Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 1. juli 2022 kl. 21:10
WWW.HASLUND.INFO
 
VM 1966
INDLEDENDE RUNDE, GRUPPE 4
 
STILLING OG RESULTATER
HOLDKVUTFI+/-P
Sovjetunionen330061+56
Nordkorea311124-23
Italien310222+02
Chile301225-31
Sovjetunionen og Nordkorea til kvartfinalerne

SOVJETUNIONEN - NORDKOREA   3-0 (2-0)
TID OG STED12. juli 1966 p� Ayresome Park i Middlesbrough
M�LSCORERE1-0 Eduard Malofeev (31) ; 2-0 Anatoli Banishevski (32) ; 3-0 Eduard Malofeev (88)
SOVJETUNIONENAnzor Kavasashvili; Vladimir Ponomarev, Albert Shesternov, Murtaz Khurtzilava, Leonid Ostrovski, Joszef Szabo, Georgy Sichinava, Igor Chislenko, Eduard Malofeev, Anatoly Banishevski, Galimzian Khusainov
NORDKOREALee Chan Myung; Park Li Sup, Shin Yung Kyoo, Lim Zoong Sun, Kang Bong Chil, Park Seung Zin, Im Seung Hwi, Han Bong Zin, Park Doo Ik, Kang Ryong Woon, Kim Yung Kil
TILSKUERE23.006
DOMMERJuan Gardeazabal, Spanien
ITALIEN - CHILE   2-0 (1-0)
TID OG STED13. juli 1966 p� Roker Park i Sunderland
M�LSCORERE1-0 Sandro Mazzola (10) ; 2-0 Paolo Barison (88)
ITALIENEnrico Albertosi; Tarcisio Burgnich, Giacinto Facchetti, Roberto Rosato, Sandro Salvadore, Giovanni Lodetti, Marino Perani, Giacomo Bulgarelli, Sandro Mazzola, Gianni Rivera, Paolo Barison
CHILEJuan Olivares; Luis Eyzaguirre, Humberto Cruz, Elias Figueroa, Hugo Villanueva, Ignacio Prieto, Ruben Marcos, Pedro Araya, Armando Tobar, Alberto Fouilloux, Leonel Sanchez
TILSKUERE27.199
DOMMERGottfried Dienst, Schweiz
NORDKOREA - CHILE   1-1 (1-0)
TID OG STED15. juli 1966 p� Ayresome Park i Middlesbrough
M�LSCORERE0-1 Ruben Marcos, straffe (26) ; 1-1 Park Seung Zin (88)
NORDKOREALee Chan Myung; Park Li Sup, Li Dong Woon, Lim Zoong Sun, Oh Yoon Kyung, Shin Yung Kyoo, Park Seung Zin, Im Seung Hwi, Han Bong Zin, Park Doo Ik, Kim Seung Il
CHILEJuan Olivares; Aldo Valentini, Humberto Cruz, Elias Figueroa, Hugo Villanueva, Ignacio Prieto, Ruben Marcos, Pedro Araya, Honorino Landa, Alberto Fouilloux, Leonel Sanchez
TILSKUERE13.792
DOMMERAly Kandil, Egypten
SOVJETUNIONEN - ITALIEN   1-0 (0-0)
TID OG STED16. juli 1966 p� Roker Park i Sunderland
M�LSCORERE1-0 Igor Chislenko (57)
SOVJETUNIONENLev Yashin; Vladimir Ponomarev, Albert Shesternov, Murtaz Khurtzilava, Valeri Voronin, Joszef Szabo, Vasily Danilov, Igor Chislenko, Eduard Malofeev, Anatoly Banishevski, Galimzian Khusainov
ITALIENEnrico Albertosi; Tarcisio Burgnich, Giacinto Facchetti, Roberto Rosato, Sandro Salvadore, Giovanni Lodetti, Gian Franco Leoncini, Giacomo Bulgarelli, Sandro Mazzola, Luigi Meroni, Ezio Pascutti
TILSKUERE27.793
DOMMERRudolf Kreitlein, Tyskland
NORDKOREA - ITALIEN   1-0 (1-0)
TID OG STED19. juli 1966 p� Ayresome Park i Middlesbrough
M�LSCORERE1-0 Park Doo Ik (42)
NORDKOREALee Chan Myung; Ha Jung Won, Shin Yung Kyoo, Li Dong Woon, Oh Yoon Kyung, Park Seung Zin, Im Seung Hwi, Han Bong Zin, Park Doo Ik, Kim Bong Hwan, Yang Sung Kook
ITALIENEnrico Albertosi; Spartaco Landini, Giacinto Facchetti, Aristide Guarneri, Francesco Janich, Romano Fogli, Marino Perani, Giacomo Bulgarelli, Sandro Mazzola, Gianni Rivera, Paolo Barison
TILSKUERE17.829
DOMMERPierre Schwinte, Frankrig
SOVJETUNIONEN - CHILE   2-1 (1-1)
TID OG STED20. juli p� Roker Park i Sunderland
M�LSCORERE1-0 Valeri Porkuyan (29) ; 1-1 Ruben Marcos (32) ; 2-1 Valeri Porkuyan (85)
SOVJETUNIONENAnzor Kavasashvili; Victor Getmanov, Albert Shesternov, Valentin Afonin, Valeri Voronin, Eduard Makarov, Leonid Ostrovski, Alexei Korneev, Slava Metreveli, Victor Serebriannikov, Valeri Porkuyan
CHILEJuan Olivares; Aldo Valentini, Humberto Cruz, Elias Figueroa, Hugo Villanueva, Ignacio Prieto, Ruben Marcos, Pedro Araya, Honorino Landa, Guillermo Yavar, Leonel Sanchez
TILSKUERE16.027
DOMMERJohn Adair, Nordirland
  VM 1966
  Slutplacering

RESULTATER
  Indledende, gruppe 1
  Indledende, gruppe 2
  Indledende, gruppe 3
  Indledende, gruppe 4
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Bronzekamp
  Finale

  M�lscorere
  Tr�nere