Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 28. juni 2022 kl. 23:45
WWW.HASLUND.INFO
 
NATIONS LEAGUE 2022/2023
FORMAT
55 nationer er fordelt i 4 lag, kaldet League A (4 grupper med 4 hold), League B (4 grupper med 4 hold), League C (4 grupper med 4 hold) og League D (1 gruppe med 4 hold og 1 gruppe med 3 hold)
I League A kvalificerer de fire gruppevindere sig til Finale4-turnering bestående af semifinale og finale. I de øvrige Leagues vil gruppevinderne rykke op i den ovenliggende League, mens nummer 4 i den enkelte gruppe vil rykke ned i den underliggende League (dog ikke i League D). Da League C har fire grupper og der kun er 2 grupper i League D, vil de to League C lande, der skal rykke ned blive fundet i play-offs
SEEDNING
LEAGUE A 
Seedningslag 1:Frankrig (mester) - Belgien - Italien - Spanien
Seedningslag 2:Portugal - Holland - Danmark  - Tyskland
Seedningslag 3:England - Polen - Schweiz - Kroatien
Seedningslag 4:Wales - Østrig - Tjekkiet - Ungarn
LEAGUE B
Seedningslag 1:Ukraine - Sverige - Bosnien - Island
Seedningslag 2:Finland - Norge - Skotland - Rusland
Seedningslag 3:Israel - Rumænien - Serbien - Irland
Seedningslag 4:Slovenien - Montenegro - Albanien - Armenien
LEAGUE C
Seedningslag 1:Tyrkiet - Slovakiet - Bulgarien - Nordirland
Seedningslag 2:Grækenland - Belarus - Lyxembourg - Nordmakedonien
Seedningslag 3:Litauen - Georgien - Aserbajdsjan - Kosovo
Seedningslag 4:Kasakhstan - Cypern - Gibraltar - Færøerne
LEAGUE D
Seedningslag 1:Moldova - Estland - Liechtenstein - Malta
Seedningslag 2:Letland - San Marino - Andorra
RESULTATER
  League A, gruppe 1  Frankrig - Danmark - Kroatien - Østrig
  League A, gruppe 2Spanien - Portugal - Schweiz - Tjekkiet
  League A, gruppe 3Italien - Tyskland - England - Ungarn
  League A, gruppe 4Belgien - Holland - Polen - Wales
  League B, gruppe 1Ukraine - Skotland - Irland - Armenien
  League B, gruppe 2Island - Rusland - Israel - Albanien
  League B, gruppe 3Bosnien - Finland - Romania - Montenegro
  League B, gruppe 4Sverige - Norge - Serbien - Slovenien
  League C, gruppe 1Tyrkiet - Luxembourg - Litauen - Færøerne
  League C, gruppe 2Nordirland - Grækenland - Kosovo - Cypern
  League C, gruppe 3Slovakiet - Belarus - Aserbajdsjan - Kasakhstan
  League C, gruppe 4Bulgarien - Nordmakedonien - Georgien - Gibraltar
  League D, gruppe 1Liechtenstein - Andorra - Moldova - Letland
  League D, gruppe 2San Marino - Estland - Malta
  League C playoffs
  Semifinaler
  Bronzekamp
  Finale
OVERSIGT
  Forside
  Deltagere
  League A, gruppe 1 
  League A, gruppe 2
  League A, gruppe 3
  League A, gruppe 4
  League B, gruppe 1
  League B, gruppe 2
  League B, gruppe 3
  League B, gruppe 4
  League C, gruppe 1
  League C, gruppe 2
  League C, gruppe 3
  League C, gruppe 4
  League C playoff
  League D, gruppe 1
  League D, gruppe 2
  Semifinaler
  Bronzekamp
  Finale
  Nations League finaler
  Nations League 2020/2021
  Nations League