLev Yashin; Vladimir Kesarev, Konstantin Khrizhevski, Boris Kuznetsov, Yuri Voinov, Viktor Tsarev, Alexander Ivanov, Valentin Ivanov, Nikita Simonyan, Sergei Salnikov, Anatoli Ilyin
ENGLANDColin McDonald; Don Howe, Tommy Banks, Eddie Clamp, Tommy Wright, Bill Slater, Bryan Douglas, Bobby Robson, Derek Kevan, Johnny Haynes, Tom Finney
TILSKUERE49.348
DOMMERIstvan Zsolt, Ungarn
SOVJETUNIONEN - ØSTRIG   2-0
TID OG STED11. juni 1958 på Ryavallen i Borås
MÅLSCORERE1-0 Alexander Ivanov (15) ; 2-0 Anatoli Ilyin (62)
SOVJETUNIONENLev Yashin; Vladimir Kesarev, Konstantin Khrizhevski, Boris Kuznetsov, Yuri Voinov, Viktor Tsarev, Alexander Ivanov, Valentin Ivanov, Nikita Simonyan, Sergei Salnikov, Anatoli Ilyin
ØSTRIGKurt Schmied; Ernst Kozlicek, Karl Stotz, Franz Swoboda, Gerhard Hanappi, Karl Koller, Walter Horak, Paul Kozlicek, Johann Buzek, Alfred Körner, Helmut Senekowitsch
TILSKUERE21.239
DOMMERCarl Jørgensen, Danmark
BRASILIEN - ENGLAND   0-0
TID OG STED11. juni 1958 på Nya Ullevi i Göteborg
BRASILIENGilmar; De Sordi, Nilton Santos, Dino, Bellini, Orlando, Joel, Didi, Mazzola, Vava, Mario Zagalo
ENGLANDColin McDonald; Don Howe, Tommy Banks, Eddie Clamp, Tommy Wright, Bill Slater, Bryan Douglas, Bobby Robson, Derek Kevan, Johnny Haynes, Alan A'Court
TILSKUERE40.895
DOMMERAlbert Dusch, Tyskland
BRASILIEN - SOVJETUNIONEN   2-0
TID OG STED15. juni 1958 på Nya Ullevi i Göteborg
MÅLSCORERE1-0 Vava (3) ; 2-0 Vava (77)
BRASILIENGilmar; De Sordi, Nilton Santos, Zito, Bellini, Orlando, Garrincha, Didi, Vava, Pelé, Mario Zagalo
SOVJETUNIONENLev Yashin; Vladimir Kesarev, Boris Kuznetsov, Yuri Voinov, Konstantin Khrizhevski, Viktor Tsarev, Alexander Ivanov, Valentin Ivanov, Nikita Simonyan, Igor Netto, Anatoli Ilyin
TILSKUERE50.928
DOMMERMaurice Guigue, Frankrig
ENGLAND - ØSTRIG   2-2
TID OG STED15. juni 1958 på Ryavallen i Borås
MÅLSCORERE0-1 Karl Koller (15) ; 1-1 Johnny Haynes (56) ; 1-2 Alfred Körner (71) ; 2-2 Derek Kevan (74)
ENGLANDColin McDonald; Don Howe, Tommy Banks, Eddie Clamp, Tommy Wright, Bill Slater, Bryan Douglas, Bobby Robson, Derek Kevan, Johnny Haynes, Alan A'Court
ØSTRIGRodolf Szanwald; Walter Kollmann, Franz Swoboda, Gerhard Hanappi, Ernst Happel, Karl Koller, Ernst Kozlicek, Paul Kozlicek, Johann Buzek, Alfred Körner, Helmut Senekowitsch
TILSKUERE16.800
DOMMERJust Bronkhorst, Holland
SOVJETUNIONEN - ENGLAND   1-0
TID OG STED17. juni 1958 på Nya Ullevi i Göteborg
MÅLSCORERE1-0 Anatoli Ilyin (68)
SOVJETUNIONENLev Yashin; Vladimir Kesarev, Boris Kuznetsov, Yuri Voinov, Konstantin Khrizhevski, Viktor Tsarev, German Apukhtin, Valentin Ivanov, Nikita Simonyan, Yuri Falin, Anatoli Ilyin
ENGLANDColin McDonald; Don Howe, Tommy Banks, Ronnie Clayton, Tommy Wright, Bill Slater, Peter Brabrook, Peter Broadbent, Derek Kevan, Johnny Haynes, Alan A'Court
TILSKUERE23.182
DOMMERAlbert Dusch, Tyskland
OVERSIGT
  VM 1958
  Slutplacering
SPILLERTRUPPER
  Argentina  Paraguay
  Brasilien  Skotland
  Czekoslovakiet  Sovjetunionen
  England  Sverige
  Frankrig  Tyskland
  Jugoslavien  Ungarn
  Mexico  Wales
  Nordirland  Østrig
RESULTATER
  Gruppe 1
  Gruppe 2
  Gruppe 3
  Gruppe 4
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Bronzekamp
  Finale
  Målscorere
  Trænere